Świat wzywa Rosję do uwolnienia Nawalnego - zdjęcie
02.02.21, 21:44Fot. screenshot - YouTube (Wirtualna Polska), Twitter

Świat wzywa Rosję do uwolnienia Nawalnego

13

Moskiewski sąd zdecydował dziś, że Aleksiej Nawalny spędzi najbliższe 2,5 roku w kolonii karnej. O uwolnienie opozycjonisty apelują światowi przywódcy. Głos zabrała m.in. przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz szef dyplomacji USA.

- „Zdecydowanie potępiam skazanie Aleksieja Nawalnego. Wzywam Rosję do wywiązania się z międzynarodowych zobowiązań i natychmiastowego oraz bezwarunkowego uwolnienia go” – napisała szefowa KE na Twitterze.

- „Skazanie Aleksieja Nawalnego jest wbrew międzynarodowym zobowiązaniom Rosji w zakresie praworządności i podstawowych wolności. Jest to sprzeczne z werdyktem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że sprawa (przeciwko Nawalnemu) była arbitralna i pozbawiona podstaw” - napisał z kolei wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Apel o uwolnienie dysydenta opublikował również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- „Nie akceptujemy tego wyroku - sprawiedliwości nie wolno upolityczniać” – napisał, podkreślając przy tym, że Rosjanie mają prawo do pokojowego demonstrowania.

Natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego domagają się także m.in. prezydent Francji oraz szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

- „Nawet jeśli współpracujemy z Rosją, aby wspierać interesy USA, będziemy ściśle współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za nieprzestrzeganie praw jej obywateli” – podkreślił w opublikowanym dziś komunikacie szef dyplomacji USA Antony Blinken.

Sąd w Moskwie zdecydował dziś o zmianie wyroku wobec Aleksieja Nawalnego z 2014 roku, zamieniając zawieszenie kary na bezwzględne jej wykonanie. Nawalny ma spędzić 2 lata i 8 miesięcy w kolonii karnej.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że Aleksiej Nawalny stał się ofiarą politycznych prześladowań.

- „Aleksiej Nawalny stał się ofiarą prześladowań politycznych, które naruszają podstawowe zasady praworządności. Wzywam rosyjskie władze do uwolnienia Nawalnego i zaprzestania stosowania represji wobec jego zwolenników” – napisał prof. Zbigniew Rau.

 

kak/PAP, Twitter

Komentarze (13):

edi2021.02.3 17:34
Nalawalny zostal wepchniety przez masonerie prosto w paszcze lwa, jako mieso armatnie dal sie wykorzystac.Dobrze wiedzial, ze zostanie aresztowany, mial wzbudzic niepokoje spoleczne w obaleniu putina. Podobnie bylo na Ukrainie, kiedy zostala przejeta przez skorupowany zachod , wywolanie wojny przez putina, nikogo potem nie przejelo, ludzie do tej pory gina na wojnie, a Ukraincy przyjechali do Polski za pracą. Taka troska zachodu o demokracje!?
prawy2021.02.3 13:01
bolszewi putin odpowiada a komune ma za wzor do wcielenia w zycie za wszelka cene i tylko nieliczni korzystaja z tej propagandy,a upadli na "buzke" z roznych przyczyn sa od brudnej roboty siania zametu,winnego wybielic,BOGU DUCHA WINNEGO A SILNEGO I MADREGO atakowac komuny znanymi metodami KŁAMAC,............................kłamać isc w zaparte w kłamstwie i POwtarzac klamstwa PO1000 razy az głupcy uwierza....! PRECZ Z KOMUNA niszczycielka tego co ma nawet najmniejsza wartość!!!!!!
Topek2021.02.3 9:23
Nawalny ma poglądy całkowicie nacjonalistyczne może być jeszcze gorszym gnojem od Putina podobnym do Kaczyńskiego
kali2021.02.3 9:10
Niemcy wysłali Lenina , Amerykanie Nawalnego .
Kassandra2021.02.3 8:34
Po co Navalny wrócił do Rosji ,przecież było pewne ,że zostanie aresztowany. Chciał zrobić z siebie męczennika ?
spawacz słomy2021.02.3 8:46
taki otrzymał rozkaz z CIA a wiadomo, że rozkazy z CIA należy wykonywać bezzwłocznie i sumiennie
Roman2021.02.3 4:58
Czy jeśli rządził by Rosją Nawalny to czy Rosja była by inna niż obecnie? Satrapa Rosyjski zmienił by tylko nazwisko.
spawacz słopy2021.02.3 8:54
gdyby rządził Nawalny to byłoby tak jak za alkoholika żyda Jelcyna, który doprowadził Rosją na skraj głodu, doprowadził to zniszczenia gospodarki i oddania jej w ręce zachodu, dopiero Putin przywrócił porządek dlatego go tak nienawidzi zażydzony PIS z zażydzonymi solidaruchami, którzy zrobili w Polsce łapami żyda Balcerowicza to samo tylko my nie mamy nikogo na miarę Putina bo obecna żydowska władza PIS wszystko oddaje żydom ku uciesze polskiego głupiego goja, którego to nie interesie bo PIS daje im za to 500+ a to można służyć każdemu jako polski parobek o czym niedawno dowiedzieliśmy się prosto z Niemiec
Jerzy2021.02.3 3:25
jaki świat? lewacki świat, taki gdzie złodziej i pedryl to norma... mnie dziada, złodzieja, nie żal - niech mu w obozie zrobią z zadu jesień średniowiecza...
Kał odpad czyński produkowany w procesie trawienia2021.02.2 22:57
Każdy kto podniesie rękę na prezesa Polski trafi najpierw pod mój niezależny sąd a potem zostanie skazany przez moich niezależnych sędziów na pobyt w kolonii karnej
Grizzly2021.02.2 23:03
Pan prezes ma rację po to potrzebujemy reformy sądownictwa by wyroki były całkowicie sprawiedliwe na korzyść władzy i pana prezesa
Grizzly2021.02.2 23:10
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
cha cha swiat robi interesy z Putlerem a2021.02.2 22:03
potem sobie wzywać może własna głupote....