,,Te dane będą kłuć w oczy naszych przeciwników’’. Premier prezentuje raport KE - zdjęcie
09.02.21, 14:59Fot. Krystian Maj/KPRM, via: Twitter

,,Te dane będą kłuć w oczy naszych przeciwników’’. Premier prezentuje raport KE

7

Premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie programu nazwanego „Nowym Ładem”, podsumował na dzisiejszej konferencji prasowej obecny stan polskiej gospodarki. Choć ub. rok przyniósł globalny kryzys, Polska wychodzi z niego obronną ręką. Możemy cieszyć się jedną z najpłytszych recesji na świecie.

Premier podkreślił, że początek roku jest odpowiednim czasem na nowe otwarcia, ale również na podsumowania. Zapowiadając prezentację programu nazwanego „Nowym Ładem”, dokonał bilansu z podstawowych parametrów gospodarczych. Jak zaznaczył, rok 2020, za sprawą pandemii, był najtrudniejszym rokiem dla gospodarki w historii III RP.

- „Dziś widzimy, że to były realne zagrożenia. Widzimy że są państwa w Europie, które mają 11 proc., niezwykle wysoki spadek PKB za 2020 rok. Polska uchroniła się przed takimi apokaliptycznymi scenariuszami. Polska ma jedną z najniższych, najpłytszych recesji w całej Europie, a patrząc na resztę świata, można powiedzieć, że jedną z płytszych recesji na świecie” – mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki przywołał raport Komisji Europejskiej, wedle którego Polska cieszy się jedną z najwyższych wiarygodności finansowych.

- „Dziś rano trafił do Polski wyjątkowy raport, który pokazuje siłę polskich finansów publicznych. Polska ma jedną z najwyższych wiarygodności finansowych i jedną z najniższych ryzyk, według KE. Właściwie jesteśmy jedynym krajem, który wszystkie parametry ma zaznaczone przez KE na zielono. Przyznam, że jakby mnie ktoś wczoraj zapytał, to powiedziałbym, że może zaświeci się jedno żółte światełko, a  w przypadku Danii czy Niemiec wszystko będzie na zielono. Ale to są dane KE, które pokazują solidny fundament wynikający z realizacji planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” – podkreślał.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (7):

tych danych PiS nie upubliczni2021.02.9 23:10
Polacy zasługują na pomnik ofiar locdownu w kształcie telewizora, w rogu słoneczko polsatu tyle że bez nazwy, w tle tęcza, z boku leżąca zabójcza koperta z trupią czaszką lub logiem platformy a na głownym planie podobizna Szumowskiego. Praktycznie cała Europa ma proporcjonalnie wyraźnie więcej śmierci od Szwecji i nawet zakażonego do szpiku kości Sztokholmu (wyjątki małych państewek na palcach jednej ręki) a Polska najwięcej... Nie wiadomo czy w ogóle Sztokholm do lata a może nawet przyszłej zimy przekroczy wskażnik zgonów 1 na 1000 na Polska ma ok 2.15, przy mniejszej odsetku emerytów i średniej życia (dużo większy dramat jest na pisowskim podkrarpaciu)
cam2021.02.9 17:56
„Kumie, chwalą nas! – Kto? – My was, a wy nas...".
Hue2021.02.9 17:12
Najmniej urodzin dzieci od wielu lat. Najwięcej zgonów od 2 wojny światowej. A propaganda sukcesu jak za komuny.
Hue2021.02.9 16:57
Trzeba mieć tupet, aby chwalić się wynikami polskich firm, a jednocześnie gnoić ich sanepidem, bez żadnej podstawy prawnej. Bo przypomnę, zakazać prowadzenie firm można tylko podczas stanu wyjątkowego.
PL2021.02.9 16:50
Streszczenie wypowiedzi Morawieckiego : "Jesteśmy najlepsi na świecie, a kraje Europy zachodniej hen za nami, tak dobrze rządzimy".
Michał Jan2021.02.9 15:12
Pan Premier raczył uznać drobną przedsiębiorczość i usługi za formę niezrównoważonego rozwoju. I słusznie, bo rozwijał się samoistnie, a nie wg wytycznych rządowych planistów.
XYZ2021.02.9 15:10
Dobra zmiana się już skończyła?