Terlikowski: Franciszek zaprzeczył całemu swojemu nauczaniu - zdjęcie
24.07.21, 10:20Fot. screenshot - YouTube (Salve NET)

Terlikowski: Franciszek zaprzeczył całemu swojemu nauczaniu

58

Wciąż nie milkną echa po ogłoszonym 16 lipca motu proprio papieża Franciszka, którym radykalnie ograniczył on możliwość sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Ojciec święty swoją decyzję motywował troską o jedność Kościoła. Zdaniem Tomasza Terlikowskiego Traditionis custodes jedności jednak nie buduje.

Tomasz Terlikowski w wywiadzie dla Polska Times skomentował motu proprio Traditionis custodes, którym papież Franciszek odwołał dokument Benedykta XVI pozwalający duchownym na swobodne sprawowanie liturgii przedsoborowej. Liturgii tej nie będzie już wolno sprawować w kościołach parafialnych. Grupom uczestniczącym w niej do tej pory biskup ma przydzielić kapłana i osobny kościół. Jednocześnie biskupi nie mogą wydawać zezwoleń na powstawanie nowych grup. Księża dotychczas sprawujący liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będą musieli uzyskać zgodę biskupa. W przypadku księży nowo wyświęconych, przed wydaniem takiej zgody biskup będzie musiał skonsultować się ze Stolicą Apostolską.

- „Moim zdaniem na wielu poziomach jest to decyzja błędna i szkodliwa dla Kościoła, bo bardzo dzieląca. Jest również błędna i szkodliwa dla uczestników mszy świętej trydenckiej. Zacznijmy od Kościoła. Papież i w liście, i w dokumencie powołuje się na jedność. Problem polega na tym, że ta decyzja jedności nie buduje”

- ocenia publicysta.

Terlikowski zwraca uwagę na skrajnie różne reakcje biskupów. Są wśród nich tacy, którzy uznali, że nie należy nic zmieniać, są też tacy, którzy po ogłoszeniu dokumentu całkowicie zakazali sprawowania liturgii przedsoborowej. W ten sposób, podkreśla, zamiast przywrócić porządek, nowy dekret wywołuje jeszcze większe zamieszanie.

Drugim burzącym jedność Kościoła skutkiem dokumentu, w ocenie Tomasza Terlikowskiego, będzie rozżalenie zwolenników tradycyjnej liturgii, z których część będzie szukała miejsca u lefebrystów.

- „Po trzecie ta decyzja jest podjęta w takim trybie, jakbyśmy mieli do czynienia z największym zagrożeniem w kościele. Papież w piątek wydaje decyzję, a w niedzielę ją wprowadza w życie. Można zadać pytanie zwolennikom innych typów pobożności czy religijności w kościele, na przykład ruchowi charyzmatycznemu w jego różnych odmianach, albo Drodze Neokatechumenalnej, czy nie obawia się, że jeżeli w ten sposób można potraktować zwolenników tradycji, to czy z dnia na dzień nie można zakazać na przykład liturgii Drogi Neokatechumenalnej, albo na przykład pewnych typów pobożności charyzmatycznej”

- wskazuje rozmówca Polska Times.

Po czwarte natomiast, zaznacza Terlikowski, tą decyzją papież Franciszek zaprzeczył całemu swojemu dotychczasowemu nauczaniu, które opierał na decentralizacji Kościoła.

- „Decyzja papieża Franciszka może budzić wątpliwości – czy mamy być otwarci i tolerancyjni wyłącznie na te ruchy, które są progresywne? A już na konserwatywne nie musimy być otwarci?”

- podkreśla.

Wskazując na przykład diecezji warszawsko-praskiej publicysta wyjaśnia, że z dnia na dzień wielu wiernych straciło możliwość uczestniczenia we Mszy św., w jakiej uczestniczyli przez lata.

- „To jest ogromne naruszenie zaufania do papiestwa właśnie wśród ludzi tradycji. Nagle się okazało, że to ich zaufanie z dnia na dzień zostało naruszone. To, co Benedykt XVI uznał za prawomocne, możliwe i konieczne, to Franciszek uznał za niekonieczne, nieprawomocne i konieczne do ograniczenia. A jeśli tak jest, to dlaczego charyzmatycy mają się czuć bezpiecznie”

- mówi.

