TYLKO U NAS! Paweł Lisicki: Reformując sądy rząd nie może ustąpić ani na krok - zdjęcie
16.01.20, 19:00

TYLKO U NAS! Paweł Lisicki: Reformując sądy rząd nie może ustąpić ani na krok

88

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce, wynika z opublikowanej dziś (w czwartek) opinii Komisji Weneckiej na temat projektu. Czy faktycznie? Co oznacza dla nas tego typu opinia o reformie sądownictwa?

Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”: Moim zdaniem opinia Komisji Weneckiej na temat reformy polskiego sądownictwa jest kuriozalna. Punktem wyjścia omawianej przez nas ustawy była sytuacja, w której niektórzy sędziowie zaczęli podważać prawo innych sędziów do wydawania wyroków. Zaczęło się od tego, że sędzia Juszczyszyn, zamiast zajmować się tym, czym powinien się zajmować (czyli sprawą cywilną) rozpoczął badania czy sędzia, który wydał orzeczenie w tej sprawie w niższej instancji został powołany zgodnie z prawem przez nowy KRS. 


O czym to świadczy?

Wyobraźmy sobie jakiekolwiek państwo, w którym w systemie sprawiedliwości niektórzy sędziowie podważają kompetencje innych a ci „inni” kolejnych… Taka sytuacja prowadzi do chaosu, do kompletnego rozbicia państwowego prawodawstwa. To, że Komisja Wenecka tego nie dostrzega oraz fakt, że krytykuje polską ustawę, która dokładnie realizuje utrzymanie jednolitości systemu prawodawstwa w Polsce jest rzeczą kuriozalną. 


Minister Zbigniew Ziobro twierdzi, że opinia Komisji Weneckiej jest parodią. Rozumiem, że podziela Pan opinię szefa Ministerstwa Sprawiedliwości? 

Myślę, że minister sprawiedliwości ma w tej kwestii rację. Natomiast czy jest to kuriozum czy parodia, to jest już inne pytanie. 


Komisja rekomenduje jak najszybsze rozwiązanie problemu „schizmy prawnej”. Tym terminem określono polski porządek prawny powstały w wyniku reformy z 2017 r., gdy dotychczasowe instytucje sądownicze odmówiły uznania „nowych”. Ten stan rzeczy wymaga natychmiastowej naprawy, jednakże „poprawki z grudnia 2019 r. nie przysłużą się do osiągnięcia tego celu”. PiS raczej się nie cofnie, Senat raczej będzie blokował projekt, co nastąpi? Czy zapowiada się pat? 

Tak, w jakiejś mierze taki pat się zapowiada. Przytoczone przez pana redaktora fragmenty opinii pokazują absurdalność sytuacji z którą mamy do czynienia. Komisja Wenecka powołała się na to, że przedstawiciele „poprzedniego” systemu sprawiedliwości (ci, którzy pracowali przed reformami) nie akceptują reform. Wygląda to trochę tak jakby poprzednio wybrany Sejm uznał, że nie akceptuje wyników do nowego Sejmu w związku z tym „starzy” posłowie nie opuszczają budynku Sejmu, bo im się np. nowo wybrany skład Parlamentu nie podoba. Tego typu logika jest zupełnie absurdalna. Sędziowie, tak jak i wszyscy inni obywatele podlegają prawu. Prawo jest stanowione w Polsce przez Parlament (Sejm i Senat), następnie prawo to może zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, ewentualnie może zostać zaskarżone przez Prezydenta (możliwość veta). Jeśli takie prawo przechodzi przez wszystkie legalne instancje polskiego państwa, staje się prawem obowiązującym w takiej samej mierze sędziów jak i wszystkich innych obywateli. Jakim zatem prawem część sędziów podważa zmiany dokonane w systemie powoływania sędziów oraz kompetencje nowo powołanego KRSu? Nie ma do tego żadnych podstaw prawnych. To, że Komisja Wenecka aprobuje tego typu opór jest rzeczą niebywałą.


Jak powinien w tej sytuacji zareagować polski rząd?

Moim zdaniem nie wolno się cofnąć. 


Dlaczego?

Cofnięcie się oznaczałoby, że praktycznie możemy w ogóle zrezygnować ze stanowienia w Polsce prawa. Dla przykładu wyobraźmy sobie, że rząd podnosi podatki i pojawi się w Polsce grupa, która nie będzie chciała płacić wyższych podatków, powie, że zostały one podniesione nie przez „właściwy” Sejm, a przez taki, którego ona (owa grupa) nie uznaje - oznaczałoby to jedno, anarchię. Stopień anarchizacji wprowadzanej przez sędziów w Polsce jest czymś absolutnie niebywałym. Nie można na to pozwolić, stąd nie wolno cofać się w reformie. 


Spotkanie w cztery oczy, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim między Andrzejem Dudą a Marszałkiem Senatu, Tomasz Grodzki ocenił jako “poważną, rzeczową rozmowę w dobrej atmosferze”, ale nie ujawnił szczegółów. Po spotkaniu przekazał jedynie dziennikarzom w Senacie, że jej szczegóły zostaną między nim i prezydentem”. O czym to świadczy? Jaki jestem zatem sens tego typu spotkań? Czemu mają służyć? 

