TYLKO U NAS. Ks. Isakowicz-Zaleski: Kościół w Polsce idzie ślepą uliczką  - zdjęcie
21.02.21, 16:00Fot. screenshot - YouTube (Tajne Komplety)

TYLKO U NAS. Ks. Isakowicz-Zaleski: Kościół w Polsce idzie ślepą uliczką

97

„Myślę że Kościół w Polsce idzie naprawdę ślepą uliczką. Przykład Szczecina i Gdańska pokazuje że to jest szalenie bulwersujące.” – mówi w rozmowie z Tomaszem Pollerem dla naszego portalu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – „W 2018 roku miała miejsce cała seria skandali i były zarzuty pod adresem Kościoła francuskiego, że tuszuje. Co wówczas postanowiono uczynić? Poproszono człowieka świeckiego, ażeby stworzył komisję, złożoną wyłącznie z ludzie świeckich. (…) Jeżeli można by życzyć sobie, ażeby coś stało się w Kościele polskim, to jest właśnie pójście tą drogą francuską.”

 

Od wiosny 2019 działa we Francji komisja osób świeckich stworzona na prośbę episkopatu, której celem jest gruntowane zbadanie przypadków nadużyć seksualnych wśród tamtejszego duchowieństwa. Owocem jej prac jest zarówno wyjaśnienie wielu bulwersujących spraw, wskazanie przypadków ich tuszowań, ale również opisanie sytuacji, w których doszło do fałszywych oskarżeń pod adresem niewinnych księży. Za kilka dni raport z prac komisji ma być przedmiotem specjalnej sesji episkopatu Francji.

„Bardzo uważnie śledzę  to, co się dzieje od dwóch lat w Kościele francuskim. Jednym ze współpracowników tej komisji jest katolik pochodzący z polski, człowiek świecki, który współpracuje z tą komisją i na bieżąco relacjonuje mi jej działalność.” – mówi w rozmowie z nami ks. Isakowicz-Zaleski.

 

ZBADANO SPRAWY Z 70 LAT


 „Na czym to polega? W 2018 roku miała miejsce cała seria tych skandali i były zarzuty pod adresem Kościoła francuskiego, że tuszuje. Co wówczas postanowiono uczynić? Poproszono człowieka świeckiego, ażeby stworzył komisję, złożoną wyłącznie z ludzie świeckich. Jean-Marc Sauvé, bo o nim mowa, jest prawnikiem, jest to człowiek takiego publicznego zaufania. I rzeczywiście, na prośbę episkopatu francuskiego, taką komisję utworzył. Składa się ona z różnych ludzi, niekoniecznie katolików, nawet ludzi niewierzących czy należących do innych kościołów chrześcijańskich.”

Prace komisji, której członkami są ludzie różnych wyznań, będący zarazem renomowanymi specjalistami z zakresu prawa, psychologii i socjologii, objęły dość długi okres. Celem tych prac było zarówno poznanie skali problemu wykorzystywania seksualnego, jak również natury i okoliczności tego rodzaju przypadków.

„Komisja dokonała przeglądu wszystkich spraw z siedemdziesiąt lat wstecz, czyli cofnęła się do roku 1950, nawet do tych spraw przedawnionych i nawet tych dotyczących ludzi zmarłych. I ta komisja w ciągu dwóch lat dokonała ogromnego dzieła. Wykazała pewną liczbę tuszowań, skandali, przypadków, w których nie tylko sprawcy byli winni, ale i ci którzy tych sprawców ukrywali.” – mówi na temat prac komisji rozmówca portalu Fronda.pl.

 

PRZYPADKI FAŁSZYWYCH OSKARŻEŃ


Jak wiadomo, poza przypadkami przestępstw seksualnych których sprawcami są przedstawiciele kleru, od lat istnieje także poważny problem fałszywych oskarżeń pod adresem duchownych. Tego rodzaju sprawy w ogólnym kontekście ataków antykościelnych czy antychrześcijańskich przyczyniły się do zniszczenia życia wielu niewinnym osobom. Jak zwraca uwagę ks. Zaleski, takie przypadki miały miejsce również we Francji a powołana przez episkopat komisja umożliwiła ich wyjaśnienie:

„W wielu innych sprawach komisja stwierdziła z kolei  że oskarżenia były nieprawdziwe. Aż się prosi o taką komisję u nas. Dodam że episkopat Francji spotyka się w tych dniach, od 22 do 24 lutego, aby zapoznać się z raportem który bardzo jednoznacznie pokazuje to wszystko. Episkopat w ramach prac ma podjąć dyskusję, jak zapobiec w przyszłości pedofilii, jak zapobiec tuszowaniu, jak zadośćuczynić ofiarom. I dzisiaj Kościół z podniesioną przyłbicą może powiedzieć, że podjął ten trud, który na pewno jest bardzo bolesny.”


KOŚCIÓŁ W POLSCE IDZIE ŚLEPĄ ULICZKĄ


Według naszego rozmówcy ostatnie głośne sprawy podejrzeń wobec duchownych z Krakowa, Szczecina czy innych miast pokazują, że hierarchia polskiego Kościoła reaguje wobec problemu w sposób niewystarczający i nieadekwatny. Bulwersująca jest m.in. sprawa zapowiedzi powołania komisji, które nie powstają:

„W polskim Kościele mamy dokładnie odwrotną sytuację. Ciągle się mówi o komisjach, ale takie komisje nie powstają. Np. w Krakowie bardzo głośno mówiono, sam ks. kardynał Stanisław Dziwisz mówił że chce takiej niezależnej komisji. I nigdy ta komisja nie powstała, tak samo jest w innych miejscach. Często jest tak, że nawet ci, którzy są niewinni, nie mają się do kogo odwołać, ażeby można było stwierdzić, czy ten ktoś jest winny czy niewinny.”

