Tej świątyni nie konsekrował biskup, ale Archanioł  - zdjęcie
29.09.20, 17:45Fot. Mboesch, via: Wikipedia CC 4.0

Tej świątyni nie konsekrował biskup, ale Archanioł

20

Kręta droga z San Giovanni Rotondo prowadzi do jednego z najwyższych miejsc położonych na półwyspie Gargano – górze św. Michała Archanioła. Na jej szczycie znajduje się sanktuarium – jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką.

Aby dostać się do tego najbardziej znanego anielskiego sanktuarium trzeba pokonać szereg serpentyn. Na górze czeka nas za to piękne zabytkowe miasteczko posiadające przyjemny, chłodny klimat w odróżnieniu od upalnego wybrzeża w okolicy. To właśnie tu, co najmniej czterokrotnie objawił się wódz zastępów niebieskich –  św. Michał Archanioł.

Ziemia, na której stoisz jest święta

Jak mówi tradycja, w 490 r. bogatemu gospodarzowi zaginął byk. Gdy właściciel odnalazł ulubione zwierze, zobaczył, że klęczy ono u wejścia groty. Zezłościł się i puścił w jego kierunku strzałę, ona zaś zawróciła i zraniła wieśniaka. Gospodarz powiadomił o tajemniczym wydarzeniu swojego biskupa, a ów zarządził trzy dni pokuty, postu i modlitwy. Trzeciego dnia biskupowi ukazał się Anioł Pański, który wyjaśnił, że miejsce do którego dotarł ten człowiek jest święte.

W objawieniu Michał Archanioł obiecał, że pielgrzymującym odpuszczone zostaną wszelkie grzechy, a zanoszone modlitwy w tym miejscu będą wysłuchane, jeśli zgadzają się z wolą Boga. Zażądał też, aby biskup udał się na miejsce i poświęcił rzeczoną grotę. Kapłan jednak ociągał się, aż nadeszła krwawa wojna między Longobardami a Grekami. Gdy ważyły się losy potyczki biskup znów oddał się trzem dniom modlitw za przyczyną św. Michała Archanioła. Anioł znów objawił się i przepowiedział rychłe zwycięstwo.

Rok później, gdy miała nastąpić konsekracja groty Michał Archanioł ogłosił, że on sam poświęcił już grotę jako „Bazylikę Niebiańską”. Gdy orszak przybył na uroczystość zobaczył ołtarz i krzyż. Anioł interweniował jeszcze raz w XVII w., aby ocalić dzięki wierze ludzi podczas epidemii dżumy. Każdy, kto posiadał poświęcony kamień z anielskimi inicjałami doznawał ozdrowienia.

Św. Michale Archaniele módl się za nami!

Od tej pory jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką jest przedmiotem czci licznie przybywających w te okolice pielgrzymów. Ojciec Pio każdego przybysza pytał: „Czy byłeś u Michała Archanioła?”. Jeśli odpowiedź była przecząca – wyrzucał go za drzwi i nakazywał wrócić po oddaniu czci Bogu w tamtym miejscu. Obecnie klasztorem i kościołem opiekują się polscy księża michalici.

Góra jest chętnie odwiedzana przez turystów. Z bazyliki kamiennymi schodami schodzi się w dół, gdzie znajduje się święta grota oraz figura św. Michała Archanioła, który zabija szatana. Święty jest otoczony w okolicy szczególną czcią. Bardzo hucznie obchodzony jest odpust we wspomnienie świętych archaniołów w końcu września.

Warto pamiętać o wstawiennictwu św. Michała Archanioła i jak najczęściej odmawiać modlitwę do niego, ułożoną przez papieża Leona XIII mającą moc prywatnego egzorcyzmu.

Brzmi ona:

„Święty Michale Archaniele,

Broń nas w walce,

A przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha,

Bądź nam obroną.

Niech go Bóg poskromi, pokornie o to prosimy.

A ty Książe Wojska Niebieskiego, szatana i inne złe duchy,

Które na zgubę dusz ludzkich krążą po świecie,

Z pomocą Bożą strąć do piekła.

Amen."

Święty Michale Archaniele, módl się za nami!

