TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Opozycja zrozumiała, że PO wciąga ją na równię pochyłą - zdjęcie
14.05.21, 15:00Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

TYLKO U NAS! Ryszard Czarnecki: Opozycja zrozumiała, że PO wciąga ją na równię pochyłą

50

„Część opozycji zrozumiała, że Platforma wciąga całą opozycję na równię pochyłą, a w konsekwencji prowadzi do kolejnych przegranych wyborów. Lewica i PSL zrozumiały, że Polacy chcą opozycji zdroworozsądkowej i konstruktywnej, a nie takiej, która zawsze powie coś innego niż rząd” – mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl europoseł Ryszard Czarnecki.

 

Fronda.pl: Prezes NIK zaprezentował wczoraj raport na temat działań rządu związanych z przygotowaniami do wyborów korespondencyjnych. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli podejmowane przez administrację rządową decyzje nie miały podstaw prawnych. Do całkowicie odmiennych wniosków doszli autorzy innych opinii prawnych na ten temat. Sprawa jest aż tak skomplikowana, że eksperci nie mogą zgodzić się co do tego, czy prawo zostało złamane, czy wnioski poszczególnych ekspertów są jednak motywowane politycznie?

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: Należy pamiętać, że chodziło o przeprowadzenie wyborów prezydenckich w czasie pandemii, czyli okresie wyjątkowo trudnym. To trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, że był to ekstraordynaryjny czas i przykładanie do przygotowań do tamtych wyborów prezydenckich w czasie zarazy zwyczajnych norm audytowych nie jest w mojej ocenie do końca uzasadnione.

Wybory prezydenckie nie odbyły się w maju z powodu obstrukcji w Senacie i sprzeciwu Jarosława Gowina. Co stałoby się, gdyby wybory jednak się odbyły, a premier wcześniej nie podjąłby działań, aby je przygotować. Dziś NIK prezentowałaby raport na temat zaniedbań rządu w kwestii przygotowania wyborów? Cała sytuacja wygląda trochę tak, jakby Marian Banaś stawiał kierowaną przez siebie instytucję w pozycji organu totalnej opozycji.

Nie mogę zgodzić się na oskarżanie rządu, ale nie chcę też zarzucać Najwyższej Izbie Kontroli, że stała się elementem gry politycznej. Wolę tłumaczyć, że rząd działał w ekstremalnie trudnych warunkach i nie chciał, aby Polska była w Europie i na świecie wyjątkiem. W innych państwach wybory były przeprowadzane. Czy w Bawarii, po sąsiedzku, czy również w innych krajach Europy i świata one się odbywały. To prawda, przy mniejszej niż normalnie frekwencji, były to wybory po części korespondencyjne, ale się odbywały.

Rządzący stanęli w ub. roku w sytuacji bezprecedensowej. Z jednej strony konstytucja zobowiązywała do przeprowadzenia wyborów prezydenckich, z drugiej wybory przeprowadzone w tradycyjnej formie zagrażałyby zdrowiu i życiu wyborców. Rząd musiał działać elastycznie, co dziś polityczni przeciwnicy próbują wykorzystać przeciwko niemu. Do polskiego porządku prawnego powinny zostać wprowadzone jakieś rozwiązania, które bardziej chroniłyby osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w tak dramatycznych sytuacjach przed późniejszymi ewentualnymi konsekwencjami tych decyzji?

Nie chodzi o gwarantowanie bezkarności, to byłaby przesada. Trzeba jednak widzieć kontekst pandemiczny. Łatwo jest oceniać po roku, ale wówczas rząd w skrajnych warunkach usiłował zapewnić normalność, której częścią były także wybory prezydenckie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą przepisu pozwalającego ustępującemu RPO pełnić swoje obowiązki do czasu powołania nowego Rzecznika. Do 15 lipca Adam Bodnar musi opuścić swój urząd. Tymczasem wczoraj Senat odrzucił kandydaturę posła Bartłomieja Wróblewskiego. Czy jest szansa na porozumienie z opozycją w tej sprawie i znalezienie kandydata, którego poprze Senat?

