Układ sił w Knesecie - klucz do zawieszenia broni w Gazie? Likud: Netanjahu bierze cały kraj za zakładnika! - zdjęcie
20.05.21, 10:09Jair Lapid fot. via מטה יש עתיד wikimedia CC BY-SA 3.0 / domena publiczna

Układ sił w Knesecie - klucz do zawieszenia broni w Gazie? Likud: Netanjahu bierze cały kraj za zakładnika!

34

Po 10 dniach konfliktu izraelsko-palestyńskiego w partii Likud pojawiają się głosy podważające kierunek, w którym prowadzi partię Benjamin Netanjahu. Sam Netanjahu wywodzi się właśnie z Likudu.

- Netanjahu bawi się operacją w Gazie, żeby zwiększyć liczbę dni daną szefowi partii Jesz Atid Ja'irowi Lapidowi na sformowanie rządu, bez żadnego realnego planu. Nie wydaje się również, aby Netanjahu naprawdę chciał zniszczyć Hamas. Rujnuje relacje pomiędzy arabskimi obywatelami Izraela i Żydami. Netanjahu zmierza w stronę piątej kadencji (Premiera Izraela - red.) i bierze cały kraj za zakładnika. Upadek Jaminy (koalicji żydowskich partii prawicowych - red.) daje Netanjahu siłę, ale jego poparcie w Likud słabnie - "Jerusalem Post" cytuje słowa starszego doradcy politycznego, który jest również członkiem partii Likud.
 
Scena polityczna w Izraelu jest bardzo mocno spolaryzowana. Od wyborów w 2019 roku, w których partie Likud oraz Niebiesko-Biali uzyskały identyczną liczbę mandatów w Knesecie, w Izraelu mają miejsce ogromne problemy ze sformowaniem rządu. Od tamtego czasu Kneset rozwiązywano już kilkakrotnie.
 
Ostatnie wybory miały miejsce 23 marca 2021 roku. Partia Likud, do której należy Netanjahu, uzyskała 30 mandatów w 120-osobowym Knesecie, a następna w kolejce była partia Jesz Atid z 17 mandatami. Benjamin Netanjahu miał sformować rząd do 4 maja, czego nie udało mu się dokonać. W rezultacie prezydent Izraela Re'uwen Riwlin powierzył sformowanie rządu Ja'irowi Lapidowi, liderowi Jesz Atid.
 
Jamina to z kolei lista wyborcza i koalicja żydowskich partii prawicowych - Żydowski Dom, Unia Narodowa-Tekuma i Nowa Prawica. W lipcu 2020 roku Jamina uległa rozpadowi po tym, jak wystąpił z niej Żydowski Dom.
 
Inni politycy podkreślają, że Netanjahu ma w garści żydowską prawicę.
 
W izraelskiej debacie publicznej pojawiają się również inne głosy.
 
- Obecna sytuacja wprawia Netanjahu w zakłopotanie. Nawet jeśli nie zaplanował konfrontacji (z Palestyną - red.) w takim zakresie, w jakim mu się to przypisuje, duża część opinii publicznej czuje, że w oczach Netanjahu wszystkie środki są koszerne, nawet jeśli cena jest wysoka. Mówią, że "operacja (przeciwko Palestynie - red.) trwać będzie tak długo, jak poparcie". Ruch Likudu jest silny i mocno zakorzeniony, ale pojawiają się na nim wyrwy. Dzisiejszy Bibi (pseudonim Netanjahu - red.) nie jest tym Bibim, którego znaliśmy wcześniej. Jego obsesja na punkcie pracy jest w powijakach, a ustanowionej przez niego zasadzie "cisza za ciszę" towarzyszy transfer katarskich pieniędzy do Hamasu - mówi inne źródło.
 