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia czemu mają służyć rozmowy o których nic nie wiemy, nawet ich jest nam nieznany, stąd ciężko cokolwiek powiedzieć na ten temat. 


Dobrze, jednak Marszałek Grodzki wydaje bardzo dużo opinii komentowanych przez media, stąd zasadnym pytaniem jest jaka jest moc jego twierdzeń w świetle licznych zarzutów korupcyjnych jakie padają pod jego adresem? 

Sprawa nie jest wcale prosta. Zarzuty na chwilę obecną są bardziej głosami zarzucającymi mu pewną praktykę, co do której czy była ona korupcyjna czy też była pewnego rodzaju uzusem, sposobem działania lekarzy w podobnych sytuacjach nie mamy całkowitej pewności. Tak długo jak nie pojawi się działanie prokuratury, postawienie zarzutów przez prokuraturę nie powinniśmy wydawać żadnego sądu. 


Co można zrobić by wyjść z tej sytuacji, która na razie wygląda na pat? Jakie kroki można podjąć i kto będzie bardziej skłonny do ustępstw? 

Pytanie czy rzeczywiście mamy do czynienia z patem. Moim zdaniem w dłuższej perspektywie będzie to raczej kwestia zaciśnięcia zębów i przetrzymania nacisków, które są w tej chwili wywierane na Polskę. Jeśli natomiast okaże się, że w skutek nacisków Unii Europejskiej i różnych innych instytucji Polska wycofa się z tej ustawy, bądź jeśli okaże się, że ci sędziowie, którzy zostali powołani przez Prezydenta nagle stracą prawo orzekania, będzie to równoznaczne z likwidacją Państwa Polskiego. W mojej opinii mamy teraz do czynienia z walką o wolność i suwerenność, a w tej sytuacji rząd nie może ustępować ani o krok. 


Niedługo ma rozpocząć się kolejny etap reformy, sądownictwa. Mówi się o całkowitej likwidacji sądów apelacyjnych bądź rejonowych. Co będzie oznaczało to w praktyce? Niektórzy mówią tu nawet o rewolucji? Czy faktycznie będzie oznaczało to rewolucję czy po prostu to kolejny etap w realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości?

„Wieloinstancyjność” jest regułą dotyczącą wymiaru sprawiedliwości, być może sądy będą inaczej się nazywały jednak z pewnością nie może być tak, że nagle będzie w Polsce tylko jedna instancja. PiS proponuje wiele projektów, jednym z nich jest też powołanie tak zwanych „sędziów pokoju”, którzy w sprawach o szczególnie małym znaczeniu rozstrzygaliby trochę w inny sposób by nie angażować całego systemu sądownictwa ale dopóki nie ma konkretnych projektów ustaw proszę zwolnić mnie od komentarza w tej kwestii. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (88):

