Szef MSZ w ,,Le Figaro’’: Nie ma akceptacji dla łamania traktatów  - zdjęcie
10.12.20, 09:25Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Szef MSZ w ,,Le Figaro’’: Nie ma akceptacji dla łamania traktatów

7

W dzisiejszym wydaniu francuskiego dziennika „Le Figaro” ukazał się wywiad z polskim ministrem spraw zagranicznych, który wyjaśnia stanowisko Polski w sporze w UE o tzw. mechanizm praworządności. Prof. Zbigniew Rau wyjaśnia, że Polska nie może się zgodzić na łamanie unijnych traktatów, dlatego sprzeciwiła się zaproponowanemu mechanizmowi. Jednocześnie podkreślił, że Polska wesprze uzależnienie wypłat środków od ich efektywnego wykorzystania.

Dziś rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej, na którym przywódcy będą negocjować warunki unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej oraz ustalą zasady tzw. mechanizmu praworządności. Na powiązanie środków z warunkowością nie zgadzały się Polska i Węgry, grożąc użyciem weta. Wczoraj doszło do porozumienia w tej sprawie z niemiecką prezydencją, które zostało już przedstawione reszcie państw członkowskich. Na rozpoczynającym się szczycie kompromis ten będzie omawiany.

- „Polska popiera natychmiastowe uwolnienie środków na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii. Są to zasoby niezbędne do ratowania europejskiej gospodarki i miejsc pracy. Popieramy również przyjęcie nowego budżetu UE na lata 2021-2027, a także bronimy bezwarunkowej walki z korupcją i oszustwami. W Polsce nie ma skandali związanych z niewłaściwym wykorzystaniem funduszy unijnych” – mówił szef polskiego MSZ w wywiadzie udzielonym „Le Figaro”.

Minister zwrócił przy tym uwagę, że zaproponowany wcześniej przez niemiecką prezydencję mechanizm praworządności jest sprzeczny z unijnymi traktatami, bezzasadnie rozszerzając kompetencje Komisji Europejskiej. Podkreślił, że od dwóch lat zwracali na to uwagę unijni prawnicy.

- „Nie możemy zaakceptować łamania traktatów! Dlatego w toczących się negocjacjach Polska będzie bronić zasady legalizmu, wykorzystując wszystkie dostępne w traktatach środki” – zapewnił prof. Rau.

Wskazał przy tym, że Polska jednoznacznie popiera walkę z korupcją, oszustwami i przypadkami sprzeniewierzania unijnych środków.

- „Będziemy zatem wspierać tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania” – stwierdził.

Dodał, że nie może odbywać się to bez zgody wszystkich państw.

- „Wprowadzenie nowych mechanizmów do prawa europejskiego za plecami partnerów, bez pytania o ich zgodę na demokratyczną ratyfikację nowych przepisów, to droga do buntu przeciwko Unii Europejskiej! Polacy są jednym z najbardziej entuzjastycznych zwolenników integracji europejskiej, ale są też bardzo wrażliwi na próby uzurpacji władzy i manipulowania zasadami. Przez prawie 170 lat byli wasalami wielkich mocarstw, które sięgały po takie metody. Dlatego prawie 60 proc. naszych obywateli popiera możliwość polskiego weta w toczących się negocjacjach” – mówił.

kak/PAP

Komentarze (7):

kolejny oligarcha z dynastii partyjnych2020.12.22 10:49
https://www.youtube.com/watch?v=yj8tfDiXTJA
Anonim2020.12.10 12:58
Nie można akceptować porozumienia w sprawie łamania TRAKTATÓW UNIII EUROPEJSKIEJ przez państwa o tendencjach do powrotu hegemonii imperialnej jak Niemcy Francja Holandia. Traktaty nie podlegają negocjacjom.
Polonia Semper Fidelis2020.12.10 11:57
Uwaga! Nasz stary znajomy "Anonim" (czasem AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. To beneficjent starych układów rządów PO, który nie może pogodzić się z nieodwracalnością obecnych rządów. Maniacko wieszczy ich upadek, w co zresztą sam nie wierzy. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Może mają z nim jakąś cichą umowę? Nie wchodźcie więc z żadne słowne przepychanki z tym typem, bo jemu właśnie o to chodzi. To jest sadomasochista, który obrażany czuje lubieżną satysfakcję. W jego przypadku logika nie działa. Jego „argumenty” to Talmud w czystej postaci – pokrętny, złośliwy, pełen fałszywych oskarżeń. Dobro wywołuje w nim furię. Skandale, prawdziwe, naciągane lub wręcz urojone go cieszą. Niech więc prowadzi ten swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
Anonim2020.12.10 12:41
o yeah! brawo ja!
Anonim2020.12.10 11:54
Zgraja herodów w Brukseli zawiera kompromis z grandziarską lichwą, a NIE, jakby się to na pierwszy rzut oka wydawało, pomiędzy państwami, stąd te kuriozalne harce przed Polakami, Węgrami? To jest lipa. Pozory. Lichwa trzyma was za gardło? Nie macie żadnego ruchu?
Monika2020.12.10 10:24
Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta. Nie jestem już podlotkiem, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: http://panieonline.pl/monia89
Anonim2020.12.10 12:23
Dobrze trafiłaś, odrobinę cierpliwości ktoś bez "mzógu", ale z "W w ręce", kiedyś na pewno się odezwie.