,,To skandaliczne!''. Ostra krytyka encykliki papieża Franciszka. Pominął kwestię aborcji - zdjęcie
07.10.20, 08:25Screenshot Youtube

,,To skandaliczne!''. Ostra krytyka encykliki papieża Franciszka. Pominął kwestię aborcji

80

Najnowsza encyklika papieża Franciszka Fratelli tutti wywołuje różne reakcje po jej publikacji, w tym także krytykę i to zarówno ze strony feministek, jak i ortodoksyjnych katolików. Oczywiście krytycy z tak odmiennych opcji zwracają uwagę na inne aspekty najnowszego dokumentu ojca świętego.

Oburzenie feministek z ponad 30 katolickich organizacji wywołał tytuł encykliki Fratelli Tutti, który w tłumaczeniu na język polski znaczy: „Wszyscy bracia”. Feministki skrytykowały ostro ojca świętego w liście otwartym za „seksistowski” tytuł. Sygnatariuszki listu pochodzą z Austrii, Australii, Indii, Włoch, Irlandii, Niemiec, Południowej Afryki, Szwajcarii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Jak zwraca uwagę portal „Church Militant” większość organizacji, których członkinie sprzeciwiają się tytułowi encykliki, to „organizacje prowadzące otwarcie kampanię na rzecz żeńskich diakonów i księży, a w niektórych przypadkach biskupów i kardynałów”.

Co ciekawe, już na samym początku swojej encykliki, w dokładnie pierwszym zdaniu ojciec święty nawiązując do słów św. Franciszka zaznacza, że święty pisał tak „zwracając się do wszystkich braci i sióstr”. Jak jednak dowodzi dr Janice Fiamengo z Uniwersytetu w Ottawie, „dekonstrukcja języka jest niezbędna dla ostatecznego celu feministek, jakim jest obalenie tak zwanego patriarchalnego, judeochrześcijańskiego pojęcia Boga jako ojca”.

Feministki w swoim liście zaznaczają, że gdyby papież zmienił tytuł, to „ta jedna mała zmiana” okazałaby się „potężnym przesłaniem”, że ojciec święty usłyszał głos kobiet. Kierownik wydawniczy Vatican News zwracał jednak wcześniej uwagę na fakt, że tytuł encykliki to bezpośredni cytat ze św. Franciszka z Asyżu i nie oznacza on wykluczenia kobiet. Jednak to wyjaśnienie nie wystarcza, gdyż jak ubolewa teolog Tina Beattie, która jest profesorem na Uniwersytecie w Roehampton, w encyklice nie zacytowano „ani jednej kobiety”.

Tymczasem konserwatywny i broniący ortodoksji katolickiej portal „Church Militant” zwraca uwagę na dużo poważniejszy problem związany z najnowszą encykliką. Otóż, jak pisze Jules Gomes, Fratelli Tutti przedstawia w nieprawdziwym świetle wizytę św. Franciszka u sułtana Malika-al-Kamila, wykorzystując jednocześnie w ten sposób biedaczynę z Asyżu do dialogu międzywyznaniowego. W encyklice czytamy m.in., że św. Franciszek „nie prowadził wojny dialektycznej, narzucając doktryny, ale przekazywał miłość Boga” i „wzbudzał marzenie o braterskim społeczeństwie”.

Jednak – pisze Gomes – Fratelli Tutti nie wspomina o prawdziwym celu wizyty św. Franciszka u sułtana: ewangelizacji i nawróceniu sułtana oraz jego żołnierzy z islamu na katolicyzm”. André Vauchez, profesor historii średniowiecza, stwierdza zaś wprost: „Obecność św. Franciszka przez kilka miesięcy tutaj i jego próba nawrócenia sułtana na chrześcijaństwo są w pełni udokumentowanymi faktami”.

Prof. Vauchez, powołując się na dokumenty i relacje kronikarskie, zauważa, że „św. Franciszek dążył – na próżno – do nawrócenia sułtana i jego ludzi”. A jak odnotowują kronikarze, sam sułtan nawet był tak „wstrząśnięty jego słowami”, że „niemal nawrócił się na wiarę chrześcijańską”. W nawróceniu sułtana jednak miała przeszkodzić jego obawa o reakcję jego poddanych. Prof. Vauchez przypomina też proponowaną przez św. Franciszka próbę ognia, która miała udowodnić, czyja wiara jest prawdziwa.