zocha2020.01.18 5:25
Teraz albo nigdy!
Wxyz2020.01.17 23:49
Sędziowie muszą być kontrolowani przez zwierzchność jak każdy.
Kasikas2020.01.17 19:54
i bardzo dobrze ,,,popieram reformę sądownictwa,,, obecnie sprawy ciągną się latami ,,,,to jest wkurzające,,,Sędziowie myślą że są pępkiem świata i bezkarni,,,koniec z tym
Daria2020.01.17 17:59
Lisicki, ty nawet ne jesteś dziennikarzem! Ty jesteś komisarzem !
celnik2020.01.17 14:12
Anarchiści i przęstępcy w togach von z zawodu, do ZK , a po uzyskaniu wolności bez prawa do stanu spoczynku. Zdrajcy Ojczyzny i konfidenci brukselscy na szubienicę !!!!!!
nobilis2020.01.17 13:59
Szanowny Panie Pawle, oczywiście, że nie można ustępować, ale jeśli chodzi o projekty ustaw, no to mogłyby mieć nieco wyższą jakość, choćby na płaszczyźnie stylistycznej, by nie wspomnieć o merytorycznej treści. Taka np. reforma postępowania cywilnego doprowadziła do tego, że już nawet sędziowie po prostu tego nie czytają i nie stosują, albowiem, jak to właśnie przykład Polski potwierdza, OBOWIĄZYWANIE PRAWA JEST KWESTIĄ WIARY. Nie należy wierzyć "w coś", lecz w Kogoś. Zrozumienie prawdziwej natury prawa stanowionego jest rzeczą teologów; oby wzięli pod uwagę powyższe spostrzeżenia.
monia2020.01.17 13:52
damy rade bez dopłaty !
Jerzy............2020.01.17 12:41
Panie Pawle..... co w tym kierunku robi PiS !!!,wrzeszczy ustami swoich posłów tylko w Polsce,podaje ustawy unijne,jakieś paragrafy,ale tylko w Polsce !!!,dlaczego nie pisze się zapytań do komisji weneckiej,dlaczego nie pisze się do KE,dlaczego nie pisze się do TSE,ale tak pisać żeby cała UE widziała jakie pytania zadajemy !!! ,mam wrażenie ,że PiS jest mądry i mocny w kraju,a na forach unijnych zerem !!!,jedyny ,który dobitnie pyta jest Pan Jaki !!!
Matwiej Łagodny2020.01.17 11:18
Rząd-PiS USTĘPUJE ,REELEKCJE przegrywa A.Duda.A PiS jako Partia Traci WIARYGODNOŚĆ i znaczenie.
Dam2020.01.17 8:21
Już wiadomo, po co reforma sądownictwa i dlaczego listy poparcia dla KRS pozostają tajne https://imgur.com/a/y75k3Qf A niektórzy tutaj dalej będą mówić "pokaż, gdzie PIS łamie prawo". Oni nawet tego, które sami ustalili nie potrafią przestrzegać. PO takiego tupetu nie miało.
Nina2020.01.17 8:28
PO od razu tych co protestowali biło pałami i strzelali do nich. Przykład górnicy i bicie spokojnych ludzi w akcji widelec.
Dam2020.01.17 9:37
I to usprawiedliwia PIS w jakiś sposób? PO powinno być rozliczone, ale do tego PISowi się nie spieszy. Wolą dokończyć kradzież pieniędzy z OFE (skuteczniej niż PO, bo przy okazji zabierają 15% dla siebie) i próbować zapewniać sobie bezkarność poprzez sterowanie sądami.
Nina2020.01.17 8:21
Rząd PIS ani kroku w tył,olać całą lewacko-komunistyczną UE to kołchoz taki sam jaki był w Związku Radzieckim. Nie po to Polska wyzwoliła się z pod okupacji ZSRR,by trafić pod okupację UE. Grodzki jest przykładem wrogów Polski,ten pajac nawet języka polskiego się wstydzi i w polskim senacie mówi kalecząc język angielski bo słabo zna ten język. Gersdorf,Grodzki i europosłowie opozycji z PO,PSL i komuniści,którym Schetyna do UE pomógł wejść wszyscy głosowali i błagali na kolanach by Polakom odebrać pieniadze unijne,które Polska do tego szamba unijnego wpłacili jako składki państwa polskiego. Cała ta zaraza opozycyjna nienawidzi Polski i Polaków oni tak jak i grodzki ich członek PO, nz.Polskę nasz kraj,ten kraj, a nigdy nasza ojczyzna Polska. To nie wasz kraj antypolska zarazo, to nasza Polaków OJCZYZNA POLSKA i nie damy wam ZDRAJCY i TARGOWICO oddać ja pod zabór lewacko-komunistycznego szamba jakim stała się obecna UE. Dla niuświadomionych informacja do UE więcej wpłacamy funduszy niż oni nam oddają. Więc nie mówcie,że UE coś Polsce daje, UE niszczy polskość w Polsce.UE zniszczyła nasz majątek narodowy bo warunkiem wejścia do niej była likwidacją przemyśłu, zakładów w POlsce, które przyjęli obcy obywatele ze starej UE, głównie Niemcy.
zapluty kopciuch reakcji2020.01.17 8:04
Kapitulanci roku 2017 - Kaczyński i Morawiecki - w dobrym samopoczuciu, a niezłomny bojownik - Beata Szydło - na wygnaniu.
Rox_i_Anna2020.01.17 2:32
