TYLKO U NAS! Gen. Roman Polko: USA przymuszą Rosję do konkretnych ustępstw, tak jak kiedyś ZSRR - zdjęcie
14.04.21, 14:00fot. yt/screen

TYLKO U NAS! Gen. Roman Polko: USA przymuszą Rosję do konkretnych ustępstw, tak jak kiedyś ZSRR

39

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Prezydent USA Joe Biden rozmawiał ostatnio telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podkreślił w tej rozmowie, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w niezależność i integralność Ukrainy. Wezwał też Rosję do złagodzenia napięć oraz zaproponował specjalny szczyt pomiędzy USA i Rosją na temat sytuacji na Ukrainie na neutralnym terenie. Jak Pan ocenia politykę i działania USA w stosunku do Rosji?

Gen. Roman Polko: Przede wszystkim warto podkreślić, że Stany Zjednoczone określiły obecnie, tak jak większość krajów, Turcję za sojusznika Putina. Natomiast nagromadzenie kilku tysięcy żołnierzy na granicy z Rosji z Ukrainą może się wymknąć spod kontroli. To zwyczajnie nie wróży nic dobrego i każe sobie stawiać rzeczywiste pytanie, o co tak naprawdę chodzi Putinowi? Czy chce budować nową Rosję, czy też może chodzi mu o podniesienie słupków sondażowych przed kolejnymi wyborami do Dumy. Może też – jak to się często zdarzało – chce odwrócić uwagę Rosji od bieżących problemów. Tym razem kolejne informacje niepokojące wielu Rosjan ujawnił Nawalny, przetrzymywany w więzieniu.

Dobrze, że te rozmowy będą prowadzone. Putin jest starym wyjadaczem, ale trafił na Bidena, który jest bardzo sprawnym dyplomatą. Osobiście nie sądzę, żeby te rozmowy doprowadziły do czegoś przełomowego, natomiast dzięki nim istnieje większa szansa, że do eskalacji konfliktu na Ukrainie nie dojdzie. Pytanie oczywiście, za jaką cenę? Osobiście mam nadzieję, że Stany Zjednoczone nie pójdą na daleko idące ustępstwa względem Putina.

Były szef Pentagonu, pan Mark Esper stwierdził ostatnio, że władze Stanów Zjednoczonych powinny wysłać więcej wojsk do Polski, Bułgarii oraz Rumunii, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie powstrzymać ewentualną agresję ze strony Rosji, o czym informowała PAP.

Stany Zjednoczone jak widać prowadzą w tym względzie odpowiednie działania. Mają doskonałe rozeznanie tego, co się dzieje na samej Ukrainie, są dobrze wykrywane i lokalizowane drony. Podobnie jest w kwestii Morza Czarnego czy Morza Azowskiego. Chodzi o działania zabezpieczające, ponieważ zachodzi podejrzenie, że działania Rosji mają na celu zablokowanie Ukrainie dostępu do tych mórz.

Osobiście uważam, że bardzo duże znaczenie miało to, że na Ukrainie w ubiegłym roku odbyły się wspólne manewry wojskowe. My u siebie mamy natomiast dowództwo I Korpusu wojsk USA. To wszystko są takie elementy wojskowej infrastruktury, które pozwalają w niedługim czasie przerzucić duże siły ze Stanów Zjednoczonych do Polski czy na Ukrainę. Na chwilę obecną myślę, że te siły, które stacjonują w Polsce i naszym rejonie są wystarczające.

W tej chwili jest czas na inne zagrożenie, ważniejsze – jest czas na ofensywę w cyberprzestrzeni, ponieważ w tym obszarze toczy się teraz zmasowana wojna – wojna informacyjna. To na obecną chwilę jest kluczowe.

Czy ocenia Pan, że bastion Morza Czarnego w tej obecnej sytuacji jest kluczowy, a wysłane przez USA dwa okręty wojenne spełnią swoją rolę, żeby zmniejszyć eskalację konfliktu, który wzmaga obecnie Rosja poprzez nagromadzenie ogromnych sił w okolicach Donbasu?

Ten kierunek jest oczywiście kluczowy. Media Putina i jego propagandy zapewne będą głosiły, że USA dążą do eskalacji. Wtłoczenie tam jednak większych sił i wsparcie Ukrainy powinno ten problem załagodzić.

