TYLKO U NAS! Marek Jakubiak o Funduszu Odbudowy: To ryzykowny biznes. Takie ryzyko zazwyczaj źle się kończy  - zdjęcie
10.03.21, 17:09Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

TYLKO U NAS! Marek Jakubiak o Funduszu Odbudowy: To ryzykowny biznes. Takie ryzyko zazwyczaj źle się kończy

51

 „Unia Europejska w naszym imieniu będzie negocjowała warunki i sam kredyt w wysokości 720 mld, który to kredyt ma być żyrowany przez wszystkie pastwa Unii w sposób solidarny.” – zwraca uwagę w dłuższej rozmowie z naszym portalem Marek Jakubiak. – „To też premierowi chcę przypomnieć, że solidarność polega w tych przypadkach na tym, że spłaca ten, kto ma.”

 

Marek Jakubiak w rozmowie z nami komentował m.in. kwestę powołania przez Unię Europejską Funduszu Odbudowy. Lidera Federacji dla Rzeczypospolitej zapytaliśmy m.in. co miał na myśli, apelując ostatnio do premiera Morawieckiego o ostrożność w tej materii.

WCHODZĄC W UNIJNY KREDYT PATRZMY, CZY INNE KRAJE SĄ WIARYGODNE

„Tak, ja głęboko apeluję o to jako prezes Federacji dla Rzeczypospolitej. Po długich dyskusjach  w gronie federatów apelujemy do premiera o rozsądek i wzmożoną czujność. Dlatego że, po pierwsze, premier powinien wiedzieć i to powtórzę, że w biznesie – a to już jest biznes, pożyczanie i inwestowanie pieniędzy – że jeżeli może cokolwiek źle wyjść, na pewno wyjdzie. Chcemy przypomnieć tylko tyle, że dosłownie przed chwilą Unia Europejska wykazała się swoimi zdolnościami organizacyjnymi, kupując szczepionki. I teraz ma być powtórzony ten sam, że tak powiem deal, że Unia Europejska w naszym imieniu będzie negocjowała warunki i sam kredyt w wysokości 720 mld, który to kredyt ma być żyrowany przez wszystkie państwa Unii w sposób solidarny.” – zwrócił uwagę rozmówca portalu Fronda.pl. Zdaniem Jakubiaka mogą wystąpić problemy ze spłatą zobowiązań w przypadku różnych krajów:

„Nawet, jeżeli obowiązki będą nałożone na poszczególne kraje co do poziomu spłat, to należy zobaczyć, czy kraje płacą składki, należy sprawdzić, czy są wiarygodne. Czy takie kraje, jak np. Grecja, Włochy czy Hiszpania mogą być partnerami do wspólnego kredytu. To jest bardzo istotne. Poza tym, jeżeli Unia nakłada obowiązek spłaty na wszystkie państwa, ale będzie za te państwa płaciła, to my mamy już pierwszy sygnał, który można nazwać federalizacją prawa czy odpowiedzialności unijnej. Jesteśmy zdania, że każde państwo powinn  w swojej części odpowiadać za ten kredyt.”

ZACZNIJMY OD OSZCZĘDNOŚCI, POTEM INWESTUJMY

Zdaniem Jakubiaka program poważniejszej reformy związanej z odbudową i nowymi inwestycjami winien rozpocząć się od usprawnienia państwa i obniżenia kosztów.