Sędziowie sądzą według obowiązującego prawa. Każdy wyrok przesądza o czyjejś wygranej lub czyjejś przegranej. Zawsze przegrany ma pretensje do wyroku ( nie do swojego marnego prawnika, albo faktów przemawiających na jego niekorzyść). Strony wygrane też często nie zgadzają się z wyrokami z uwagi na większe oczekiwania. Czyli przy każdej sprawie sądowej ok 70% osób jest niezadowolonych albo bardzo niezadowolonych. I tak powstają legendy. Dodajmy do tego cwanych polityków, brak znajomości historii, trochę zawiści, prawdziwie katolickiej ( też jestem katolikiem ) wredności i mamy fajny gar wrzącej niestrawnej zupy. Reforma sądownictwa powinna się zacząć od zmian prawnych dotyczących życia codziennego. Ale nikomu na tym nie zależy. Pozdrawiam
Tadeusz2020.01.17 2:12
Rząd nie może ustąpić na milimetr, a nawet na mikron - dla dobra społeczeństwa. UE tak działa jak zdrajcy naszej Ojczyzny jej dyktują. Całe nieszczęście dla tej sprawy jest też to, że nasz Prezydent w ubiegłym roku (nie wiem kto mu kazał) ustawę reformującą sąd zawetował. W wyborach majowych i tak, oddam głos na Andrzeja Dudę.
anonim2020.01.16 23:48
Wiele i niezmiernie ciekawie, Lech Kowalski - "Dlaczego nie znamy prawdy o PRL?" - O co chodzi w tej operacji? youtube.com/watch?v=SAghGezfn48
Mirek2020.01.16 23:15
Tą Unią aż tak bardzo przejmować się nie należy . Najlepszy przykład że Anglicy z tego niemieckiego eurokołchozu wychodzą świadczy tylko o tym że tam się źle dzieje . A to czy Polsce obetną dotacje potraktujmy jako bajki . Tak naprawdę Polsce Unia potrzebna jest jak wrzód na d...pie . Za rządów Tuska i koalicji PO-PSL przez 8 lat zostaliśmy jako Polska okradzeni na 600 miliardów złotych !!! . A przez 15 lat przynależności do UE otrzymaliśmy netto 110 mld euro to jest około 473 mld złotych !!! . A więc rachunek jest prosty : 600 - 473 = 127 mld złotych . Tylko przez 8 lat złodzieje Ryżego rozkradli o 127 mld zł więcej niż przez 15 lat dostaliśmy z Unii . Dlatego mówię : Precz ze złodziejami unijnymi !!! . WON !! .
Japa 2020.01.16 23:47
Nooo .Tak mi się marzy . Więcej ,,Mirków " w Polsce . Nie muszą PiS -u popierać . Wystarczy ,że myślą....
Dam2020.01.17 9:34
Od ogłoszenia Brexitu do tej pory gospodarka WB straciła więcej, niż wpłaciła do funduszy Unii przez poprzednie 5 lat. Tak im się opłaciło. A jak wyjdą, to żeby móc handlować z UE i tak będą musieli się dostosować do standardów, za to nie będą mieli żadnego prawa głosu. A najlepsze w tym jest to, że ci którzy robili kampanię za Brexitem uciekli do Francji zaraz po referendum.
keller-hahn nawet na mydło się na nie nadaje 2020.01.16 22:19
RŻNIJMY KUPY na 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉𝐇𝐀𝐇𝐍 - 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 A my się ZERŻNIEMY na twój grób! - podpisali sie: proboszcz Pocałumniewdoope oraz rabin Nożykdokotasa Mały pękaty żydłaczek szmulek kellerek ze skórki wychodzi - ostrożnie mały pękaty żydłaczku bo ci hemoroidy popękają i nawet wibratora sobie nie wsadzisz.
anonim2020.01.16 22:02
Wybraliśmy określonych ludzi do uporządkowania państwa i tego od nich oczekujemy. Ci których nie wybieraliśmy nie mają nic do tego, mogą sobie niesfornych zabrać na swój wikt i utrzymanie. Za nasz kraj odpowiada nasz rząd, nie sędziowie, więc niech się skupią na uczciwej pracy, a nie na rozrabiactwie!
andrzejhahn32020.01.16 21:35
a co ten kretyn daje wywiad w jeb......anym kosciele
Topek2020.01.16 22:35
To nowy wystrój TVPis
sru2020.01.16 21:10
Ustawa, która ma zakazać sędziom kwestionowania legalności Krajowej Rady Sądownictwa jest żałosnym chwytem Ziobry, który w ten sposób próbuje sędziów uciszyć. To co robi Ziobro to parodia i komedia.
leszczyna2020.01.16 21:06
Zacząć to się zaczęło od nieprzyjęcia przysięgi prawidłowo wybranych sędziów TK przez prezydenta Dudę i wydania zakazu publikowania wyroku TK przez ówczesnego premiera Beatę Szydło. Czy p. Lisicki, będąc lekarzem i podejrzewając, że kolega ma lewe papiery i dyplom nie wiadomo skąd, i robi błędy zagrażając pacjentom, nie podejmowałby interwencji? Czy jako redaktor naczelny "DoRzeczy" udzielałby wywiadu osobie podszywającej się pod dziennikarza? Czy ktoś może dowodzić wojskiem bez odpowiedniej nominacji? Może może, ale to będzie watażka, nie dowódca Wojska Polskiego. Więc co złego zrobił sędzia Juszczyszyn? Nic.
tweet2020.01.16 21:01
A Macron ani drgnie. Ludzie protestują, bo im się zycie pogarsza i co Unia? Nic. Tłuka tych ludzi i nic, zero mieszania się, komentowania. A u nas? To jest po prostu obrzydliwe. I trzeba tym bardziej z tym walczyć, bo taki wlasnie swiat nam szykują. New world order. Korupcja, zlodziejstwo i wyścig szczurów. Uczciwość zadepczą i wyśmieją. Kościoły spalą. W zamian dadzą seks - do wyboru do koloru, wszystko dozwolone.
