TYLKO U NAS! Witold Waszczykowski: TSUE uprawia polityczną publicystykę!  - zdjęcie
02.03.21, 16:40Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

TYLKO U NAS! Witold Waszczykowski: TSUE uprawia polityczną publicystykę!

46

„Po pierwsze Trybunał nie może się odnosić do czegoś, do czego nie ma uprawnień. A jeżeli już się odnosi, to powinien jasno stwierdzić, co konkretnie zostało załamane.” – mówi w rozmowie z nami Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. – „To jest ciągle ten sam instrument,  wykorzystywane tego fake newsa z nadzieją, że instytucje finansowe doprowadzą do takiego utrudnienia działania  rządu polskiego, że on wreszcie upadnie, bo będzie miał ograniczone możliwości działania finansowego, na międzynarodowym rynku, dla Polski. To jest bardzo przejrzyste.”

 

 

Tomasz Poller: Jak Pan Minister skomentowałby wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? TSUE dość enigmatycznie stwierdza, że nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo europejskie.

Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były szef MSZ: Po pierwsze to nie jest wyrok, dlatego że Trybunał nie może się zajmować obszarem który nie jest objęty prawem europejskim. W żadnym traktacie europejskim nie ma definicji organizacji wymiaru sprawiedliwości w żadnym państwie członkowskim. Więc Trybunał Sprawiedliwości, jak rozumiem, wydał oświadczenie, że jemu się zdaje, że to co się dzieje w Polsce, może naruszać prawo europejskie. No to w takiej sytuacji jest to publicystyka, a nie decyzja prawna, bo po pierwsze Trybunał nie może się odnosić do czegoś, do czego nie ma uprawnień. A jeżeli już się odnosi, to powinien jasno stwierdzić, co konkretnie zostało załamane, a tutaj jest to określenie, ze może łamać prawo europejskie.

No właśnie. Ten język jest dziwny, bo przecież, jeżeli Trybunał coś takiego wydaje i ma to mieć aspiracje do dokumentu o charakterze prawnym, to powinniśmy mieć do czynienia z językiem bardziej kategorycznym. Łamie, albo nie łamie…

Powinien używać konkretnego języka prawnego, a nie publicystyki politycznej. Bo jeżeli jest to publicystyka polityczna, to będziemy to traktować jako publicystykę polityczną. Czyli swoje zdanie polityczne Trybunału, które mamy pełne prawo zignorować.

Co to w praktyce będzie oznaczało? Totalna opozycja znów zaciera ręce… Na to, co na ten temat napisze Wyborcza i okolice, nie ma już chyba sensu zwracać uwagi, bo jest to wiadome. Czyli… dalsza awantura, grillowanie Polski?

Tylko o to chodzi. By siać niepewność, by siać dezinformację, by Polskę stygmatyzować, żeby to  dochodziło to do instytucji finansowych, ratingowych. I to jest ciągle ten sam instrument,  wykorzystywane tego fake newsa z nadzieją, że instytucje finansowe doprowadzą do takiego utrudnienia działania  rządu polskiego, że on wreszcie upadnie, bo będzie miał ograniczone możliwości działania finansowego, na międzynarodowym rynku, dla Polski. To jest bardzo przejrzyste.

Nie pierwszy raz mamy do czynienia z taka sytuacją. Zadawałem Panu Ministrowi już kilkakrotnie pytanie, czy powinniśmy się tego rodzaju akcji obawiać… No i jak polskie władze powinny reagować?

Oczywiście, że tak. Musimy się obawiać, bo jeżeli to pozostanie bez odpowiedzi, to będzie tak jak z fake newsem o rzekomych strefach anty-LGBT. Ponieważ nie mamy takiej siły przebicia jak większość parlamentarna, to weszło w użycie, że w Polsce są strefy zakazane. Dotarło to nawet do pani von der Leyen, która się wypowiedziała na ten temat publicznie na forum plenarnym. To dochodzi do Amerykanów, i tak dalej. To psuje atmosferę i musimy tłumaczyć, że nie jesteśmy wielbłądem. Musimy zdecydowanie odpowiadać, musimy publikować rzeczowe informacje. Tak jak w przypadku aborcji, że żadnego nowego prawa nie ma, a jest tylko przypomnienie wykładni obowiązującego prawa. Tak samo w tym przypadku musimy mówić, że nie ma tutaj przepisów prawa europejskiego. Z uporem musimy na szeroka skalę to robić, korzystając ze wszystkich instrumentów. Nie tylko z posłów, ale naszej dyplomacji, naszych przedstawicieli za granicą, ambasad. Trzeba to robić szerokim frontem, używać publicystyki międzynarodowej. Wszystkiego, co jest przewidziane w takim instrumentarium, a takie instrumentarium jest. To trzeba robić…

