Tomasz Sakiewicz: Co uczyniło ten świat szalonym - zdjęcie
19.11.20, 17:22Fot. Elekes Andor via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Tomasz Sakiewicz: Co uczyniło ten świat szalonym

17

Jedna z moich koleżanek obserwując ostatnie wydarzenia, powiedziała mi, że widząc to, co dzieje się na ulicach, ma wrażenie, iż ogląda świat jakby z jednego z filmów o Batmanie. Jakiś złośliwy bandyta postanowił rozpylić gaz, który uczynił ludzi szalonymi. Wpadali w masową psychozę, mordując się nawzajem albo konając ze strachu. Ostatnie trzy tygodnie sprawiają właśnie wrażenie, jakby ktoś rozsiał taki specyfik wśród Polaków i kazał im dopuszczać się samobójczych czynów.

Decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji odwlekać w zasadzie już się nie dało. Byłoby to sprzeczne z prawem i nawet stosując legalne narzędzia opóźniania procedowania, i tak pogłębiło jeszcze podziały wewnątrz szeroko pojętego obozu władzy. Decyzja inna w świetle konstytucji być nie mogła. Czy więc można było uniknąć sytuacji wyprowadzenia dziesiątek tysięcy ludzi na ulicę przez opozycję? Zdrowy rozsądek i poczucie wspólnoty narodowej z ich strony raczej wykluczam. Można było jedynie zniechęcić ich do takich działań przez odpowiednie przygotowanie polityczne i przede wszystkim informacyjne. Po pierwsze, była zbyt duża zbieżność dat projektu ustawy „piątka dla zwierząt” i decyzji Trybunału. Tak kontrowersyjne decyzje powinien rozdzielać większy czas na uspokojenie nastrojów. Po drugie, należało przygotować akcje informacyjne dotyczące obydwu spraw. Nie wolno wprowadzać kontrowersyjnych projektów, oddając narrację ich przeciwnikom.

Ale problem z informacją był szerszy.

Pierwsza fala epidemii została przyduszona z sukcesem dlatego, że ludzie byli dobrze informowani o tym, co się dzieje, zaufali władzy, a szczególnie premierowi i ministrowi zdrowia. Mimo drobnych potknięć rządu (na przykład zmiany narracji dotyczącej maseczek – trzeba było kazać je nosić od razu, jak choćby na Tajwanie, i nie eksperymentować) wykazaliśmy wielką dyscyplinę. Przy drugiej fali zabrakło na odpowiednią skalę akcji informacyjnej, która tak naprawdę do wejścia szczepionki jest jedynym remedium na zatrzymanie zarazy. Nie powinno się już koncentrować na technicznych sprawach typu mycie rąk, lecz przede wszystkim na wyjaśnieniu ludziom tego, co się z nimi dzieje. Ograniczenia wolności i zagrożenie wytwarzają silny stres i wywołują niekontrolowane reakcje, które przeradzają się w wyparcie, zaprzeczenie albo gniew. Część społeczeństwa padła więc łupem szarlatanów negujących epidemię, a część poddała się nawołującym do protestów. Nabrzmiała potężna bańka emocji wybuchła w Polsce tak, jak wybuchała w wielu innych krajach. Nie mogliśmy tego zjawiska zlikwidować, ale mogliśmy je ograniczyć. Bez względu na parszywość niektórych polityków nakłaniających do agresywnych wystąpień, nie jest normalne, że tysiące ludzi atakowało kościoły i Bogu ducha winnych modlących się w nich. To objaw gigantycznych emocji, które ukierunkowała opozycja z lewej strony. Ostatecznie to jej zaszkodzi najbardziej, ale dzisiaj zadziałało na szkodę wszystkich. To samo stało się na Marszu Niepodległości. Mimo wysiłków organizatorów, zachęcenia do marszu zmotoryzowanego, część uczestników zdecydowała się stworzyć grupę pieszą, która ewidentnie poddała się prowokacji. Do takiego zachowania nakłaniali niektórzy politycy związani z Konfederacją, ale ku mojemu zdumieniu uprawdopodobniła to część policjantów, niemal zmuszając ludzi do wyjścia z samochodów. Mniejszą mam pretensję o zachowania policji w momencie, gdy doszło do starć, bo każdy ma prawo się bronić, każdemu mogą puścić wtedy emocje, choć oczywiście nie powinny. Tylko że do takiej sytuacji dojść nie musiało. Politycznie było to uderzenie w Jarosława Kaczyńskiego. Jednak ostatecznie cała klasa polityczna traci autorytet, a epidemia wymyka się spod kontroli.

Wielkie epidemie były powodami wojen, upadków rządów, nie mówiąc o kryzysach ekonomicznych. Ludzie tak naprawdę do niedawna sobie z nimi nie radzili. Od czasu wynalezienia szczepionek jest zdecydowanie lepiej. Ta epidemia nas zaskoczyła, bo szczepionki nie było. Do czasu jej wprowadzenia jedyną bronią są mądrość i odpowiedzialność, których mamy obowiązek wzajemnie się uczyć.

Tomasz Sakiewicz

"Gazeta Polska" nr.47; data: 18.11.2020.

