Symbole narodowe. Jak okazać im szacunek? - zdjęcie
10.11.19, 17:05(fot. pixabay)

Symbole narodowe. Jak okazać im szacunek?

14

11 listopada będziemy obchodzić Święto Niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach pojawią się polskie flagi i zabrzmi hymn państwowy. Warto przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi.

Nie pisz po fladze

Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi.

Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Hymn – powaga i szacunek

O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu. 

Kompendium wiedzy o symbolach narodowych

Przed Świętem Niepodległości warto przypomnieć sobie, jak eksponować polską flagę oraz poprawnie wykonywać hymn państwowy. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem. Publikacja wyjaśnia, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi oraz jak unikać błędów związanych z ich wykorzystaniem. W miniprzewodniku opisano także pomyłki najczęściej popełniane podczas wykonywania hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy”.

źródło: www.gov.pl/web/mswia/

Komentarze (14):

violencja2019.11.11 22:14
Mieć je w sercu i duszy -to wystarczy , przekazać dalej.
Bolek elektryk2019.11.11 9:12
Jak okazac szacunek?To proste,skonczyc z lewactwem i nie popierac wiecej PO.
anonim2019.11.11 11:39
O tak, wszak tylko Polakami Ci co wiernie liżą buty Jareczkowi.
anonim2019.11.10 22:13
Jak szanować symbole narodowe? Walnąć na bokserkach. Albo słowa hymnu na plecach przepoconego dresu. Nic tak nie podkreśla szacunku jak zapach patriotycznego potu.
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 19:54
"Zdjęcie stockowe" (ang.stock photo) jest to termin używany przez pracowników mediów, , artystów, webmasterów. Oznacza zdjęcie zawarte w większej kolekcji tematycznej, wolne od tantiem, przeznaczone do wykorzystania jako ilustracja, dystrybuowane przez firmy zwane "bankami zdjęć". Nie są to zdjęcia zebrane i zakupione przypadkowo, tworzeniem zdjęć stockowych zajmują się zazwyczaj wyspecjalizowani fotograficy.
Co to jest "stockowe"?2019.11.10 18:17
Co to jest "stockowe"?
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 18:07
Stock photos (stock photography) are professional photographs of common places, landmarks, nature, events or people that are bought and sold on a royalty-free basis and can be used and reused for commercial design purposes. And how is your second book on Roman Dmowski? Is it ready yet?
Co to jest "stockowe zdjęcie"?2019.11.10 17:59
- "stockowe zdjęcie" - Co to jest "stockowe zdjęcie"? And how is your "ynglysz" lately?
Lech Keller-Krawczyk obrzezany homo pedofil2019.11.10 17:56
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Nawet jakby ukrywał, że jest obrzezany, tylko jak? Tam nie ma pryszniców osobnych, ale nawet gdyby mu się to udało - każdy "oficer LWP" musiał należeć do janczarów kremlowskich - PZPR. Czyli Lech Keller-Krawczyk nie tylko Żyd, homoseksualista ale i PZPR-wiec. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny. Co za qrwska kombinacja.!
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 17:55
"Nie pisz po fladze" a sami jako zdjęcie ilustracyjne dajecie stockowe zdjęcie flagi nie zachowującej proporcji i kształtu zarówno polskiej flagi państwowej jak i bandery MW. Flaga państwa polskiego wygląda tak: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Flag_of_Poland.svg/1024px-Flag_of_Poland.svg.png Jest Fronda? ✅ Jest wigilia Święta Niepodległości? ✅ Jest LOLcontent!
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.10 18:49
Poprzednio jako ilustrację frondowy wannabe-weksykolog wybrał takie oto stockowe zdjęcie niby-flagi: https://cdn.pixabay.com/photo/2018/05/09/21/50/flag-3386232_960_720.jpg A dlaczego niby-flagi ? Proszę zwrócić uwagę na biały pasek materiału z lewej strony.
Lech Keller-Krawczyk obrzezany homo pedofil2019.11.10 17:39
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd - "genetyk słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 i tu ma racje. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
oficer LWP2019.11.10 17:44
onanista-psychopata, nie dostąpisz tego zaszczytu aby prezesowi laskę zrobić, twój trud jest daremny, nawet PIS się brzydzi takich szmat jak ty więc starasz się o łaski prezesa niepotrzebnie, zastanawiam się tylko dlaczego Fronda toleruje twoje antysemickie wpisy, czyżby była na zaopatrzeniu finansowym u żydów?
Agnieszka2019.11.10 17:10
A czy już Watykan zdjął klątwę rzuconą ,na Powstańców Styczniowych, przez papieża Piusa IX oraz przeprosił za potępienie powstania listopadowego jako buntu podjętego przeciwko legalnej władzy cara???