Ostatnią szczególnie kontrowersyjną sprawą jest przypadek zarzutów wobec ks. Andrzeja Dymera ze Szczecina. Przeciągająca się historia postępowań w tym przypadku, niezależnie od bulwersujących okoliczności, stała się niedawno pożywką taniej sensacji dla mediów tradycyjnie niechętnych Kościołowi. 16 lutego br., gdy umówiliśmy się z ks. Zaleskim na rozmowę w tej sprawie, ks. Dymer nieoczekiwanie zmarł. Zdaniem ks. Zaleskiego mamy do czynienia z kolejnym niewyjaśnionym przypadkiem, w którym hierarchowie zawiedli.

„Niestety zostajemy z kolejną nierozwiązaną sprawą.” – komentował rozmówca naszego portalu. – „Będą różne wersje, różne opinie, niektóre środowiska będą się starały to wykorzystać do własnych celów.”

Ks. Isakowicz-Zaleski, krytykując sytuację w polskim Kościele uważa, że sensowną drogą byłoby właśnie powołanie komisji świeckich, analogicznej do tej działającej we Francji:

„Myślę że Kościół w Polsce idzie naprawdę ślepą uliczką. Przykład Szczecina i Gdańska pokazuje że to jest szalenie bulwersujące. Jeżeli można by życzyć sobie, ażeby coś stało się w Kościele polskim, to jest właśnie pójście tą drogą francuską. Pójście drogą francuskiego episkopatu, który nie boi się tych spraw i który wyraźnie zachęca ludzi świeckich czy też ich prosi ich o to, ażeby wzięli udział w tym wszystkim, żeby byli tymi ekspertami. A nie tak, że biskupi oceniają biskupów, księża księży… I widać, że z tego nic nie wychodzi.” – podsumowuje kapłan.

Z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze (97):

