Kilka dni temu media obiegła informacja, że Caitlyn Jenner (do 2015 roku Bruce Jenner) chce kandydować na gubernatora stanu Kalifornia z ramienia uważanej tradycyjnie za konserwatywną partii republikańskiej. Kalifornia jest przy tym uznawana za bastion demokratów. Caitlyn Jenner wypowiedziała się na temat udziału transpłciowych kobiet w damskich zawodach sportowych.

Caitlyn Jenner sprzeciwia się udziałowi transpłciowych kobiet w damskich zawodach sportowych.

- To po prostu niesprawiedliwe. A my musimy chronić kobiecy sport w naszych szkołach - twierdzi Caitlyn Jenner.

Część stanów rozważa zakazanie udziału transpłciowym kobietom w damskim sporcie. Stan Mississipi uchwalił taki zakaz w marcu, przy czym spodziewane jest go zaskarżenie. Human Rights Campaign - największa organizacja promująca prawa LGBT w Stanach Zjednoczonych - twierdzi, że 17 kolejnych stanów rozważa wprowadzenie podobnych zakazów.

Warto dodać, że Caitlyn Jenner jeszcze jako Bruce Jenner ma wybitne osiągnięcia sportowe - medal igrzysk olimpijskich w dziesięcioboju w 1976 roku w Montrealu.

Udział transpłciowych kobiet w damskim sporcie jest przedmiotem wielu dyskusji. Najbardziej znany przypadek to Caster Semenya z RPA, startująca w kobiecych dyscyplinach lekkoatletycznych. Wysoki poziom testosteronu zapewnia jej jednak niemal całkowitą dominację nad drobniejszymi współzawodniczkami.

jkg/bbc