John-Henry Westen, szef portalu „Life Site News” koncentruje się z kolei na zagadnieniu, które budzi współcześnie olbrzymie kontrowersje i nieustanne spory – zagadnieniu dopuszczalności zabijania nienarodzonych. Zdaniem naczelnego portalu encyklika Fratelli Tutti wyklucza aborcję z listy spraw, które powinny niepokoić współczesnego polityka. Odwołuje się przy tym do akapitu 188 encykliki.

Czytamy tam m.in.: „Największym niepokojem polityka nie powinien być spadek w sondażach, ale brak skutecznego rozwiązania zjawiska wykluczenia społecznego i ekonomicznego, a także jego smutnych konsekwencji, jakimi są między innymi handel ludźmi, handel organami ludzkimi, wykorzystywanie seksualne chłopców i dziewcząt, praca niewolnicza, w tym prostytucja, handel narkotykami i bronią, terroryzm i międzynarodowa przestępczość zorganizowana”.

Zdaniem Westena, fakt, że aborcja została pominięta na tej liście, jest „skandaliczny”. Przytacza też akapit 255 oraz 279 jako miejsca w encyklice, gdzie można było spodziewać się wzmianki o zabijaniu nienarodzonych, ale gdzie nie ma o tym ani słowa. Naczelny „Life Site News” sądzi, że obecny pontyfikat stanowi „jaskrawy kontrast z poprzednimi pontyfikatami” i że ta różnica w sprawie aborcji „pokazuje zerwanie z przeszłością, którego nie da się przeoczyć”.

Jednocześnie Westen cytuje słowa poprzednich papieży, które wskazują na stanowcze potępienie zabijania nienarodzonych i eksponowanie aborcji jako jednego z najważniejszych zagadnień moralnych współczesności, a które jego zdaniem jest lekceważone przez papieża Franciszka, który zwraca uwagę, że np. imigracja jest nie mniej ważną kwestią.

jjf/ChurchMilitant.com, LifeSiteNews.com

Komentarze (80):

