,,To ogromny problem''. Chmielewski o rezygnacji Benedykta XVI  - zdjęcie
14.02.21, 18:40Screenshot Youtube

,,To ogromny problem''. Chmielewski o rezygnacji Benedykta XVI

29

Najważniejsze jest to, że Benedykt XVI, mimo że ustąpił, dalej pokazuje się tak, jakby był w jakiś sposób związany z papiestwem. Nosi białą sutannę, ludzie zwracają się do niego <<Ojcze Święty>> itd. Okazuje się, że w myśli Benedykta XVI jest on emerytowanym papieżem, a to niespotykana dotąd rzecz w teologii katolickiej. Nie może być kogoś takiego, ponieważ papież to urząd, a nie sakrament” – mówi Paweł Chmielewski w rozmowie z portalem dorzeczy.pl wskazując na „dziwność” rezygnacji Benedykta XVI z urzędu papieskiego oraz zwracając uwagę na decyzje, jakie podjął on później.

Dziennikarz portalu PCh24 podkreśla, że Benedykt XVI zdaje się reprezentować:

[…] zupełnie nowy koncept, w myśl którego można zachowywać duchowy związek z papiestwem, mimo że się już papieżem nie jest. To trochę przypomina przeniesienie instytucji emerytowanego biskupa na papieża”.

Chmielewski dodał, że owa koncepcja Ratzingera budzi wątpliwości wśród teologów, nie tylko konserwatywnych.

W rozmowie z zauważono też, że Benedykt XVI mimo wszystko w trakcie publicznych wypowiedzi jasno wskazuje, że papieżem jest dziś Franciszek. Paweł Chmielewski stwierdza, że to tylko częściowa prawda, ponieważ nie brakuje też realnych interwencji byłego papieża w aktualnej debacie duszpasterskiej – chociażby w kwestii celibatu czy kryzysu w Kościele i diakonatu kobiet.

To wprowadza niemałą konfuzję”

- mówi red. Chmielewski.

dam/dorzeczy.pl,Fronda.pl

Komentarze (29):