 

 

Komentarze (46):

ULO2021.03.4 9:57
Jak to lewica. Elyty. TSUE
TYLKO U NAS2021.03.3 13:40
San Escobar popiera działania polskiego rządu!
DYPLOMATA2021.03.3 13:42
San Escobar – nazwa nieistniejącego państwa użyta przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w wywiadzie dla mediów 10 stycznia 2017, po powrocie z obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku[1]. Wypowiedź ta była komentowana w Polsce i na świecie. Na jej podstawie powstało wiele memów oraz fałszywych wiadomości o humorystycznym charakterze. Źródło: WIKIPEDIA
Ta cała Unia szybciej się rozleci niż powstała2021.03.3 11:20
Jakiś przepis "może być niezgodny" z innymi przepisami, ale w sumie to nie wiadomo, bo może być zgodny. Za tego rodzaju twórczość jak tak napisany "wyrok" powinno się wylatywać ze studiów prawniczych. Ale zidiocenie wśród brukselskich "elit" jak widać postępuje.
kefas2021.03.3 10:34
Dyplomatołek z San Escobar się odezwał.
Bardzo kulturalny 🚬2021.03.3 9:52
Patrzę na tę rurę, chcę ci powiedzieć, że szukają ch**a do d.u.p.y Powiem ci szczerze, że jedynie "37" była cieńsza, ale wizualnie rura jak rura.“ Obajtek szef PKN Orlen - pelna kultura, Bravo!
ceramik2021.03.3 8:43
Tak jak szlag trafił rozdział szczepionek przez UE, tak szlag trafi całą UE. Bo to leniwe, zboczone i dywersyjne draństwo Sorosa nie da pożyć. RWPG przy UE, to pikuś. Życzę na pohybel.
Emeryt2021.03.3 9:01
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe z ekonomicznych konsekwencji upadku UE dla Polski. Na emeryture juz wtedy nie ma co liczyć - zostaje nam tylko łaska Rosji i Białorusi. Jesteśmy malutkim narodem, który samodzielnie to może uprawiać ziemioe i zbierac kartofle zanim go najedzie jedna siła ze wschodu a druga z zachodu. W ciągu pięciu dni rozyjskie czołgi sa w Warszawie. I nasi chłopcy mogą nap[inać swoje muskuły i nie pomoże nawet moj czrnoprochowiec a polskie dziewczyny będą gwałcone przez sowietów.
jle_ffm2021.03.3 9:30
NIe wymagaj od zindoktrynowanego propagandą umysłu tego aby zdawał sobie z czegoś sprawę. Tacy nie myślą racjonalnie, nie wyciągają wniosków z historii, tylko plecą brednie powtarzając bezmyślnie za oficjalną propagandą. Za nich myśli ktoś inny - partia i prezes.
Beata Kempa do kobiet wPolsce2021.03.3 8:35
"Warto, abyśmy jako dziewczyny i kobiety się naprawdę angażowały. To jest do poukładania, ale warunek jeden, jeżeli jest mąż, który potrafi pomóc i zaakceptuje to. Bo musi być pełna akceptacja tej drugiej połówki". Zgoda męża?! Normalnie niewolnica Izaura.
Emeryt2021.03.3 7:52
Tak to juz jest schyłek demokracji i prawdziwa lewicowa bolszewia ( jak napisał "prawy") jeśli mój prawicowy prezydent podpisuje ustawę pozwalającą na to , żeby każdy baran mogł zostać ambasadorem. Tylko u bolszewików było mozliwe aby człowiek bez wyższego wykształcenia, nie znający języków mógł zostać nominowany na to stanowisko z nadania partyjnego. W S T Y D moja prawico !!! Nie wiem co jest przyczyną, czy to oznacza, że ludzie wykształceni z kompetenmcjami nie chcą juz z nami współpracować? czy może przyczyną jest szerzący się nepotyzm. Co mnie obchodzą Niemcy jeśli w moim kraju dokonywane są tak bolszewickie działania. Dożyłem czasów kiedy znów "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera"
Anonim2021.03.3 4:14
Panie Waszczykowski, nie marudź pan na TSUE, bo ludzie muszą mieć gdzie się odwołać.Nasz rząd wjechał na jakieś dziwne zboczone tory, a Władimir polskich skarg i zażaleń nie przyjmuje.
publicystykę!2021.03.2 20:58
san escobar, przecież ty nie znasz takich trudnych słów więc stul pysk!