ryszard2020.10.23 9:20
To żadni przeciwnicy. Za przeciwników można uważać tych którzy są "przeciwnikami" w dobrej wierze a nie w wyniku niedouczenia, inaczej lenistwa, albo wrodzonej hipokryzji Pojęcie "braterstwo" nie ma rodzaju, feministki dopominając się o "siostry" ujawniają tylko własną ciemnotę - bo gdzie w takim przypadku są np. dzieci będące jedynakami? W przypadku Westena mamy natomiast do czynienia z chorobliwą (każda cena jest dobra żeby tylko zaistnieć) pychą i hipokryzją w jednym. W dekalogu napisano " nie zabijaj", jeśli papież wymienił by aborcję, Westen i jemu podobni podnieśli by wrzask, że popiera zabijanie matek, które spotkało nieszczęście martwej ciąży, albo pochwala zabijanie miliardów istnień w rezultacie zabijania środowiska przez właścicieli rozległych i póki co jeszcze bezpiecznych, prywatnych wysp.Tymczasem braterstwo powinno wykluczać (a w każdym razie otaczać absolutnym ostracyzmem wszystkich, którzy zabijają) jakiekolwiek zabijanie i w jakiejkolwiek formie.
dz2020.10.19 10:58
Seksistowski tytuł. To niektórzy "biskupi" (zdradzając swoje barwy) już dawno zaczynają poprawnie: "Drogie siostry i bracia" oczywiście bez tego rasistowskiego dodatku "w Chrystusie" . Na początku myślałem, że chodzi o pielęgniarki i braci szkolnych (takie zgromadzenie). Ale żeby nie zacytować żadnej kobiety. Gdzie są parytety ? Może ktoś przypomni papieżowi (np. Scheuring-Wielgus, albo ta czarna wdowa Diduszko) że jest już ponad 40 płci.
Glaudiusman2020.10.10 13:32
Aborcji nie można pomijać nigdy i nigdzie w wykazie zbrodni i win człowieka, bo to jest najcięższa zbrodnia, nie do usprawiedliwienia, Jak można promować emigrantów muzułmanów, którzy przyjeżdżają tutaj jako pasożyty do Europy i chcą jeszcze gwałcić i napadać z nożami na ulicach. Co to za logika ???
Felek2020.10.23 18:09
Jesteś idiotą do kwadratu, takim ludziom jak ty powinno się odbierać prawa wyborcze. Czy każdy muzułmanin to gwałciciel? Czy każdy Polak to pijak i złodziej? Nie musisz odpowiadać na te pytania bo są retoryczne...
Anonim2020.10.23 18:35
Nie każdy muzułmanin to terrorysta ale każdy terrorysta to muzułmanin.
Jolanta2020.10.10 12:50
@szmira ciąża ci zagraża?! Nie chcesz dzieci, to ich sobie nie rób!!! I to wystarczy! To twoja nieodpowiedzialność ZAGRAŻA i tobie i dziecku!
hmira2020.10.8 19:15
kobieta jako człowiek ma prawo do obrony koniecznej przed zagrażającą ciążą
Palindrom2020.10.8 10:14
O ile się nie mylę, to ta encyklika jest o przyjaźni i partnerstwie, a nie o "braterstwie i siostrzeństwie", czyli o amicitas universalis rozumianej tak, jak rozumiał ją św. Franciszek z Asyżu (niestety, napisane jest to trochę nieudolnie, ale Papież Franciszek, jak na razie, inaczej nie potrafi i sądzę, że zdaje sobie z tego sprawę i męczy się z tego powodu potwornie; Bóg lubi takie "narzędzia" z wadami, np. proroków z widoczną wadą wymowy – jest takich w Biblii, począwszy od Mojżesza, wielu).
Jarek2020.10.8 9:57
Papież Franciszek sprząta po dezerterze Benedykcie XVI i po "ślepym" na krzywdzonych przez KK Janie Pawle II
Hipokryzja frondy2020.10.8 7:43
Fronda nie napisze o księdzu Michale z Gdańska co zgwałcił dwa razy małoletnią Agnieszkę ?
Palindrom2020.10.8 8:44
Po każdym artykułem będziesz wklejać ten tekst? Napisz do TVN lub der onet i zapytaj, dlaczego nie zajmują się twoim tematem.
com2020.10.8 7:18
Aborcja była już od bardzo dawna i antykoncepcja również Kościół godził się na to do czasu dokąd te rzeczy były na niskim poziomie. Od kiedy nauka wzięła się za to poważnie i stało się to powszechne i bezpieczniejsze Kościół zobaczył jak ludzie wymykają się spod ich kontroli i o to tu najbardziej chodzi.