„Reasumując… Kredyt? Tak, na odbudowę, bo faktycznie jest co po tym wirusie odbudowywać. Reforma państwa – w oczywisty sposób tak, ale zaczynamy od oszczędności a potem inwestujemy. Najpierw zaczynamy od siebie, czyli państwo polskie powinno się rozejrzeć dookoła, wprowadzić absolutną reformę państwa. Powinien być zrobiony jeden wielki audyt wykorzystania administracji państwowej, urzędników w pastwie polskim. Powinny to zrobić organizacje zewnętrzne, które się w tym specjalizują. Nawet byłbym za tym, że to winny być organizacje pozapolskie, jak np. Pricewaterhouse. To miałoby na celu usprawnienie państwa w postaci kosztów, bo państwo powinno być zdecydowanie tańsze. Po drugie, jak już przejdziemy ten próg oszczędności, to musimy zrobić audyt wydatków pastwa i zobaczyć czy racjonalnie państwo polskie wydaje środki nie tyle na zatrudnianie urzędników ile na pracę aparatu państwa. Tutaj też trzeba ograniczyć socjal, bo jeżeli w pandemii jesteśmy w stanie np. uznać, że możemy obniżać pracownikom produkcyjnym pensje, to ja się pytam dlaczego podwyższamy np. urlopy, dlaczego podwyższamy pensje w postaci nagród urzędnikom państwowym. Przecież oni nic za grosz więcej nie pracują. Oni pracują zdalnie, nie rozumiem takich akcji. No i po trzecie, najważniejsze. Jeżeli pożyczany to na konkretne cele, które  powinny być opisane. Powinna być w formie biznesplanu zrobiona taka projekcja przez w państwo polskie. I powinniśmy inwestować nie tyle w ludzi, co w tej chwili w produktywność. I tutaj chyba wydaje się, że Federacja z premierem ma wspólny mianownik, bo o ile jestem zorientowany, pan premier Morawiecki  też uważa, że powinniśmy inwestować w produktywność, nowoczesność gospodarki, w majątek trwały.”

Marka Jakubiaka, byłego posła, zapytaliśmy także, jak głosowałby w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy w Sejmie.

„Ja mówię, jak powinno być, ale nie mam na to absolutnie wpływu, ja mogę tylko i wyłącznie podpowiadać. Jako odpowiedzialny człowiek muszę się zapoznać z tym programem, żebym mógł odpowiedzieć. Natomiast w sytuacji takiej, kiedy poseł ma wątpliwości, ma do wyboru albo skorzystać z tych wątpliwości albo zamknąć oczy. To jest rola posła, żeby odpowiednio wybrał. W mojej karierze poselskiej parokrotnie nie zamykałem oczu, tylko głosowałem przeciw albo za. To może się wśród elektoratu, że tak powiem, odbijać różnym echem, bo to się może się elektoratowi spodobać albo nie. Ale wydaje się, że  poseł powinien mieć twardy kręgosłup i charakter.”

WPROWADŹMY ZRYCZAŁTOWANY PODATEK OD PRZYCHODÓW

Nasz rozmówca przypomniał, że niektóre z postulatów, o których mówi dziś rząd w kontekście odbudowy, były wcześniej formułowane przez niego i jego opcję:

„Ja do Sejmu szedłem z postulatem „30 tys. Kwoty wolnej od podatku”. Jeżeli ten postulat będzie artykułowany przez Prawo i Sprawiedliwość, nie mam nic do tego. Byle był zrealizowany. Tak samo było z  komisją do spraw wyłudzeń VAT, której byłem pomysłodawcą. Prawo i Sprawiedliwość uznało, że to ich wniosek. Wszystko jedno, ważne, że taka komisja była. Ważna są sprawy a nie pomysłodawcy.”

Marek Jakubiak wyjaśnił pokrótce także cele, jakie przyświecają formułowanym przez Federacje propozycjom.

„Ważne jest do rozważenia przez rządzących, żeby kwota wolna od podatku składała się z 12 minimalnych wynagrodzeń. Dlaczego? Dlatego, że ona będzie się sama rewaloryzowała w okresach dłuższych i ona będzie bezobsługowa. Federacja proponuje też,  ażeby zamiast CITu, którego  optymalizacja jest powszechna dzisiaj w Polsce, wprowadzić jednoprocentowy zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów. Wtedy mamy do czynienia z uwolnieniem masy ludzi, którzy zajmują się kontrola CITu, ludzi, którzy zajmują się regulacjami. Ponieważ taki podatek jest praktycznie bezobsługowy.” – podsumował nasz rozmówca.