Krzysiek2021.02.23 14:21
Oczekuję: - likwidacji TVP - delegalizacji ONR - delegalizacji Ordo Iuris - wyrzucenia kościoła ze szkół - zakazu finansowania kościoła z budżetu - likwidacji IPN - rozliczenia przestępców politycznych, którzy zrujnowali kraj w latach 2015 - 2021, - podniesienia poziomu szkolnictwa, żeby zmniejszyć ilość idiotów w Polsce.
Tak jest2021.02.26 13:13
tow.Biedroń
Edek2021.02.26 15:46
I.. i.. przywrócenia przewodniej roli PZPR z bratnimi partiami ZSL i SD! Oraz obchodów w zakładach pracy, akademii i pochodów pierwszomajowych! Jedności narodu - robotników, ludu pracującego wsi i miast plus inteligencji pracującej!
Filozof2021.02.23 14:09
Nie każdy homoseksualista jest pedofilem, ale każdy pedofil to homoseksualista. Nie wyświęcać homoseksualnych księży i po problemie!
nie ślepy2021.02.23 12:31
Ludzie popełniają błędy i nie rozliczanie tego, to błąd! Wrogowie Kościoła będą to wykorzystywać i to normalne! Błędna droga Kościoła, to tworzenie takich "świętych", jak Adamowicz, tolerowanie takich "doktorów Kościoła", jak Hołownia, czyli nauka swoje a praktyka swoje! Totalne rozdwojenie!
Agnieszka2021.02.23 11:19
No tak. Tej sprawy nie wolno zostawić i musi być oczyszczenie a przede wszystkim staranie o naprawienie krzywd poszkodowanych. Ale podejrzewam, że w każdej diecezji znalazłby się przynajmniej jeden przypadek nierozwiązanej dobrze tragedii, ale wręcz jej pomnażania. To dziwne jednak, że wszystkie skandale omijają diecezje biskupów, którzy są ulubieńcami środowisk związanych z GW. Podejrzewam, że ofiary pedofilii są wykorzystywane po raz kolejny - tylko przeciw pewnym, niewygodnym biskupom, gdy ci wygodni są chronieni niezależnie od tego, co robią i co zamiatają pod dywan
Jerzy2021.02.23 11:15
Kosciol nie poradzi sobie z pedofilia bez radykalnego i zdecydowanego odrzucenia tzw. dziedzictwa papieza Jana Pawla II. To jest warunek sine qua non. Ten papiez nie tylko kojarzy sie przede wszystkim z pedofilia, ale ma on rzeczywiste zaslugi (wbrew pozorom tworzonym na uzytek mediow) w promocji tego zjawiska w hierarchicznym kosciele.
helena2021.02.23 10:20
Na litość, Frondo,przynajmniej nie pokazuj już tej wyszlifowanej fotki.Brednie możesz puszczać, dla bezmózgowców.
ateusz2021.02.23 10:14
Wychodzą skutki panowania Wojtyły powołującego na biskupów miernych, biernych ale wiernych. Przedkładanie czołobitności nad prawdę właśnie tak się kończy.
kefas2021.02.23 9:11
Kościół przez małe "k" już dawno rozbił się o swoją hipokryzję, brak moralaności i etyki, zachłanność, pychę i brak wiary w Boga.
Monika2021.02.23 7:31
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89
klient2021.02.23 10:54
zaraziłaś mnie kiłą
Marek2021.02.22 23:46
By taka komisja powstała, trzeba pokory osób zasiadających w Episkopacie. Pokory. Tymczasem jest w niej zarozumialstwo.
kgb2021.02.23 10:56
pierwszym, który był ofiarą tego zarozumiałego episkopatu był ksiądz Międlar, mówił o pedofilii i homoseksualistach wśród hierarchów, co zrobił episkopat? ano wyrzucił go ze stanu duchownego,
Anonim2021.02.23 12:00
Międlara wyrzucono za skrajnie prawicowe hasła graniczące z faszyzmem
AAAtomek2021.02.22 20:17
Polski Kościół Katolicki idzie wspaniałą i dobrą drogą :D
cam2021.02.22 22:20
Ba.... powiedziałbym nawet że pędzi szeroką autostradą. Wprost do piekła.
Hanys GórnoŚląski2021.02.22 19:55
Ksiądz ma rację: totalna transparentność to jedyna metoda na pozbycie się pederastów w czarnych, liliowych i czerwonych sutannach - bo przypomnę że pedofilia to domena homoseksualistów: 99,999% przypadków pedofilii dotyczy chłopców.
AAAtomek2021.02.22 20:42
Taak jest! 99,999% - Chłopcy - Ministranci. Podsumowując pedofile lubią ministrantów.
no proszę,2021.02.23 10:59
bardzo żałujesz, że nie jesteś już ministrantem, te doznania długo zostają w twojej pamięci
cam2021.02.22 22:22
A może dla tego, że nie ma dziewczynek "ministrantek".....?
Karim Benzina-Kosovo2021.02.22 19:05
Kościół nie może iść wbrew wyrokom Sądów i to prawomocnych. W Kosovie jest tak - jak ktoś komuś coś zrobił i ten czuje sie pokrzywdzony to nie idzie z tym do Sadu przedstawia dowody artykuły itp i Sąd wydaje wyrok prawomocny lub nieprawomocny. Jak rolnikowi zalali strażacy pole ale nie to co trzeba tylko sąsiada to poszedł do sądu i dostał odszkodowanie bo maryśka uschła. W Polsce ja tu słusze dużo jest oskarżeń o to o tamto ale rozpraw nie ma ani wyroków. My to nazywamy ahiya bahaci tzn bicie piany.
kaka2021.02.22 17:53
Zacny czlowieku---to nie Kosciol idzie zla droga -to ZBOKI I SZATANISCI -Z KEP SCIAGAJA WIERZACYCH DO GNOJOWKI.----a niem komu ich wymordowac jak to zrobil ELIJASZ.
katolicka deratyzacja Polski2021.02.22 15:03
Komuna i masoni popieraja wszedzie swojego agenta Isakowicza. Hanba
Do Ciebie trollu2021.02.22 16:07
I do heleny również. Ten ksiądz postępuje zgodnie z Ewangelią: Mt 18. 15 "Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik!"
kastolicka deratyzacja Polski2021.02.22 15:01
Isakowicz MASON ,wspolpracownik Komuny,niegdys patriota,obecnie dazy do zniszczenia na zawsze katolicyzmu w Polsce. LAJDAK i zdrajca,sluga Szatana.
kaka2021.02.22 18:02
Podasz jakies fakty---czy znowu opiszesz swoje urojenia!
cam2021.02.22 12:43
Zabetonowani w poczuciu bezkarności i fałszywej moralności hierarchowie pociągną KK na dno. I dobrze.
abc2021.02.22 11:22
To może niech sami świeccy powołają komisję nie czekając na Episkopat. Wtedy będzie bardziej wiarygodna.
Beno2021.02.22 17:54
Przecież jest: sędziowie i prokuratura. Tak jak przy każdym przestępstwie. A skąd ta świecka i nieprofesjonalna komisja ma czerpać informacje? Z gazety?
helena2021.02.22 10:04
Ci "dyżurni" księża ,powinni co rychlej opuścić ekran,zamknąć się w" izdebce" i pokutować ,właśnie za kościół, a nie bawić się w fałszywych proroków.
Beno2021.02.22 18:00