joanna2021.02.16 14:52
Panie Chmielewski, Pańska analiza robi wrażenie szukania argumentów do już sformułowanego wniosku. Wielokrotnie Benedykt XVI dał dowody na to, że szanuje stan faktyczny, czyli to, że aktualnym papieżem jest jedynie Franciszek. Nie ma żadnych podstaw, by posądzać Benedykta XVI o jakiekolwiek uzurpacje czy choćby dwuznaczne zachowania sugerujące takie uzurpacje. Fakt, że Benedykt XVI wciąż przygotowuje teologiczne publikacje czy udziela wypowiedzi na tematy teologiczne nie daje podstaw do takich wniosków. J. Ratzinger jest nadal kapłanem Kościoła katolickiego z wszystkimi obowiązkami wynikającymi z faktu bycia kapłanem; żaden kapłan emeryt nie jest zwolniony z obowiązku bycia duszpasterzem, a tym bardziej nie jest pozbawiony prawa do realizowania swojego kapłańskiego powołania. Co więcej, J. Ratzinger jest jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów katolickich, byłym zasłużonym prefektem Kongregacji Nauki Wiary, wreszcie emerytowaną Głową Kościoła czyli osobą ze wszech miar kompetentną do głoszenia jego nauki do ostatniego tchnienia życia. Dziwi mnie w ogóle takie zuchwałe stawianie sprawy, że emerytowanemu kapłanowi, teologowi ktoś ośmiela się limitować zakres jego aktywności w zakresie wynikającym z jego powołania, świeceń kapłańskich i biskupich. A to, że Benedykt XVI ma niekiedy inne zdanie w kwestiach teologicznych niż taki czy inny teolog, to raczej okazja do pogłębienia refleksji teologicznej w Kościele niż powód do zamykania ust tak wybitnemu teologowi, w dodatku człowiekowi kochającemu Kościół i wiernemu jego misji. Niestety, publicyści, a niekiedy i ludzie Kościoła, lubią przypisywać innym złe intencje, lubią zamęt, lubią insynuowanie... Zatem proponuję Panu, aby Pan podarował sobie takie fantazjowanie i wywoływanie zamętu, a zamiast tego podziękował Panu Bogu za tego gorliwego Sługę, jakim jest emerytowany papież Benedykt XVI, przeczytał choćby niektóre jego publikacje, co z pewnością wzbogaci Pana i intelektualnie, i duchowo.
Jarek2021.02.15 13:08
Dezerter Benedetto. No tak, Polak pracuje do śmierci, Niemiec do emerytury. Nieukom katolickim przypomina, że Papież jest tylko jeden i jest nim Franciszek.
Grizzly2021.02.15 12:30
Duch Święty nie wpadł w konfuzję?
ciekawy2021.02.15 12:16
Papież Benedykt był jednym z największych teologów, bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i i podjął ze wszech miar słuszną i racjonalną decyzję. Zdawał sobie sprawę ze swoich ograniczeń i czasów , w których przyszło nam żyć. Atakowanie go za to jest bardzo nie w porządku.
tadeusz2021.02.15 9:35
ja jakoś nie mam problemu z tym że Benedykt ustąpił a Franciszek jest papieżem. Może to sprawa szukania dziury w całym, a dlaczego katolik nie może się wypowiadać w sprawach Kościoła bo nazywa się Ratzinger bo panu Chmielewskiemu się to nie widzi ? Czyli najlepszy kościół to by był z papieżem Chmielewskim? Dużo pokory panu potrzeba panie Chmielewski
adam2021.02.15 8:56
jeden i drugi jest nic niewart
adam2021.02.15 8:58
chodziło mi o papie
Anonim2021.02.15 11:19
Za to twoja wartość w rublach jest większa od inteligencji
Kubuś2021.02.15 8:06
Wszystko ma sens. Są trudne czasy, ostateczne. Diabelstwo panoszy się wszędzie. Dotąd w historii nigdy tak nie było. Jeden papież nie dałby rady DLATEGO mamy dwóch papieży.
haha2021.02.15 16:09
Dwóch tylko? A Jarek z Żoliborza i Tadek z Torunia to więcej niż papiestwo. Oni pchnął kościół do przodu i w przepaść. Tak im dopomóż bóg.
rob2021.02.15 6:26
a może p. Chmielewski zajmie się czymś pożytecznym...?
B.2021.02.15 8:39
Nie wiem, co byłoby w Kościele, gdyby Benedykt XVI, zupełnie już niezdolny do pełnienia jakiejkolwiek funkcji, ciągle formalnie był papieżem. Jeszcze sto lat temu Benedykt XVI prawdopodobnie nie żyłby już od dawna. Mamy inne czasy, medycyna pozwala przedłużać życie o wiele lat, konieczne są więc nowe rozwiązania. Co ma począć teraz Papież, który zupełnie nie daje rady z pełnieniem bardzo odpowiedzialnej funkcji? Popełnić samobójstwo? A poza tym chmielewski kłamie. Benedykt XVI zachowuje się wzorowo, to różne dziennikarzyny wykorzystują jego dawne wypowiedzi, żeby wprowadzać zamęt. Cokolwiek by myśleć o Franciszku, nie wiem, czy lepsza byłaby sytuacja, gdyby zza pleców niedołężnego Benedykta rządziłyby walczące ze sobą siły. Chmielewski krytykuje Benedykta, a nie dorasta do obcasa jego butów. Ale mnóstwo jest właśnie takich pełnych pychy mędrków, którzy uważają się za wybitnych intelektualistów, a wypisują bzdury. Kościół ma teraz zupełnie inne problemy, niż problem z Benedyktem XVI.
...2021.02.15 0:23
Red. Chmielewski ma problem sam ze sobą, zachowując się tak jakby na swojej drodze spotykał emerytowanego papieża i musiał sią do niego zwrócić ""Ojcze Święty".
