Szef NATO: Jeśli Rosja chce starcia, jesteśmy gotowi. Mamy zdolności, siłę i wolę, by chronić każdego członka sojuszu - zdjęcie
19.02.21, 15:43fot. yt/cnbc international tv

Szef NATO: Jeśli Rosja chce starcia, jesteśmy gotowi. Mamy zdolności, siłę i wolę, by chronić każdego członka sojuszu

57

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety El Mundo podkreślił, że sojusz jest gotowy zarówno do konfrontacji z Rosją, jak i do interakcji, ale wszystko zależy od intencji Moskwy, informuje portal kurs.com.ua.

 „Dialog z Rosją musi być oparty na sile i determinacji. Nie możemy być naiwni, jeśli chodzi o intencje Rosji. Ale musimy rozmawiać z Rosją. Uważam, że należy dać Rosji jasny sygnał: jeśli chcą starć, jesteśmy gotowi. Jeśli chcą współpracować, będziemy szczęśliwi. Jeśli chcą współpracować, będziemy cieszyć się. Ale nie powinno być najmniejszego miejsca na błędy, nieporozumienia, wątpliwości, nieprawidłowe obliczenie: NATO jest gotowe, mamy zdolności, siłę i wolę, by chronić każdego członka sojuszu. W Gruzji, na Ukrainie i w Mołdawii wojska rosyjskie użyły siły. Powinno być bardzo jasne, że nie może się to przytrafić żadnemu członkowi NATO. To najlepszy sposób na zachowanie spokoju” - powiedział Jens Stoltenberg, Sekretarz generalny NATO.

Wcześniej, 18 stycznia Stoltenberg oświadczył, że Rosja nie ma prawa przeszkadzać suwerennym państwom Ukrainie i Gruzji w przystąpieniu do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Latem NATO przeprowadzi duże manewry wojskowe na których wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego przecwiczą „rozszerzenie przesmyku suwalskiego” i „izolację Krymu” od Rosji, informuje portal NewFormat.info.

Ukraina i NATO rozpoczną w tym roku praktyczne wdrażanie Programu Rozszerzonych Możliwości Sojuszu Północnoatlantyckiego. W szczególności mówimy o wzmocnieniu kompatybilności wojsk ukraińskich z wojskami państw członkowskich Sojuszu, informuje agencja UNIAN. Celem Programu jest wspieranie i pogłębianie współpracy między sojusznikami i partnerami, którzy wnieśli znaczący wkład w operacje i misje kierowane przez NATO.

Celem Programu jest wspieranie i pogłębianie współpracy między sojusznikami i partnerami, którzy wnieśli znaczący wkład w operacje i misje kierowane przez NATO.

Jako partner NATO Ukraina zapewniła żołnierzy do operacji Sojuszu, w tym w Afganistanie i Kosowie, a także do Sił Odpowiedzi NATO i ćwiczeń NATO. Sojusznicy wysoko oceniają ten znaczący wkład, który świadczy o zaangażowaniu Ukrainy w bezpieczeństwo euroatlantyckie” - czytamy w komunikacie NATO.

Jako partner ds. Rozszerzonych Możliwości Ukraina będzie korzystać z pogłębionego dostępu do programów interoperacyjności i ćwiczeń oraz dostępu do szerszej wymiany informacji – dodano.

Oprócz Ukrainy partnerami Programu Rozszerzonych Możliwości NATO są Australia, Finlandia, Gruzja, Jordania i Szwecja.

Konflikty terytorialne na Ukrainie, a mianowicie okupowany Krym i Donbas, nie staną się przeszkodą dla członkostwa Ukrainy w NATO, jeśli wszyscy członkowie Sojuszu zagłosują na taką decyzję – powiedział Michael Carpenter, dyrektor Centrum Analitycznego Bidena, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji.

Może to być przeszkodą w tym sensie, że poszczególni sojusznicy uznają to [konflikty terytorialne] za przeszkodę, więc staje się to kwestią polityczną. Z praktycznego punktu widzenia nie ma przeszkód prawnych, aby dołączyć do NATO z istniejączm konfliktem terytorialnym” zaznaczył były asystent sekretarza obrony USA.

Precedens już się wydarzył, zaznaczył ekspert. Podał przykład: Niemcy Zachodnie miały konflikt terytorialny z NRD i zostały członkiem Sojuszu. „W konsekwencji taki precedens został ustalony” – podkreslił.

Ekspert przyznał jednak, że obecnie nie ma pełnego poparcia politycznego wśród państw członkowskich w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO, ale ten fakt nie oznacza, że Ukraińcy powinni zrezygnować z aspiracji euroatlantyckich.