Masz całkowitą rację, ale krytykować i osądzać, nawet bez dowodów to jest najłatwiej. Pokutować i modlić cię to oni nie będą, bo pycha i zarozumialstwo ich zaślepia. Oni przecież wiedzą wszystko i to nawet lepiej niż sądy, a nawet nie potrzebują żadnych dowodów.
Anonim2021.02.22 9:14
"Kościół w Polsce idzie ślepą uliczką", czy jego hierarchowie?
Jawny2021.02.22 9:04
Jazgoczące kundelki szatana (Anonim, ladychapel, Po 11..., AAAtomek, kretynizacja i spółka) już się zbudziły. Zrobiły kupy, obsikały i zaznaczyły teren, zżarły po misce koszernych ochłapów i teraz poszczekują. Ich prawo. To jest wolny kraj. Gdzie indziej dostałyby kagańce na mordy i do mamra. A my mamy dzięki nim nieustanny ubaw (oni pozują na erudytów i mówią: LOLcontent).
KLAWI2021.02.22 7:44
Rzeczywiście działania Biskupów i Komisji są pozorowane. Chronią swoich.
witia2021.02.22 6:46
Mówi do rzeczy nie po raz pierwszy. Popieram księdza Zalewskiego. Nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie. Chowanie głowy w piasek jest pożywką dla wrogów kościoła i nie wyjaśni nic i nikogo nie zadowoli. A trzeba mieć na uwadze dobro ofiar . Jestem za całkowitą jawnością procesu oczyszczania. Ta świecka komisja to bardzo dobry pomysł.
rychu2021.02.22 1:58
Ten ksiadz cos za bardzo udziela sie w onecie i tvn chyba nsprawa weszła mu za głęboko
1232021.02.21 22:02
isakowicz wszystko jasne...
Jerzy2021.02.21 20:51
Nie wiem, czy Kosciol jest w stanie podniesc sie ze swego upadku. Mam powazne watpliwosci. Powszechne zepsucie zaczyna sie od papiezy i kardynalow, a nizej jest rownie zle, jak nie gorzej. Moze lepiej pozwolic tej konstrukcji ostatecznie sie zawalic i ewentualnie na zgliszczach probowac cos skromnego wzniesc na nowo? Hahah
ryszard2021.02.21 21:21
Mówisz o moralności i przypisujesz ją całym grupom: papieży, kardynałów i wierzących a grupy nie mają moralności. Jak widać można orientować się w historii, języku polskim, teologii ale jeśli nie chciało się choćby liznąć ścisłego matematycznego myślenia to wszystko na nic (dlatego z przerażeniem patrzę dalsze gnojenie w Polsce nauki poprzez zapominanie o tym czym ona w rzeczywistości jest). Po drugie jakiekolwiek burzenie i zaczynanie od nowa to klasyczny komunizm, który zawsze kończy się tylko zniszczeniem wszystkiego.
TYLKO U NAS.2021.02.21 20:24
Ks. Isakowicz-Zaleski: Kościół w Polsce idzie ślepą uliczką./// „Myślę że Kościół w Polsce idzie naprawdę ślepą uliczką. Przykład Szczecina i Gdańska pokazuje że to jest szalenie bulwersujące.” – mówi w rozmowie z Tomaszem Pollerem dla naszego portalu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – „W 2018 roku miała miejsce cała seria skandali i były zarzuty pod adresem Kościoła francuskiego, że tuszuje. Co wówczas postanowiono uczynić? Poproszono człowieka świeckiego, ażeby stworzył komisję, złożoną wyłącznie z ludzie świeckich. (…) Jeżeli można by życzyć sobie, ażeby coś stało się w Kościele polskim, to jest właśnie pójście tą drogą francuską.” Od wiosny 2019 działa we Francji komisja osób świeckich stworzona na prośbę episkopatu, której celem jest gruntowane zbadanie przypadków nadużyć seksualnych wśród tamtejszego duchowieństwa. Owocem jej prac jest zarówno wyjaśnienie wielu bulwersujących spraw, wskazanie przypadków ich tuszowań, ale również opisanie sytuacji, w których doszło do fałszywych oskarżeń pod adresem niewinnych księży. Za kilka dni raport z prac komisji ma być przedmiotem specjalnej sesji episkopatu Francji. „Bardzo uważnie śledzę to, co się dzieje od dwóch lat w Kościele francuskim. Jednym ze współpracowników tej komisji jest katolik pochodzący z polski, człowiek świecki, który współpracuje z tą komisją i na bieżąco relacjonuje mi jej działalność.” – mówi w rozmowie z nami ks. Isakowicz-Zaleski.
ZBADANO SPRAWY Z 70 LAT2021.02.21 20:25
„Na czym to polega? W 2018 roku miała miejsce cała seria tych skandali i były zarzuty pod adresem Kościoła francuskiego, że tuszuje. Co wówczas postanowiono uczynić? Poproszono człowieka świeckiego, ażeby stworzył komisję, złożoną wyłącznie z ludzie świeckich. Jean-Marc Sauvé, bo o nim mowa, jest prawnikiem, jest to człowiek takiego publicznego zaufania. I rzeczywiście, na prośbę episkopatu francuskiego, taką komisję utworzył. Składa się ona z różnych ludzi, niekoniecznie katolików, nawet ludzi niewierzących czy należących do innych kościołów chrześcijańskich.” Prace komisji, której członkami są ludzie różnych wyznań, będący zarazem renomowanymi specjalistami z zakresu prawa, psychologii i socjologii, objęły dość długi okres. Celem tych prac było zarówno poznanie skali problemu wykorzystywania seksualnego, jak również natury i okoliczności tego rodzaju przypadków. „Komisja dokonała przeglądu wszystkich spraw z siedemdziesiąt lat wstecz, czyli cofnęła się do roku 1950, nawet do tych spraw przedawnionych i nawet tych dotyczących ludzi zmarłych. I ta komisja w ciągu dwóch lat dokonała ogromnego dzieła. Wykazała pewną liczbę tuszowań, skandali, przypadków, w których nie tylko sprawcy byli winni, ale i ci którzy tych sprawców ukrywali.” – mówi na temat prac komisji rozmówca portalu Fronda.pl.
Monika2021.02.21 19:53
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89
Jak to2021.02.21 18:38
napisano" po owocach ich poznacie".
NEOS com pl2021.02.21 18:45
.. czysta prawda ... czy pedofil w sultannie jest ksiedzem ... czy przebierancem ... Nawet gdyby byl ...to sam sie wypisal .... i w 90 % jest SB ...
Grizzly2021.02.21 18:28
Ten Zalewski sr-a słowami tak jak ja s-ram kałem w spodnie
Grizzly2021.02.21 22:39
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowy szmatławcu!
Beno2021.02.21 18:25
