,,To nie było zwykłe bicie. Oni ich zabijali''. Szokujące relacje zatrzymanych na Białorusi - zdjęcie
28.08.20, 11:30Fot. Спадар Бурак via Wikipedia, CC 4.0

,,To nie było zwykłe bicie. Oni ich zabijali''. Szokujące relacje zatrzymanych na Białorusi

12

Milicjanci wciągnęli kierowcę do furgonetki i zaczęli go bić po całym ciele. Chcieli mu zabrać kluczyki, telefon, żądali hasła do telefonu” – opisuje zatrzymanie taksówkarza przez białoruskie służby 26-letni Paweł Sitenkow. Relacje demonstrantów na temat bicia i upokarzania Białorusinów przez reżim Łukaszenki spisał Sergiej Kuzniecow z POLITICO.

W tekście, który opublikował za portalem Onet.pl czytamy relacje Pawła Sitenkowa i Olega Kulinkowicza. Opowiedzieli oni dziennikarzowi POLITICO o tym, w jak szokujący sposób milicjanci traktują zatrzymanych. Sitenkow, który po prostu wracał do domu, nie stawiał oporu. Jak opisuje:

Milicjanci chwycili mnie za ręce i zabrali na parking, gdzie inni zatrzymani leżeli już twarzami do ziemi. Wtedy jednak milicjanci uznali, chyba że wszystko idzie zbyt prosto, i zaczęli stosować siłę. Trzymali mnie za ręce, opuścili mi głowę, a ktoś podciął mi nogi. Upadłem na asfalt, uderzyłem się w głowę. Gwiazdy zawirowały mi przed oczami, poczułem ostry ból głowy i kręgosłupa”.

W milicyjnej furgonetce razem z pozostałymi zatrzymanymi musiał klęczeć z pochyloną głową. Funkcjonariusze zadawali im kuriozalne pytania o to, ile im się płaci, dlaczego nie siedzą w domu. Za brak odpowiedzi bito. Ciężko pobity został mężczyzna, który zażartował, że zapłacono mu 50 rubli białoruskich.

Dalej Sitenkow relacjonuje, jak już siedząc w celi słyszał przerażające odgłosy pozostałych zatrzymanych:

Sądząc po odgłosach, które słyszałem, powiedziałbym, że to nie było zwykłe bicie. Oni ich zabijali”.

Zatrzymanych zmuszano do podawania haseł do telefonów, sprawdzano między innymi to, jakie kanały informacyjne dana osoba subskrybuje. W przypadku negatywnej oceny - bili ich jeszcze bardziej brutalnie.

On sam mówi, że miał szczęście, bo nie zabrał ze sobą telefonu. Po dziewiętnastu godzinach zwolniono go do domu z grzywną wartą około 45 euro.

Oleg Kulinkowicz zatrzymany został przed swoim blokiem w centrum stolicy Białorusi dzień po wyborach. Wszystko dlatego, że odmówił milicjantom odblokowania swojego telefonu. Sam brał udział w protestach po ogłoszeniu wyników wyborów. Jak stwierdził – mężczyznom skuto ręce za plecami i kazano klęczeć. W areszcie z Żodzinie pod Mińskiem ustawieni zostali pod ścianą, po czym bici i kopaniu.

W furgonetce kazali ludziom leżeć na podłodze, twarzami do ziemi. Najpierw położyli najdrobniejszych, a na nich kładli tych cięższych. Leżeliśmy w czterech warstwach”

- opisuje Białorusin.

dam/Onet.pl,Politico

Komentarze (12):

Gdzie szacunek dla życia bliźniego? Jego Wolności.2020.09.6 11:13
Mamy XXI wiek a są miejsca na Ziemi gdzie nie ma szacunku dla życia. Dyktatorzy muszą odejść!
Pendolino2020.08.28 16:07
W Polsce przydal by sie taki Backa. Pedaly tecze by ogladaly tylko po deszczu.
myszka2020.08.28 19:15
...super prawda odnosnie normalnosci Backa zaprowadzil by porzadek w Polsze. W naszym Rzadzie mamy samych Nieudacznikow a nie Zarzadcow.
Szybka Randka2020.08.28 15:53
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
rychu2020.08.28 14:10
Łukaszenka cwany ssyn armie wiernych sobie tworzył z kacapow a nie Białorusinow stad ta agresja
ebz - hej hej to ja ślązaczka z XII wieku2020.08.28 12:54
Wczoraj dostałam późny okres jak zwykle przy wrażliwych tematach . Może to Fronda , może ktoś inny ? Ale chyba Fronda, to od niej, w moim wieku dostaje późnej cioty. No to na razie niczego nie napiszę . Ten ból w pisdzie mi dokucza. I tak stanie się to , co ma się stać prześcieradlo zasrane, majtki niewyprane. A to wystarczy. No i szabes dzisiaj.
ebz .2020.08.28 12:36
Nie wyrzuciło . Ciekawe ? Wczoraj miałam to samo przy wrażliwych dla kogoś tematach . Może to Fronda , może ktoś inny ? No to na razie niczego nie napiszę . I tak stanie się to , co ma się stać i blokowanie przez kogoś tam moich słów niczego nie zmieni . Paru będzie tylko mniej świadomych tego co się dzieje . Ale jakie to ma znaczenie ? Propaganda w każdym wypadku przegra . Ludzie , no.....jednostki szukają prawdy gdzie się da . A to wystarczy . Miliony reszty nieistotne .
ebz2020.08.28 12:26
Nie mogę napisać prawdy w tym temacie gdyż mnie wyrzucają zanim skończę . Ciekawe czy teraz też mnie wyrzuci ?
Ano2020.08.28 11:53
Łukaszenka już przegrałeś. To cierpliwy naród, wiele zniesie, ale..
RWE2020.08.28 11:52
Kanalie rządzą na Białorusi i w Rosji .
PiS2020.08.28 11:49
A wszystko to za namową Jarosława K?
katolicka deratyzacja Polski2020.08.28 11:49
Odchodzacym dyktatorom Pan Bog odbiera rozum.