RobotniczaKrew2020.10.8 7:10
A może jezuska zapytajcie co z tą aborcją bo chyba oficjalnego stanowiska naszego ulubionego cieśli jeszcze nie ma ;)
Palindrom2020.10.8 8:58
Sam zapytaj. Masz "Jezuska" w Eucharystii w każdym kościele. Kościołów z wieczną adoracją również jest wiele. Do dzieła!
Anonim2020.10.8 6:33
Proszę bacznie słuchać języka Franciszka, otóż nasze zdrowie i w domyśle szczepionka Gatesa, to "dziedzictwo ludzkości", więc jakieś wielkie dobro, do którego mamy prawo, ale spróbujmy z tego prawa nie skorzystać, wówczas zobaczymy! Jeszcze jedno, w świecie, który teraz reprezentuje Franciszek, zawsze za pozór palca musimy oddać rękę. Jeżeli Franciszek wzmiankuje handel organami i ludźmi to z drugiej strony, musi być w tym tekście "mina", pułapka, jakieś potężne ustępstwo na rzecz zła. Być może wśród "sposobów radzenia sobie" z bolączkami współczesności.
Zawi2020.10.7 22:10
A poza tym nie napisano, że kradzież jest grzechem ;) Encykliki nie mają za zadanie powielać oczywistych stwierdzeń, które składają się na Doktrynę, ale rozwiązywać wątpliwości, ewentualnie korygować wcześniejsze stanowisko. Jeżeli w roku 1936 w Encyklice napisano, że żona ma być poddana mężowi, to do momentu, kiedy nie stwierdzi się inaczej, zasada ta obowiązuje (dodano tam, że nigdy się nie zmieni). Nie ma potrzeby co dekadę o tym przypominać. Podobnie z aborcją - stanowisko Kościoła jest zdefiniowane jasno a papieże podkreślają zwykle tematy, które mogły być pominięte a dotyczą współczesności.
ryszard2020.10.7 20:20
Istotą nauki Jezusa Chrystusa jest odnajdywanie dobra zawsze i wszędzie i pomnażanie go. Czytam ten tekst (także ten rechot wpisów pod nim) i widzę postępowanie zupełnie odwrotne - wyszukiwanie na siłę zła w papieskiej encyklice i pomnażanie go za wszelką cenę. W dodatku odnoszę wrażenie, że autorzy uważają, że to ich czyni bardziej wierzącymi. Przerażające i odrażające (tym bardziej, kiedy czynią tak "duchowni").
Anonim2020.10.7 15:50
He, he, he... Proponuję przyjrzeć się w tej Encyklice (he, he, he encyklika, he, he, he... "Lenin wiecznie żywy") tytułowi podrozdziału pomiędzy 102 a 103 punktem. I dobrze przyjrzeć się temu podtytułowi jak brzmi, zwłaszcza w języku francuskim.
Piotr2020.10.7 15:42
Katolicy naprawdę sądzą że po śmierci idziemy na wieczność do nieba gdzie żyjemy z bliskimi i aniołkami po wsze czasy? Nie, tak nie jest. Duszyczki wracają w przyszłym wcieleniu na Ziemię albo inną planetę. Reinkarnacja to fakt. Im szybciej to zrozumiecie tym lepiej.
jle_ffm2020.10.7 16:53
Jakieś dowody?
Piotr2020.10.7 17:36
Skąd się biorą nasze fobie? Jedni z nas panicznie boją się ciemności, inni małych pomieszczeń, a inni z kolei latania samolotem. Jeśli nie wydarzyło się w twoim życiu nic, co mogło przyczynić się do ich powstania, to prawdopodobnie te lęki pochodzą z poprzedniego wcielenia. Takie podświadome, ciężkie do wytłumaczenia lęki, bywają często czymś w rodzaju ostrzeżenia od duszy.
wers2020.10.8 7:33
Fobie również mogą się brać z niezapamiętanego dzieciństwa, przeżyć traumatycznych matki gdy była w ciąży, leków, narkotyków, alkoholu ojca, śmieciowego jedzenia i wielu innych również materialnych i nie materialnych powodów. Reinkarnacja to wymysł człowieka.
BieS2020.10.23 18:41
Ale osioł.
Piotr2020.10.7 17:40