Konstytucja2021.03.2 20:26
Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.
Chór jednoosobowy kurwy żydowskiej:2021.03.2 19:56
AAAtomek, Po11... Cadyk spod Trocin, Cadyk bez Prostaty, doomsday, wd-59, Darek, Max, Michał jakiś, Klapa na sedes, ladysucksmydog'sdick, Izydor, chłopka, Grizzly, ateusz, belfer, Filip,...
Grizzly2021.03.3 0:52
Won złodziejska mendo.
Grizzly2021.03.3 9:16
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
Grizzly2021.03.3 9:17
Won złodziejskie mendy bolszewickie od mojego nicka! Won szmaciarze!
Na premiera brudną pałę!2021.03.2 19:52
K...a, żądamy zmiany premiera do ch...a pana! Obajtek k..., brudna pała, wybitny ch...j jest!!! Zazdroszcze ch...wi łba ekonomicznego!!! Więcej k...s potrafił oszczędzić niż zarabiał! K...a jego mać! :) Debesciak jak ch...j, jak dla mnie przech...j jest!!! Na premiera ch...ja dawać k....a!
A ja se tobie śpiewam:2021.03.2 19:59
https://www.youtube.com/watch?v=eGOOxc_WW9U
Grizzly2021.03.2 19:47
Wyp...dalaj do San Escobar
Grizzly2021.03.3 0:53
Won jołopie bolszewicki, złodzieju.
Grizzly2021.03.3 9:17
Won złodziejskie mendy bolszewickie od mojego nicka! Won szmaciarze!
AAAtomek2021.03.2 19:42
Praca w dyplomacji bez wykształcenia i znajomości języków. Andrzej Duda podpisał ustawę. To teraz debile z prawicy będą reprezentowali nasz kraj! :Paradne!
jle_ffm2021.03.2 20:00
Praca w dyplomacja bez znajomości języka obcego, dobre :) . Już śp. prof. Bartoszewski za życia mówił o nich 'dyplomatołki' ale tego co teraz zrobiły pisiory to nawet on by się nie przewidział.
gośc2021.03.2 19:08
Ci mieszkający w Polsce co POpierają to co pisze TSUE o naszym kraju, nie są Polakami tylko bolszewią która się nauczyła mówić naszym językiem, to bandyci, zdrajcy, złodzieje i przestępcy wszelkiej maści żerujący na Polsce i Polakach, sędziowska kasta ich broni bo wywodzi się z tego samego środowiska co PO
jle_ffm2021.03.2 19:13
Ci mieszkający w Polsce co popierają to co robi PIS i Kaczyński w naszym kraju, nie są Polakami tylko bolszewią która się nauczyła mówić naszym językiem, to bandyci, zdrajcy, złodzieje i przestępcy wszelkiej maści żerujący na Polsce i Polakach, a pisowska kasta ich broni bo wywodzi się z tego samego środowiska co PiS.
BieS2021.03.2 19:35
Usilnie chciałeś podrobić co napisał "gość" ale się nie udało, zamotałeś się na końcu w pisowskiej kaście i PiS tak, że wyszło całkiem humorystycznie. Orłem intelektu to ty nie jesteś.
Po 11 ...2021.03.2 19:05
TSUE uprawia polityczną publicystykę, a Przyłebska uprawia prawo objawione :))
YORK2021.03.2 18:52
UE do wora a wor itd.
fcuk piss2021.03.2 18:48
a co na to ambasada escobaru ?
BieS2021.03.2 19:42
Ma się dobrze. Minister wspaniałą robotę wykonał. Jednym przejęzyczeniem zajął was trolle na kilka lat. Taka z was miernota.
jle_ffm2021.03.2 20:10
Taa, z Waszcza to taki 'geniusz' dyplomacji, że nawet Kaczyński odwołał go po 3 latach pracy. Jednym słowem 'dyplomatołek'.
Saki Faki2021.03.3 0:54
Już ci raz dałem w dupcie, prosisz o repetę?
Wariat odpuść bo cię zabijemy.2021.03.2 18:24
A prawda o systemach karnych w krajach demokracji czyli równouprawnienia, jest następująca; Każdy morderca swojej żony, lub taki co gwałci swoją żonę, Jest tym czym byli więźniowie polityczni na przestrzeni dziejów. Dla tego wymyślono coś takiego jak kultura wytatuowanych zbirów - grapa. Którzy uchodzą za wzór męskości i patriotyzmu - i tego broni zarówno lwica jak i jej ogon - Prawica. I każdy przykładny ojciec jest gotów popierać taki system, byle jego córka nie była zabita przez zięcia. I nie robi tego z miłości do swojego dziecka, a z podświadomej przedmiotowej miłości do matki tego dziecka. Ismael był pierwszy ofiarowany - alfons nie podołał.
