Twierdzenie, że PiS odwraca się od rolników to absurd!  - zdjęcie
20.09.20, 17:00

Twierdzenie, że PiS odwraca się od rolników to absurd!

23

1. W związku z trwającymi pracami parlamentarnymi nad nowelizacją ustawy ochronie zwierząt (po uchwaleniu przez Sejm została skierowana do Senatu), pojawiło się mediach, w tym przede wszystkim tych społecznościowych, wiele wypowiedzi sugerujących, że po wygranych wyborach najpierw parlamentarnych, a niedawno prezydenckich, Prawo i Sprawiedliwość, odwraca się od wsi i rolnictwa. 

  
I właśnie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt (tzw. piątka dla zwierząt) ma być tego dowodem, ba w Sejmie politycy partii opozycyjnych (głównie PSL-u i Konfederacji) pozwalali sobie na stwierdzenia, że to dopiero początek, a Prawo i Sprawiedliwość ma zakazywać kolejnych rodzajów produkcji (prezes Kosinak-Kamysz nawet twierdził, że rządzący zakażą picia mleka i jedzenia schabowego).
To wręcz Himalaje hipokryzji w ustach człowieka, który imieniu rządu wprowadzał podwyższenie wieku emerytalnego o 7 lat dla rolników i aż o 12 lat dla kobiet pracujących w gospodarstwach rolnych, a na największą w historii suszę i jej skutki w 2015 roku, w której straty rolników sięgnęły blisko 2 mld zł, jego rząd przeznaczył niecałe 0,5 mld zł.


2. Politycy Prawa i Sprawiedliwości doskonale pamiętają, że kolejne wybory wygrywamy w dużej mierze dzięki głosom uzyskanym w środowisku wiejskim ale nie przede wszystkim dlatego rządząc chcemy wspierać wieś i rolnictwo.
To w naszym programie od wielu lat znajdują się zapisy o zrównoważonym rozwoju, co przez ostatnie pięć lat konsekwentnie realizujemy, to także w naszym programie rolnym, znalazł się po raz pierwszy termin „zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego”, którym teraz posługuje się wielu polityków w UE, ba znalazł się on teraz w wielu unijnych dokumentach (po tym jak unijni rolnicy zapewnili stabilne dostawy żywności w czasie całej pandemii w krajach UE).
To dlatego, że rolnictwo było i jest naszym priorytetem zabiegaliśmy przez wiele miesięcy o stanowisko komisarza ds. rolnictwa i mimo tego jak sugeruje cały czas opozycja, że w UE nie mamy sojuszników, to przypadło ono Januszowi Wojciechowskiemu, który zna wieś i rolnictwo od podszewki.


3. Komisarz oczywiście działa na rzecz wszystkich krajów członkowskich ale jak ważne, że to stanowisko objął Polak życzliwy wsi rolnictwu przekonaliśmy się już teraz, udało mu się po wielu bojach zwiększyć środki na Wspólną Politykę Rolną (WPR) o dodatkowe ponad 20 mld euro z tego blisko 3 mld euro przypadło Polsce.
Uzyskanie tych dodatkowych środków pozwoli polskiemu ministrowi rolnictwa na przeprowadzenie wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej, co nie udało się naszym poprzednikom przez 15 lat członkostwa w UE.
Jak ogromne znaczenie będzie miał fakt, że komisarz d/s rolnictwa reprezentuje Polskę, będziemy dowiadywali się bardzo często już od tej jesieni, kiedy rozpocznie się wdrażanie reformy WPR i dwóch wielkich unijnych strategii „Zielonego Ładu” i „Od pola do stołu”, a Wojciechowski będzie zatwierdzał 27 krajowych planów strategicznych na najbliższe 7 lat.