Tomasz Teluk

Komentarze (20):

Zbg.2020.09.30 12:33
Znowu Frondka zafundowała bajkę dla grzecznych katolikow. AMEN.
Torchwood2020.09.30 8:27
A świstak siedzi i zawija je w sreberka.
r2020.09.30 4:28
Bóg, Jezus wystarczy, bez rytuałów ale w Duchu i Prawdzie; nie potrzeba dewocji, poświęconych ołtarzy, kamieni, grot, kościołów czy gór - absurdy ludowego bałwochwalstwa służą do dziś ludziom którzy je wymyślili - bo przecież to jacyś ludzie są właścicielami tego poświęconego, a inni mogą tylko przyjść i zapłacić za to żeby się tu pomodlić...
RUNGEN2020.09.30 13:08
Do "T" Czy ktokolwiek widział kiedyś Twój mózg? Czy ktokolwiek z nas słyszał, dotykał, smakował czy wąchał Twój mózg? Wygląda na to, że nikt. A zatem zgodnie z naukową metodą badawczą, jaką przytoczyłeś w swoim wpisie na forum FRONDY, można powiedzieć, z całym szacunkiem do Ciebie, że Ty nie masz mózgu. Skoro nauka mówi, że Ty nie masz mózgu, jak możemy ufać twojemu komentarzowi na forum FRONDY? Wygląda na to, że musimy Twój komentarz odczytywać na wiarę. Czyż nie tak?
Czy to już piątek, piąteczek, piątunio?2020.09.29 21:32
j.w.
jeed2020.09.29 21:01
jeśli zginą wszyscy ludzie to ani Diabła ani Boga już nie będzie...cisza i spokój...bo Bóg nie działa tam gdzie nie ma ludzi...więc jest ich wymysłem
Natalja Siwiec2020.09.30 9:37
Bóg bez wyznawców nawet nie wie, że jest bogiem.
Anonim2020.09.29 19:11
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
DOBRE STRONY EPIDEMII.2020.09.29 18:38
Miejsca publiczne są wolne od starych skürwysynów jak Woleński, Hartman, Passent, Urban, Keller-Krawczyk, itp. Siedzą parchy w domach i srrają ze strachu w nieprane gacie. Boją się te stare, zwiędłe chüje, że pozdychają. Świat jest przyjemniejszy bez ich obecności w życiu publicznym. Nie pierdzą tramwajach, autobusach, nie czuć ich odoru z gęby i smordu niewypranej odzieży. Niech gniją w swych norach, jedynie co im pozostało to plucie jadem w mediach. A TO NIE MA NAJMNIEJSZEGO ZNACZENIA!
Anonim2020.09.29 18:45
ty chory, zakompleksiony gimbusie
Prof. doktor Hertrich-Woleński.2020.09.29 18:47
Jak śmiesz ciemny katolu! Jestem profesorem i co z tego że Żydem!
Anonim2020.09.29 19:27
Do "Prof. doktor Hertrich-Woleński" a co z ciemnością panie profesorze? Czy istnieje takie zjawisko jak ciemność?
Prof. doktor Hertrich-Woleński.2020.09.29 20:24
Tak istnieje, ale tylko dla żydów. Wkrótce się z nią zapoznam.
Anonim2020.09.29 23:08
DO ''Prof. doktor Hertrich-Woleński'' jesteś w błędzie ! Ciemność nie jest czymś ale jest brakiem czegoś. My możemy mieć mało światła, normalne światło, jasne światło, błyskające światło, ale jeśli nie ma ciągłego światła, wówczas nic nie widzimy i nazywamy to ciemnością. Nie jest to czymś, bo gdyby było inaczej to byś mógł zrobić ciemność jeszcze bardziej ciemniejszą, czyż nie tak?
Anonim2020.09.29 18:35
Jak mówi tradycja, w 490 r. bogatemu gospodarzowi zaginął byk. Gdy właściciel odnalazł ulubione zwierze, zobaczył, że klęczy ono u wejścia groty. Zezłościł się i puścił w jego kierunku strzałę, ona zaś zawróciła i zraniła wieśniaka. Gospodarz powiadomił o tajemniczym wydarzeniu swojego biskupa, a ów zarządził trzy dni pokuty, postu i modlitwy. Trzeciego dnia biskupowi ukazał się Anioł Pański, który wyjaśnił, że miejsce do którego dotarł ten człowiek jest święte. :) :) :) :) :) I KK W TO WIERZY!!!!
JAN I2020.09.29 19:19
JA! i co nie mogę !
Maciej Płatov - spierrdalaj2020.09.29 18:08
kremlowski prowokatorze!
Maciej Płatov2020.09.29 18:04
@ TwojaStara--Masz Bardzo Skąpego Ojca.Zamiast kupić Prezerwatywę ,to Spłodził takie Pokraczne ZERO ,jak Ty BYDLAKU.
TwojaStara2020.09.29 19:33
Każdy ocenia po sobie. Współczuje ojca :(
TwojaStara2020.09.29 17:57
Oto tajemnica wiary: kłamstwa za dolary!