Dziecko pamięta swoje poprzednie wcielenie. Rodzice oniemieli. Przedziwna historia spotkała pewną rodzinę z Wielkiej Brytanii. Odkąd tylko ich córeczka Sally nauczyła się mówić, opowiadała na swój temat historie wprawiające w osłupienie. Dziecko przez lata twierdziło, że jest chłopcem i że pamięta, jak wyglądają jego prawdziwi rodzice. Na początku rodzina podchodziła do sprawy z uśmiechem. Rodzice myśleli, że dziewczynka jest po prostu bardzo pomysłowym dzieckiem. Jednak Sally coraz częściej opowiadała tę samą historię wzbogaconą o rozmaite detale, które dodawały opowieści wiarygodności. Dziewczynka upierała się, że naprawdę ma na imię Joseph, a jej rodzice Anna i Richard nie są jej prawdziwymi rodzicami. Powoli sytuacja przestawała być zabawna. Dziecko upierało się również, że nie mieszka tam, gdzie powinno, i że jego prawdziwy dom jest gdzieś nad morzem. Rodzice przyznają, że ich córka niejednokrotnie pytała o statki, mimo że nigdy w życiu nie zabrali jej na wybrzeże. Poza tym Sally była pewna, że ma braci, podczas gdy w rzeczywistości była jedynaczką.
jle_ffm2020.10.7 18:30
Tak, ale ten przykład jeszcze niczego nie dowodzi. Za to sytuacji gdzie mnóstwo ludzi przeżyło śmierć kliniczną i spotkanie z Wyższą Istotą (Bogiem), dowodzi wprost coś przeciwnego do reinkarnacji. Te przeżycia dla niektórych były tak silne i namacalne, że wielu z nich stało się chrześcijanami (będąc wcześniej religijnie obojętnymi lub nawet ateistami).
Natalja Siwiec2020.10.8 6:27
ale każdy z innym Bogiem. Wierzący Muzułmanin czy Hindus nigdy nie spotykał Jezusa tylko swoich lokalnych Bogów.
Waarnemer2020.10.9 20:31
No to rozczaruję Panią. Muzułmanie i hindusi także zazwyczaj spotykają Boga Ojce albo Jezusa. https://www.youtube.com/watch?v=svLOZxQNGYA https://www.youtube.com/watch?v=RGyRTEwb8FU https://www.youtube.com/watch?v=ptBadipVfLE https://www.youtube.com/watch?v=L89PsJmBIjo https://www.youtube.com/watch?v=SI5C9v_LJ1s i takich świadectw są tysiące...
Palindrom2020.10.8 9:13
Tzw. śmierć kliniczna to żadna śmierć. A po za tym takie zwidy jak w "śmierci klinicznej" neurochirurdzy wywołują w trakcie operacji na mózgu. Fajne i podobne zwidy miał epileptyk Dostojewski, a niejaki Mahomet nie światłość, a całe legiony lasek do rżę**a "widział".
Waarnemer2020.10.9 20:35
Mahomet widział demona który przybrał postać anioła. Bóg Ojciec ma jedno imię. Istota zwana Allah kryje się za 99 imionami - m.in. Baal, Kronos, Baal-Zebub itp. W koranie wyraźnie jest napisane, że Allah chce aby ludzie grzeszyli, żąda aby zabijali niewiernych, gwałcili, oszukiwali, rabowali, składali mu ofiary z niewiernych itp.
Franek2020.10.7 22:03
Mozesz to udowodnic palancie?
Palindrom2020.10.8 9:03
Widzę, że nadal masz wiele wspólnego z małpą (a może z sikiratką?).
espada2020.10.11 18:47
NIE. REINKARNACJA TO WYMYSL DIABLA I LUDZI NA TO NABRAL!
Szybka Randka2020.10.7 15:00
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.erooo.pl ______________________-------------------------- i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Ksiądz2020.10.7 15:05
Masz jakieś gorące fotki co by zainteresować ?
Ksiądz2020.10.7 15:08
Szukam akurat pomocy przy domu. trochę jesteś już starszawa, ale jakoś się dogadamy.
strzezmy sie faryzeuszy2020.10.7 13:40
Prawdziwy papiez nie promowalby aborcji w dziewiatym miesiacu - ale oddawalby szacunek przykazaniu NIE ZABIJAJ. Antypapiez Franciszek nagrodzil CZOLOWA ABORCJONISTKE Ploumen orderem sw. Grzegorza , oddaje tez poklon innym bozkom np Paczamamie (a my mamy przykazanie - nie bedziesz mial bogow cudzych przede mna), Prawdziwy papiez nie promowalby gejow- duchownych takich jak o.James Martin, czy promotorow rewolucji seksualnej takich jak kard. Kasper. Prawdziwy papiez nie promuje ideologii LGBTQ+ (w Biblii homoseksualizm to grzech) i nie uznaje malzenstw gejowskich. Skoro p. Franciszek PROMUJE ludzi takich jak Biden, Bono, Obama, Springsteen - wszyscy to AKTYWNI DZIALACZE NA RZECZ LGBTQ+ , aborcji w 9-tym miesiacu i malzenstw gejowskich. - to jest to ANTYPAPIEZ. wikipedia na temat Bruca Springsteena - 'Springsteen is an activist for LGBT and has spoken out many times as a strong supporter of gay marriage. Supported Obama in presidential campaign.