Przeciw kretynom2021.02.14 22:21
Chmielewski z pch24 zaczyna szukać jakiegoś środka. Często ostatnio gada tak jak wygląda, czyli jak pocieszny słodki misiaczek. Bez jaj, bez wyrazu. Nie tego szukam, na moim zdaniem najlepszej jak dotąd stronie prawicowo - katolickiej. Fronda z tej pozycji już dawno spadła, choć ciągle tu zaglądam.
jacek2021.02.14 21:48
Red. Chmielewski prawdopodobnie ma za mało wiedzy o przyczynach rezygnacji Papieża Benedykta XVI, a sprawia wrażenie jakby ją miał. Ze słabych przesłanek wyciąga mocne wnioski, więc jego rozumowanie jest błędne. Bo jeśli wie dlaczego Benedykt ustąpił to niech napisze (starość i słabość nie są tu mocnymi argumentami - w XVIII w. jeden z papieży był niewidomy przez prawie 10 lat i nie ustąpił z papiestwa). Chmielewski jako "młody zdolny" mógłby się zająć badaniem prawdziwości hipotezy - Benedykt został zmuszony do rezygnacji. Byłoby to z jego strony bardziej ambitne przedsięwzięcie.
B.2021.02.15 8:53
Czy posądzasz Papieża Benedykta XVI o publiczne kłamstwo? Okazuje się więc , że też jesteś "wtajemniczony". To może powiesz, kto kazał Benedyktowi XVI ustąpić? A sprawowanie urzędu Papieża w XVIII wieku to zupełnie coś innego niż dziś, w dobie wszechobecnych mediów. Papież Benedykt XVI na pewno wiedział, co robi i na pewno nie kłamał, to człowiek bardzo głęboko wierzący.
...2021.02.14 21:18
Przecież gdy prezydent czy premier przestaje pełnić swój urząd też się do niego zwracamy Panie Prezydenci, Panie Premierze.
MaxFiend2021.02.14 19:15
Swoim zachowaniem eks-papież wywołuje jawne zgorszenie i osłabia w ogóle autorytet papiestwa, chociaż instytucjonalnie jest już nikim i nic nie znaczy.
A co ciebie to obchodzi?2021.02.14 19:21
Podaj choć jeden logiczny powód. Zapytaj się może, dlaczego Stephen Hawking został pochowany w chrześcijańskim obrządku a Einstein w żydowskim.
MaxFiend2021.02.14 19:47
Oczywiście, że obchodzi. Skoro Ratzinger przyjął najwyższe instytucjonalne stanowisko w KK a potem rzucił Bogu papierami, powinien być pozbawiony wszelkich stanowisk i przywilejów, które kojarzyłyby się z papiestwem i zrezygnować z wszelkich wypowiedzi dotyczących wykładni nauki wiary, które podważałyby stanowisko papieża. Inaczej nieodpowiedzialnie naraża KK na osłabienie i podważa jego najwyższe instytucje. Autor artykułu ma całkowitą rację.
TO NIE JEST TWOJA SPRAWA!2021.02.14 19:57
Psy wieszasz na wiarę, na wierzących a tu ... Na Watykan grosza nie płacisz, ani pośrednio, ani bezpośrednio, KK ciebie W OGÓLE to nie dotyczy... Nie wymądrzaj się. Rozwiąż sobie krzyżówkę to choć słowo lub dwa dorzucisz do swego dość ubogiego słownictwa.
MaxFiend2021.02.14 21:56
To jest moja sprawa a jak chcesz się odzywać nieoproszony, to musisz użyć jakichkolwiek merytorycznych argumentów bo inaczej udowadniasz, że jesteś wyłącznie żałosnym kłamliwym podłym kabotynem. Udowodnij, że kiedykolwiek "psy wieszałem na wiarę, na wierzących" beznadziejny łgarzu!
leszczyna2021.02.15 9:00
@MaxFiend. Benedykt XVI nie "rzucił papierami" ot tak, ale skorzystał z możliwości, jakie daje prawo kanoniczne, promulgowane w 1983r. przez Jana Pawła II. Wcześniej takie przypadki też były, choćby podczas soboru w Konstancji, gdy równoczesną rezygnację złożyło trzech papieży podzielonego schizmą Kościoła. Zabrakło natomiast formalnego uregulowania statusu eks-papieża i stąd wynikają różne problemy. Zapewne by nikomu nie przeszkadzało, że Benedykt XVI nosi białą sutannę, gdyby on i Franciszek we wszystkim się zgadzali, a tak nie jest, dlatego mimowolnie obaj stają się punktem odniesienia dla zwolenników różnych opcji światopoglądowych w Kościele, np. przeciwnicy Franciszka kwestionują legalność jego wyboru.
matis892021.02.14 19:23
Hehe jawne zgorszenie wśród lewakoateistów czczących najbardziej ze wszystkich religii swojego pana i przywódcę religijnego Głowę Watykanu Bergoglio :)))
Witam jehowego z Moskwy!2021.02.14 19:35
Zimno na Kremlu, co?
matis892021.02.14 19:06
Bo Bergoglio nie jest papieżem, sam nie lubi tego określenia, nie mieszka tam gdzie papieże tylko w hotelu na co stać tylko bogatych, nie nosi papieskiego stroju, buty od razu odrzucił. Bergoglio to Fałszywy Prorok jak mówi Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie który przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie oszusta. Bergoglio to mason, a po latach już wiemy że to heretyk, poganin, nie katolik, oszust i kłamca.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.14 18:58
grupa pedofilnych kolesi w czerwonych czapeczkach na pustych łbach, przy kawie i ciastkach, wybrała niemieckiego przygłupa na papieża i tyle w temacie!
Po 11 ...2021.02.14 18:56
Bóg występuje w kilku osobach, to i Papież może.
matis892021.02.14 19:25
Lewactwo od dawna ubóstwia swojego pana Głowę Watykanu Bergoglio.