Sensacyjne odkrycie z czasów Mieszka I w Poznaniu - zdjęcie
28.06.20, 10:29Fot. Ostrów Tumski widokowka Poznan, Radomil via: Wikipedia CC 3.0

Sensacyjne odkrycie z czasów Mieszka I w Poznaniu

15

W czasie wykopalisk archeologicznych przy ul. Zagórze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu dokonano wyjątkowego odkrycia. Odnaleziono wał obronny o grubości ok. 40 m u podstawy oraz wysokości sięgającej 12 m. To pozostałości fortyfikacji grodu Mieszka I.

Prace archeologiczne przy ul. Zagórze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu były prowadzone na przełomie 2019 i 2020 roku. Wykopy prowadzono do głębokości 7 m poniżej obecnego poziomu gruntu. Zespół sześciu specjalistów zastosował metodę badawczą nazwaną fotogrametrią. Jak mówi Jakub Affelski z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Szpila, spodziewano się odnaleźć znacznie mniejszy wał.

Zdaniem prof. Hanny Kóčk-Krenz, wielkość odnalezionych fortyfikacji wskazuje na znaczenie, jakie dla Mieszka I miał poznański gród.

- „Ale to, co jest nowością, to jest ich wielkość, potęga. To, że one były rozbudowywane trzykrotnie” – podkreśla poznańska archeolog.

Wielkość wału, jak dodaje uczona, wskazuje na to, że poza funkcją obronną, pełnił on również rolę ochrony przeciwpowodziowej. Wyjaśnia, że Mieszko I pełnił władze przenosząc się z grodu do grodu. Ważniejsze z nich miały bardziej skomplikowaną, wieloczłonową budowę:

- „Taką wieloczłonowość ma Ostrów Lednicki, Gniezno, dwuczłonowy gród był też w Gieczu. Poznań ma cztery części. Wśród tych grodów, w czasach panowania Mieszka I, gród poznański na pewno wysuwa się na czoło” – ocenia.

Jak wykazują badania odkrytego w wale drewna, które poddano analizie dendrochronologicznej, można wyróżnić przynajmniej trzy fazy w rozwoju wału:

- „Wyszły co najmniej trzy fazy rozwoju tego wału. Najstarsze drewno to lata 968 - 970. W tym czasie powstała najstarsza część wału. Następnie rok 980 - kolejne skrzynie, a później pojawia się następna warstwa - rok 986. I jest jeszcze jedna próbka z pala, będącego obok skrzyni i wyszła data 1000 r.” – mówi prof. Tomasz Ważny.

kak/PAP

Komentarze (15):