Sytuację polityczną w Izraelu mocno komplikuje także przynależność polityczna ministra obrony Beniego Ganca. Ganc należy do partii Niebiesko-Biali, która w marcu 2021 roku uzyskała 8 miejsc w Knesecie. Pojawiają się podejrzenia, że Ganz rozpocznie rozmowy z Netanjahu na temat sformowania rządu, po tym jak minie termin wyznaczony Lapidowi. Temu stanowczo zaprzeczył jednak wywodzący się z Niebiesko-Białych minister rolnictwa Alon Schuster.
 
- Musimy sformować rząd, który doprowadzi Państwo Izrael do normalności. Jeśli jednak będziemy musieli wrócić do wyborów, zrobimy to z głowami uniesionymi wysoko. Będziemy mocno trzymać się zasady, żeby nie usiąść do rozmów z Netanjahu - powiedział na temat sformowania nowego rządu Meir Cohen z Jesz Atid.

jkg/jerusalem post

Komentarze (34):

Anonim2021.05.20 19:06
Jeżeli tak mają wyglądać rządy ludzi, którzy twierdzą, że sam Bóg powołał ich do rządzenia, to niech patrzą końca!
Palestyńczyk2021.05.20 18:07
Hamas to samo zło.
Aldona2021.05.20 17:06
Jaki kraj taki premier bo sami go wybrali jaki kraj takie Prawo bo premier wybiera ministra sprawiedliwości jaki kraj taki apartheid
Sex randk2021.05.20 16:59
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
bbb2021.05.20 16:31
tam gdzie występują żydzi to zawsze są kłopoty - to nie jest naród z którym można współżyć - tylko dlaczego nikt nie reaguje na ich wyczyny (nie mówię o USA bo to tacy sami przestępcy)
Marian2021.05.20 14:20
Bardzo sprawna i skuteczna w działaniu była "Żagiew". Gdyby organizację tę odtworzyć i powierzyć jej ster rządów w Izraelu to w bardzo krótkim czasie obywatele by to docenili i zaakceptowali metody jej działania. Przecież obecni żydzi nie są wcale inni od tych z przeszłości.
Aldona2021.05.20 17:12
Marian nie zgadzam się ,Syjoniści wiele nauczyli się od Hitlera i wzbogacili jego jego twórcze metody postępowania z sąsiadami a nawet doprowadzili do trego ,żę ISRAEL MUSI SIE BRONIC PRZED WŁASNYMI OBYWATELAMI I NIE JEST KOMIKS TYLKO Syjonistyczny antyludzki reżym.
Marian2021.05.21 7:44
Aldona, ja właśnie to miałem na myśli. Organizację tę stworzyli, szkolili i zadaniowali Niemcy. Jak widać, nauka nie poszła w las.
Eli Barbur2021.05.20 14:20
Zapraszam do mojego fajsbuka a znajdziesz tam porno jak: bombardowanie Strefy Gaza bombami fosforowymi i cluster bombami. Zobaczysz jak barbarzyńska zaraza palestyńska wylatuje w powietrze, jak palestyńskie dzieciaki wylatują w powietrze, które już nie będą jihad. A wielki Izrael i tak ch uj strzeli i tak ... Bomba demograficzna Arabów już tyka! - - - - - - A tak ogólnie to zobaczysz mnie jak rucham naszą domową kozę.
Sem2021.05.20 13:29
Dla swoich rozgrywek politycznych żydzi rozpętali burzę i wymordowali kilkaset palestyńskich cywilów. Ot taka prawda op Izraelu. Dla kasy i utrzymania się przy korycie wszystko poświęcą. Tak było i w czasie II wojny światowej: żyd żyda sprzedawał i Niemcom wydawał. A za komuny, by się utrzymać przy partyjnym korycie, skazywali i mordowali prawdziwych patriotów. Odszkodowania dranie, za mordy na Polakach, zapłacić.
­2021.05.20 12:40
Pokój w Izraelu będzie wtedy, gdy Arabowie będą kochać swoje dzieci bardziej niż nienawidzić Żydów.
