Senat: Piątka dla zwierząt wątpliwa konstytucyjnie  - zdjęcie
24.09.20, 15:39Fot. screenshot - YouTube

Senat: Piątka dla zwierząt wątpliwa konstytucyjnie

6

Przegłosowaną w ub. tygodniu przez Sejm nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt zajęła się senacka komisja rolnictwa. W czasie dzisiejszego jej posiedzenia swoją ocenę przekazało Biuro Legislacyjne Senatu stwierdzając, że ze względu na brak precyzji i ogólność pewnych zapisów, projekt budzi wątpliwości konstytucyjne.

Tzw. „Piątka dla zwierząt”, którą posłowie przegłosowali w nocy z czwartku na piątek ub. tygodnia, zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królika, ogranicza ubój rytualny czy określa warunki, w jakich należy trzymać zwierzęta domowe.

Wiele zastrzeżeń do projektu ma Biuro Legislacyjne Senatu. Jest to m.in. zbyt krótkie vacatio legis przepisu dot. uboju rytualnego. Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Senatu zarzucił ustawie również ogólność i brak precyzji niektórych przepisów, co w ocenie Biura powoduje niezgodność ustawy z konstytucją.

kak/PAP

Komentarze (6):

miki2020.09.25 11:12
bo zakaz używania wyrobów zwierzęcych (np. futer) jest niezgodny z konstytucją , można tylko reformować sposób chowu na bardziej lepszy (ale to "lepszy" niech określą służby weterynaryjne)
Jakub2020.09.25 0:42
Ciekawe, że żaden z parlamentarzystów nie zająknie się nawet w sprawie bezkarności urzędników i zagrożeniu naruszania własności prywatnej? Tak chcecie by wam łazili po mieszkaniach nachodźcy?
Po 11 ...2020.09.24 16:11
Co jest z tym PiSem, że przygotowanie ustawy zgodnej z Prawem jest dla nich po prostu niemożliwe. Bezprawie mają we krwi. O sprawiedliwości nawet nie wspomnę. Żenada.
Anonim2020.09.24 16:00
Jakim cudem minister finansów zgodził się na przekazanie z budżetu państwa przychodu kilkudziesięciu miliardów zł z rynku mięsnego ,na rzecz wyznaniowych gmin żydowskich zwolnionych z podatków i nie poniósł odpowiedzialności karnej.
Maciej Płatov2020.09.24 15:56
Nie ulegać naciskom PiS>>> EKO---PREZESA.Senat i Prezydent to JEDYNA OBRONA Wsi i Rolników.
Anonim2020.09.24 16:10
Konfederackie matołki jeszcze nie tak dawno płakały, że zezwolenie ubój rytualny zagrozi tożsamości narodowej Polaków, że to wyprzedaż Polski i chodzenie na pasku Żydów i Muzułamanów a dziś bronią tego uboju jak niepodległości.