Dam2020.01.17 9:31
Widocznie to tłuczenie jest zgodne z francuskim prawem. Do PIS UE się przeczepia o to, że polskiego prawa nie przestrzegają. Taka różnica.
Albert - Eres un jodido pendejo!2020.01.16 20:43
@Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? @Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci? Albert - Eres un jodido pendejo! Al menos tomé las clases de español. Y sigo aprendiendo. Eres un jodido pendejo!
MaxFiend2020.01.16 20:30
PiS dostanie kopa w zęby jak przy ustawie o IPN i się schowa w swojej budzie jak zawsze :-D
Przecież sady musza być po ich stronie2020.01.16 20:22
To druga odsłona głośnej sprawy "dorabiania" przez byłego marszałka Senatu. Stanisław Karczewski podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu odbywał tam płatne dyżury, za co skasował 400 tys. zł. W reportażu wideo ujawniamy pismo, z którego wynika, że w archiwum Kancelarii Senatu nie ma śladu, by powiadomił Izbę o dodatkowym zajęciu. Jako senator zawodowy miał taki obowiązek. Justyna Dobrosz-Oracz zapytała Stanisława Karczewskiego, czy informował o podjęciu pracy lekarza. Jego odpowiedź była zaskakująca, w świetle tego co mówił na konferencji w grudniu.
Lekarz senior2020.01.17 6:34
Jeśli komediant ze szczecina tylko za rok z gabinetu zarobił ponad 300 tysiecy zlotych, nie mówiąc o wynagrodzeniu z etatu i innych dochodach to jestspoko!!!!!Ale jeśli Karczewski za 6 lat utyrał tylko na dyżurach az 400 tysiecy to jest afera!!!! Senator z PO, ktory ma 69 lat i skończył mu się kontrakt odrynatorski w szpitalu nadal nim chce być- ordynator to nie tylko praca na cały etat w gopdzinach dopoludniowych , ale rownież co najmniej dyżury pod telefonem. Kiedy to ogarnie czasowo z pracą senatora? PS Lekarz po 5-ciu latach przerwy pw pracy automatycznie traci prawo dalszego wykonywania zawodu lekarza !!!!
leszczyna2020.01.17 19:49
Jak p. Karczewski nie ogarnia czasowo stanowiska ordynatora z pracą senatora, to niech nie łapie dwóch srok za ogon. Proste. Poza tym problem w tym, że jako senator zawodowy nie mógł pobierać za to wynagrodzenia i równocześnie zarobkować w lecznictwie. Też proste.
toga2020.01.16 20:20
Kiedy to sądownicze łajno zostanie usuniete.!!!!!
Alojzy Cedzidło2020.01.16 23:41
Jak my zmądrzejemy .Nie wcześniej .
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.16 20:12
PiS wiecznie rządzić nie będzie i tymi pseudo reformami tylko kręci sobie sznur na którym już niedługo zawiśnie...
Japa 2020.01.17 16:08
Kto też wyroki będzie wydawał ? A tak poważnie . Pewnie się czuje ten ,, KKP" To co pisze ,jest grożbą karalną . Widocznie wie ,że Kasta go nie ukarze . Trochę się boję pisać . Kroi nam się nowa ,,Łączka "
Jestem z Białegostoku2020.01.16 20:10
Sądy, sądy i jeszcze raz sądy. Przestępca mający 188 zarzutów prokuratorskich grozi śmiercią ministrowi, jego rodzinie i współpracownikom a sędzia go wypuszcza. POlityk platformy mówi o dorzynaniu watahy a sądy nic. Tzw kasta wraz z lewackimi liberalnymi partiami dąży do rozkładu Polski, jak PIS nie zrobi szybko reformy to Polski nie będzie. Trzeba modlić się za Polskę i rządzących nią aby mieli odwage walczyć z bandytami wewnątrz kraju i tymi z zewnątrz. Zdrowaś Maryjo łaski pełna...
Japa 2020.01.17 16:03
Tez się modlę . Rano i wieczór Myślę ,że nie wypada w tej sprawie prosić Matkę Boską o wstawiennictwo . Bozia dała nam wolna wolę . Tak sobie myślę ,że gdyby Matka Boska mogła Ci odpisać to by napisała ,,. Sami sobie wybraliście taka dolę . Prezydenta też wam nie wybiorę . Tylko ślepy nie widzi który kandydat jest dobry . A wierzących Polaków jest podobno 90% ."
Jestem z Białegostoku2020.01.17 17:56
Maryja jest naszą matką, a matkę wypada, a nawet trzeba prosić o błogosławieństwo . Co to jest bozia nie wiem. Pozdrawiam.
prawdziwy Polak2020.01.16 19:48
Cierpliwość uczciwych Polaków, dotychczasowych wyborców PiS powoli się kończy. Kolejnych cyrkowych ustawek-zagrywek rządu i prezydenta z anarchistami z nadzwyczajnej kasty nie będą tolerować i powiedzą STOP!!!!! Wkrótce wybory prezydenckie. Albo dalsza ustawka i parodia reform i koniec marzeń o prezydenturze PAD, albo wreszcie gruntowny,głęboki porządek bezkarnymi z anarchistami i awanturnikami oraz przestępcami w togach!!!!! Wóz albo przewóz. Innego wyjścia nie ma !!!!!!