Z Markiem Jakubiakiem rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze (51):

YORK2021.03.12 11:38
Panie Jakubiak min szrajber tego nie rozumie niech pan mu podesle swoje rzwazania.
YORK2021.03.12 10:43
Pan Jakubiak ma racje to pod rozwage dla rzadu.
Emeryt2021.03.12 7:52
To nie może być prawdą , że nasza sztandarowa inwestycja w elektrociepłownie Ostrołęka w którą wpompowano 1,4 mld PLN właśnie jest systematycznie rozbierany. Ta rozbiórka będize kosztowała dodatkowe miliony. Niech ktoś te informacje zdementuje.
Anonim2021.03.12 8:18
Pisowcy to wielkiego formatu złodzieje, więc to niestety prawda.
Cynik2021.03.12 9:09
Możesz ją odkupić za kieszonkowe od Obajtka. Bedzie taniej.
Emeryt2021.03.12 7:37
Czy ktoś może te brednie ośmieszyć : 2009- Pan DanielObajtek kupuje ziemie 2011- Przepisuje n na brata leśniczego 2013- Powstaje pałac za około 5 mln zł. Z pensji leśniczego?!... 2016- Specjalna ustawa, dzięki której Pan Ziobro wycofuje oskarżenie wobec Obajtka 2016- Majątek przepisany darowizną na Obajtka.
chłopka2021.03.11 23:14
Wie co mówi . To spekulant .
Borys2021.03.11 15:02
Całkowicie zgadzam się z tym co pisze Marek Jakubiak. Może dlatego że też jestem przedsiębiorcą. Szkoda tylko że takich ludzi jak on nie ma więcej w Sejmie.
chłopka2021.03.11 23:17
Ależ są tacy ludzie i w Sejmie i w Senacie . W osiemdziesięciu procentach , Każdy sobie rzepkę skrobie . Jakubiak też bezinteresownie się nie wypowiada .
Jacuś2021.03.11 9:28
Jestem pierwszy raz na tej stronie i dodaję do ulubionych choćby ze względu na obecność p. M. Jakubiaka. Jeszcze w czasie obecności posła Jakubiaka w parlamencie przyjemnie było posłuchać mądrych wypowiedzi. Dziś już czas spojrzeć jeszcze bardziej w prawo i przygotować się do następnych wyborów. Jest OK panie Marku.
Skrzypek na dachu2021.03.10 21:33
Brawo Pan Marek Jakubiak .
Skrzypek na dachu2021.03.10 20:46
Byłem, grałem i przegrałem. Podpisujcie się na gipsie mojej żony na nodze. Buenitas, por favor.
Skrzypek na dachu2021.03.10 21:31
Smieszne bzdury smarujesz dziecko ale ze chcesz uzywac moj nik , chyba wlasny nie potrafisz wyprodukowac .
Skrzypek na dachu2021.03.10 20:08
Brawo Pan Marek Jakubiak masz 100% racje .Kiedy jest gospodarczy zastoj spowodowany przez szkodliwe ekonomicznie nakazy Rzadu PiS to trzeba wtedy obnizyc podatki i przestac marnowac grosz podatnika na szalone i bezsensowne absurdalne Lockdownsy . Tak samo Greckie kredyty to klopot dla tych co brali i tez tych co dawali .
Byłem Maciej Płatov, jestem Piwowar2021.03.10 20:05
Jestem jak gówna w dworcowych WC - niespłukiwalny. Ja Teista, Cadyk spod Trocin, jestem z "Wilkowice", jestem z "Podgórzyce", z jestem "Raciborza", jestem z "Katowic", jestem z "Cieszyna", jestem wszędzie. Jestem w "Do Rzeczy", jestem w "Polityce", jestem zwykłą kürwą żydowską-trollem. Napisz do mnie: [email protected]
Maciej Piwowar2021.03.10 19:58
CAŁKOWITĄ RACJE MA pan Marek Jakubiak.Bo Darmo w pysk nie uderzysz ,bo do Ciurmy wsadzą.A DOPIERO KASA ,CO W ZAMIAN POLSKA MUSI ODDAĆ? Suwerenność Prawną ,Energetyczną ,Górnictwo ,a może przyjąć UE Konstytucje.?????????????NA TO NIE MA ZGODY.