Co więc ostatecznie przyniesie nowy dekret Franciszka?

- „Gorycz, żal, wściekłość będą rosły, nie malały. Duch sekciarstwa i duch braku jedności będzie się wzmacniał, a nie osłabiał. Jestem przekonany, że ruch tradycyjny nie zniknie z kościoła”

- ocenia Tomasz Terlikowski.

kak/polskatimes.pl

Komentarze (58):

Katolik2021.07.26 7:10
Nie rozumiem, co w rycie trydenckim mszy św. jest tak groźnego, że wśród papieży występuje tak wielka różnica zdań. Idąc dalej, można domniemywać, że ten rodzaj mszy stanowi jakieś zagrożenie dla lewackich grup nacisku, które próbują od wewnątrz liberalizować doktrynę KK. Dla katolika ważne jest, aby dogmaty wypracowane na przestrzeni wieków przez świętych i papieży były niezmienne i nie poddawały się szerzącej się rozwiązłości świata współczesnego. Non possumus!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brońmy mszy św. tak jak męczennicy w 311 r. z Abiteny.
Jacuś2021.07.26 6:12
Panie Terlikowski proszę się zająć sprawami natury świeckiej, a nie jątrzyć w Kościele Katolickim bo wiedza pana na ten temat jest nad wyraz mierna. Proszę częściej zaglądać do Pisma Świętego i po problemie, jeśli się umie czytać cokolwiek ze zrozumieniem.
astm.2021.07.25 19:59
Terlikowski bzdury plecie. Ojciec św. podejmując taką a nie inną decyzje, wie czemu ma służyć.
rozum2021.07.25 19:27
dajcie spokój z tym terlikowskim, przeciez to wróg koscioła !
kaka2021.07.25 17:45
Franciszek nie szanuje Boga ani poprzednika Benedykta XVI --co w zamian? to jest niszczenie Kosciola tak jak zdradzil franciszek chinczykow wydajac potajemnie podziemmie chinczykow prawowiernych-----to jest obled starego czlowieka chytrego na pieniadze masonskie----DNI JEGO SA JUZ POLICZONE.
Zawi2021.07.25 16:08
Szczęśliwie Głowa Kościoła nie musi słuchać Terlikowskich, Dreptaków, Kiepskich, Urbanów, Orbanów, ani listów protestacyjnych podpisach przez 100 szwaczek z Łodzi.
Ludzie kopie2021.07.25 14:59
kruszą o coś o czym nie mają zielonego pojęcia. Idą na mszę jaka jest pod ręką i w ogóle się na takich niuansach nie wyznają a tu takie larum.
matis892021.07.25 13:41
Przypominam, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sługa Antychrysta 7.10.2019 wprowadził do KK demona Pachamame, biblijną Ohydę Spustoszenia. Od tego czasu trwa czas Antychrysta. Jak mówi ks. Daniela od Ohydy Spustoszenia 1290 dni. 7.10.2019 + 1290 = 18.04.2023r.. Jest to wtorek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Izydor.2021.07.25 13:13
Już dawno przekonałem się że Bergolio przyszedł by zniszczyć Kościół.
Monika2021.07.25 10:41
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://cutt.ly/monika89
ty jesteś kretyn od czasu ataku na2021.07.25 9:50
Abp. Wielgusa!Może cos o uniewinnieniu abp. Szkodonia mendo udająca katolika?
Jakub2021.07.27 23:19
Wielgus był kapusiem komunistycznej bezpieki i chciał się wcisnąć na abp, którym też został ale pod wpływem protestów niekomunistycznych katolików musiał zrezygnować.
kefas2021.07.25 9:04
dzieję się ;-)
helena2021.07.25 8:57
Człowieku marny, kimże ty jesteś ,że śmiesz papieża poprawiać ?
lilu2021.07.25 8:40