Alojzy Cedzidło2020.01.16 23:14
Trudno nie przyznać Panu ,panie ,,prawdziwy Polaku " racji Trudno . Przyznaję . Rad bym się jednak wczytać w ewentualną Pana prognozę . jesli nie ,,PAD " to kto. ? Wybór jak na razie mamy niezły . A może być jeszcze lepszy . Uogólniając , Mamy kandydatów ze wszystkich stron i kierunków .Nie ma co ukrywać ,że nowy Prezydent albo Prezydencina , z partyjnej stanie się nagle matką ,ojcem wszystkich Polakow, że gdyby wygral np Pan Biedroń to po wyborach w jeden tydzień będzie mieszkał z panem Smieszkiem a drugi z jakąś panią . A gdyby np został pan Hołownia , to w jedna niedzielę pójdzie na mszę , a w drugą zwiedzać Pałac Kultury im J.W . Stalina .I dale .Ta Pani z PO ( albo pan ) . To co od razu wszystko opchniemy aby było jak było a my na kolana przed Merkel i Tuskiem ? Jest na co czekać . Tylko jest jeden feler . Na kogo potem narzeka . PIS -U może nie być .
anonim2020.01.16 19:48
MITTELEUROPA - historia wielkiego spisku | Magdalena Ziętek - Wielomska youtube.com/watch?v=SOafLvx68p0
anonim2020.01.16 19:44
Z żalem to mówię, PiS to nieudacznicy, bowiem po objęciu władzy, po atakach eurokołchozu na reformy, po atakach żydostwa i Ukraińców na zmianę ustawy o IPN obiecał społeczeństwu, że powstanie anglojęzyczna TV, aby głos Polski był słyszalny i rozumiany w świecie. Słusznie! I co? I nic! Kolejne zmarnowane lata, kolejne niechlujstwo, nieróbstwo, arogancja władzy. I co? I płacz! Płacz na rynku lokalnym! Przekonujemy się nawzajem w Polsce, a niestety decyzję zapadają poza nami, w eurokołchozie, w USA, w Izraelu, w Rosji. Zatem tam, gdzie nasz społeczny głos nie dociera. W jaki sposób PIS-TV chce dotrzeć do społeczeństwa zachodniego, jak oni nie znają języka polskiego, a w większości posługują się językiem angielskim? Te polskie połajanki w TVPis obliczone są rynek lokalny i są zupełnie niesłyszalne tam, gdzie zapadają decyzje w sprawie Polski. Czy ktoś rozliczy p. Jacka Kurskiego z publicznej obietnicy utworzenia w TVP kanału anglojęzycznego? Na co idą miliony zł z budżetu w TVP, na opłacanie układu lokalnych propagandzistów? Jeżeli tak, to niech się kierownictwo PiS nie dziwi, że przegrywa już nie tylko w eurokołchozie, ale i w Polsce. Jak tak dalej pójdzie, to Polską będą rządzić lewacy i żydokomuniści, dzięki niechlujstwu i nieróbstwu PiS i partyjnym przybudówkom. Halo, leci z nami pilot?
Topek2020.01.16 20:20
Jesteś Faszystą?
Cool2020.01.16 21:56
Z żalem musze przyznać Ci rację! ... tyle, że uważam, iż owe "niechlujstwo" ... jest celowym działaniem!
Alojzy Cedzidło2020.01.16 22:47
Bardzo słuszne i logiczne wywody Panie/i ,,Dato z godz 19,44 " Tylko mam małą , ale wg mnie istotną uwagę . Albo pytanie . Jakim cudem, z czyjego poręczenia , ta stara komuna i ci ,,pomocnicy PiS -u" w tym tow , tow Miller , Cimoszewicz , Borowski Sikorski , i ta reszta co glosowała ostatnio przeciw Polsce , znalazła się w Sejmie i w Brukseli . Tak sami wprost z katafalku wyszli z wyprowadzonym niegdyś sztandarem.? A tego ze Słupska to sam pan Śmiszek wysłał? a Pan głosował w 2015 i dalej ? .
Topek2020.01.16 19:39
Mieliśmy już sądy zależne od władzy w czasach komuny i wiemy jakie wtedy były wyroki np. na żołnierzach wyklętych, ta władza zaczyna się niczym nie różnić od tamtej władzy, dlatego by zapobiec dalszego niszczenia tego cośmy osiągnęli przez 30 lat wolności potrzebujemy pomocy i stanowczych kroków sankcyjnych na ten rząd ze strony Unii Europejskiej
stbek2020.01.16 21:45
Won onuco
Japa2020.01.16 22:27
Panie ,,Topeczku " kochany , jak by powiedział Wasz poseł Szczerba . Od przyszłego poniedziałku , maja w TVP pokazywać te osiągnięcia . Warto oglądać i bić brawo .
Topek2020.01.16 22:32
TVPis to też przykład zakłamania i zależności podobnej jak w komunie TVP i dziennik telewizyjny
Dam2020.01.17 9:29
Obejrzałem kilka archiwalnych odcinków dziennika telewizyjnego i miał on znacznie więcej taktu, niż to co się wyprawia w TVP
Japa 2020.01.17 15:37
To pewnie i ,,Historia WKPB tez ci się podoba . a książkę ,, Jak hartowała się stal "Pierdziajkina , czytasz sobie do poduszki.
mario2020.01.17 10:19
