Święto polskiej literatury. Para prezydencka zainaugurowała ,,Narodowe Czytanie 2020’’ - zdjęcie
05.09.20, 11:22Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRK via: Twitter (Kancelaria Prezydenta)

Święto polskiej literatury. Para prezydencka zainaugurowała ,,Narodowe Czytanie 2020’’

12

Po raz dziewiąty ruszyła dziś akcja „Narodowe Czytanie”, która ma na celu propagowanie znajomości polskiej literatury. Głośna lektura dramatu „Balladyny” Juliusza Słowackiego odbędzie się w blisko 3 tys. miejsc, w tym 150 za granicą. Wydarzenie zainaugurowała w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka.

- „Czytanie jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła. Czytanie jest jak oranie pola na przyszłe plony. To jest jak wycieczka w góry w piękny słoneczny dzień, bo czytanie to o zaspokajanie potrzeb podstawowych i tych samorealizacyjnych, kreacyjnych, poznawczych. Czytanie wyposaża nas, pojedynczych ludzi i całe wspólnoty, w takie umiejętności, bez których nie potrafimy żyć” – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński rozpoczynając dzisiejszą uroczystość w Warszawie.

Minister zaznaczył, że w Polsce czytelnictwo utrzymuje się na poziomie 40 proc. Cieszy, że poziom ten nie spada, ale jak podkreślił prof. Gliński: „to jest wciąż za mało”.

Prezydent Andrzej Duda, wyrażając radość z kolejnej edycji „Narodowego Czytania”, zachęcił wszystkich do sięgania po książki:

- „Czytamy wielkie dzieła polskiej literatury. Dzisiaj Balladyna Juliusza Słowackiego. (…) Literatura, która jest głęboko zakorzeniona w naszej polskiej historii, mentalności. To absolutny element naszej tożsamości, kultury i naszej polskiej duszy” – podkreślił prezydent.

- „Juliusz Słowacki tej wolnej i suwerennej Polski nie dożył. Ogromnie o niej marzył i w wielu jego dziełach jest obecny ten sen o wolnej Polsce, która się odrodzi. (…) Juliusz Słowacki dołożył cegiełkę do zmiany oblicza ziemi, tej ziemi. Także Europy i świata. Dla nas dokonał rzeczy wielkiej - przyczynił się do tego, że Polska stała się prawdziwie suwerenna, niepodległa i wolna” – dodał.

Historię powstania „Balladyny” przybliżyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Przypomniała, że Słowacki napisał dramat na emigracji w Genewie w 1834 roku, pięć lat później wydano go w Paryżu, ale pisarz nie dożył inscenizacji działa, która odbyła się dopiero w roku 1862 na deskach Teatru Lwowskiego.

- „Mimo że „Balladyna” już niedługo będzie miała dwieście lat, to na pewno nadal intryguje i trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Jest to utwór, który należy do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu” – mówiła Pierwsza Dama.

kak/wPolityce.pl, Twitter, Facebook

Komentarze (12):