Papież lekce sobie waży głos świeckich w Kościele. Tylko czemu opowiada na lewo i prawo o wielkiej roli świeckich i o tym, że walczy z klerykalizmem i pragnie, aby głos świeckich był słyszany? W rzeczywistości wystarczy, że świeccy powiedzą coś innego niz On np., że pragną Mszy Trydenckiej, to już Ojciec Święty nie chce ich słyszeć. Nasuwa sie , (zapewne nieprawdziwa ;)) obawa, że słyszalni maja być tylko świeccy progresywiści podzielający opinie Franciszka, a inni świeccy to już mają milczeć. A droga Synodalna? Czy ta forma jest dostępna Tradycjonalistom? Skoro niemieckie synody chcą pochwalać swoim błogosławieństwem sodomitów to polskie synody może zechcą potępić grzech sodomii? No ciekawe co bedzie dalej.
leszczyna2021.07.25 9:06
Dalej będzie kolejny rozłam w Kościele zachodnim, przypieczętowany papieżem, którzy wyjdzie za mąż na innego biskupa i na tronie Piotrowym zasiądzie para nierządników babilońskich z Apokalipsy.
anty debil2021.07.25 7:45
ty anoni połacz sie z małpa w klatce z tym swiatem to was sie patykiem pogoni jak sie zabardzo połaczycie przeciez ty nawet do kosciola nie chodzisz a jakies brednie optancze wypisujesz o połaczeniu
edek2021.07.25 7:44
Papież Franciszek to zamordysta. Dedykuje mu piosenkę Wojciecha Młynarskiego https://www.youtube.com/watch?v=K90i2tCA-cA
Anonim2021.07.25 6:29
Akurat ta decyzja papieza jest w pelni sluszna. Ruch zwolennikow mszy trydenckiej jest konserwatywny czy wsteczny. Ja bym uznal go za wsteczny, niosacy ze sobie ducha podzialow i rozlamu. To widac na poziomie parafii. Jego zwolennicy nie kryja sie z pogarda dla Vaticanum II, dla obecnego papieza i wywieraja staly szantaz na innych czlonkow parafii, nie ulegajacych tradycjonalistycznej nagonce. Pozwolenie na gromadzenie sie tych ludzi wokol trydenckiej mszy w parafiach uczyni z nich bastiony wstecznictwa mentalnego i bazy oporu wobec rozwoju wspolczesnego swiata. To jest droga do zrobienia z kosciola sekty, wywolujacej smiech i zazenowanie tych, ktorzy nie traktuja swiata zewnetrznego jako cywilizacji smierci, tylko jako normalne miejsce dane nam przez Boga, bysmy jako katolicy uswiecali sie, rozwijali jako ludzie, jednoczyli i solidaryzowali sie ze slabymi i niesli im nadzieje. A nie zadali od swiata nawrocenia i dopasowania sie do naszych wyobrazen o tym, jak powinien on wygladac, stawiali mu jakies warunki i szantazowali go.
terlikowski falszywy prorok2021.07.25 5:58
Terlikowski pomniejszy fałszywy prorok dziecko antychrysta takich owieczek jak on w mediach w kosciele cała kupa sieja zamet wielcy obroncy koscioła uderz w pasterza a owce się rozproszą Tacyon tej niby prawdziwej mszy przed soborowej są po 1000 kroć gorsi od nie jakiego jezuity o.Martina którego papież wcale nie wychwala bo jeszcze im ktoś może uwierzyć i z czasem powiedzą o odłączeniu od kościoła czyli papieża skały na której koscioł został zbudowany. A taki o.Martin to każdy normalny widzi że to zwiedzone przez złego ducha
Jakub2021.07.24 22:19
To dobrze jeśli to prawda. Mamy nadzieję, że się nawrócił ze swoich jezuickich błędów! Wiadomość jest tak dobra, że pozostałej części artykułu nie czytałem.
Jan Kowalski2021.07.24 21:09
Papież widzi zagrożenie w tradycjonalistach a nie widzi zagrożenia w kapłanach błogosławiących pary homoseksualne, a jezuitę o. Martina wychwala pod niebiosa za jego "duszpasterstwo"
jezabel2021.07.24 18:51
Terlikowski w swych wywodach jest już nudny, bywa też upierdliwy
sztuczne tematy2021.07.24 18:43