4. Po tych wszystkich zabiegach na poziomie unijnym, po ogromnych środkach skierowanych na wieś zarówno wspierających produkcję rolną przez ostatnie 5 lat (między innymi ponad 2 mld zł tzw. środków suszowych), a także ponad 60 mld zł w ramach programów społecznych (500 plus, czy 13 i 14 emerytura), oskarżenia że Prawo i Sprawiedliwość, nowelizacją jednej ustawy chce wręcz zlikwidować polskie rolnictwo jest skrajnie nieuczciwe.
Rzeczywiście nowelizacja ustawy o ochronie zakazuje hodowli zwierząt na futra ale po pierwsze jest wprowadzony roczny okres na wyjście z tej produkcji, a po drugie wszystkim tym hodowcom, którzy poniosą straty zostaną zaproponowane odszkodowania albo też finansowe wsparcie na uruchomienie innej produkcji.
Trzeba przy tej okazji wyjaśnić, że hodowcy zwierząt na futra mają niewiele wspólnego z rolnictwem poza tym, że ich produkcja obywa się na wsi i ma tak ogromnie negatywny wpływ na otoczenie, że w promieniu kilku kilometrów, ceny nieruchomości są ok 50% niższe niż przed rozpoczęciem tej produkcji.
Co więcej jest to produkcja schyłkowa w całej UE, już 15 krajów jej zakazało, jej wielkość i wartość także w Polsce (mimo tego że przeniosło się tu wielu producentów np. z Holandii) z roku na rok spada, bo gwałtownie kurczy rynek zbytu na futra na całym świecie, po prostu coraz mniej osób chce używać futer naturalnych.


5. Drugie ograniczenie przewidziane w nowelizacji ustawy to zakaz uboju zwierząt bez ogłuszenia (chodzi o ubój halal i koszer bydła i drobiu) i ten zakaz jest już bezpośrednio związany z produkcją zwierzęcą.
Wprowadzenie tego zakazu nie musi mieć negatywnego wpływu na produkcję bydła i drobiu, a dobitnym dowodem, jest wzrost i to wysoki zarówno produkcji jak i eksportu takiego mięsa w latach 2013-2014, kiedy taki zakaz w Polsce obowiązywał.
Żeby nie być gołosłownym eksport wołowiny w 2012 roku wynosił 330 tys. ton (wtedy jeszcze nie było zakazu), w 2013 roku już 353 tys. ton, a w 2014 roku aż 400 tys. ton, a drobiu w tych samych latach odpowiednio 750, 800 i 900 tys. Ton.
Żadnego załamania produkcji i eksportu więc nie było, co więcej, zmienia się struktura polskiego eksportu wołowiny i drobiu, i teraz zasadniczym rynkiem jest rynek UE, w 2019 roku trafiało tam aż 91% eksportu wołowiny i ponad 71% drobiu, a do krajów muzułmańskich i Izraela ten eksport miał charakter szczątkowy.
Co więcej zakaz uboju bez ogłuszenia może być doskonałą marką promocyjną polskiego mięsa, setki milionów konsumentów na świecie jedzą mięso, ale sposób jego pozyskania nie jest im obojętny, chętnie wybiorą mięso z kraju o którym wiedzą, że nie stosuje okrutnych metod zabijania zwierząt.


6.Reasumując Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie realizuje swoje zobowiązania wyborcze, a polska wieś i rolnicy są w centrum jego zainteresowania.
W najbliższym czasie będzie procedowana ustawa o gospodarstwie rodzinnym, które jest zapisane w Konstytucji RP jako podstawa ustroju rolnego w naszym kraju i to takie gospodarstwo stanie się głównym podmiotem polityki rolnej naszego państwa.
Co więcej w świetle obydwu unijnych strategii „Zielonego Ładu” i „Od pola do stołu”, których realizacja rozpocznie się już w następnym roku, to polskie gospodarstwa rodzinne, będą centrum wsparcia ze środków WPR.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (23):