Isakowicz bredzi jak najęty i pierdzieli głupoty. Czy szkoły powołują jakieś komisje, tak sam kluby sportowe, teatry wobec aktorów, sędziowie wobec sędziów... Tylko w kościele jakieś komisje, a może i te komisje będą ukrywały i tuszowały prawdę? Od przestępstw wszelkiego rodzaju i maści są sądy. Sądy niech się zajmują przestępcami i skończą się wszelkie pomówienia wobec biskupów i innych przełożonych o tuszowanie spraw. Nie potrzeba żadnych innych komisji.
Teo2021.02.21 20:06
A szkoły przenoszą nauczycieli podejrzanych, bądź ewidentne winnych ze szkoły do szkoły?
Beno2021.02.21 21:04
Teo - jeszcze jeden, który bzdury wypisuje. Nie przenoszą, nigdzie nie przenoszą, bo do akcji od razu wkracza policja i prokuratura - i tak powinno być wszędzie, a nie żadne komisje. Przestępstwami zajmują się sądy.
Mateo2021.02.22 0:59
Świeta prawda jak słyszę o tych"skandalach" i komisjach w KK a jak przyjdzie do sądu zeby udowodnic i skazać takiego "pedofila" to nic z tego okazuje się że nie ma dowodów sa za to pomówienia i zeby było jasne ks.Dymer wg mnie jest niewinny same lewackie popłuczyny czesto powołuja się ze jak niema prawomocnego wyroku to jest niewinny
Paulina2021.02.22 12:23
Tak, to zadania dla prokuratury. Okazuje się jednak, że w przeszłości istaniały całe grupy osób (kurialiści i biskupi), którzy wiedzieli o przestępstwach i utrudniali ich wyjaśnienie. Co wiecej, prokuratury nie wnioskowały o ujawnienie kurialnych dokumentów, a nawet jeśli, to sądy tego nie nakazywały. Czy ktoś wyobraża sobie zatajanie szkolnych dokumentów przed prokuraturą, albo w ogóle odmowę wydania dokumentów i koniecznosć interwencji sądu, żeby do tych dokumentów dotrzeć? Tu cały system zawiódł - instytucje kościelne, państwowe, konkodat. A Kościół powinien powołać taką komisję z własnej woli, dla swojego dobra. To nie prawda niszczy, tylko ukrywanie i bagatelizowanie strasznych grzechów. Przejrzystość to jedyna szansa, żeby nasz Kościół mógł skutecznie ewangelizować.
ladychapel2021.02.21 18:15
Tak jak kontrreformacja z duchowym przywódctwem jezuitów przyczyniła się w Polsce do zapaści oświaty i wielu osiągnięć reformacji - tak i dzisiaj kościół pokazuje, że jest betonem a drugi beton (władza) tego kościoła słucha
gośc2021.02.21 18:08
Celebryta Isakowicz-Zaleski niech już nie.... do swojego gniazda. Kim on jest ten zarozumialec. Sam do tego kościoła należy!
Teo2021.02.21 20:10
Jak ci dziecko zmolestują, to co? Morda w kubeł! Bez prawdy nie będzie oczyszczenia. Masz przykład post-komuny.
Anonim2021.02.21 18:01
KK = SZAMBO!
Monika2021.02.21 17:37
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) panieonline.pl/monia89
Grizzly2021.02.21 18:26
Jestem zainteresowany ale mi już nie stoi i ma 3cm
Grizzly2021.02.21 22:40
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowy szmatławcu!
fcuk piss2021.02.21 17:37
tak jestem ateista nie przeszkadza mi to ze teisci chodza do kosciola ze wierza w to co wierza mam to gdzies przeszkadza mi to kiedy nawiedzeni mowia mi jak mam zyc i co mam robic kto im dal do tego prawo jak mam postepowac ksiadz wtraca sie jak mam wychowywac dzieci i traktowac kobiety moze czegos nie wiem ale on chyba nie powinien miec dzieci ani kobiety wiec skad wie ? to troche tak jak gdyby zawodowego kierowce pouczal jak ma jezdzic facet co gral na komputerze w symulacje prowadzenia ciezarowki
anonim2021.02.21 18:03
Może trafiłeś na nawiedzonych jehowych bo katolicy nie chodzą po domach i nie głoszą kazań na siłę. A jak kto nie chce nie chodzi do kościoła proste.
fdf2021.02.21 17:14
Pis grabarzem polskiego kościoła
michal2021.02.22 9:37
lopozycja grabarzem spokoju w polsce
Alojzy Cedzidło2021.02.21 17:12
Przyznaję ,nie doczytałem do końca pomysłu , dumań Szanownego ks. Isakiewicza - Zaleskiego .Nowy pomysł na uzdrowienie polskiego Kościoła .Komisja francuska . Świecka .Pomysł piękny zważywszy ,że Francja ma doświadczenie w " uzdrawianiu " kościołów . Niedawne pożary doskonale o tym świadczą U nas w Polsce też nie brak doświadczenia w " uzdrawianiu Kościoła .Ćwiczyliśmy " leczenie "od 45 roku. Były to " szczepionki leninówki a po 89 szczepionka brukselska . Kandydatów na członków Komisji ,że ho ho ho ... Dziwią mnie tylko te rady naszego duchownego . To tak wygląda jak w jakiej rodzinie . Synuś podpatrzył , posłuchał o kłopotach rodziny i biegiem do sąsiad z prośbą o pomoc . Sęk w tym ,że sąsiad tylko ręce zacierał , bo te kłopot u sąsiada bardzo go cieszyły . No to poradził . Wiesz co Jasiu , podpal dom . Będzie spokój . Po tych szerokich cytatach rad Księdza na forach Frondy .widać ,że wiadomości i rady naszego duchownego nie są " cywilom " obojętne .
Alojzy Cedzidło2021.02.21 18:31
Bzdury piszę bo się nachlałem
A.C./.-/.-.- /2021.02.21 21:39
Tylko tyle wymyśliłeś , chudzino intelektualna ?
Alojzy2021.02.22 17:18
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowy szmaciarzu!
chłopka2021.02.21 17:05
Tyle słów już powiedziano na temat KK , że to już stało się nudne .
asa2021.02.21 16:28
oczywiste że problemy w kosciele lewactwo wykorzystuje. To co robi TVN i kreatury w rodzaju Szejring Wielgus jest dowodem. Pedofilia przed 20 lat to sprawa grubo szyta
Franciszek:2021.02.21 16:24