.." możliwość sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego..." oj tam, bedzi musial dac zgode np.Biskup..Co w tym dziwnego, szokujacego?
Franciszek2021.07.24 18:29
Oj tam oj tam :D
Maciej Piwowar2021.07.24 17:41
Tomaszu T.OBUDZIŁEŚ SIĘ. Biskup Rzymu to Argentyński Mason,ot ZERO MORALNE.
Mała dygresja2021.07.24 17:22
Dlaczego na Frondzie nie ma wypowiedzi Terlikowskiego odnośnie szczepień? On popiera szczepienia na bazie linii komórkowej abortowanych płodów ludzkich bo na to pozwala Kongregacja Nauki Wiary. Ma alibi z Watykanu taki z niego chrześcijanski dziennikarz. Facet ma naprany mózg wiarą w cudowne szczepionki. Nie pomyslał - a co jeżeli Kongregacja nie ma racji???
man.of.Stagira2021.07.24 17:19
AHA. Czyli ... było jakieś nauczanie. Bezcenne. Teraz ZAPRZECZONE! // Klęska. Po prostu ... JW Terlikowski i Jego Nauczanie. :D
zatroskana2021.07.24 16:24
terlikowski na papieza, albo na prymasa polski
alzara_2021.07.24 16:17
Zatem trzeba wybrać nowego papieża, czyli Tomasza Terlikowskiego, bo inaczej nie spocznie i nie przestanie opluwać nas.
york, harry, jenny, moly2021.07.24 14:51
stary ch uj żydowski z marzeniami o hameryce
murica murica2021.07.24 16:41
"Schizofrenia to choroba psychiczna należąca do grupy psychoz, czyli stanów, które charakteryzują się nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Chory na schizofrenię nie jest w stanie krytycznie ocenić siebie, swojego zachowania, reakcji najbliższych. (...) Chory może mieć urojenia paranoidalne, czyli dziwaczne myśli nieadekwatnie zabarwione emocjonalnie. Może być przekonany o tym, że ktoś go śledzi albo obserwuje, mieć urojenia wielkościowe" https://stylzycia.polki.pl/psychologia,schizofrenia-objawy-schizofrenii-paranoidalnej-osiowe-pierwsze,10424033,artykul.html
york2021.07.24 14:20
wylaczcie tego gada.
Po 11 ...2021.07.24 14:15
KK się zabawnie rozłazi, rozciapciaciuje, rozmazuje, rozlewa. Zabawne, bo ja kiedyś myślałem, że KK wyznaje to motto: EIN VOLK, EIN REICH, EIN FÜHRER! A tu taki poziomkowy kisiel :)
mateuszjegliński2021.07.24 13:51
Tego się nie spodziewałem, ale prawie w całości muszę zgadzić się z p Terlikowskim. Nu Terlikowskij, pawiezło.
bogdanus2021.07.24 13:41
Nie chcę, bo to jest namiestnik Jezusa na ziemi, ale odbieram Franciszka tak jak Tuska. Nic na to nie poradzę.
Anonim2021.07.24 15:41
Jaki namiestnik Jezusa ? Jezus go do tego upoważnił by Go reprezentował papież na ziemi ? Powiedział apostołom " idźcie i nauczajcie " . To wszystko . Cały przekaz na ten temat . Jak nauczali ? Ogniem i mieczem . To Jezus im to przekazał ? Myśl chociaż odrobinę człowieku być może dużego serca ale maleńkiego rozumu .
bogdanus2021.07.24 16:09
Myślenie nie boli, to ludzie zmieniają naukę, Bóg jest stały w swoich przykazaniach.
Anonim2021.07.24 20:01
Tak , Bóg jest stały . Jest Wszechmądrością i Wszechmiłością . Jest Siłą Twórczą której nigdy nie zrozumiemy . Nie rozumiem jak Istota Boga ma się do Twoich rozterek dotyczących kleru ? Są dla Ciebie wyrocznią ? Delficką ? Bo dokładnie tak samo Cię oszukują jak tamci kapłani .
Alojzy Cedzidło2021.07.24 13:26