Jan Radziszewski2020.09.21 17:54
NMP 12.05 2020 + "Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. + Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. + Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. + Tak drogie dzieci, wiele bólu już przeszedł Polski naród. + Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego. + Czyż w cierpieniu nie oczyszcza się dusze, czyż nie w ogniu Ducha Świętego?+ Dlatego bądźcie gotowi i zbrójcie swą duszę, by mężne wasze serca przeszły zbawienny ogień oczyszczenia. + Drogie Moje dzieci, wyście naród wybrany i dobry Bóg da wam Pomazańca Bożego /Tj króla a nie królika jak do tej pory) co przeprowadzi Polski naród do zwycięstwa. + I mocą Bożą zostanie zniweczony każdy rząd co zdradził Boga i zaprzedał się demonowi. Pan i król Polski 2.05.2020 r + Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone +++ Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. + Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. + A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji.
poinformowany2020.09.20 21:21
Piątka Kaczyńskiego miała na celu nie zamknięcie zwijającej się branży futerkowej ale by jedni geje wyprowadzący na spacer drugich gejów nie zadawali im cierpienia i stąd osobista interwencja prezesa co do długości łańcucha minimum 6 metrów.
Anonim2020.09.20 19:36
PiS ma do wyboru, albo lewacka Polska i za to Unijna kasa, albo Ziobro w rządzie. Być, albo nie być. Bez kasy, to pewny niebyt. Trzeba więc rozwalić koalicję.
Anonim2020.09.20 19:29
Man nadzieję, że Ziobro pójdzie swoją drogą. Solidarna Polska ma szansę na wyborczy sukces.
Anonim2020.09.20 19:09
Baronie Kuźmiuk, to rolnicy odwracają się od lewackiego PiS. Wasze pisowskie deklaracje tu się nie liczą, straciliście głos w tej sprawie.
Michał Jan2020.09.20 18:35
Oczywiście, że się nie odwraca! Cała ta heca, to tylko po to, żeby rząd był mniejszościowy i można się było za 3 lata tłumaczyć bezradnością wobec kłód rzucanych pod nogi przez większość. Pan Prezydent tę pokichaną ustawę odda w ręce TK, a tam już nawet nie ma potrzeby przy obiadku dyskutować, bo większego chłamu legislacyjnego ze świecą szukać. Rolnicy mogą spać spokojnie. Gdybym się mylił, to zawsze mogą pomanifestować na Żoliborzu. Nie oni pierwsi.
Foster2020.09.20 18:25
Same kłamstwa - jak można tak się sprzedać ?
B522020.09.20 18:07
nikt inny nie zrobił więcej dla wsi jak PIsiory
Alex2020.09.20 17:54
Przecież mogą coś innego robić np. iść do pracy
Foster2020.09.20 17:50
Czy można żyć nie mordując zwierząt ?. Uważam, że można.
Łagodny2020.09.20 18:00
Owszem Można i Paść się na łące jak Baran ,lub żreć ZIELENINĘ. BRRRR Obrzydzenie na myśl bierze,na tak sposób życia.
Ewelina2020.09.20 19:54
Foster myśli, że mięso jest z Biedronki...)))
Anonim2020.09.20 18:50
Można ale na bardzo krótko, w biedzie, nedzy i chorobie. Pomijając sprawy odziezowe i spozywcze dochodzi: badania naukowe np na koronawirusa czy grypę, lekarstwa i przeszczepy ze zwierząt, samoobrona przed inwazyjnymi gatunkami, odstrzał dzików by w konsekwencji nie zarażali naszych udomowionych pupilów a takze urbanizacja powodujaca w skutkach smierc niektorych zwierzat.
Łagodny2020.09.20 17:47
Zbigniewie Kuźmiuk nie pierd--- Pan BANIALUK. PiS ZDRADZIŁ WIEŚ --ROLNIKA.A mydlenie przez Pana Oczu to Himalaje Kłamstwa.Od 2005 r głosowałem na PiS ,ale NIGDY Już nie ZAGŁOSUJE.
Agnieszka2020.09.20 17:34
Uważanie, że rolnicy są idiotami i dadzą sobie kit wciskać to dopiero jest ABSURD! Jesteście skończeni kastraci z bandy ciot Michasia!
Anonim2020.09.20 17:29
Bolszewicką ustawą weszliście Kuźmiuk na równię pochyłą i nie ma znaczenia czy jednym, dwoma, pięcioma krokami czy tylko na pięć centymetrów. Ucho się urwało i tego dzbana raczej już nie posklejacie.
Anonim2020.09.20 19:30
I tylko po to, aby wyrzucić po polsku myślącego min. Ziobry z rządu?
wara2020.09.20 17:18
Wszystkich pisdzielców i tęczowych psikootasów należy zaczpować. A od mojego kota wara!
Partia z Ludem, Lud z partią.2020.09.20 17:15
czy jakoś tak. Na zebraniach ZSL było.
Lonia2020.09.20 17:14
Kużmiuk nie ma konkretnych argumentów, wyrzuca z siebie pisowską sieczkę, której rolnicy mają dość. Olaliście rolników dla wewnętrznych cynicznych gierek Kaczyńskiego. Taka jest prawda Kużmiuk i rolnicy nie są głąbami aby tego nie dostrzegać. PIS WON.
opalo2020.09.20 17:12
Jarek sprzedał własną Koalicję za skórkę z kota
Anonim2020.09.20 17:12
Kuźmiuk rżnie głupa.
Anonim2020.09.20 17:09
PiS zdradził rolników. Takie są fakty. Zamiast rzeczowej dyskusji jak to zablowować na frondzie pitolą o zarodkach. Bo mają zarodek zamiast mózgu.