ta władza zdecydowanie się różni od tamtej: nikt nikogo nie torturuje jak w katowniach UB,nie ma ścian śmierci gdzie strzelano do wyklętych a przedtem w nieludzki sposób ich bito. są wolne media (również anty-państwowe). tzw. "represje" w stosunku do sędziów to jeden wielka bzdura i propaganda iście z czasów PRL. czy komisja wenecka może się zająć sądami niemieckimi z okresu po II wojnie jak one szanowały sprawiedliwość?
Kasikas2020.01.17 19:58
co za durne porównanie władzy tamtej i TEJ....no trzeba mieć -1 z historii żeby takie brednie pisać
Lisicki nie gorszy>2020.01.16 19:32
Afera z tekstami podpisanymi nazwiskiem Krzysztof Suwart w Wirtualnej Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Po ujawnieniu przez portal Oko.press, że ministerstwo płaciło portalowi za teksty promujące ministra i działania rządu, internauci zaczęli wyszukiwać teksty i drwią z bezrefleksyjnych laurek, które pisał „Krzysztof Suwart”. Nazwisko Suwart było używane do tekstów promujących m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości i jego działania. Według dziennikarzy teksty były konsultowane z ludźmi, o których pisano. Krzysztof Suwart. Dziennikarz Roku 2023 – drwi Marek Migalski.
Japa2020.01.16 22:19
Tak szczerze to panie ,,Lisicki nie gorszy >" nie bardzo kapuję o co z tym Suwartem chodzi Jeszcze jak drwi dr Marek Migalski słynny przechrzta . to już się całkiem pogubiłem.
Beatricze2020.01.16 19:31
Do rzadzacych !!! ani kroku w tył.Kasta juz wie że za chwile bedzie miała wbity osinowy kołek w serce.I raz na zawsze przestanie szkodzic Polsce i Polakom.
Suweren2020.01.16 19:50
Kasta siedzi na Nowogrodzkiej.
Japa2020.01.16 22:06
Tak dla ścisłości . Pisząc ,,Suweren obrażasz Polaków .. Tacy ,,suwereni " podpisali w Brukseli dojczlisty .
Alojzy Cedzidło2020.01.16 19:30
A co tu komentować ? Takich ... Trudno tu o kulturalne nazwanie sytuacji. Takim ,,absurdem " jest głosowanie w Brukseli naszych .. o przepraszam .. totalnych i czerwonych podobno Polskich posłów . Upraszczając sprawę , to głosowali za niemiecką wolnością , czyli jak by się na folksdojcza zapisali . Z towarzysza na folksdojcza , Na Francuz nie , bo ślimakojady bez zapisywania folksdojczami byli..I teraz co dalej Polsko ? Na kolana , czy tak jak radzi wyżej red Lisicki. Tylko co zrobić z tymi europosłami co to dzięki ich poprzednikom musimy dziś na ŁĄCZCE Polaków odkopywać . A dziś walczą po stronie tych co to maj,a tych zakopanych na sumieniu Pali mnie ciekawość jakie też komentarze poczytamy . Bo min tu brawa możliwe .
Zbyszek2020.01.16 19:28
Opozycja naśladuje magnatów z XVIII wieku odwołując się do zagranicy w obronie status quo. Polska na skutek tego znowu może upaść.
Tadeusz2020.01.17 2:15
magnaci (oczywiści Ci zdrajcy) to przy obecnych paskudach lepiej gnojach, to byli grzeczne chłopaki.
Piotr Nowak2020.01.16 19:28
# Rezolucja Narodu Polskiego # My Polacy, w dniu 15.01.2020 nadajemy wszystkim członkom Komisji Weneckiej (KW), status : „Commissione non grata per sempre” Status ten oznacza, że członkowie KW otrzymują zakaz wjazdu na teren Rzeczpospolitej Polskiej na zawsze ! *** Stosowne powiadomienia i lista członków KW zostały w trybie pilnym przesłane do wszystkich punktów straży celnej I granicznej.
Japa2020.01.16 19:37
Popieram pod warunkiem , ze i ten hmmm Marszałek z nimi wyjedzie . Ze swoimi obrońcami
Nina2020.01.17 8:26
Obrońcy tego śmiecia to UBecy i z PO= POniemieckiej Partii Oszustów.
Rox_i_Anna2020.01.17 2:39
Takie to głupie, ale za to prawdziwie nasze katolickie. I nie ma w tym stwierdzeniu sprzeczności. Bo katolik podchodzi życzliwie do wszystkich ludzi. Nasz katolik tylko do takich, co mają poglądy takie jak on. A często poglądy te oparte są na zwykłej niewiedzy i płytkiej inteligencji podatnej na propagandę cwanych polityków. Kolega Nowak nie chce być we wspólnocie UE. Woli przynależność do Federacji Rosyjskiej. Rozumiem, ale mam inne zdanie. Dlatego takie "rezolucje" świadczą wyłącznie o ciągotkach na wschód. Pozdrawiam
man.of.Stagira2020.01.16 19:18
Oczernianie i publiczne bezczeszczenie symboli religijnych, osób wyznających religię chrześcijańską, szczególnie k a t o l i k ó w, zostało w Polsce przez ludzi kulturalnych wywodzących się z elit intelektualnych (kasta Immanuela Kanta et.al) oficjalnie uznane za dyscyplinę sportową. W związku z tym może znaleźć się w programie I g r z y s k Olimpijskich. Komentarz; ‘Naukowcy s u g e r u j ą, że TO jest dowód, d l a t e g o proponuję Nobla w dyscyplinie jadem -waszem (copyright m.o.S) na to co polskie albo, jako to mówią, za ‘przekraczanie wyobraźnią granic kultur i tradycji’. Pod warunkiem, oczywiście, że t a k i Nobel został kiedykolwiek ODWOŁANY –co nie sądzę. .