Wycieram dupska Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " a jaki ze mnie "teolog" , "psycholog" ? Nie mówiąc o mojej znajomości "problemow Śląska" . Pokazywać jaka ja dobra ze mnie pisda z polskowo jazyka , itp . , itd ., choć tylko dupska wycieram . A najbardziej lubię te spacje pomiędzy półdupkami Polskich Panów.
Anonim2021.07.24 13:19
Naiwny Franciszek stara się naprawiać to co psuto przez 16 wieków a co jest już nie do naprawienia . Ten Kościół musi runąć by na jego ruinach mógł powstać nowy . Tak mają napisane w przepowiedniach o czym nawiasem mówiąc kler sam opowiada . A czy ten nowy Kościół będzie bliższy oczekiwaniom Boga względem Chrześcijan to się okaże ? Może ? Biorąc pod uwagę ludzką naturę to raczej w to wątpię . Może na początku ?
Terlikowski,2021.07.24 12:46
choć coraz żadziej , przejawia jeszcze instynkt samozachowawczy
rz2021.07.25 15:38
rz
j2021.07.24 12:40
O co tu kruszyć kopie? Na msze i tak już mało kto chodzi, nie zastanawiając się w ogóle czy to msza w rycie przed czy posoborowym...
kibic2021.07.24 12:26
Terlikowski do obory do swoich !!!
luxs/ralitatis2021.07.24 12:18
motu srotu rikitiki tak proprio ,co by nie napisac głupio wyjszło
Terlikowski otwórz oczy2021.07.24 12:05
Przyjdź do naszego prawdziwego kościoła! Pasterz matis89 zaprasza. . . . Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB.
Anonim2021.07.24 16:56
Nie podszywaj się pod cudze wpisy klakierze Bergoglio
Anonim2021.07.24 11:55
Kiedy zadał się z rabinem Skurką. Nazwisko znaczące.
Owszem2021.07.24 11:31
Jakże zaprzeczył? Papież Franciszek coraz bardziej konsekwentny i przyspiesza. Wygląda na to, że Fatima i Akita wypełniają się.
Anonim2021.07.24 11:23
A co Jezus na to? Czemu milczy?
Znaki2021.07.24 11:08
Burza i dwa potężne uderzenia pioruna w kopułę Piotrowej Bazyliki w dniu abdykacji Benedykta, a może nawet w chwili przejmowania siłą władzy na Piotrowej Stolicy, to nie mógł być przypadek. To był znak. Ciągle jeszcze nie wiemy co nam zwiastował, domyślamy się tylko tego.
Anonim2021.07.24 12:15
A gdzie były pioruny gdy polscy księża gwałcili dzieci?
MAC2021.07.24 12:46
Chyba sam nie wierzysz w to co próbujesz wierzyć. Myślisz, że Bóg siedzi przy planszy jak w Pentagonie i patrzy gdzie walną piorunem ? Ręce opadają. Takie pojmowanie wiary musi tę wspólnotę wyłożyć na łopatki.
Terlikowski otwórz oczy2021.07.24 10:42
Czy Bergoglio miał/ma w ogóle jakiś program nauczania? Chyba masoński. Nie widzę żadnego oprócz Pachamamy, Matki Ziemi, Deklaracji z Abu-Zabi o "równości" wszystkich "religii". Bergoglio jako biskup i kardynał należał do Rotary Club - organizacji do której przyjmują narybek masonerii. A poparcie dla Agendy Zrównoważonego Rozwoju ONZ? Przecież ten program ONZ zakłada że dla ratowania Ziemi trzeba promować aborcję bo ludzi jest za dużo. Lista grzechów Bergoglio jest długa. Jest to pierwszy papież który zaprosił do siebie ludzi Sorosa i córkę Rockefellera.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 10:36
Mason Terlikowski zlapal sie za glowe,ze franciszek za WCZESNIE sie odslonil !
Böno2021.07.24 10:36
Czy decyzja Franciszka jest błędna, czy dobra - nie ciebie Terlik to osądzać. Ty jesteś zwykłym łobuzem i łajdakiem, choć uważasz się "katolickiego" publicystę i lepiej, żebyś się na tematy kościoła katolickiego nie wypowiadał.
JM2021.07.24 10:29
Papież ma swoje lata... Czy musi być wyrocznią? Bez żadnych konsultacji tak szybko podejmować decyzje?