Schizma w Niemczech. Kard. Brandmüller: Jedna czwarta niemieckiego episkopatu zerwała już jedność z Rzymem - zdjęcie
25.04.21, 14:41Fot. screenshot - YouTube ( KATH.NET - Katholische Internetzeitung)

Schizma w Niemczech. Kard. Brandmüller: Jedna czwarta niemieckiego episkopatu zerwała już jedność z Rzymem

24

Emerytowany przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych kard. Walter Brandmüller opublikował artykuł na łamach portalu kath.net, w którym pisze o zagrożeniu jedności Kościoła katolickiego w Niemczech z Rzymem, w związku z tzw. Drogą Synodalną. W ocenie hierarchy jedna czwarta niemieckiego episkopatu już otwarcie opowiedziała się przeciwko Magisterium Kościoła.

Zdaniem niemieckiego kardynała episkopat w jego kraju jest szalenie podzielony. Część wierna Rzymowi i Magisterium Kościoła to w jego ocenie zaledwie jedna czwarta biskupów. Druga część to biskupi, którzy słowem i czynem zdystansowali się już od Rzymu. Pomiędzy nimi jest druga połowa episkopatu, którą wyróżnia bierność i milczenie.

Kard. Brandmüller podkreśla, że w oficjalnych dokumentach tzw. Drogi Synodalnej zawarto sprzeczne z katolicką doktryną żądania, jak np. pseudo „małżeństwa” dla związków homoseksualnych. Tymczasem nie ma w nich żadnych tematów „autentycznie katolickich”.

- „Dochodzi do tego, że nawet rażące lekceważenie prawa kościelnego, a wręcz doktryny wiary i moralności, nie tylko nie jest karane, ale nawet popełniane jest przez biskupów. W wyniku tego, a także z powodu powszechnej nieznajomości doktryny Kościoła i prawa kanonicznego, biskupi i księża nierzadko myślą, że mogą robić, co im się podoba. Kategorie prawdy i fałszu, dobra i zła, w znacznej mierze zaginęły w głównym nurcie pragmatyzmu i relatywizmu”

- pisze niemiecki purpurat.

Zauważa też, że do szerzenia tych błędów dochodzi fakt, iż prawie nie kara się łamania celibatu i związków homoseksualnych w środowisku duchownych.

- „Kilkakrotnie w prasie opisywano przypadki, że głośne oklaski zgromadzonych były odpowiedzią, gdy księża na zakończenie nabożeństwa ogłaszali swój ślub cywilny”

- pisze o skandalicznych praktykach w niemieckim Kościele kard. Walter Brandmüller.

kak/EKAI

Komentarze (24):