JoJo2020.10.7 13:53
Pokaż, że w bibli homoseksualizm to grzech.
Biblia mowi o tym wielokrotnie2020.10.7 14:36
Mamy 7 grzechow glownych - jednym z nich jest LUST - nieczystosc, żądza. Biblia mówi : »Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich«. Ks Kaplanska: »Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. List do koryntian -strzezcie się rozpusty ...; kto grzeszy rozpustą , przeciwko własnemu ciału grzeszy. Jest tez wiele innych cytatow, ktore mowia wyraznie ze to grzech. Skoro nie znasz w ogole Biblii - to dlaczego zabierasz glos na tym forum?
JoJo2020.10.7 14:41
Popełnia obrzydliwość, nie grzech.
Biblia mowi o ty wielokrotnie2020.10.7 14:57
Dziesiec razy GRZECHOW GLOWNYCH nie mam zamiaru ci przypominac, ani czytac calej Biblii -bo i tak, jak widac, nic do ciebie nie dotrze ..
JoJo2020.10.7 15:01
A te fragmenty co przytoczyłeś wyżej- te pierwsze to ze starego testamentu ? Mam racię ?
JoJo2020.10.7 15:04
Według mnie to nie grzech. A nawet zakładając czysto hipotetycznie, że to jest grzech, TO PRZECIEŻ TO NIE TWÓJ GRZECH TYLKO OSOBY, KTÓREJ PEWNIE NIE ZNASZ. SAM PEWNIE GRZESZYSZ WIĘC KIM JESTEŚ ŻEBY WARTOŚCIOWAC GRZECHY I TO SZCZEGÓLNIE NIE SWOJE. TY MOŻE KSIĘDZEM ZOSTAŃ, ALBO MAM ! NAJLEPIEJ PAPIEŻEM ! W 1 MINUTĘ KOŚCIÓL BY SIĘ ROZPADŁ.
JoJo2020.10.7 15:35
ksiądz w audycji w radio mówił, że to nie grzech. Bardziej wierzę księdzu.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.7 14:38
A sam nie umiesz czytac ?
Waarnemer2020.10.7 20:15
Eech... To naprawdę nie trudne https://www.radiomaryja.pl/polecamy/praktyki-homoseksualne-w-swietle-pisma-swietego/ https://deon.pl/wiara/homoseksualizm-i-biblia,22458
Palindrom2020.10.8 9:36
Rozumiem, że poza homoseksualizmem, wszystko inne robisz zgodnie z Biblią. Na przykład to: "Będziesz miłował Pana, twojego Boga, całym swoim sercem, całą swoją duszą i z całej swojej mocy." [Pwt 6,5] oraz to: "Nie będziesz miał innych bogów oprócz Mnie" [Wj 20,3] oraz "Nie zrobisz sobie bożka […] i nie będziesz oddawał [nikomu i niczemu prócz Mnie] czci ani nie oddasz się w niewolę. Ja jestem Panem, twoim Bogiem" [Wj, 20,4–5] oraz "Nie będziesz wymawiał imienia Pana, twego Boga, bez szacunku" [Wj 20,7] i "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować" [Wj 20,8].
Eskimos2020.10.7 14:15
Widzisz, czasy się zmieniaja i gdyby nie działania papieża Franciszka to za ćwierć wieku ta religia upadnie, bo społeczeństwo się starzejej i na przykładzie polski coś ci pokaże- Kościół ekspresowo pozbył się młodych z kościoła. Starsze pokolenie umrze i do kościoła nie będzie miał kto chodzic. Nie oszukujmy sie, ale w Polsce największy odstek praktykujących to osby starsze. Katolicy wymierają. Jeżeli kościół będzie dalej mocno konserwatywnt to niestety nowi wierni nie napłyną. Wymieniłes mnóstwo punktów w swoim wpisie, biblia powstał mnóstwo lat temu, kiedy jeszcze myśleliśmy, że jesteśmy jedyna planetą w centrum wszystkiego. Jak wiemy tak nie jest. Do meritum - jesli będziemy dalej zamknięci na wszystko ( nie oszukujmy się co nas obchodza geje - i tak zazwyczaj nie chodza do kościoła) to stracimy wszystko !