Nie wolno wchodzić w dialog z diabłem! „Jesteśmy wezwani do kroczenia drogami Boga, odnawiając obietnice naszego chrztu: wyrzeczenia się szatana, wszelkich jego dzieł i wszelkich jego pokus” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że dzisiejsze Słowo Boże wskazuje drogę do owocnego przeżycia czterdziestu dni poprzedzających doroczną celebrację Paschy. Duch Święty, który zstąpił na Jezusa po chrzcie otrzymanym od Jana w Jordanie, przynagla Go teraz, by udał się na pustynię i tam stanął twarzą w twarz z Kusicielem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pustynia jest miejscem, gdzie Bóg przemawia do serca człowieka i gdzie rodzi się odpowiedź modlitwy. Ale jest to także miejsce próby, gdzie Kusiciel, wykorzystując ludzką słabość i potrzeby, podsuwa różne pokusy mające odwrócić człowieka od Boga. Podczas pobytu na pustyni Jezus rozpoczyna swój pojedynek z diabłem, który zakończy się męką i śmiercią na krzyżu. To wtedy Zbawiciel przeszedł swoją ostatnią „pustynię”, aby ostatecznie pokonać szatana i wyzwolić wszystkich spod jego władzy. Papież – żyje jest bojowaniem ze złym duchem „Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni przypomina nam, że życie chrześcijanina, idącego śladami Pana, jest walką ze złym duchem. Ukazuje nam, że Jezus dobrowolnie stawił czoła Kusicielowi i go pokonał, a jednocześnie przypomina nam, że diabeł może poprzez pokusy oddziaływać także na nas – podkreślił Papież. – Musimy być świadomi obecności tego przebiegłego wroga, zainteresowanego naszym wiecznym potępieniem, naszą porażką i przygotować się do obrony przed nim i do zwalczania go. Łaska Boża zapewnia nam, przez wiarę, modlitwę i pokutę, zwycięstwo nad nieprzyjacielem.“ Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus nigdy nie wchodzi w dialog z diabłem. Wypędza go z opętanych, potępia lub odsłania złe skutki jego działania. Jezus na pustyni odpowiada Kusicielowi Słowem Bożym, poprzez trzy fragmenty Pisma Świętego. To jest jasne wskazanie dla każdego z nas. Nigdy nie wchodzi się w dialog z diabłem. Papież zaznaczył, że w okresie Wielkiego Postu Duch Święty pobudza również nas, abyśmy, jak Jezus, wyszli na pustynię. Nie chodzi tu o miejsce fizyczne, ale o wymiar egzystencjalny, o przyjęcie postawy milczenia pozwalającej wsłuchać się w Boga. To prowadzi do prawdziwego nawrócenia. „Nie bójmy się pustyni, szukajmy bardziej okazji do modlitwy, milczenia, do wejścia w siebie. Nie bójmy się” – zachęcał Ojciec Święty. Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:19
https://pbs.twimg.com/media/Euq6iaeXMAIz_up?format=jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:19
uwaga mocne pedofil Jędraszewski wkłada język w usta niewinnej dziewczynce!
Franciszek:2021.02.21 16:17
Nie wolno wchodzić w dialog z diabłem! „Jesteśmy wezwani do kroczenia drogami Boga, odnawiając obietnice naszego chrztu: wyrzeczenia się szatana, wszelkich jego dzieł i wszelkich jego pokus” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że dzisiejsze Słowo Boże wskazuje drogę do owocnego przeżycia czterdziestu dni poprzedzających doroczną celebrację Paschy. Duch Święty, który zstąpił na Jezusa po chrzcie otrzymanym od Jana w Jordanie, przynagla Go teraz, by udał się na pustynię i tam stanął twarzą w twarz z Kusicielem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pustynia jest miejscem, gdzie Bóg przemawia do serca człowieka i gdzie rodzi się odpowiedź modlitwy. Ale jest to także miejsce próby, gdzie Kusiciel, wykorzystując ludzką słabość i potrzeby, podsuwa różne pokusy mające odwrócić człowieka od Boga. Podczas pobytu na pustyni Jezus rozpoczyna swój pojedynek z diabłem, który zakończy się męką i śmiercią na krzyżu. To wtedy Zbawiciel przeszedł swoją ostatnią „pustynię”, aby ostatecznie pokonać szatana i wyzwolić wszystkich spod jego władzy. Papież – żyje jest bojowaniem ze złym duchem „Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni przypomina nam, że życie chrześcijanina, idącego śladami Pana, jest walką ze złym duchem. Ukazuje nam, że Jezus dobrowolnie stawił czoła Kusicielowi i go pokonał, a jednocześnie przypomina nam, że diabeł może poprzez pokusy oddziaływać także na nas – podkreślił Papież. – Musimy być świadomi obecności tego przebiegłego wroga, zainteresowanego naszym wiecznym potępieniem, naszą porażką i przygotować się do obrony przed nim i do zwalczania go. Łaska Boża zapewnia nam, przez wiarę, modlitwę i pokutę, zwycięstwo nad nieprzyjacielem.“ Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus nigdy nie wchodzi w dialog z diabłem. Wypędza go z opętanych, potępia lub odsłania złe skutki jego działania. Jezus na pustyni odpowiada Kusicielowi Słowem Bożym, poprzez trzy fragmenty Pisma Świętego. To jest jasne wskazanie dla każdego z nas. Nigdy nie wchodzi się w dialog z diabłem. Papież zaznaczył, że w okresie Wielkiego Postu Duch Święty pobudza również nas, abyśmy, jak Jezus, wyszli na pustynię. Nie chodzi tu o miejsce fizyczne, ale o wymiar egzystencjalny, o przyjęcie postawy milczenia pozwalającej wsłuchać się w Boga. To prowadzi do prawdziwego nawrócenia. „Nie bójmy się pustyni, szukajmy bardziej okazji do modlitwy, milczenia, do wejścia w siebie. Nie bójmy się” – zachęcał Ojciec Święty. Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va
PolskaUwolnionaOdKleruchówOdżyjeIWypięknieje2021.02.21 16:16
Na budżecie Polski pasożytuje 55.000 (PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ TYSIĘCY) kleruchów, czyli agentów państwa Watykan związanych z nim umowami nietykalności i bezkarności. Rokrocznie ta bezużyteczna masa wyłudza na swoje luksusowe, beztroskie utrzymanie kilka miliardów złotych od Polaków uczciwie pracujących na utrzymanie swoje i swojego państwa - Polski. Żadne komisje czy komitety niczego nie zmienią. Trzeba radykalnie wymieść, wygnieść, wypriedolić kleruchów z Polski, jak to uczyniono bardzo niedawno w Irlandii. Irlandia odżyła, jest ekonomiczną potęgą, Polacy osiedlają się tam ochoczo, Polki tam rodzą dzieci i NIKT nie chce wrócić do Polski, bo w Irlandii brakuje mu kleruchacza, który będzie polował na jego dziecko.
Figo Fago2021.02.21 17:44
Jak by tak jeszcze wygolić Polskę z komucha ,obebrać majątki zrabowane po 89 roku To byłby w Polsce raj.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:16
https://pbs.twimg.com/media/EuqOjFzWYAIs1E3?format=jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:16
Czy to jest normalne, żeby państwowa instytucja słowami dyrektora z PiSiego nadania żegnała pedofila jako wychowawcę młodzieży?
hahahahaha2021.02.21 17:03