Moim zdaniem jest to realna perspektywa w przyszłości, w pewnym nieokreślonym czasie. I do tego czasu Ukraina musi osiągnąć gotowość, aby rzeczywiście mieć zdolności zgodne z NATO, zreformować wojska, zreformować strukturę dowodzenia” - podsumował Carpenter.

Ukraina i Gruzja będą członkami NATO, chociaż obecnie nie ma jasnych ram czasowych na podjęcie decyzji o ich wejściu do Sojuszu – powiedział w grudniu ubiegłego roku Jens Stoltenberg, sekretarz Generalny NATO podczas konferencji NATO Engages, która odbywa się w ramach jubileuszowy szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Londynie.

Na szczycie w Bukareszcie w 2008 r. NATO zdecydowało, że Ukraina i Gruzja będą członkami NATO. Ta decyzja pozostaje ważna, chociaż nie ma jasnego harmonogramu w sprawie przystąpienia. Teraz naszym zadaniem jest znalezienie sposobu, aby pomóc Ukrainie i Gruzji przygotować się do wstąpienia” podkreślił Stoltenberg.

Przypomnijmy, w 2018 roku ówczesny asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wess Mitchell podczas wystąpienia w amerykańskim think tanku Heritage Foundation powiedział, że:

Musimy patrzeć na Zachód jak na wspólnotę krajów demokratycznych, zjednoczonych przez historię, kulturę i wspólnie poniesione ofiary. Niektórzy członkowie tej wspólnoty to stare demokracje, niektórzy nie. Niektórzy są w Unii Europejskiej albo w NATO, inni nie. Niektórzy są słabi, niektórzy silni. Niektórzy są geograficznie na uboczu, niektórzy w centrum wydarzeń. Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu zarówno historycznie, jak i poprzez dzisiejsze wybory ich narodów. Wielka Brytania pozostanie w sercu Zachodu i po Brexicie. Najważniejsze jest to, by istniały również inne niż instytucje czynniki, które nas łączą. Instytucje są narzędziem, nie zaś celem”.

 

Jagiellonia.org

Komentarze (57):

