SONDAŻ: Kraków dla Wassermann. A Warszawa? - zdjęcie
21.08.18, 16:06zdj. screen Youtube

SONDAŻ: Kraków dla Wassermann. A Warszawa?

Jako że wybory samorządowe są coraz bliżej, powstają kolejne sondaże i prognozy ich dotyczące. Wydaje się, że najciekawsze będą wyborcze starcia w dużych miastach, gdzie od lat rządzą politycy związani z Platformą Obywatelską lub lewicą. 

Pracownia Estymator, na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, przeprowadziła badanie poparcia dla kandydatów na prezydentów Warszawy i Krakowa. Przypomnijmy- w stolicy Patryk Jaki zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, zaś w Krakowie- Małgorzata Wassermann z obecnym włodarzem tego miasta, Jackiem Majchrowskim. 

W Warszawie wygrywa co prawda Rafał Trzaskowski z PO, jednak jego przewaga nad kandydatem Zjednoczonej Prawicy wyraźnie topnieje. Kandydat Platformy Obywatelskiej może liczyć na 40 procent głosów. Wiceminister Patryk Jaki jest faworytem 39 procent badanych. Sondaż tylko potwierdza, że wybory w stolicy będą de facto starciem między Jakim a Trzaskowskim, czy szerzej- między PiS a PO. Pozostali kandydaci odnotowują bowiem poparcie na poziomie jednocyfrowym. Na Jana Śpiewaka głosowałoby 7 procent respondentów, 5 procent- na Andrzeja Rozenka. Pozostali: Janusz Korwin-Mikke, Piotr Guział i Jacek Wojciechowicz, otrzymali po 2 procent głosów, zaś Piotr Ikonowicz, Jakub Stefaniak i Justyna Glusman osiągnęli poparcie na poziomie 1 procent. 

Z kolei w Krakowie wygrywa posłanka PiS, Małgorzata Wassermann. 38 procent respondentów wskazało szefową sejmowej komisji śledczej ds. reprywatyzacji jako swoją kandydatkę. Przewaga Wassermann nad obecnie urzędującym prezydentem Krakowa jest jednak bardzo nieznaczna, ponieważ Jacek Majchrowski cieszy się poparciem na poziomie 37 procent. 

Poparcie dla pozostałych kandydatów wygląda następująco: Łukasz Gibała (15 proc.), Konrad Berkowicz (5 proc.), Grzegorz Gorczyca (3 proc.) i Daria Gosek-Popiołek (2 proc.).

Badanie przeprowadzono metodą CATI w dniach 16-19 sierpnia 2018 r. na próbie 1025 dorosłych mieszkańców Warszawy i 1006- Krakowa. Sondaż uwzględnia wyłącznie te osoby, które zamierzają zagłosować w wyborach samorządowych i są zdecydowane co do swojego kandydata.

yenn/DoRzeczy.pl, Fronda.pl