Będzie to na pewno trudne, a nawet bardzo trudno, ale nie można zaprzestać podejmowania tych wysiłków. Trzeba starać się znaleźć kandydaturę, która miałaby szansę i tłumaczy opozycji, że Polska zasługuje na Rzecznika Praw Obywatelskich. Skądinąd, jako człowiek zajmujący się polityką europejską muszę zwrócić uwagę, że w Hiszpanii kilka lat nie było Rzecznika Praw Obywatelskich i jakoś ten kraj funkcjonował. Nie jest więc tak, że brak Rzecznika oznaczałby jakąś abdykację państwa, bo podkreślam, w państwie o podobnej do nas wielkości taka sytuacja się zdarzyła i nie wpłynęła ani na sytuację państwa wewnątrz, ani też na odbiór tego państwa z zewnątrz.

W Senacie obserwujemy też kolejną obstrukcję, tym razem w sprawie ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. Sejmowe głosowanie, w czasie którego posłowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu pokazało, że jakiekolwiek próby opóźnienia ratyfikacji ogromnie szkodzą Platformie. W kolejnych sondażach poparcie dla KO spada. Co marszałek Grodzki chce osiągnąć przewlekając realizację Funduszu, na który czeka cała Unia Europejska?

Marszałek stosuje obstrukcję parlamentarną, która jest zgodna z prawem, ale opozycja w ten sposób wpada we własne propagandowe sidła. Wcześniej oburzała się, że nie można dopuścić do sytuacji, w której Polska będzie ostatnia w Europie, a teraz robi wszystko, abyśmy właśnie ostatni w Europie byli. To dla Platformy jest sytuacja nie do obrony. Nie da się racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego mielibyśmy opóźniać ratyfikację, od której zależy dostęp do największych środków Unii Europejskiej, które do Polski kiedykolwiek trafiły. Nigdy już też takich środków nie otrzymamy, ponieważ Polska za osiem lat stanie się płatnikiem netto i zaczniemy utrzymywać Unię Europejską. Składka członkowska Polski w Brukseli przewyższy środki, które stamtąd otrzymujemy. Tym bardziej więc trzeba teraz po te środki jak najszybciej sięgnąć.

Porozumienie Lewicy z rządem ws. KPO wywołało poważny konflikt po stronie opozycji. Teraz, w kontekście opóźnienia głosowania nad ratyfikacją w Senacie, europoseł Lewicy Marek Balt stwierdził, że marszałek Grodzki upolitycznił swoją funkcję i powinien zostać odwołany. Kończy się w Polsce czas opozycji totalnej, w której wszystkie opozycyjne ugrupowania grają wspólnie przeciwko rządowi?

Część opozycji zrozumiała, że Platforma wciąga całą opozycję na równię pochyłą, a w konsekwencji prowadzi do kolejnych przegranych wyborów. Lewica i PSL zrozumiały, że Polacy chcą opozycji zdroworozsądkowej i konstruktywnej, a nie takiej, która zawsze powie coś innego niż rząd. Nawet gdyby premier Morawiecki powiedział, że po sobocie jest niedziela, to Platforma by krzyczała, że jest wtorek. Tutaj rzeczywiście Lewica i PSL mają chyba lepsze wyczucie społeczne.

 

Rozmawiał Karol Kubicki

 

Komentarze (50):