Ukraina musi mieć mocną armię, żeby nie doszło do kolejnego łatwego przejęcia jej terytoriów, jak to miało miejsce na Krymie. W tym względzie bardzo ważne jest współdziałanie samej Ukrainy z NATO.

Warto podkreślić, że w roku 2008 popełniono błąd, kiedy Francja i Niemcy zablokowały rozmowy Ukrainy i Gruzji dotyczące wstąpienia tych krajów do NATO. Za ten błąd niestety teraz trzeba zapłacić. Myślę, że powinniśmy zrobić dużo więcej, żeby Ukraina sama mogła być krajem suwerennym i być w stanie zabezpieczać swoje własne terytorium.

W Brukseli odbył się właśnie na wniosek Ukrainy szczyt specjalny, gdzie szef MSZ USA Antony Blinken oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ponownie zadeklarowali wsparcie dla Ukrainy. Jaka jest waga takich działań?

Te deklaracje oczywiście są cenne, ale liczą się przede wszystkim czyny, a nie słowa. Putin bowiem na wszelkie słowa jest odporny, tak samo jak na wszystkie umowy, które tam samo chętnie podpisuje i równie chętnie łamie. Wszelkimi takiego rodzaju deklaracjami nie uda się sprawy zamknąć. Bardzo ważna jest tu ta fizyczna obecność i tu należy podkreślić, że tak jest. Są prowadzone na miejscu w Donbasie działania rozpoznawcze i obserwacyjne. To, co w tej chwili powinniśmy zrobić jako społeczność międzynarodowa, to doprowadzić do tego, żeby w rejonie Donbasu siły OBWE były większe i żeby powstała jakaś linia rozdzielenia, a nie obecność jedynie symboliczna, gdzie do wielu obszarów obserwatorów się nie dopuszcza. Ta sytuacja tam nie wygląda obecnie dobrze.

Prezydent Biden w jednym z ostatnich wywiadów stwierdził, że jego zdaniem Putin jest zabójcą i nie sądzi, by "miał duszę". Nawiązał też do Układu Nowy Start, który był zawarty jeszcze przez prezydenta USA Baracka Obamę oraz ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Biden przyznał przy tym, że są obszary, w których współpraca z Rosją leży we „wspólnym interesie", podobnie jak w przypadku tamtego układu. Jaki skutek mogą odnieść takie słowa prezydenta USA?

Biden jest rzeczywiście bardzo zręcznym dyplomatą. W miękkich słowach potrafi wyrazić sprawy twarde, które przekładają się na działania. To właśnie ma przyszłość. Żeby w sposób miękki powrócić do określonych ustaleń i działań, ale nie oczekiwać na reakcję Rosji, tylko działać tak jak Stany Zjednoczone – progresywnie. USA systematycznie realizuje swoją politykę poprzez konkretne działania, bez względu na to, kto jest prezydentem. W tym przypadku poprzez fizyczną obecność amerykańskich żołnierzy w tych zagrożonych obszarach. Jakiś czas temu przymuszono Związek Radziecki tak, że musiał pójść na konkretne ustępstwa, ponieważ w innym wypadku czekała ten kraj klapa gospodarcza. Taką samą sytuację mamy i teraz. Zachód dysponuje narzędziami, które są w stanie skłonić i zmusić Putina do ustępstw i do podjęcia przez niego określonych działań. Trzeba jedynie działać solidarnie i mądrze, a nie zdawać się jedynie na to, co zrobi Putin. Polityka w tym obszarze musi być aktywna i konsekwentna. Stany Zjednoczone realizują to w sposób konsekwentny.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę

Komentarze (39):