Polak2021.03.11 8:56
Zapraszam na antylewacki portal https://lurker.land/ patrioci mile widziani
NEOS com pl2021.03.10 19:56
... pejsata smierc ... idzie przez Polske ... https://www.youtube.com/watch?v=FQZJ5cZAzHE
ryszard2021.03.10 19:37
Ich celem jest jest system neoniewolnictwa w obrębie kultury zachodniej.Będą się chwytać różnych sposobów a solidarny dług jest jednym z nich. Pomysł jest w ty samym stopniu szatański jak naiwnie prosty. Składa się z czterech kroków. KROK 1 - zastraszyć pandemią; KROK 2 - zarobić na szczepionkach; KROK 3 - zarobione pieniądze pożyczyć zastraszonym (w ramach solidarnego długu): KROK 4 - przejąć władzę nad państwami pod pozorem przejęcia niespłaconych zobowiązań. Czy rządy są już opłacone aby milczeć, bo na to wygląda.
Polak2021.03.11 8:56
Zapraszam na antylewacki portal https://lurker.land/ patrioci mile widziani
Skrzypek na dachu2021.03.10 19:31
Wysokie podatki sa korupcjogenne i hamuja wzrost gospodarczy marnujac grosz podatnika na nietrafione szalone pseudoinwestycje . Panstwowe socjalistyczne wydatki doprowadzaja do tego ze limuzyny dla wybranej elity rozpedzaja sie bezkarnie po platnych autostradach a biedne uczciwe pracowite ludzie nakladaja worki foliowe na dziurawe buty oszczedzajac grosza na rachunki na gaz prad i wode .
Skrzypek na dachu2021.03.10 19:11
Podatki i przerozne obowiazkowe oplaty pseudo skladki w Polsce tak jak Unii Federacijnej Europy sa za wysokie a progi wolne od podatku za niskie . Rzad swiadomie odbiera mozliwosc inwestowania oszczedzania i zagospodarowania robiac ze zwyklych uczciwych pracowitych ludzi zebrakow uzaleznionych od pazernego panstwa ktore beztrosko marnuje grosz podatnika w zastraszajacym tempie nazywajac to inwestycje . Kazde 100 zlotych podatku nakladane podatnikom na dochody czy nieruchomosci dzisiaj odbierane przez panstwo , to 50 zlotych jest zmarnowane nim nawet na cokolwiek wydane przez to ze panstwo jest nastawione na pierwsym miejscu podtrzymywac coraz bardziej nieudolne pazerne i pasozytne administracje i biurokracje , urzedy skarbowe , policje , sanepidy , szkoly i panstwowe sluzbe zdrowia ktorym instytucjom nie zalezy wcale na zdrowie i zycie zwyklych ludzi .
z Polski2021.03.10 19:21
A Polskiej klawiatury u tiebia Wania niet ? Nu a pochwal się dobrobytem nastajaszcziego geroja w Rasiji.
Skrzypek na dachu2021.03.10 19:59
Bezbozne globalisci korporacijne chca genetycznie zmodywikowanych bioroborow zwierzakopodobnych do bezplatnej pracy .
harry2021.03.10 19:04
Jeśli Polacy, a nie totalna swołocz polsko - języczna na obcych usługach, pragną wolnej i suwerennej Polski dla przyszłych pokoleń, to jak najbardziej Ziobro oraz Jakubiak mają rację. Ten cały szemrany europejski Fundusz Odbudowy to oczywista pułapka europejskich tęczowych lewaków na grono ostatnich państw chroniących swoją suwerenność i uniwersalne wartości cywilizacji łacińskiej przed tęczowym totalitaryzmem. Dlatego lewacka UE obecnie z uporem maniaka