Grizzly2021.05.21 16:44
Oszust i złodziej publicystą na katolickim portalu...i wszystko jasne 😊
Jak można?2021.05.18 6:54
Jak można gdziekolwiek popularyzować to podejrzane indywiduum?
Krakus2021.05.17 16:32
Forndo, ściąg wreszcie tego złodzieja, kompromitujacego Polskę z głównej!!!
Suweren2021.05.17 15:38
Dziwi mnie wasza fascynacja opinią osób o morlaności wolnożyjącego kota domowego.
NBV2021.05.17 15:57
Richard Henry to zwykły oszust bez jakiejkolwiek moralności. Moralne i intelektualne dno.
Emeryt2021.05.17 6:06
z cyklu "Rozważania złodzieja"
Emeryt2021.05.17 6:05
Jeszcze pamiętam sławetne "Pomożecie?" E. Gierka. Pięć lat dobregoi życia za cudze pieniądze a później tragedia , za którą płaciło całe pokolenie przez wiele lat. Pamiętam też słowa M. Thatcher "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" i jeszcze jedno "Nie chcemy takiego społeczeństwa, w którym państwo odpowiada za wszystko, a nikt nie odpowiada za państwo." Oba sprawdziły się w życiu. Ten rząd to komunizm w czystej postaci.
Anonim2021.05.17 5:19
Z Ł O D Z I E J !!!!!!
edi2021.05.16 18:47
Cala Polska jest juz na rowni pochylej, dzieki pis i poko, lewakom, wszyscy sa jedna mafia niszczaca nasz kraj, Polske.Dosc mydlenia oczu, ze lewacki pis cos daje ludziom, przy tym zaciagaja kazdego roku dlug publiczny,od bankow swiatowych, niszczac nasz przemysl kopalnie, wsie, szkoly, szpitale, usmiercaja narod Polski na polecenie masonerii.
Anonim2021.05.16 17:01
PiS nie ma opozycji? ... ta szajka, co się za nią podaje, to oszczekujące obszczymury? ....... oprócz pana Mariana Banasia?
Anonim2021.05.15 18:35
Złodziej,złodzieja, złodziejem pogania.Gdzie? w pisie
marta2021.05.15 18:31
Czarnecki czy już oddałeś zachachmecone 100000 eu WSTYD I HABA ŻE mamy takich w PIS
Ryszard C.2021.05.15 18:09
PE nakazał zwrot 100 tysięcy Euro Ryszardowi Czarneckiemu z PiS. Czarnecki deklarował, że jeździ do miasta, w którym nie mieszkał, i to samochodem, który od lat był skasowany. Unijny OLAF przekazał raport dotyczący kosztów podróży Czarneckiego polskiej prokuraturze już w 2019. Ten facet nie ma wstydu. W dalszym ciągu będzie opowiadał głupoty i przebywał wśród ludzi patrzących na niego jak na pospolitego złodzieja.
Hieronim dziedzic wyklęty2021.05.15 16:05
okazja czyni złodzieja
Sex randka2021.05.15 10:59
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.zakazanax.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie
Grizzly2021.05.15 8:57
Zajmijcie się pacany przelotami Borsuka 2x dziennie żeby psa nakarmić albo wyprowadzić na spacer!
won bydle od mojego nicka2021.05.15 16:03
won bydle
Grizzly2021.05.16 7:41
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Grizzly2021.05.16 15:04
Won bezczelna mendo złodziejska! Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
GRA2021.05.17 17:38
Jezu i Maryjo jakie piękne komentarze, takie ludzkie, chrześcijańskie
Jawny2021.05.15 8:23
Jak to dobrze, że Prawica ma takie autorytety jak pan Ryszard Czarnecki. Nie tylko głęboka wiedza na każdy niemal temat, ale również najwyższe standardy moralne. Brawo, Alleluja i do przodu panie Ryszardzie!
Anonim2021.05.15 6:07
GADOWSKI, KUCHARCZYK, KARPIEL: dla kogo naprawdę jest Fundusz Odbudowy? || Prawy Prosty. Plus ................. https://www.youtube.com/watch?v=y14jB0w6GN0
Anonim2021.05.15 6:40