Proste2021.04.26 11:38
Dla Rosji nie ma nic gorszego, jak to, że wszyscy dookoła się bogacą, i biedniutka Rosja im wisi. A Ona chce być taka ważna!, taka niezastąpiona, taka priebolszaja!, taka groźna. Taka szczerozłota, jak kopuły i kremlowskie wrota.
Frec2021.04.16 12:05
No. Jest.
Biden uzurpator i kłamca!2021.04.16 11:57
Biden taki sam kłamca jak jego "demokratyczni" poprzednicy. USA kłamią, żeby okradać i zabijać, tak jak ostatnio w Iraku czy Syrii, gdzie ponoć Husajn i Assad "ciemiężyli" swój naród i  "użyli"wobec swojego narodu broni chemicznej, której komisarze  ONZ nigdy nie znaleźli!, a kłamstwa i pomówienia były  pretekstem do wzniecenia wojny i przejęcia przez USA zasobów ropy i gazu,których teraz pilnują wojska NATO, zasłaniając się "walką z terrorystami, których sami wyhodowali i zaopatrują ich w broń.Podobnie było z Libią. Teraz USA szczują na Rosję, bo chcą następnej wojny z daleka od USArela,czyli w Europie,a najlepiej  na Ukrainie, której terytorium chcą przygotować dla przybyszy ze Wzgórz Golan, a Polska ma być przyczółkiem dla ich morderczych działań.Rosja (jak też i Iran) są bogate w zasoby złóż naturalnych, które nie należą jeszcze do "demokratycznego" USArela,dlatego w tych krajach  jest "reżim", a przywódcy tych krajów są "dyktatorami" . Świecie! najwyższy czas otworzyć oczy i umysły!
Anonim2021.04.16 11:26
Teraz będzie działało, powstało nowe biuro w kancelarii prezydenta.Będą biura, etaty, limuzyny i oczywiście kasa.A polityka zagraniczna dalej będzie leżeć i kwiczeć !!!!!!!
Nie ma wątpliwości,2021.04.16 9:26
że Krym jest Turecki.
dezdemona2021.04.19 16:29
a spychacz Spychalskiego
Monika2021.04.15 19:50
Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu.. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na : http://panieonline.pl/monika29
ROMEK POLKO Z WYSPY BOLKO2021.04.15 16:25
NIKT JUZ NIE SŁUCHA PŁACZLIWEGO ROMKA. ZOSTAŁA MU FRONDA
Anonim2021.04.15 14:30
Dlaczego rząd Bidena pcha Ukrainę do ataku na Rosję? ........ https://memron.neon24.pl/post/161282,dlaczego-rzad-bidena-pcha-ukraine-do-ataku-na-rosje
Anonim2021.04.15 14:29
Gen. Polko żyje jakby w innym świecie? ... nie te USA? ... i nie ta Rosja? a nadto więcej, nie te Chiny?
Art2021.04.15 12:53
To general Polko jest teraz ekspertem od geopolityki? Ciekawe. Na medycynie tez sie zna?
bękart wojny2021.04.15 8:11
ochroniarz rurociągów, ochroniarz żydostwa, które w ramach akcji MOST opuszczało ZSRR i co ciekawe nie lecieli samolotami bezpośrednio z Moskwy do Tel Awiwu tylko do Polski i dopiero gdy każdy załadował coś dodatkowego do swojego bagażu bez żadnej kontroli opuszczali Polskę, co było tak wartościowego, że zdecydowano się wydłużyć trasę o 1 tys kilometrów?
Co za senatorska głowa2021.04.15 4:31
toż to żywe wcielenie płk. Bora-Komorowskiego i płk. Okulickiego - którzy nie wykonali zakazu gen. Sosnkowskiego ws wybuchu Powstania Warszawskiego. Generał zakazał, a oni rozkaz złamali. Gen. Anders powiedział o nich - sąd wojskowy i kula w łeb.
Olej2021.04.14 20:39
Biden nie powinien proponować żadnych spotkań tylko wprowadzić głowice atomowe wokół szatańskiego imperium, wszędzie tam gdzie się tylko da i postawić ultimatum, że jak wyciągnie łapy do kogo koleiek to dostanie w łeb. Zjednoczyć wszystkie państwa, którym imperium odrąbało terytorium, mordując i grabiąc przy okazji. Imperium zła trwa jak to kiedyś określił prezydent Reagan.
hehehe2021.04.15 4:38
Zyebało cię ?
Art2021.04.16 7:13
Koniecznie wyślij ten pomysł do Białego Domu. Ręce opadają.
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.04.14 20:06
pan gen. na pewno ma ekspertyzę, ale chyba nie w tym temacie.