Szybka Randka2020.09.6 7:51
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
ebz2020.09.5 16:03
Ja czytam od 5 roku życia . Znam wszystkie nalepki na wódkach i winach , ale tylko tych tanich . Tych białych , zza zachodniej granicy nie zbieram i nie czytam bo są genetycznie podejrzane . A teraz czytam instrukcje na "pampersach " dla Polskich Panów . Domu jeszcze nie mam , ale Łukaszenka powiedział , że każdy zasłużył na cele . Więc czekam . A liczenia się bardzo szybko nauczyłam patrząc jak mój tate gra w "oko " i wiem , że po 10 jest walet , dama , król i as . Nalepki na butelkach , na pampersach to jest kopalnia wiedzy . Już dzisiaj wiem , że bimber w sklepie ma tylko 40% , a jak Igor mówi jego ma 80% i po kilku musztardówkach kazdemu się ciemno w oczach robi , na dobre . Zalecam czytanie nalepek . No już lecę , lecę zmieniać pampersy Polskim Panom i wiem jak . Z nalepek .
czytelnik2020.09.5 15:25
Ja czytam od 5 roku życia . W domu mam książek ok. 2 000 . Nie licząc podręczników , książek fachowych , tych wypożyczonych w bibliotekach . Niektóre ze swoich przeczytane przeze mnie kilka razy . Nie jestem pracownikiem oświaty lecz technicznym . Czy ktoś pobił mój rekord . Książka to wiedza . W każdej , nawet najmniej wartościowej książce znajdzie się jakieś głębsze myśli czy ciekawe informacje . Można porównywać z informacjami z innych źródeł . A więc to chwalebne , że para prezydencka do tego namawia . Pomijam tu inne aspekty prezydentury A . Dudy .
czekista2020.09.6 2:34
Ksiazki nie pisze sie tylko, by ksztalcic. Jacy jestesmy zalezy od tego, co czytalismy.
Święto polskiej literatury.2020.09.5 14:54
Para prezydencka zainaugurowała ,,Narodowe Czytanie 2020’’ Po raz dziewiąty ruszyła dziś akcja „Narodowe Czytanie”, która ma na celu propagowanie znajomości polskiej literatury. Głośna lektura dramatu „Balladyny” Juliusza Słowackiego odbędzie się w blisko 3 tys. miejsc, w tym 150 za granicą. Wydarzenie zainaugurowała w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka. Prezydent RP @AndrzejDuda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą są już w Ogrodzie Saskim. Rozpoczyna się #NarodoweCzytanie 2020. Dziś czytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. 📹 Transmisja na https://t.co/YFn4imc68o i @prezydentpl pic.twitter.com/qZTT6Qsrxf — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 5, 2020 - „Czytanie jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła. Czytanie jest jak oranie pola na przyszłe plony. To jest jak wycieczka w góry w piękny słoneczny dzień, bo czytanie to o zaspokajanie potrzeb podstawowych i tych samorealizacyjnych, kreacyjnych, poznawczych. Czytanie wyposaża nas, pojedynczych ludzi i całe wspólnoty, w takie umiejętności, bez których nie potrafimy żyć” – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński rozpoczynając dzisiejszą uroczystość w Warszawie. Minister zaznaczył, że w Polsce czytelnictwo utrzymuje się na poziomie 40 proc. Cieszy, że poziom ten nie spada, ale jak podkreślił prof. Gliński: „to jest wciąż za mało”. Prezydent Andrzej Duda, wyrażając radość z kolejnej edycji „Narodowego Czytania”, zachęcił wszystkich do sięgania po książki: - „Czytamy wielkie dzieła polskiej literatury. Dzisiaj Balladyna Juliusza Słowackiego. (…) Literatura, która jest głęboko zakorzeniona w naszej polskiej historii, mentalności. To absolutny element naszej tożsamości, kultury i naszej polskiej duszy” – podkreślił prezydent.
Randka juz dzis2020.09.5 14:25
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! https://erooo.pl
verizanus2020.09.5 12:02
Czytać to każden jeden może, ale prezydent to chyba powinien propagować literaturę polską na świecie. Tyle to chyba jeszcze może....;)
MUSIAŁBY ZNAĆ OBCE JĘZYKI2020.09.5 13:46
A JAKI JEST JEGO ANGIELSKI TO KAŻDY WIDZI
To "języki" się widzi?2020.09.5 13:58
A może chciałbyś zobaczyć hemoroidy düpie u Margot?
To że znowu nie wziąłeś leków dziadek2020.09.5 15:43
również się "widzi".
verizanus2020.09.5 17:47
Od tego powinien mieć ludzi. zresztą ponoć Polacy utrzymują jakieś placówki ;)
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.5 11:36
łoł... to żydówka kornhauser nie dosyć że umie wydobyć z siebie jakieś dzwięki (nie chodzi mi o pierdzenie) to i nawet umie czytać po polsku!