katolicka deratyzacja Polski2020.10.7 14:40
Jest dokladnie odwrotnie. Kosciol opustoszal po wprowadzeniu zbednych zmian i pseudo-reform.
Eskimos2020.10.7 14:50
Nie, mylisz się. Może dlatego, że też jesteś ze starzego pokolenia ( bez urazy- dyskutujemy). pamiętam jak chodziłem do kościoła to była cała szkoła. Jednak, jak zaczynaliśmy dorastać i w końcu cokolwiek rozumieć i ksiądz z ambony nawoływał do głosowania za danym ugrupowaniem politycznym, innym razem upił się na wycieczce szkolnej, po koledzie to koperta i czesć. Równolegle gdzies w mediach non stop zawsze afery pedofilskie. To obecnie nikt z mojego pokolenia nie chodzi do kościoła, rozumiesz? absolutnie nikt. Jak byłem jakis czas temu w kościele to było makabrycznie mało ludzi. Kiedyś nie było miejsca by usiąść. I wiem, że tak się dzieje nie tylko w mojej miejscowośći ale w całym kraju. Piszę z autopsji. I żeby było jasne, wiem, że są księża z powołania ( niestety w mniejszości) a sa księża dla wygodnego stylu życia.
BieS2020.10.23 18:57
Ach to ty dla księży chodziłeś nieraz do kościoła. Twoja wiara była mizerna. teraz nastąpi przesilenie i Kościół wyjdzie z tego oczyszczony. Świat dłużej nie będzie tolerował zbrodni lewactwa. Może zdążysz i ty.
meg2020.10.7 13:25
Kiedy zrozumiecie ze Franciszek to marionetka sorosa
Beno2020.10.7 12:26
Widać jak te lewackie kobiety są zakompleksione. W sumie nigdy nikomu nie dogodzisz. Zawsze będą tacy, co będą krytykować, co byś nie zrobił. Najlepiej mają się ci, co nic nie robią, no ale co to za życie, to tylko wegetacja. zdrowe ryby płyną pod prąd. A więc "alleluja" i do przodu.
Janek2020.10.7 12:22
Biskup Rzymu Franciszek jest ekologiem, globalistą, komunistą i w tym duchu została wydana encyklika !! tworzony jest Antykościół!
Papa Ma Bile2020.10.7 11:56
Polokatole to mają jednak kiepsko. Najpierw mieli papieża obrońcę pedofili, a teraz mają papieża lewaka/obroncę pedałow/miłośnika emigrantów (niepotrzebne skreślić).
matis892020.10.7 12:01
Bergoglio najbardziej religijnie czczą lewakoateiści. Obrona ''pedeałów'' przez Bergoglio jest równoznaczna ze wzrostem pedofili. A z katolickimi papieżami, poprzednikami Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika, katolicy nie mieli problemów tylko właśnie lewakoateiści, którzy teraz wielbią Głowę Watykanu swojego Pana Bergoglio.
Gaba2020.10.7 11:37
Jeśli Bóg niechciałby, żeby Franciszek został papieżem to w swojej nieskończonej mocy sprawiłby, że nim by nie został, zatem proszę szanować papieża, bo jest najważnieszą osobą w kościele. należy oddawać mu należyty szacunek. Jakimi jesteście katolikami ? popatrzcie na siebie z boku. Te wszystkie okropne komentarze pod jego adresem, myslicie, że Jezus jest dumny z waszych słów ? Są one zgodne z jego nauczaniem ?
matis892020.10.7 11:58
Typowe heretyckie gadanie Bergoglio. Bóg sam przepowiedział Fałszywego Proroka Bergoglio i dopuści działanie samego antychrysta, czyli swoich wrogów.
Anonim2020.10.7 12:03
Matis89, czy musisz mieć koniecznie jakiegoś wroga ? Wroga w religii pokoju ? a może jego(Boga) słowa to test np. twojej empatii i wiernośći wraz z przynależnością do kościoła ? Wiem, że piszę słowa na marne. Ale niepodoba mi się to jak papiez jest traktowany przez użytkowników tego portalu.
Babcia 62020.10.7 13:37
Przecież mamy wolność słowa (cokolwiek to znaczy).
matis892020.10.7 14:32
Bóg ma wrogów których przepowiedział w Apokalipsie dla ostatniego pokolenia na wygnaniu. Fałszywego Proroka (Bergoglio) i antychrysta który ma swoją armię masonerię i ich pachołów lewactwo. Katolicy mogą się modlić za nich prócz antychrysta, ale jeżeli przystają z nimi, przyjmują ich pogaństwo, herezje, prawa antychrysta, ideologie to stają się jak oni.