matis892021.05.20 12:39
Nadchodzi Antychryst, a wszytko to po to aby się ujawnił na Bliskim Wschodzie i miał na czym zaprowadzić fałszywy pokój. Jego czas się rozpoczął od kiedy Bergoglio wprowadził Ohydę Spustoszenia demona Pachamamę do KK. Kadencja szatanisty Bidena i Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika to czas ujawnienia się Antychrysta na Bliskim Wschodzie z jego fałszywym pokojem. Za fałszywy pokój całe lewactwo, massmedia, politycy, korporacje, lewakoateiści, gwiazdeczki będą wielbić Antychrysta. Po to sfałszowano wybory w USA i konklawe w Watykanie. U nas szatanistyczny PIS już teraz oficjalnie wspiera masoński i apokaliptyczny projekt państwa bezgotówkowego Antychrysta do Znamienia Bestii oraz szatanistyczne aborcyjne szczepienie Antychrysta.
To nie my mordowaliśmy Żydów! To Niemcy!2021.05.20 12:35
Niemcy i Holendrzy ich mordowali! Ale my nie!
Jasiu2021.05.20 13:34
Palancie, to żydzi mordowali Polaków i to tych najlepszych patriotów: Michniki, Bergmany, Hartmany, Wolińscy,......
Żydowski zbrodniarz Netanjahu2021.05.20 10:54
...jest gotów wymordować wszystkich Palestyńczyków, którzy walczą o wyzwolenie spod zbrodniczej okupacji żydowskiej.
Daro2021.05.20 11:44
Arabonwie wszczeli zadymy, wystrzelili pierwsi rakiety (juz ponad 3 tys) jak zydzi się brtonią, bo kazdy by sie bronił, to źle!? Hamas stawia wyrzutnie w srodku osiedli mieszkalnych, i strzela w cywilow zydowskich po drugiej stronie. Można nie lubić zydow ale trzeba byc obiektywnym! Jest w sieci film jak Izraelski przedstawiciel dzwoni do mieszkanców prosi o ewakuacje z okolic wytrzuttni, arab odpowiada ze niegdzie sie nie wyprowadza i ze jesli nawet dzicie ich zgiina to dla celu zeby pokazac okrucienstwo izraela. I tu sie sprawdzają słowa Goldy Meir: Pokoj w izraelu bedzie wtedy gdy arabii beda kochac swoje dzieci bardziej niz nienawidzic zydoiw.
Andrzej Łabędź2021.05.20 10:44
Zapraszam gorąco na profil Eli Barbura, znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 na którym znajdują się informacje z pierwszej ręki dotyczące Izraela walczącego bohatersko z barbarzyńską zarazą palestyńską w Strefie Gazy. Mile widziani są sympatycy państwa Izrael. Wszelkiej maści idioci oraz antysemici wycinani są szybko i bezlitośnie.
Daro2021.05.20 11:44
Arabonwie wszczeli zadymy, wystrzelili pierwsi rakiety (juz ponad 3 tys) jak zydzi się brtonią, bo kazdy by sie bronił, to źle!? Hamas stawia wyrzutnie w srodku osiedli mieszkalnych, i strzela w cywilow zydowskich po drugiej stronie. Można nie lubić zydow ale trzeba byc obiektywnym! Jest w sieci film jak Izraelski przedstawiciel dzwoni do mieszkanców prosi o ewakuacje z okolic wytrzuttni, arab odpowiada ze niegdzie sie nie wyprowadza i ze jesli nawet dzicie ich zgiina to dla celu zeby pokazac okrucienstwo izraela. I tu sie sprawdzają słowa Goldy Meir: Pokoj w izraelu bedzie wtedy gdy arabii beda kochac swoje dzieci bardziej niz nienawidzic zydoiw.
Böno2021.05.20 14:14