BieS2021.03.2 19:06
Mógłbyś coś po ludzku a nie sam bełkot.
Walter2021.03.2 18:08
Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194 i pomimo tego wygrał wybory prezydenckie na drugą kadencję. Łamany jest trójpodział władzy i niezawisłość sądów. Wszyscy najlepsi prawnicy konstytucjonaliści na świecie i w Polsce są zgodni, co do faktu wielokrotnego łamania Konstytucji przez aktualną ekipę. Komisja Wenecka, Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu i Unia Europejska domagają się od pisowskich władz przestrzegania praworządności zgodnie z traktatem akcesyjnym podpisanym przez przedstawicieli naszego kraju. Niestety większość wyborców PiS-u nie ma pojęcia o prawie konstytucyjnym lub godzi się na łamanie praworządności. Wszyscy ponosimy przez to konsekwencje. Zbigniew Ziobro dla łamania praworządności gotowy jest zawetować budżet unijny, przyznający Polsce wielomiliardowe dotacje. Dla niego "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Dla dobra Polski Zjednoczona Prawica powinna przegrać wszystkie wybory i znaleźć się na śmietniku historii!
ala2021.03.2 19:10
Prezydentem Polski Andrzej Duda- doktor nauk prawnych. Blisko społeczeństwa, blisko nas, spontaniczny, pragnący pięknej i dumnej Polski. Myślący o Polsce i Polakach.
BieS2021.03.2 19:26
Wielokrotnie ten zestaw krąży po internecie ale już nikt tego nie czyta. Ta wymienianka wygląda jak z totolotka gdy grał Bolek. Widzisz jaka to siła przebicia; tyle liczb i wygrał! Prezydent Duda konstytucję ma w małym palcu a ty nie wiesz nawet co to artykuł a o przeczytaniu ze zrozumieniem nie ma mowy. Z tymi twoimi kłamstwami zostałeś osamotniony bo wszystko nie idzie po twojej myśli. Prawica wygrywa za unia z tym politycznym i lewackim, pożal się Boże, trybunałem bezsilna w niszczeniu Polski.
Walter2021.03.3 12:47
Andrzej Duda jest doktorem prawa i doskonale wie, że wielokrotnie złamał Konstytucję, a jego elektorat nie ma pojęcia o prawie konstytucyjnym. Ukonczyłem m. in. Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim i zdałem egzamin z prawa konstytucyjnego. W tym temacie jestem kompetentny i denerwują mnie kłamstwa zwolenników PiS-u!!!
Foster2021.03.2 17:24
Znawca prawa, wybitny ekspert się odezwał.
Anonim2021.03.2 17:53
Jak wejdą do dyplomacji te matołki, co je PiSdzielce właśnie wpuścili (bez wykształcenia i znajomości języków) to jeszcze zatęsknisz za Waszczem. Słaby poziom, ale jednak jakiś poziom, a te dyplomatołki z nowego rozdania to beda sr.ać po kątach na przyjęciach i łapać żony dyplomatów za cycki.
BieS2021.03.2 19:47
Te wtręty o d.pie maryni to twoja obsesja?
Anonim & banda kolnów2021.03.2 17:19
Moje credo: Mój antypolonizm jest wrodzony i nieusuwalny. Szlag mnie trafia gdy słyszę Polska, a zwłaszcza Kościół. Bo Polska od początku swych dziejów była, nadal jest i zawsze będzie chrześcijańska. A tego nienawidzi mój pan – szatan. Moją metodą jest kłamstwo, krętactwo, bezczelność. Przykład tej metody: każdy ksiądz = pedofil, każdy żołnierz wyklęty = bandyta, każdy Polak = antysemita, każdy głosujący na PIS = faszysta itd. Pojęcie wstydu, honoru i prawdy jest mi z natury obce. W końcu jestem wiernym pachołkiem mego pana. Mam też broń specjalną - zarzut antysemityzmu. Stosuję ją bez wahania w przypadku każdej krytyki.
Anonim2021.03.2 17:51
Buhahahahhahaa, jakie to miłe jak durny prawiczek bezsilnie się pieni... JBĆ PIS! 😁
BieS2021.03.2 19:51
Niedobrze, wszystko ci się kojarzy z tym co poniżej pasa. Jesteś zboczkiem.