Arndt Freytag und Sonnentag2021.04.15 17:48
My wyslac nasza, i tak ma być. Tylko my być uber alles drang nach osten.
JanP2021.04.14 18:48
Polko naiwniaku, dzisiejsza Rosja, to nie jest Rosja Jelcyna.
A jaka towariszcz jewrej?2021.04.14 19:17
Jaka?
Benedykta2021.04.14 16:43
pan Polko gdy był wiarygodny mądry i obiektywny oraz z wiedzą to pewnie by znalazł miejsce w nowym rozdaniu A tak pozostało mu fanzolenie czasem w mediach.Sankcje i efekty ich może kiedyś działały na Rosję a teraz raczej oni stawiają warunki w wszystkie strachy mają gdzieś
Po11...Tykta Aldona.2021.04.14 17:02
Oducz się tego trybu przypuszczającego. Gówno o tym wszystkim wiesz.
Albert2021.04.14 16:23
To przymuszanie przez USA, o jakim opowiada Polko, z pewnością spowoduje u Rosjan bezsenność. Jak wszystkie amerykańskie opowieści i sankcje, jakie do tej pory Rosję spotkały.
Polko więcej o tych sprawach wie niż ty!2021.04.14 16:30
Ty gówno wiesz!
Mirek2021.04.14 16:44
A skąd wie? Od pilnowania ropociągów wiedzy geopolitycznej nie przybywa.
A skąd wie?2021.04.14 17:03
Z tego samego źródła co i ty, gazetki ściennej w srralni.
Robert2021.04.14 16:08
Pan Polko raczy żartować. Comrades Biden, Harris i ich pachołki do niczego nie zmuszą Rosjan.
Gówno wiesz kto jest Biden!2021.04.14 16:17
Gówno wiesz kto jest Harris!
Monika2021.04.14 15:59
Cześć obrzezane kürwiszony. Mam na imię Lesio Keller-Krawczyk i nie jestem tutaj bez powodu. Jestem starym żydem-skürwysynem i czuje, że koniec nadchodzi i moje potrzeby coraz częściej biorą nade mną górę. Jestem tutaj, ponieważ chciałabym poznać żyda-skürwysyna z podobnym problemem, ale młodszego ode mnie, dla którego seks nie jest tematem tabu. Jestem stary, bo mam 72 lata i wszystko na mnie wisi, ale ciągle mam nadzieję, że ktoś młody da mi kichę. Wymagam oczywiście dyskrecji. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na https://imgur.com/uzSch64 a napisz tu: [email protected]
Monika2021.04.14 15:12
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Wymagam oczywiście dyskrecji. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na http://panieonline.pl/monika
Rząd Prawa i Sprawiedliwości2021.04.14 15:06
W razie wojny z Rosją poddajemy się natychmiast i bezwarunkowo, ponieważ jak powiedziała rada medyczna, nie mamy wystarczającej ilości łóżek szpitalnych na ewentualny konflikt zbrojny.
droma2021.04.14 15:01
usa pozwala istnieć rosji-kaput w dzisiejszych granicach tylkodla tego ze jest przeciwwagą dla chin / azjata z zajata się nie dogada / inaczej to sto państewek na ter. rosji-kaput ...
Fumfel2021.04.14 15:17
Rosja już wybrała kierunek. Z Chinami idą w potyczkę z koniopasami. Posłuchaj Bartosiaka naiwny marzycielu.
matis892021.04.14 14:47
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Aldona2021.04.14 14:47
Może by pan Generał Polko podpowiedziała jak wykonać wyrok śmierci na zawiadowcach lotniska w Smolnym , na ich dowódcach i gospodarzu Kremla za mord na polskiej delegacji lecącej tam kacapskim samolotem?
Po 11 ...2021.04.14 14:31
USA przymuszą PiS do konkretnych ustępstw, tak jak kiedyś ZSRR. Ci sami ludzie, ta sama mentalność to i przymuszanie takie samo.
Anonim2021.04.14 15:00
przymusza do pedalowania bo na nic wiecej odwagi miec nie miec, jakby putin chodzil na parady dewiantow pisalbys wiersze pochwalne na jego temat
KIP2021.04.14 14:13
Pan Polko zapomniał jak wiernie służył sojuszowi z ZSRR. Prawdziwy oficer przysięgę składa tylko raz :)
Roman2021.04.14 14:30
Nigdy nie było czegoś takiego jak sojusz Polski z ZSRR. Niektóre karły moralne służyły ZSRR dla kariery. Jeden nawet został pierwszym pookrągłostołowym prezydentem.