Icek, naucz się pisać po polsku, bo czosnkiem jedzie na odległość. Wasze zakłamanie historii właśnie przerabialiśmy ostatnio, więc nie trudź się na twoją kłamliwą propagandę. Cała Europa zna was dobrze, prowokatorów i temu wszyscy tak was lubią. Zostawcie Palestyńczyków i ich tereny w spokoju, to też będziecie mieli spokój. A wy ciągle budujecie wasze osiedla na ich terenach, okupujecie obce tereny: wzgórza Golan i wszędzie wsadzacie nos w nie swoje sprawy, mieszając się do polityki innych państw.
Daro2021.05.20 14:19
Bono ara6ie, po co szerzysz propagandę, my was znamy i wiemy kim jesteśćie, cała europa poznała sie na was. Wiec wsadz sobie ta propagandę ..... w buciki i nie oszukuj ze jestescie za pokojem, bo jak byscie byli to bescie nie szerzyli zgrozy na całym świecie.
Jakub2021.05.20 14:54
Czy wiesz Böno dlaczego Izrael oddał Egiptowi Synaj i Gazę, Jordanii Zachodni Brzeg a Syrii nie chce oddać Golanu? No dlaczego?
Daro2021.05.20 15:35
Czyżby ostrzeliwali Izrael ze wzgórz?
Jakub2021.05.21 22:27
Nie tylko, ale w 1967r. bardzo dużo młodzieży izraelskiej poległo podczas odbijania tych wzgórz a w 1973 Syryjczycy przeprowadzili atak, który o mały włos nie zakończył się zdobyciem Hajfy.
Daro2021.05.20 19:27
Ciekawe Jakub ze dali ci minusy za samo zadanie pytania, to prawdziwi ignoranci, szkoda na nich czasu, choćbyś im pokazał prawdę to i tak ci powiedzą że kłamiesz
Jakub2021.05.21 22:34
Bo widzisz Daro, to jest kacapsko mongolski styl zawleczony do Polski przez zabory i później przez komunizm. To są ich argumenty by nie dać się drugiemu wypowiedzieć a w przypadku napadnięcia, oskarżać napadniętego, że się broni. To jest w ruskim świecie bardzo popularne.
Aldona2021.05.20 17:09
Syjoniści w tył zwrot do granic państwa z 1948 zgodnie z Rezolucja ONZ Zagrabione ziemie oddać wypędzonym milionom Palestyńsczyków
A co tam kraj2021.05.20 10:40
Facet chce uniknąć więzienia dla siebie i "rodziny" za potężne przekręty. Hmm... To zupełnie jak Polskojęzyczni Oszuści
droma2021.05.20 10:29
jak widać czosnkowi w izraelu ,czesc tez zgłupiała ,zaczym lutowac i złamac kregoslup terrorystom z palestyny to zaczynaja bredzic aj ,waj ...
NIGDY WIĘCEJ!2021.05.20 10:17
My Polacy znamy ich niemal tak jak Palestyńczycy.
Daro2021.05.20 11:45
Arabonwie wszczeli zadymy, wystrzelili pierwsi rakiety (juz ponad 3 tys) jak zydzi się brtonią, bo kazdy by sie bronił, to źle!? Hamas stawia wyrzutnie w srodku osiedli mieszkalnych, i strzela w cywilow zydowskich po drugiej stronie. Można nie lubić zydow ale trzeba byc obiektywnym! Jest w sieci film jak Izraelski przedstawiciel dzwoni do mieszkanców prosi o ewakuacje z okolic wytrzuttni, arab odpowiada ze niegdzie sie nie wyprowadza i ze jesli nawet dzicie ich zgiina to dla celu zeby pokazac okrucienstwo izraela. I tu sie sprawdzają słowa Goldy Meir: Pokoj w izraelu bedzie wtedy gdy arabii beda kochac swoje dzieci bardziej niz nienawidzic zydoiw.
Kto cię starcze upoważnił2021.05.20 12:34
do wypowiadania się w imieniu innym niż swoje własne?
Młodszy jestem od ciebie2021.05.20 14:50
trollu na tyle "dumnie" ci i nieudolnie udający Polaka.
Anonim2021.05.20 10:17
Napisałem o nowym hitlerze i nie przeszło
Anonim2021.05.20 14:35
Tu wszystko przejdzie, tylko... uważaj na pojedyncze słowa, formę zmień