.2020.01.17 6:43
Szkoda, że głupoty nie ma w igrzyskach, bo na pewno byłbyś na podium. Kolejny co sobie jakieś teorie spiskowe urządza.
Joanna2020.01.17 9:27
m.o.S. Dzięki! Na Ciebie zawsze można liczyć. A oprócz Nobla można też starać się o paszport pseudopolityka TVN w kategorii: "Kreatura kultury" Pozdrawiam:)
Kazimierz2020.01.16 19:17
Wara europejskim lewakom od polskiego sądownictwa. Sądzili komuniści. Chcą sądzić lewacy. A kiedy wreszcie sądzić zaczną Polacy? Polscy eurodeputowani - kolaboranci powinni zmienić obywatelstwo i uaktywniać się tam, gdzie mentalnie im bliżej. A tzw. opozycja z marszałkiem senatu na czele niech wspiera unijne lewactwo z pominięciem Polski.
*****2020.01.17 1:32
„A kiedy wreszcie sądzić zaczną Polacy?” Kazimierz Wielki, pogubiłeś się – Polak jest za głupi do sądzenia i rządzenia, przez to, np. obrzezani przyszli nam z pomocą i podpowiedzieli jak ma brzmieć IPN ustawa.
Nina2020.01.17 8:24
Czy ty jesteś żydem, bo żydzi tak mówili jak ty, by rzadzić w Polsce, a Polacy mieli na nich robić?Polacy kretynie są mądrzy tylko do Polski wpuścili takich zdrajców jak ty.
*****2020.01.17 13:32
Nina, dzielna z ciebie kobieta, i mam nadzieję, że gdy PiS szybko przepisywał o IPN ustawę, aby zadowolić obrzezanych, to, za zdradę narodową, naplułaś PiS-orom w twarz.
jozef2020.01.17 7:52
Polacy nie nadają się do rządzenia, dlatego były rozbiory. Rządzenie to sztuka kompromisu. W PiS - e nikt tego słowa nie zna. Czy myślisz, że po popisie europosłów z PiS - u ktoś siądzie z nimi do rozmów.
Beatricze2020.01.17 8:59
A niby nad czym maja rozmawiać ???nad tym jak zlikwidować państwo polskie??zastanów się stary ćwoku co piszesz
Dududu2020.01.16 19:15
Ani kroku w tył. Aż przyjdą rolnicy i zaleją Warszawę gnojówką, gdy Unia nie da kasy na dopłaty...
Beatricze2020.01.16 19:28
Warszawa i tak jest jedna wielka gnojówka
Suweren2020.01.16 19:48
To co piszesz jest poniżej krytyki i ludzkiej godności. Wręcz dziwię się sobie, że zmarnowałem aż 10 sek, żeby odpisać.
Lech2020.01.16 20:19
suweren, co za nick, piszesz w imieniu obywateli, hm... RP?
Suweren2020.01.16 21:21
Swoim. Lech... co za nick, piszesz w imieniu jakiegoś browaru, czy jakiegoś (jak to mawiacie) Bolka? Pamiętaj Lechu, czasem lepiej milczeć i.... niż przemówić i rozwiać wszelkie wątpliwości. Miłego wieczoru.
Beatricze2020.01.16 22:46
Uściślę gnojówka jest w ratuszu razem z czaskoskim
Japa2020.01.16 19:33
Rolnicy nie muszą przychodzić .Trzaskowski z Rabiejem już to zrobili/.
janstan2020.01.16 20:00
Pan Paweł Lisiecki jasno wyłożył; PIS ugnie się teraz ,to staniemy się kolaboranckim państwem tsue / komisji weneckiej . Z treści między wierszami pozytywnie czyta się, że Państwo Podziemne będzie dysponować własnymi organami władzy,zaś niezawisłe od dziadostwa sądy będą sprawnie wydawać sprawiedliwe wyroki na kolaborantów i zdrajców, zas organa wykonawcze bezzwłocznie , skutecznie wykonywać. I spełni się wyrocznia R.Sikorskiego .
JS2020.01.16 19:07
Jakby Chinom nie podobały się zmiany w Polskim sądownictwie, zagrażające ich interesom w Polsce to pewnie cała ta anty-Polska opozycja zaczęłaby sobie robić skośne oczy, słać emisariuszy do Chin, by założyli tu swoją agenturę i że jak obiecają im dobre stanowiska tu czy tam, sypną groszem na fundacje-dojną krowę, to oni zajmą się już odpowiednim sabotażem. Pozdr.
JS2020.01.16 20:14
Opozycja zaczęłaby porzucać niebieskie flagi z gwiazdami i robić sobie skośne oczy, bo Chiny przebiłyby unię finansowo wielokrotnie. To jest ich program sabotażowy. Sprzedać, sprzedać, sprzedać wszystko co nie nasze, co Polskie za na prawdę dobry zarobek. Pozdr.
lady chapel2020.01.17 7:15
Jeżeli jedna osoba mówi ci, że coś z tobą jest "nie halo" - mógłbyś to za przeproszeniem "olać". Jeśli dwie osoby ci to mówią - należałoby się poważnie zastanowić nad tym czy rzeczywiście nie mają racji. Jeżeli mówią ci wszyscy w okół, że jesteś "nie teges" a ty dalej z uporem maniaka twierdzisz, że to oni są nienormalni - znaczy to, że jesteś poważnie chory.
JS2020.01.17 8:09
Dziękuję za troskę o moje zdrowie i pozdrawiam.