staruszek2021.04.26 0:07
To pieprzone niemieckie pludry w sukienkach.Papieżu Franciszku-wypieprz ich n\z mojego Kościoła.Na co czekasz?
chłopka2021.04.25 22:34
Ano sypie się ten KK . Sypie z każdej strony . A pisałam na początku rządów PiS , że postawił na złego konia .
abc2021.04.25 21:31
To proste, prawdziwy ksiądz katolicki wybiera drogę wyrzeczeń - spala się w miłości do bliźniego w codziennym byciu księdzem - aby wszystkie dusze były zbawione i za to jest krzyżowany - za to że chce dobra dla innych - realizuje Pismo św. Posyłam was jak owce między wilki. Jeżeli mnie prześladują i was będą .. i wiele innych. Ale co wtedy gdy sól swój smak utraci. Święty Papież JPII i wiele innych są już w niebie. My tylko dążymy do niego przy wściekłym ujadaniu także tych co zwątpili.
Anonim2021.04.25 16:21
10 maja w kosciolach w calych Niemczech odbeda sie blogoslawienstwa par homoseksualnych. Koscioly beda przyozdobione teczowymi flagami. 2,5 tys. proboszczow zaakceptowalo juz te uroczystosci.Dzisiaj koscioly sa zamkniete ze wzgledu na epidemie cova.. o curwa ale kyrk.
do wszystkich pedalow2021.04.25 16:56
10 maja będzie w niemieckim Kościele dniem święcenia wazeliny i wszelkiego żelu intymnego.
Grizzly2021.04.26 10:27
W czym problem? Jeśli można święcić klapy do kanałów, karabiny, samochody to dlaczego nie lubrykanty?
stary rower2021.04.25 17:25
niech pedaluja , daleko nie ujada.
matis892021.04.25 16:21
W Polsce Episkopat za Niemcami też dokonał schizmy odłączając się od Kościoła poprzez wsparcie szczepienia Antychrysta i jego Nowego Ładu NWO na bazie dzieci zamordowanych w aborcji.
Aldona2021.04.25 16:13
To słuszna decyzja Papieża Franciszka . To jest powrót do pierwotnych wspólnot oddzielonych od siebie. Trzeba tylko szybko poszukać Szawła najlepiej tam gdzie najwięcej mordują a On może zmieni się w Pawła i wszystko zacznie się od początku. Od ziarna należy oddzielić plewy. Nie ma czego żałować z Niemcami to tak jest jak teraz w EU nic się nie zmieniło od czasów Ottona , von Bismarcka i wodza Hitlera. Podobnie jest z syjonistami więc niech Paweł będzie z Rosji.
Diabeł zdrajca człowieczeństwa2021.04.25 15:48
Niczego nie zerwali wszystko idzie zgodnie z planem Je hu - tak samo jak zerwanie Henryka 8 - a zaraz na tronie zasiadła feministka - ewidentny plan kogoś kto w objawieniach twierdzi że chce zrównać kobiety z mężczyznami.
AAAtomek2021.04.25 15:38
Cwani ci Niemcy, zrobią sobie schizmę i kasa zostanie u nich... :D Kto będzie wtedy sponsorował i utrzymywał Watykan? Polska????
Wanda2021.04.25 15:34
Naszym księżom i ich owieczkom polecam książkę "Daleko od Rzymu, blisko Boga."
kokosanka2021.04.25 15:31
Od dawna wiadomo, że jedność kościoła katolickiego to fikcja. Między episkopatami poszczególnych krajów, a nieraz między parafiami w jednym kraju istnieją różnice w zakresie nauczania i praktyk religijnych nie mniejsze niż między kościołami protestanckimi. Podporządkowanie Rzymowi pozostaje w sferze deklaracji.
Topek2021.04.25 15:31
Co dla średniowiecznych katolickich parchów jest skandalicznym zachowaniem dla ludzi oświeconych jest normalną tolerancją dla osobistych spraw i zachowań każdego człowieka
svvnv2021.04.25 16:04
i tak teraz ta wolność wychodzi bokiem.
Jawny2021.04.25 15:12
W Polsce biskupi też mają wywalone a Watykan! Były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak, wbrew nakazowi Stolicy Apostolskiej, przebywa na terenie swojej dawnej diecezji.
xxi wiek2021.04.25 16:06
pytanie gdzie ma się udać? czy są już więzienia dla księzy?
Ela2021.04.26 3:29
Chyba stać go na skromne mieszkanko w Sopocie.
Ela2021.04.26 3:31
Więzienia są dla kobiet i mężczyzn. Ksiądz to jakaś trzecia płeć ? Czy co ? Gender jaki ?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.25 14:59
brawo niemiecki episkopat! kościół katolicki kierowany z rzymu to zgniła instytucja przeżarta pedofilią, homoseksualizmem i złodziejstwem oraz obłudą! boga już tam dawno nie ma!
ccc2021.04.25 16:05
zgodze się tylko z pierwszą częścią zdania. na drugą nie mam osobistych dowodów.
fdf2021.04.25 14:56
Za to u nas w polszu najważniejsze aby kasa się zgadzała.
Pokręć2021.04.25 15:14
Taaa, a Niemcy to pieniądze mają w pogardzie... Taki szlachetny naród i cnotliwe duchowieństwo. Dla niektórych ważniejsze sa pieniądze niż zbawienie duszy. Wszystko na głowie stoi. Kilku złotych księdzu nie wybaczy, ale jak taki zawrze cywilny slub (najlepiej homo), to bohater! Dobroludzizm nie zbawi nikogo. "Bycie dobrym człowiekiem" nie doprowadzi nikogo do Nieba. To o wiele za mało. Bo jak się "dobroludzizm" rozumie jako bycie dobrym dla innych i dla siebie poprzez łamanie przykazań Bożych, to jest to tylko wygodna droga do piekła a nie trudna droga do Nieba. Bo cóż lepszego na tej ziemi może być, jak spokój, wzajemna akceptacja, i "klub wzajemnej adoracji" - jak się rozumie "bycie dobrym człowiekiem"? A to o wiele za mało dla człowieka, żeby się zbawić. Zwłaszcza dla kogoś, kto Ewangelię usłyszał i jest ochrzczony. Jak Pan Bóg potępił jakieś zachowanie - to nie zrobił tego nam na złość, tylko dlatego, że nam do głowy by nie przyszło, że to jest zabójcze dla duszy. Jedzenie cukierków jest przyjemne, odmawianie cukierków wrzeszczącemu dziecku nie jest. Lepiej być "dobrym człowiekiem" i dać dziecku cukierków ile chce a sobie zapewnić święty spokój. Do czego to doprowadzi to dziecko? Otóż grzech jest dla nas takim "cukierkiem" zaprawionym w dodatku śmiertelną trucizną. Sami z siebie byśmy o tym nie wiedzieli. Po to Pan Bóg przysłał Swego Syna, żeby nam o tym powiedział (bo prorokom nie wierzyliśmy). Co Bóg zrobi z nami, jak i Jego Synowi nie uwierzymy? Nic. Po prostu nie będzie w stanie nam pomóc. Nie dlatego, że nie będzie mógł - to my, zatruci grzechem z lubością popełnianym i akceptowanym nie będziemy chcieć Jego pomocy. A ponieważ dał nam wolność, to odpowiadamy za zbawienie własnej duszy. Sami. Bez wymówek. Wolność oznacza odpowiedzialność. Czyli ponoszenie konsekwencji własnych wyborów. To jest kwintesencja wolności a nie sama swoboda wyboru. Wolność to nie swawola. Wolność = odpowiedzialność. I ponoszenie konsekwencji bez znieczulenia. Znieczulenie może obniżyłoby bolesność złych konsekwencji, ale też uniemożliwiłoby pełne cieszenie się tymi dobrymi.
Zakręty2021.04.25 15:38
Nie chrzań jak ten śmieć Wojtyła - wolność to jest właśnie nieodpowiedzialność - nie zawsze musi być pożyteczna i dobra - przykładem jest zepsucie seksualne - wtedy człowiek rzeczywiście odpowiada co najmniej sam przed sobą. Ale jeśli chodzi o bycie panem życia i śmierci jak bóg albo jakiś anioł i bycie wolnym od wspólnoty - czyste wyzwolenie.