Mr. Jens Stoltenberg,2021.02.21 14:29
co to znaczy " jesteśmy gotowi"! Tylko USA i UK są gotowe! - - - W Niemczech NIE MA €€ na paliwo do samolotów, brak amunicji, może jedna czy dwie dywizje w pełni uzbrojone i wyposażone. Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia - WOLNE ŻARTY. - - - Kto pozostał? Takie 'potęgi" jak Belgia, Holandia, Czesi, Słowacy, Litwini itp., itd. - - - BEZ USA NIE MA NATO, Mr. Jens Stoltenberg!
Monika2021.02.21 14:02
Cześć mam na imię Monika, jeśli chcesz poznać moc namiętności i zostać moim Panem, napisz do mnie. Zapraszam na gorące chwile uniesień w zaciszu mojego domu lub hotelu. Jestem szaloną studentką szukającą przygód, chętnie poznam miłego Pana w celu wspólnego spełniania fantazji. Złap mnie na http://panieonline.pl/monia89 Mój nick to Monika89. Do zobaczenia ;)
m2021.02.21 18:20
Do zobaczenia!
katolik2021.02.20 18:44
Bedą mówić o pokoju, dojdzie do wojny. Ale pewnie tak musi być, aby upadło coś gorszego- mordowanie ludzi przez masonów i nazistów, przez będących w zmowie rządzacych zdrajców narodu, wtedy ci zdrajcy przestaną juz istniec na zawsze, to ma sens
Morus2021.02.20 18:25
Rosja do NATO. Nie z Rosji nadchodzi niebezpieczenstwo.
chłopka2021.02.20 16:53
O , ho . Ale arogancka pewność siebie . Polska zaś ma być polem walki ? Za Rosją stoją Chiny , Korea Pn. , nie wiadomo co zrobi Japonia , praktycznie cała Azja . A USA jest znienawidzone na całym świecie a więc nie wiadomo co zrobi Bliski Wschód i Afryka ?
Robert2021.02.20 15:44
Ten facet żyje w wirtualnej rzeczywistości. NATO bez Ameryki nie istnieje. Natomiast Ameryka pod rządami Bidena i spółki obamowskiej stanie się niezdolna do jakiejkolwiek walki. Najlepiej wychodzi walka z dziećmi nienarodzonymi. W tej walce są bezwzlędni i nie znają litości.
Polexit2021.02.20 14:15
Ty Sztoltenberg, chcesz walczyć, to weź karabin i już dziś ruszaj na Moskwę. Ja wcale nie zamierzam bić się z sowietami o miliony na kontach tuska, makreli, der fon lejem itp szulców!!!!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.02.20 15:30
Ruska agentura z Konfederacji nie chce bronic Polski przed Putinem,tylko go po zydowsku WITAC !
kapitan NKWD2021.02.20 18:30
Karpiem po żydowsku. No i samogon nieodzowny.
droma2021.02.20 11:47
taka słuszna postawa zachodu, nato to zasługa polskich patriotów ,pisowskiego polskiego rządu ,z azjatyckim bandytom z rosji-kaput tylko siłą inaczej nie rozumią ...
Gwidon2021.02.20 11:06
Bandzior Putin i jego kamandiry musza miec nieustannie topór nad wszawymi łbami!!Inaczej to ruskie barachło nic nie rozumie.
Mateo2021.02.20 11:02
A co na to największa przyjaciółka Putina Merkel???
Foster2021.02.20 9:54
Już to przerabialiśmy.
Foster2021.02.20 15:47
Zawsze zwarci i gotowi.
Foster2021.02.20 18:19
Jak w Srebrnicy, NATO odwróciło się plecami kiedy mordowali cywilna ludność. Pamiętaj Polsko ta hipokryzje.
Józia2021.02.19 17:54
Nie prowokować! Nie drażnić! Nie przebierać nóżkami, bo ŻYDZI tak chcą! Jeszcze im mało! Muszą jeszcze więcej zarobić na gojach kupujących broń i występujących przeciwko sobie! Zabijanie ludzi na wojnie jest jednym ze sposobów DEPOPULACJI! Opamiętajcie się, w tym Błaszczak!
Ks. proboszcz2021.02.20 0:49
Babcia Józia?
oficer CBA2021.02.20 18:31
Melduje posłusznie, aresztowana!
katolicka deratyzacja Polski2021.02.20 15:32
Konfederacja zle tlumaczy z jezyka rosyjskiego !
Grizzly2021.02.19 16:55
Gdzie na frondelku znajdę informascje o tym że TVP ma przeprosić Miasto Gdańsk i wpłacić 50 000 złotych na imigrantów?
Ksiądz Grizzly2021.02.19 17:08
Gdzieś to synu wyczytał? A może w sputniku mówili ale na WSI tez gadają.
Anonim2021.02.20 7:04
Won złodziejskie mendy bolszewickie od mojego nicka!
Foster2021.02.20 17:59
Wpisz na gogle-ach wyrok w sprawie TVP - Miasto Gdańsk i się dowiesz. Widziałem napis z przeprosinami na pasku TVP Info.
Sorki do do tego de bila, Ziomala2021.02.20 18:33
Wpisałem i wyskoczyło Russia Today.
gdańska "krowa 0.75l" wytrzeźwiała?2021.02.19 17:09
a ty gdzie znalazłeś informację o tym że TVP ma przeprosić Miasto Gdańsk i wpłacić 50000 złotych na imigrantów?
ech, "Grizlly"2021.02.19 17:14
w tefałenowskiej szczekaczce nie podali ci tej informacji?? ojjj, jak żyć ?? :(
Anonim2021.02.19 18:08
Moze jakiś link podasz??
nie z Niedźwiedziem takie numery!2021.02.19 16:45
natowskie, wydepilowane stringi będą sp... dalać tak, jak Adolf spod Leningradu!
paszoł2021.02.20 11:03
won kremlowski troll
Grizzly ty gupku2021.02.20 18:34
To ja.
Grizzly2021.02.22 8:16
Won!
