Sędziowie pokoju. Prezydent nie wyklucza zmian w konstytucji  - zdjęcie
13.04.21, 20:49Fot. Marek Borowski/KPRP, via: prezydent.pl

Sędziowie pokoju. Prezydent nie wyklucza zmian w konstytucji

4

W Kancelarii Prezydenta trwają pracę nad wprowadzeniem instytucji sędziów pokoju, co od lat postuluje Paweł Kukiz. Dziś odbyło się inauguracyjne posiedzenie zespołu do opracowania projektu regulacji wprowadzającej tę instytucję. W czasie posiedzenia prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że największymi problemami polskiego wymiaru sprawiedliwości są brak zaufania obywateli i opieszałość.

Andrzej Duda przyznał, że wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest wyzwaniem, z którym wiąże się wiele problemów, również natury konstytucyjnej.

- „Pomysłów i dróg do tego, żeby tutaj osiągnąć sukces jest co najmniej kilka, jest też kilka bardzo, bardzo ważnych problemów - poczynając od problemu konstytucyjnego i tego, czy jesteśmy w stanie w ogóle przeprowadzić i wprowadzić tę instytucję do polskiego systemu prawnego bez zmieniania konstytucji, co pozostawiam dyskusji”

- mówił prezydent.

Zaznaczył przy tym, że jeśli okaże się, iż dla dobrego działania instytucji konieczne będzie wprowadzenie zmian do konstytucji, to będzie przekonywał do tego parlament.

- „I to chcę zasygnalizować już na samym początku naszego spotkania i naszej debaty: nie wykluczam absolutnie zmiany konstytucji w tym kontekście, ale poddaje tę kwestię pod szeroką dyskusję i z wielkim zainteresowaniem wysłucham wszystkich stanowisk na ten temat”

- zaznaczył.

Prezydent mówił o dwóch największych bolączkach polskiego wymiaru sprawiedliwości. Są nimi, jak stwierdził, brak zaufania i opieszałość.

- „Jedną z dróg ku temu, aby to poczucie (niesprawiedliwości) zlikwidować jest zmniejszenie kognicji sądów, przekazanie części spraw, które dzisiaj prowadzą sądy powszechne, tym nowo powstającym sądom, jakimi mam nadzieję będą sądy pokoju”

- ocenił.

kak/PAP

Komentarze (4):

kefas2021.04.14 11:44
Niech Adrianek zajmie się kotem wodza z Żoliborza, a nie Konstytucją RP na której straży nie stoi.
DudyńUsłużnieWyrobionyNaStawachKolanowych2021.04.13 23:19
Główna bolączka kukły Dudynia to przecieranie się szmacianych nóżek od klęczenia. Nie, nie przed figurami pambuka, bozi, jezuska i skrzydlatych jamiołków. Przed Dziadem Kaczyzbawem z Żoliborskiej Nory, przed żydziakiem Danielsem, handełesem Trumpem, utrzymankiem starowin Rydzykiem i pierdziochami z ePiSkopatologii.
Ant2021.04.13 21:46
Trzeba bardzo uważać na te projekty grzebania w konstytucji, Wszystkie dotychczasowe rządy mają co prawda gdzieś konstytucję i zdrowy rozsądek (parz np. paszport kowidowy - istnu Orwell). Ale nie dajmy im szansy na dodatkowe pogorszenie tego i tak stalinowskiego dzieła. Jakakolwiek zmiana, bez referendum w którym opowie się za zmianami co najmniej 2/3 polaków, jest nielegalna i nie może być respektowana. Najlepiej byłoby usunąć tą paskudną kastę polityków już w najbliższych wyborach!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.13 21:12
ta... a prezesem sędziów pokoju, a raczej prezeską! powinna zostać kryśka pawłowicz! niech PADofil nie pajacuje! ten debil już raz chciał zmieniać konstytucje, szybko został olany ciepłym moczem na ryj nawet przez PiSdzielcy!