hahaha takimi tanimi prowokacjami staczacie się tylko do wc gdzie miejsce każdego lewaka.
Franciszek:2021.02.21 16:13
Nie wolno wchodzić w dialog z diabłem! „Jesteśmy wezwani do kroczenia drogami Boga, odnawiając obietnice naszego chrztu: wyrzeczenia się szatana, wszelkich jego dzieł i wszelkich jego pokus” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że dzisiejsze Słowo Boże wskazuje drogę do owocnego przeżycia czterdziestu dni poprzedzających doroczną celebrację Paschy. Duch Święty, który zstąpił na Jezusa po chrzcie otrzymanym od Jana w Jordanie, przynagla Go teraz, by udał się na pustynię i tam stanął twarzą w twarz z Kusicielem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pustynia jest miejscem, gdzie Bóg przemawia do serca człowieka i gdzie rodzi się odpowiedź modlitwy. Ale jest to także miejsce próby, gdzie Kusiciel, wykorzystując ludzką słabość i potrzeby, podsuwa różne pokusy mające odwrócić człowieka od Boga. Podczas pobytu na pustyni Jezus rozpoczyna swój pojedynek z diabłem, który zakończy się męką i śmiercią na krzyżu. To wtedy Zbawiciel przeszedł swoją ostatnią „pustynię”, aby ostatecznie pokonać szatana i wyzwolić wszystkich spod jego władzy. Papież – żyje jest bojowaniem ze złym duchem „Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni przypomina nam, że życie chrześcijanina, idącego śladami Pana, jest walką ze złym duchem. Ukazuje nam, że Jezus dobrowolnie stawił czoła Kusicielowi i go pokonał, a jednocześnie przypomina nam, że diabeł może poprzez pokusy oddziaływać także na nas – podkreślił Papież. – Musimy być świadomi obecności tego przebiegłego wroga, zainteresowanego naszym wiecznym potępieniem, naszą porażką i przygotować się do obrony przed nim i do zwalczania go. Łaska Boża zapewnia nam, przez wiarę, modlitwę i pokutę, zwycięstwo nad nieprzyjacielem.“ Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus nigdy nie wchodzi w dialog z diabłem. Wypędza go z opętanych, potępia lub odsłania złe skutki jego działania. Jezus na pustyni odpowiada Kusicielowi Słowem Bożym, poprzez trzy fragmenty Pisma Świętego. To jest jasne wskazanie dla każdego z nas. Nigdy nie wchodzi się w dialog z diabłem. Papież zaznaczył, że w okresie Wielkiego Postu Duch Święty pobudza również nas, abyśmy, jak Jezus, wyszli na pustynię. Nie chodzi tu o miejsce fizyczne, ale o wymiar egzystencjalny, o przyjęcie postawy milczenia pozwalającej wsłuchać się w Boga. To prowadzi do prawdziwego nawrócenia. „Nie bójmy się pustyni, szukajmy bardziej okazji do modlitwy, milczenia, do wejścia w siebie. Nie bójmy się” – zachęcał Ojciec Święty. Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va
ryszard2021.02.21 16:10
To nie kościół idzie, to grupa kościelnych dygnitarzy- antykatolików, a potworną cenę płacą wszyscy wierzący dla których Ewangelia jest dziś więcej niż wszystkim.
Józef2021.02.21 16:09
Kościół w Polsce jest niereformowalny i tutaj nie pomorze żadna komisja. Oni nawet gdy do kościoła będzie chodzić 10 procent ludzi, powiedzą, ze to wina ludzi a nie księży i biskup. Spróbujcie z księdzem porozmawiać o pedofilii w kościele, to się dowiecie jakie jest stanowisko kościoła.
anonim2021.02.21 16:33
Nie widzisz o co chodzi w grze pedofilią w mediach? Niepolskie media graja tym tematem od dawna a krety wewnątrz kościoła już od dawna próbują go rozwalić . Te krety (czesto osoby mające przeszłość z sb czy ub) zwyczajnie trzeba osądzić i wyeliminować z życia kościoła i kropka . Czy jeśli w środowisku muzyków są pedofile czy to znaczy , że trzeba wogóle zawód muzyk likwidować-nie? Przy okazji patrząc na statystyki w jakich zawodach najwięcej jest pedofilii na pewno nie jest to zawód ksiądz , zawsze można to sprawdzić.
Józef2021.02.21 16:45
A kto rozwalał kościół w Irlandii, tam tez SB nasyłało pedofilów. Nie jest istotne ilu jest pedofili w innych zawodach, tam się nikogo nie przenosi z parafii do parafii. Czy normalnym jest że Rydzyk mówi, że pedofilia to pokusa, czy normalne jest ze tylu biskupów nie potrafi zając stanowiska i kryje pedofilię. Komuna upadła już tak dawno, że to by musieli być wnuki UB - ków, a zresztą w PiS - ie ludzi z tym rodowodem jest co nie miara, może masz i racje.
anonim2021.02.21 18:06
W lewicowych mediach podawane były wiadomości o rzekomych osobach oskarżonych o pedofile , spekulacje , domysy a potem małym druczkiem, że to była pomyłka. Tak było w przypadku kardynała Georga Pella najpierw obrzucili go błotem , zhejtowali równo a potem sie okazało , że kardynał niewinny i cisza , żadnego przepraszam w gazetach nie było a hejt poszedł w świat. By wysuwac oskarżenia muszą byc niepoważalne dowody a nie śniło mi się , że 30 lat temu molestował mnie ksiądz. Biskupi ostrożnie podchodzą do tych spraw .Nie wydaje mi się by Rydzyk popierał pedofilów wręcz odwrotnie a jego słowa o pokusie zostały źle zrozumiane za co przeprosił . Niektórzy myśla ,że jak ksiądz to powinien być święty a to zwykły człowiek , tez popełnia błędy. Jeśli chodzi o przenoszenie z parafii do parafii ten zwyczaj trwa od bardzo dawna Polsce i dla katolika nie jest to nic nowego. Jeżeli ktoś ma jakieś wiadomości na temat przenoszenia pedofilów lub ich krycia to powinien to zgłosić do prokuratury i tyle.
anonim2021.02.21 16:09
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski więcej ma wspólnego z bandą #silnirazem niż z kościołem katolickim.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:08
https://pbs.twimg.com/media/EuqOjFzWYAIs1E3?format=jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:09
Czy to normalne, żeby państwowa instytucja słowami dyrektora z PiSiego nadania żegnała pedofila jako wychowawcę młodzieży?
Po 11 ...2021.02.21 16:08
Kościół w Polsce idzie ślepą uliczką. Nie dość, że ślepą to jeszcze głupią. Odrastające nogi, płaczące obrazy i krwawiące wafelki...
Franciszek:2021.02.21 16:07