katolicka deratyzacja Polski2021.02.20 15:34
Lesbijka Putin boi sie wlasnego cienia.
to już Polin2021.02.19 16:41
żydki nie mogą się doczekać aż goje skoczą sobie do gardeł
już nasi praprapra...przodkowie wiedzieli, że...2021.02.19 17:18
..... taka żydowska doktryna: GDZIE SIĘ DWÓCH BIJE, TAM ŻYD KORZYSTA.
hehehe2021.02.19 16:34
Jakoś nie wierzę tym brukselskim pedrylkom płci niewiadomojakiej. Prędzej USA ruszy palcem ale nie z tym sklerotycznym dziadem.
Był "JPIII" jest "żydek oficer LWP" hihi...2021.02.19 16:17
Mały żydek Keller-Krawczyk, zakomplesiony staruch co chciał być "Niemcem", ale Niemcy wyśmiali i wypierrdolili. Chciał być w Hamaryce, ale mu powiedziano, że Hameryka ma już dość żydowskich ubeków i esbeków. Podobnie zrobiła Kanada. Zostały mu media. Nie tylko jemu jednemu. Ma tu ziomala Po 11... AAAssranek, Max i c h ö j wie jeszcze jakie "niki" mają te PATO - HEJTERZY, PATO - ATEIŚCI.
oficer LWP2021.02.19 16:36
w imię prezesa te wypociny tworzysz? on i tak ma takich cymbałów w żopie
kapral FSB2021.02.19 17:09
Strielat tawariszcz?
matis892021.02.19 16:14
Nieuku Stoltenberg, w takim starciu Rosja idzie w sojuszu z Chinami, nie sama, a Niemcy i Francja to ich prostytutki.
hehehe2021.02.19 16:32
W sojuszu? Chiny tylko czekają okazji żeby ruskim zasadzić kopa w doope czyli nóż w plery :-)
matis892021.02.19 17:29
Najpierw na stole do podzielenia jest prostytutka UE wystawiona przez Niemcy i Francję.
matis89 skośnooka kurwa chińska2021.02.19 16:13
Skąd dzisiaj nadajesz brudasie? Ano niech ja popatrzę... chwileczkę... Już mam, z "lubinia". Znudził się "wrocław", ty PATO - HEJTERZE kiepsko opłacany?
oficer LWP2021.02.19 16:09
kolejny idiota autorytetem dla idiotów z jagielloni
Skaki Faki2021.02.19 17:11
chodźcie już chodźcie czas na caprztyk w dupcie czy po bożemu?
matis892021.02.19 16:07
Kłamie, bo efekt będzie inny. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku. Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Mr. Jens Stoltenberg,2021.02.19 15:54
co to znaczy " jesteśmy gotowi"! Tylko USA i UK są gotowe! - - - W Niemczech NIE MA €€ na paliwo do samolotów, brak amunicji, może jedna czy dwie dywizje w pełni uzbrojone i wyposażone. Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia - WOLNE ŻARTY. - - - Kto pozostał? Takie 'potęgi" jak Belgia, Holandia, Czesi, Słowacy, Litwini itp., itd. - - - BEZ USA NIE MA NATO, Mr. Jens Stoltenberg!
oficer LWP2021.02.19 16:13
oprócz żydostwa z USA i idiotów z PIS (z Frondą, Niezależną i kurwizją tvPIS) nikt nie chce wojny a jak do niej dojdzie to żydzi z USA będą ja prowadzić do ostatniego Polaka co bardzo cieszy Partię Interesu Syjonu (PIS)
Dzielny jak żydowski gajowy!2021.02.19 16:19
Oj giwałt! - - - - Parch Keller-Krawczyk"oficyer LWP" uzbrojony w wiatrówkę z krzywą lufą! - - - Lech Keller-Krawczyk, żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "oficyer LWP". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. - - - Oj giwałt!
oficer LWP2021.02.19 16:39
i pisowski cymbała zawył, i tak od lat, kopiuj i wklej, prezes więcej nie wymaga, ofiara spełniona,
Jawny2021.02.19 15:53
Jazgoczące kundelki szatana (Anonim, ladychapel, Po 11..., AAAtomek, kretynizacja i spółka) już się zbudziły. Zrobiły kupy, obsikały i zaznaczyły teren, zżarły po misce koszernych ochłapów i teraz poszczekują. Ich prawo. To jest wolny kraj. Gdzie indziej dostałyby kagańce na mordy i do mamra.
kgb2021.02.19 16:15
w 3,14zdu z tobą pisowski cymbale
B 522021.02.19 15:52
Brawo !
Po 11....2021.02.19 15:47
Konflikt NATO z Rosją odbędzie się na polskiej ziemi. Eee tam kilka milionów Polaków w tą czy tamtą stronę, who cares?
Jawny2021.02.19 15:54
Po polsku pisze się "w tę". Nie uczyli tego w chederze? A twoje antypolskie poglądy pominę, nie jesteś wart dyskusji z Polakami.
Po 11 ...2021.02.19 16:05
W sumie masz rację ... Tradycyjna forma tę bywa jednak zastępowana formą tą. Wynika to stąd, że wśród różnych określeń rzeczownika rodzaju żeńskiego (w naszym wypadku jest to wyraz książka) tylko zaimek ta ma w bierniku końcówkę -ę, podczas gdy inne określenia przyjmują końcówkę -ą: „Weź tę książkę”, ale: „Weź tamtą książkę”, „Weź pierwszą książkę”, „Weź ładną książkę”. Mówiąc Weź tą książkę, odmieniamy zaimek ta analogicznie do tych określeń. W mowie potocznej jest to dopuszczalne, zwłaszcza w takich, jak podane w pytaniu, potocznych kontekstach: „Połóż tą łyżkę”, „Daj tą skarpetę”.
"who cares?"2021.02.19 15:56
That's right jew! NOT your country NOT your problem!