podkreśla ekonomiczną stabilną sytuację Polski w dobie pandemii, chcąc ratyfikowania przez Polskę podstępnego narzędzia, które już w najbliższej przyszłości ma wymusić na niepokornej Polsce uległość ideologiczną, lub spłacanie przez Polskę ogromnych długów tych państw, które uznają, że nie warto ich spłacać. Na tym polega perfidia tego niby - dealu. Rząd RP musi to odrzucić i realizować swoją politykę, bądź politycy koalicji rządzącej muszą przebić się do świadomości swoich wyborców i rozpocząć z ich poparciem wymarsz z europejskiego lewacko - tęczowego rynsztoka ku wolności. Inaczej historia pozwoli przyszłym pokoleniom załatwiać się na ich grobach.
Waldi2021.03.10 19:29
Rząd Polski jest emanacją woli większości polaków, a większość polaków to walnięci euroentuzjaści, czytaj euroPOddańcy, więc nie chce słyszeć jazgotu, że Rząd ma w nosie przedsiębiorców, ludzi i Polskę i nie chce tak wielkiego "daru" Unii, niech Ziobro, Jakubiak i wielu innych, mających rację, przekona tych medialnie zboczonych euroPOddańców i lewaków.
Anonim2021.03.10 19:04
Sasiad ma mieszkanie, dobry samochód i świetne wczasy - Malediwy w kredycie. Teraz traci świetnie płatną pracę i prosi mnie bym mu żyrował, podobny problem ma nasz rząd i co. Jak mawia czerwona towarzyszka lempert --spier.............aj
Anonim2021.03.10 19:00
Doadałem i zniknął
PodkopZamiastMostuKombinatPrzesypuKrochmalu2021.03.10 19:00
PiSocjalizm katolicki aż się trzęsie na wieść o miliardach euro, które może mu przelać znienawidzona Unia Europejska cywilizacji śmierci. Te miliardy pójdą na Wielkie Państwowe Budowy PiSocjalizmu, na rycie w ziemi, obracanie milionów ton, wiercenie w mule, dłubanie dziur, podkopywanie i drążenie. Tam, w podziemnych robotach, których żadne oko kontroli nie przejrzy ani nie policzy, można topić te miliardy euro. Kredytów nowej ery gierkowskich budów. Molochów fabrycznych zajętych dawaniem zatrudnienia przy produkcji parszywych bubli i Karykaturalnie potężnych wydmuszek ekonomicznego bezsensu. Przeskalowanych już w zamyśle, a potem trwale niewydolnych ale chronionych dotacją, dopłatą, restrukturyzacją, umorzeniem, pożyczką z państwowego funduszu, pseudoinwestycją państwowej fundacji. PiSocjalizm katolicki - to odbudowa socjalizmu PRL-u w stukrotnie powiększonej skali.
z Polski2021.03.10 19:24
"Brzydka kobieta to była".........."nie chce mi się z tobą gadać", śmierdzi zdrajcą.
Kings of Leon2021.03.10 18:57
https://open.spotify.com/track/0ntQJM78wzOLVeCUAW7Y45
Sławek.M2021.03.10 18:50
Nie kupili szczepionek od UE, bo zastanawiali się jaki zrobić przekręt, żeby zarobić. Nie kupili respiratorów od UE po to, żeby zrobić przekręt, zarobić, a potem spierdo..ć ze stanowiska ministra zdrowia. Nie składają dokumentów w/s 250 000 000 000 zł. bo jeden z nich chce mieć otwartą drogę do krycia przestępstw kumpli i nie zgadza się na warunek praworządności, a inni kombinują jak skręcić jak najwięcej kasy dla siebie. Mafia sycylijska mogłaby się od nich uczyć.
Skrzypek na dachu2021.03.10 20:19