Nie wolno wchodzić w dialog z diabłem! „Jesteśmy wezwani do kroczenia drogami Boga, odnawiając obietnice naszego chrztu: wyrzeczenia się szatana, wszelkich jego dzieł i wszelkich jego pokus” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że dzisiejsze Słowo Boże wskazuje drogę do owocnego przeżycia czterdziestu dni poprzedzających doroczną celebrację Paschy. Duch Święty, który zstąpił na Jezusa po chrzcie otrzymanym od Jana w Jordanie, przynagla Go teraz, by udał się na pustynię i tam stanął twarzą w twarz z Kusicielem. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pustynia jest miejscem, gdzie Bóg przemawia do serca człowieka i gdzie rodzi się odpowiedź modlitwy. Ale jest to także miejsce próby, gdzie Kusiciel, wykorzystując ludzką słabość i potrzeby, podsuwa różne pokusy mające odwrócić człowieka od Boga. Podczas pobytu na pustyni Jezus rozpoczyna swój pojedynek z diabłem, który zakończy się męką i śmiercią na krzyżu. To wtedy Zbawiciel przeszedł swoją ostatnią „pustynię”, aby ostatecznie pokonać szatana i wyzwolić wszystkich spod jego władzy. Papież – żyje jest bojowaniem ze złym duchem „Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni przypomina nam, że życie chrześcijanina, idącego śladami Pana, jest walką ze złym duchem. Ukazuje nam, że Jezus dobrowolnie stawił czoła Kusicielowi i go pokonał, a jednocześnie przypomina nam, że diabeł może poprzez pokusy oddziaływać także na nas – podkreślił Papież. – Musimy być świadomi obecności tego przebiegłego wroga, zainteresowanego naszym wiecznym potępieniem, naszą porażką i przygotować się do obrony przed nim i do zwalczania go. Łaska Boża zapewnia nam, przez wiarę, modlitwę i pokutę, zwycięstwo nad nieprzyjacielem.“ Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus nigdy nie wchodzi w dialog z diabłem. Wypędza go z opętanych, potępia lub odsłania złe skutki jego działania. Jezus na pustyni odpowiada Kusicielowi Słowem Bożym, poprzez trzy fragmenty Pisma Świętego. To jest jasne wskazanie dla każdego z nas. Nigdy nie wchodzi się w dialog z diabłem. Papież zaznaczył, że w okresie Wielkiego Postu Duch Święty pobudza również nas, abyśmy, jak Jezus, wyszli na pustynię. Nie chodzi tu o miejsce fizyczne, ale o wymiar egzystencjalny, o przyjęcie postawy milczenia pozwalającej wsłuchać się w Boga. To prowadzi do prawdziwego nawrócenia. „Nie bójmy się pustyni, szukajmy bardziej okazji do modlitwy, milczenia, do wejścia w siebie. Nie bójmy się” – zachęcał Ojciec Święty. Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan/vaticannews.va
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.21 16:07
będą szli w zaparte! większość biskupów jest umoczona w tuszowanie pedofilii! zresztą wystarczy posłuchać diabelskiego wytrzepa rydzyka jak pyerdoli o pokusach zboczonych klechów a z chooja który o wszystkim wiedział i nic z tym nie zrobił, współczesnego męczennika...
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:06
do sieci wyciekło zdjęcie Jędraszewskiego, który molestuje dziewczynkę, link poniżej
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:06
https://pbs.twimg.com/media/Euq6iaeXMAIz_up?format=jpg
gośc2021.02.21 18:12
Ciebie to POwinni do psychiatryka zamknąć!
Ukochani Archidiecezjanie!2021.02.21 16:05
Kiedy Pan Jezus przyjął z rąk św. Jana chrzest w Jordanie, zstąpił na Niego Duch Święty. Pod Jego wpływem Jezus udał się na pustynię, aby tam – wzorem Mojżesza i Eliasza (por. Wj 24, 12-18; 1 Krl 19, 7-8) – przez czterdzieści dni pośród modlitwy i postu przygotować się do publicznej działalności. Podczas pobytu na pustyni doszło do Jego konfrontacji z szatanem, ojcem wszelkiego kłamstwa. Z tej konfrontacji Jezus, jako nowy Adam, wyszedł zwycięsko. Jak wiemy, pierwszy Adam, stworzony na Boży obraz i podobieństwo, uległ kłamliwym pokusom szatana. W konsekwencji popełnił grzech nieposłuszeństwa wobec Boga, wątpiąc w Jego dobroć i prawdomówność. Dlatego też został wygnany z raju. U jego granic Pan Bóg postawił aniołów, którzy swymi mieczami mieli odtąd bronić dostępu do niego (por. Rdz 3, 23-24). W przeciwieństwie do losu pierwszego Adama, któremu po popełnieniu grzechu aniołowie nie pozwalali zbliżać się do Boga, zwycięskiemu Panu Jezusowi, drugiemu Adamowi, zrodzonemu przed wiekami i współistotnemu z Ojcem, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem, aniołowie z największą czcią usługiwali (por. Mk 1, 13b). Drodzy Siostry i Bracia! Rozważając niezwykle lakoniczne stwierdzenie św. Marka, że Pan Jezus był na pustyni „kuszony przez szatana” (por. Mk 1, 13a), mamy prawo się zapytać, czego dotyczyły te pokusy, o których milczy Ewangelista. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Jak w przypadku wszystkich pokus, począwszy od tej, której byli poddani Adam i Ewa, szatanowi zawsze chodzi o jedno: o zakwestionowanie Pana Boga, Jego dobroci i prawdomówności, a na koniec Jego miłości do człowieka po to, by temuż człowiekowi zaproponować własną, kłamliwą wizję szczęścia. Kiedy człowiek ulega szatańskim mirażom, wówczas zaczyna się zarówno jego klęska, jak i cierpienia innych ludzi. Niekiedy w głębi swego sumienia jest on świadomy tego, że postępuje źle, ale na skutek pychy, która nie pozwala przyznać się do błędu i każe za wszelką cenę postawić na swoim, będzie usiłował zagłuszać wołanie sumienia agresją, wulgarnym słowem, krzykiem i przemocą. c.d.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:04
Najwyższy czas zdelegalizować polskie oddziały watykańskiej sekty. Widząc bezkarność kleszych pedofilów wszyscy jesteśmy katofobami.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:03
https://pbs.twimg.com/media/Euq6iaeXMAIz_up?format=jpg
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.02.21 16:03
waga mocne pedofil Jędraszewski wkłada język w usta niewinnej dziewczynce!