Pit2020.06.28 15:36
Czy nic nie można zrobić z tymi trolami "po"
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.06.28 22:58
Można. Frądla usunęła już kilka moich kont. Wykasowała kupę komentarzy. Ale ciągle, jak mam czas, sobie tu zaglądam. Tak dla zabawy.
Reytan2020.06.28 12:30
Leszek to totalitarny kabotyn z Konfederacji,ktora chce zlikwidowac demokracje na wzor Rosji.
Reytan to koorva kremlowska2020.06.28 13:13
Ty żydzie prowokatorze, w Polsce ciebie NIE MA!
Seks kamerki2020.06.28 11:48
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
hist.2020.06.28 11:08
Przypominam ,że czasach panowania Mieszka I plemiona słowiańskie zamieszkiwały rozległe ziemie aż po Łabę i Soławę na zachodzie oraz nadmorskie ziemie południowego Bałtyku od obecnej Kilonii na zachodzie przez Lubekę ,Rostok ,wyspę Rugię aż po Gdańsk na wschodzie ...
Klapaucjusz2020.06.28 10:58
Eh, też mi znalezisko. Myślałem, że odnaleziono pieczęć z napisem Jaroslaus Kacensis Dux Poloniae i wizerunkiem Mieszka na kolanach przed Suwerenem i całującego go w ... rękę.
Jasiu OBOJETNY,2020.06.28 12:03
może twoją metrykę urodzenia w Polinie znaleziono. Zgredzie, nie głosujesz bo się boisz, jak żydowski gajowy.
Po 11, nie OBOJĘTNY2020.06.28 23:02
Ale przecież odkryli kawał wała? Więc można w zasadzie uznać, że odkryli "Jaroslaus'a Kacensis'a Dux Poloniae"? Ja nie widzę specjalnej różnicy, nawet proporcje podstawy do wzrostu się zgadzają.
Leszek2020.06.28 10:42
Zdaniem sędziego, kampanie polityczne w demokracji zamieniono w konkursy piękności, a rząd przekonuje ludzi, że bogactwo narodu tworzy się poprzez kradzież majątku należącego do innych osób. Konstytucjonalista zadaje pytanie, co robić w sytuacji, gdy rząd przekonał ludzi, iż mogą się wzbogacić dzięki „pasożytniczej” działalności politycznej? Napolitano pyta wreszcie, co zrobić, jeśli władza, która została pierwotnie ustanowiona w celu ochrony wolności ludzi, zwraca się ku imperialistycznym dążeniom i ciemięży obywateli? „Co zrobić, jeśli Kongres nie jest w rzeczywistości tak demokratyczny, jak się nam wydaje? Co zrobić, jeśli oficjalne wybory do Kongresu nie są tym, co się liczy, lecz o wszystkim decydują tajne spotkania po głosowaniu? Co zrobić, jeśli potwór Józef Stalin miał rację, mówiąc, że najpotężniejszym człowiekiem na świecie jest facet, który liczy głosy?” – zastanawia się. Prawnik kwestionuje system, w którym rząd stara się uregulować niemal każde ludzkie zachowanie. Nie podobają mu się także „tyrańskie rządy” ogłupionej „większości” niezważającej na to, co mówi konstytucja i nieuznającej granic swojej władzy. Napolitano sprzeciwia się też okłamywaniu obywateli przez rząd i ich przekupywaniu poprzez dodruk pieniądza czy przywileje podatkowe. Konstytucjonalista sugeruje, że dwupartyjny system polityczny w USA jest fikcją, a Partia Demokratyczna czy Republikańska de facto są skrzydłami tej samej „Wielkiej Partii” uniemożliwiającej dojście do władzy innym siłom politycznym, żądającej większych podatków oraz rozrostu rządu. Obie frakcje różnią się jedynie propozycjami dot. osiągnięcia tych samych celów. Konstytucjonalista sugeruje „powrót do pierwszych zasad ludzkiego życia, do uznania boskiego pochodzenia człowieka i niezbywalnych praw naturalnych”, by uwolnić się od jarzma „wielkiego rządu”. „Co jeśli okaże, się że nasi przodkowie mieli rację, wierząc, iż głos króla był głosem Boga?” – pyta. Źródło: washingtontomes.com, AS.
"Leszek" wasz towarzysz radziecki2020.06.28 12:05
How is your English tovarisch? 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 !
Leszek2020.06.28 10:42
Polityku Nie kradnij, nie kradnij ,nie kradnij , aby dawać, aby dawać, aby dawać......................................................................................................................................Słynny amerykański sędzia: „A jeśli demokracja jest oszustwem?” Aktualizacja: 2020-06-25 8:21 pm Dodano: 2014-08-30 8:21 pm Prof. Andrew P. Napolitano, konstytucjonalista i były już sędzia Sądu Najwyższego w stanie New Jersey, na łamach „The Washington Times” kwestionuje system demokratyczny. „Co jeśli się okaże, że demokracja jest fikcją stworzoną przez rząd, by skłonić ludzi do posłuszeństwa?” – pyta. W artykule o znamiennym tytule „Co, jeśli demokracja jest oszustwem?” (What if democracy is fraud?). Napolitano zadaje szereg pytań, które mają pobudzić czytelnika do myślenia i zastanowienia się nad stanem demokracji amerykańskiej. Pyta na przykład: „Co zrobić, jeśli się okaże, że pozwolono ci głosować, tylko dlatego, iż twój głos i tak nic nie zmieni?”, albo „Co zrobić w sytuacji, gdy nieważne jak głosujesz pewne elity i tak pozostają u władzy?”. I dalej: „Co zrobić, jeśli się okaże, że wybory są fikcją stworzoną przez rząd, który chce skłonić cię do posłuszeństwa?”
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.06.28 10:55
zrobić z muru relikwię i obwozić po wiochach na podkarpaciu
katolicka dekretynizacja Polski2020.06.28 12:25
...
"Leszek" wasz towarzysz radziecki2020.06.28 11:59
𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 !