Szczepionka gorsza niz zaraza . Respirator to pewna smierc . Plandemia to sciema . Maseczki to glupota . Zadnej grypy nie ma a wirusy szkodzi tylko 1 na 1000 ale tylko tym kto ma odpornosc zniszczone . Zdrowym ludziom robic Lockdown to bezprawie . PiS i PO to jedno zlo .
gumowa kaczka2021.03.10 18:22
gdyby prywaciorze patrioty płaciły swoim pracownikom jak na Zachodzie zapomoga z UE nie byłaby pogrzebana
w czym rzecz2021.03.10 18:21
Tak tylko trzeba patrzyć czy było inne wyjście jakbyśmy po te pieniądze nie sięgnęli to inne Państwa by sięgnęły a my i tak musieli byśmy spłacać gdyby Unia tak postanowiła. Tak więc w tej sytuacji lepiej brać no chyba , że wypisać się z Unii ale to też są koszty które trzeba ponieść Jak ktoś jest w sytuacji bez lepszego wyjścia to czasem musi się decydować na takie manewry. Oczywiście zgadzam się , ze najważniejsze są Perspektywy Rozwoju Gospodarczego Państwa w tym też uproszczenia (miedzy innymi podatki) w różnych sferach życia gospodarczego.
Jakubas-Polter2021.03.10 18:12
We are family…
klik2021.03.10 18:03
„Najlepszy naukowiec firmy Moderna zajmujący się technologią mRNA w zdjęciach COVID: „Właściwie hakujemy oprogramowanie życia”” ... ... https://xa24ryf7ivxohiwvtwglbeofxq–humansarefree-com.translate.goog/2021/03/modernas-top-scientist-on-mrna-technology-in-covid-shots-we-are-actually-hacking-the-software-of-life.html
Skrzypek na dachu2021.03.10 19:51
Wybranym elitom nie daje sie szczepionki bo oni juz maja doskonaly system immunologiczny i jaknajwyzsza naturalne odpornosc .
Umów należy dotrzymywać, złodzieje!2021.03.10 18:03
j.w.
Skrzypek na dachu2021.03.10 20:24
Rzad PiS nie ma prawa sprzedawac Polske w zamian za kredyty od bezboznych banksterow globalistow .
Anonim2021.03.10 17:53
Prezes PIS ma zawsze racje cokolwiek by to nie bylo. Jak prezes powie ze trzeba dac dzieci gejom to bedzie wyscig wyborow PIS by oddac wlasne dziecko Biedroniowi
Waldi2021.03.10 19:31
Zmień lekarza.
Jo, jo2021.03.10 17:52
"To też premierowi chcę przypomnieć, że solidarność polega w tych przypadkach na tym, że spłaca ten, kto ma.” Nie boj. Polska nie będzie spłacać jakby co bo ni mo dudków, ale długi i zobowiązania.
bękart wojny2021.03.10 17:48
przecież to nie Morawiecki będzie spłacał tylko polski głupi goj
Grizzly2021.03.10 17:40
Pan Jakubiak... specjalista i ynteligent:). Ręce opadają... ale pasuje do Frondzi :)
bękart wojny2021.03.10 17:50
on dorobił się na biznesie milionów ty co najwyżej kolejnej porcji swojego guano do zeżarcia, to twój największy sukces, guano i szczekanie na Frondzie
Grizzly™2021.03.10 18:07
Zatknis', suka.
Grizzly2021.03.11 9:13
Won złodziejskie mendy bolszewickie od mojego nicka! Won tęczowe parchy!
Prawda2021.03.10 17:39
Niemcy chcą Wybzykać Naród Polski bez mydła na sucho ---
Böno2021.03.10 17:39
Pan Jakubiak ma całkowitą racją. Zadnych kredytów. Grecja w swoim czasie też otrzymała jako pomoc kredy, które stały się dla nich przekleństwem i do dzisiaj są wściekli na Niemców i UE.
AAAtomek2021.03.10 17:17
O i Jakubiak obudził się z zimowego snu? Witamy, witamy...