Komentarze (17):

ty kmiocie z ubeckimi korzeniami2020.12.10 15:37
napewno odpowiesz....
antoni.s2020.11.22 10:13
Zgaduję, nie wypłacanie pensji swoim pracownikom?.
buc2020.11.21 10:49
Kto i ile Ci płaci za te "wypoci'nowe rewelacje"
Nowok2020.11.20 12:05
Ciekawe kto ich wyciągnął na Śląsku i kto chce wprowadzić nowy język w tym regionie płd Polski,to niemożliwe by nie dało się tego sprawdzić w bankach,gdzie jest wojsko ?,Gdzie są poloniści? Jakżeż Niemiec po Polsku może krzyczeć ,że go Warszawa okradła-to demontaż państwa,a nie wolność słowa
Darek2020.11.20 11:35
Szaleniec diagnozuje szaleństwo? Tylko na froni takie rzeczy.
Jakub2020.11.19 23:21
do Tomasz Sakiewicz. Odp.: Cenzura na niezaleznaPL.
Felek2020.11.19 20:23
Religijny fanatyzm i brak elementarnej wiedzy naukowej. Fanatycy z lewej strony również nie pomagają, tracą kontakt ze zdrowym rozsądkiem. To tyle
czekista2020.11.19 20:18
Co uczyniło świat szalonym?, donosy tow. Sakiewicz, donosy np na Abp. S. Wielgusa , na o.dr T.Rydzyka... Panimajesz?...
Foster2020.11.19 20:15
Ta Straż Narodowa mnie niepokoi. Po co Wam bojówki ?
Anonim2020.11.19 18:19
Kaczyński oprowadził do protestów w całej Polsce, pomimo pandemii. Wiedział doskonale że kobiety wyjdą na ulicę, bo miał już odczynienia z taki protestem kilka lat temu. Wiedział również doskonale, że skrajni lewacy zaatakują kościoły, nie trudno było się tego domyślić po akcji z tęczowymi flagami i sprawie Margot. Uznał cynicznie że warto poświęcić życie i zdrowie ludzi i poświęcić kilka kościołów.
emigrant2020.11.19 18:16
Lekarzu, ulecz się sam.
Anonim2020.11.19 18:13
Idiota."Decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji odwlekać w zasadzie już się nie dało" A to dlaczego ,skoro PiS przez 5 lat owlekał ? A teraz publikację odwleka Morawiecki czyli się dało.
Anonim2020.11.19 18:11
Niezupełnie się zgadzam z tą wypowiedzią . Jest tendencyjna , usprawiedliwiająca rząd PiS co jest zrozumiałe u jego członka . Nie chodziło PiS--owi o to , że nie dało się odwlekać decyzji o aborcji a o to , że PiS się przeliczył . Sądził , że w okresie nasilenia się pandemii ludzie nie wyjdą na ulicę i decyzję przepchnie się bezboleśnie . A tu klapa . Nie było ataków na kościoły ( jeszcze nie ) , były tylko akty wandalizmu sfrustrowanych i nieco bardziej narwanych uczestników . A frustracja wypływa stąd , że to KK jest odpowiedzialny za ustawy o przestępczym charakterze aborcji . PiS musi się zrewanżować KK za agitację propagandową w czasie wyborów i przygotować do następnych . A KK to wciąż jeszcze duże poparcie . Ale KK zdradzi PiS gdy przestanie mu się to opłacać tak jak zdradził Wałęsę i wielu innych w przeszłości . W wielu krajach tak jak w Polsce wybuchła " bańka mydlana " . Owszem . Ale ja już o kolejnej " Wiośnie Ludów " pisałam już 6,7 lat temu w GW . To złożony proces a więc nie będę go tu opisywać . Pandemia dołożyła tylko do tego procesu być może przysłowiową kroplę i dzban się przepełnia . Ja nie winię nikogo z rządu za przygotowanie i działania w czasie pandemii . Mogła zaskoczyć najmądrzejszego . Ale już np. rozdawnictwo potężnych kwot tzw. artystów mną wstrząsnęło . Teatrom , kinom , muzeom i innym ośrodkom kulturalnym trzeba dać tak jak każdemu na przeżycie tego trudnego okresu . Ale to z czym wyskoczył Gliński za wiedzą i prawdopodobnie zgodą innych rządzących jest już paranoją . Powód do kolejnej frustracji i kolejnych rozruchów . Mądrość wtedy nią jest gdy nie jest tendencyjna , jest zawsze bezstronna . Odpowiedzialnością wszelkiego rodzaju powinien kierować się każdy człowiek a kieruje się niewielu . Kim więc jest pozostała reszta ?
B522020.11.19 17:48
jeśli nie pomaga nowoczesna medycyna to może pomoże armatka wodna guma i gaz
AAAtomek & Göwno z Nilu Hatred Co.2020.11.19 17:45
How's the "global hatred business"? Business is good. . . .Watch yourself jew piece of shit!
Anonim2020.11.19 17:30
Nie wolno się bać i tracić zimnej krwi.
AAAtomek2020.11.19 17:27
Sakiewicz, dodaj jeszcze, że to lewacy odpowiedzialni są za pedofilię wśród kleru i będziemy mieli obraz widzenia rzeczywistości prawicowego publicysty! Swoim postępowaniem niszczycie Polskę. Pomyliła wam się ewolucja z rewolucją! Szkoda.