matis892020.10.7 14:34
No i Bergoglio nie jest papieżem, papież jest tylko jeden Benedykt XVI i nie jest katolikiem tylko buduje Religię Światową dla antychrysta jako jego Fałszywy Prorok.
Palindrom2020.10.8 9:42
rozumiem, że ty nie należysz do fałszywych proroków i siewców bredni…
ryszard2020.10.7 11:23
Judasz też zaczynał od krytykowania.
Jan2020.10.7 11:11
Oj marzy się niektórym inkwizycja, wyprawy krzyżowe i państwo wyznaniowe. O obsesji aborcyjnej nie wspomnę ; to występuję u skrajnych fanatyków nagminnie- w każdej wypowiedzi musi być temat aborcji
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2020.10.7 11:04
ta babinochłopina przebrana za papieża , z targowiska z Argentyny z każdym miesiącem odslania że jest DEBILEM/DEVILEM!!!
Anonim2020.10.7 10:41
Jeżeli ktoś nie wie co to anty-logos, to encyklika doskonale to prezentuje. Feministki zaś wszelkiej maści, wykazałyby odrobinę pokory nie generalizując na wszystkie kobiety swych mniemań i uprzedzeń.
mmatis892020.10.7 10:11
Jeszcze 3 dni do rocznicy satanistycznego aktu Bergoglio i jego kultu demona Pachamamy w Świątyni Jezusa. To wielkie święto masonów i satanistów podarowane im przez Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika.
Natalja Siwiec2020.10.7 10:41
to już za trzy dni mamy święto Matki Boskiej Pachamamskiej?
matis892020.10.7 12:03
Rocznicę kultu szatana przez Bergoglio. 10.10. 2019 wprowadzenie przepowiedzianej Ohydy Spustoszenia.
Hipokryzja frondy2020.10.7 10:04
Dziękujemy Boże za takiego mądrego papieża !
Ryszard2020.10.7 9:32
Wprowadzanie namolnego podziału (sic!) na obywatelki i obywateli, biskupki i biskupów, książki i księży, żołnierki i żołnierzy, funkcjonariuszki i funkcjonariuszy, traktorzystki i traktorzystów, pederastki i pederastów, itp. itd. jest zamierzoną przez lewactwo DEKONSTRUKCJĄ nie tylko języka, ale całego społeczeństwa. Odwieczne marzenie diabelskiego, pięciograniastego kozła–capa i jego pomocników na ziemi, czort od zawsze zwraca się najpierw do kobiet... niedoczekanie, capie w bolszewickiej czapie!
któś2020.10.7 11:37
... kozła - capa, tzn. kacapa
ks. Bogusław2020.10.7 9:19
Kiedy wreszcie obrońcy życia przestaną pisać "zabijanie nienarodzonych" a zaczną pisać: "zabijanie ludzi przez urodzeniem", lub "zabijaniem ludzi w łonach matek"? "Zabijanie nienarodzonych" - jest nieprecyzyjne a nawet bałamutne bo może sugerować i zabijanie innych istot żywych czy potencjalnych bytów.
Natalja Siwiec2020.10.7 9:16
Encyklika Tutti-Frutti pozostanie bez większego wpływu i znaczenia. W dobie upadku kościoła to jak ratowanie róż gdy płonie las.
Darek2020.10.7 9:15
A z tych krytykujących to czytał już tę encyklikę? Czy przeczytał tytuł i nad tym się tylko "uzewnętrznia" w swojej krytyce?
Palindrom2020.10.8 9:51
zawsze łatwiej jest bredzić, niż czytać "we dwóch", czyli ze zrozumieniem; inna sprawa to ta, że Papież nie ma daru precyzji wymowy i wychodzi mu tak, jak wychodzi. Święty Franciszek był małomówny. U Papieża Franciszka jeszcze się dar małomówności i precyzji wymowy nie rozwinął.
JS2020.10.7 8:50
Papież zapomniał, że oprócz braci są także i siostry. Encyklika powinna nazywać się Tutti fratelli e sorelle. Króluj nam Chryste ! Pozdrawiam
pe'm tak2020.10.7 9:00
Towarzysze, dajcie po dysze. A towarzyszki po dwie dyszki.
... i jeszcze połówkę ...2020.10.7 11:38
no nie?
Anonim2020.10.7 10:19
Może lepiej by było, nim się coś skomentuje, najpierw przeczytać tekst.