Trafna synteza obecnej sytuacji tworzonej przez PiS red. Gadowskiego i prof. Kucharczyka?
trzeba pamiętać2021.05.15 4:40
To oczywiste jakby na to nie patrzeć to wybory korespondencyjne były w tym czasie znacznie bezpieczniejsza formą wyborów niż wybory przy urnach dodatkowo przeprowadzone w terminie konstytucyjnym. Trzeba pamiętać , że to opozycja wtedy to przyblokowała a zaraz potem zgodziła się kosztem zdrowia Polaków na wybory przy Urnach.
Żuk Gnojarz2021.05.14 21:11
Wyliż - Wymaluj :)
Żuk Gnojarz2021.05.14 21:11
Mordo ! Ty ! Moja !
nie ukrywam... nie czytałem nawet...2021.05.14 20:36
ale Rysio dalej bryluje w katolickich mediach ze swoimi mądrościami :)... Nasz naczelny wyłudzacz! DOBRE BO POLSKIE 😎🤣🤣🤣🤣 i katolickie 😏
Rysiu, to raj dla ciebie2021.05.14 20:01
Po równi pochyłej można zjeżdżać zimowym kabrioletem z wyłączonym silnikiem na luzie, a potem pobrać kilometrówkę.
Ola2021.05.14 18:12
Krętacz i złodziej eutorytetem Frondy poświęconej(posikanej ?).
Torchwood2021.05.14 17:47
Tak, a oszust Czarnecki zapewne za tą równie pochyłą pobrał kilometrówkę.
Hieronim dziedzic wyklęty2021.05.14 17:10
ale macie autorytety,wstyd-osoba ze zdjęcia oddała już kasę ?
Krakus2021.05.14 16:15
Co ten złodziej kompromitujący Polskę znów robi na Frondzie?
oficer LWP2021.05.15 8:03
bryluje wśród swoich, im większy pisowski przekrętas i złodziej tym częściej jest ukazywany jako autorytet na Frondzie, która wszelkimi siłami wspiera pisowskich złodziei
Bogusław2021.05.14 15:33
PO co wy tego oszusta reklamujecie na waszym portalu? On nie powinien się pojawiać w mediach bo szkodzi wszystkim ale najbardziej PiS-owi!
Anonim2021.05.14 16:14
Heheheh a skąd lepszego w PiS wezmą?:) Tam wszyscy podobni.
janton2021.05.14 15:28
kolejny kryształ z pis- przedtem samoobrona-a kasę za kilometrówki zimową porą zezłomowanym fiatem cabrio oddałeś krynico pisiej przyzwoitości ???? paradne -jakie typy pis promuje BMW ale obatel nawet wierny nie był, byle ryj w korytku
Anonim2021.05.14 15:32
Tam stado takich! Same kryształy!
AAAtomek2021.05.14 15:25
Gdy Polak ukradnie idzie siedzieć, gdy katoprawak ukradnie (wyłudzi np. 100k €) jest bohaterem katoprawicy!
Anonim2021.05.14 16:15
Twój ból jest lepszy niż mój, wasz złodziej jest lepszy niż nasz.
fcuk piss2021.05.14 15:23
finansowy oszust i nepotyczny pracodawca ale fronda takich rydzykowatych promuje
Rycho2021.05.14 15:13
Dzień bez Rysia złodziejaszka na Frondzie, jest dniem straconym (znowu wydala swoje "mundrości" a o oddaniu pieniędzy zapomina)
ŻałosnaKreaturaPiSowskaKompromitującaPolskę2021.05.14 15:11
PiSowski wyłudzacz kilometrówek Czarnecki Richard dojeżdżał z Jasła do Brukseli Fiatem Punto cabrio.
pytam złodziei z PIS-u2021.05.14 15:11
czy Rychu oddał pieniądze za "kilometry" czy może sobie je zostawić bo one mu się należały
Adam Bielan2021.05.14 15:07
Rysio złodziejaszek wyłudził ponad 100 tysięcy euro za tzw kilometrówki. Ale oddał....złodziejaszek
Anonim2021.05.14 15:10
Właśnie nie wiem. Oddał?
realista2021.05.14 15:12
czy ty znasz choć jednego pisowca albo żyda, który cokolwiek oddał a w szczególności pieniądze?
Anonim2021.05.14 15:31
No prawda. Nie znam.
Adam Bielan2021.05.14 15:43
oddawał ze łzami w oczach:)
Anonim2021.05.14 16:17
Mrucząc pod nosem....mordy zdradzieckie...te pieniądze po prostu mi się należą!
Anonim2021.05.14 15:03
Oddał już pisowski europoseł wyłudzona kasę wie ktoś?