Rosja wzmacnia sojusz z Tadżykistanem. Chodzi o Afganistan - zdjęcie
15.05.21, 19:32fot. yt/ruptly

Rosja wzmacnia sojusz z Tadżykistanem. Chodzi o Afganistan

13

Podczas wizyty prezydenta Emomalego Rachmona w Moskwie prezydent Władimir Putin zapowiedział wzmocnienie rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Tadżykistanie, jak też pomoc we wzmacnianiu armii tadżykistańskiej. Kreml chce wzmocnić swoje pozycje militarne w tej części Azji Środkowej z obawy przed niekorzystnym rozwojem sytuacji w Afganistanie. Po wyjściu sił USA i NATO z tego kraju najpewniej dojdzie do pogłębienia wojny domowej i wzmocnienia islamistów.

Przywódca Tadżykistanu złożył wizytę w Moskwie w dniach 8-9 maja. Do rozmów z Putinem na Kremlu doszło 8 maja, nazajutrz Rachmon, jako jedyny zagraniczny przywódca, obserwował z trybun na pl. Czerwonym defiladę z okazji rocznicy zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Można to uznać za symboliczne podkreślenie przez Moskwę rosnącego znaczenia tadżyckiego sojusznika. Ważniejsze są jednak konkretne decyzje. Podczas rozmów prezydentów Putin oznajmił, że Rosja działa teraz na rzecz wzmocnienia swej bazy wojskowej w Tadżykistanie. W trzech różnych lokalizacjach rozmieszczonych tam było dotychczas ok. 7 000 żołnierzy. Putin nie ukrywał, że chce wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa ze względu na coraz gorszą sytuację w Afganistanie. Po tym, jak USA i NATO zaczęły operację wycofania 1 maja, do ofensywy przeszli talibowie. Kilka dni wcześniej w Duszanbe gościł minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Spotkał się także z prezydentem Rachmonem. Podpisano porozumienie o utworzeniu wspólnej przestrzeni obrony powietrznej. Tadżykistanowi także zależy na jak najlepszych relacjach z Rosją, nie tylko z powodu zagrożenia za afgańską granicą. Należy pamiętać że setki tysięcy Tadżyków wyjechały do Rosji w celach zarobkowych. Przysyłane przez nich do rodzin pieniądze stanowią znaczącą część PKB kraju, który należy do najbiedniejszych republik postsowieckich. Zaraz po wizycie w Tadżykistanie Szojgu udał się do sąsiedniego Uzbekistanu, również graniczącego z Afganistanem. Przedstawił w Taszkiencie plan współpracy wojskowej Rosji i Uzbekistanu na kilka najbliższych lat. Aktywność rosyjska w graniczących z Afganistanem republikach środkowoazjatyckich ma też drugi aspekt, oprócz zagrożenia ze strony islamistów. Moskwę mogą niepokoić spekulacje, że USA – nawet opuszczając Afganistan – nie zamierzają zupełnie opuszczać regionu. Mogą chcieć rozmieścić jakieś instalacje wojskowe w Uzbekistanie czy innych krajach sąsiadujących z Afganistanem, by w przyszłości w razie potrzeby móc je wykorzystać do operacji wojennych. Sytuację jeszcze bardziej komplikuje aktywność Państwa Islamskiego w Afganistanie, które walczy zarówno z rządem, z talibami, jak i mniejszością szyicką. To właśnie ta ostatnia była celem ataku terrorystycznego w Kabulu, do którego doszło akurat w dniu wizyty Rachmona w Moskwie, a w którym zginęło ponad 50 osób, głównie uczennice. Należy oczekiwać eskalacji zarówno takich zamachów, jak i ataków sił talibów na armię rządową w każdym kolejnym tygodniu, im bliżej będzie 11 września 2021 roku, gdy zakończyć ma się oficjalnie interwencja USA i NATO w Afganistanie.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (13):

Sex randka2021.05.16 10:32
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
moryc2021.05.16 11:14
twoje wymagania spełnia tylko Jaroslav Kaczyński, tam go znajdziesz ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa
PRAWDA2021.05.16 10:24
Putin idzie Drogą --Czerwnej Ruskiej Zarazy co Zbnkrutowała w 1986 roku CCCP --Kaput --zbroi sie i po co ===Napada ---- na sasiadów jak Gruzja Ukraina --Czeczenia itd
kapral CBA2021.05.15 22:18
Ale podobni, z tego samego miotu.
matis892021.05.15 20:44
Pewnie o tym nie wiesz, że w USA jest tzw. Polski Narodowy Kościół Katolicki. . . . NIE ma nic wspólnego katolicyzmem! Jest to sekta staruchów i staruch podobna do jehowych, tylko jeszcze gorsza bo BEZ pieniędzy. . . . .Ten "Polski Narodowy Kościół Katolicki" jest już w stanie szczątkowym, ale ma swoich kilku fanatyków. Jak każda FANATYCZNA SEKTA oni "wiedzą wszystko najlepiej". . . . Mają swoich "księży" a nawet pewnie jeszcze "biskupów" którzy otrzymali swoje "świecenia" od jakiegoś "narodowego papieża" pijaka. . . . Jest żałosna grupka kretynów i kretynek - JAK KAŻDA SEKTA! . . . . W Polsce mają swoją filę, a jakże, i chyba 1000 "parafian", na całą Polskę.
matis892021.05.15 21:06
DO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
matis892021.05.15 20:44
Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w USA w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB.
matis892021.05.15 21:06
DO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
matis892021.05.15 19:58
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
milczenie owiec2021.05.15 19:47
PIS na zlecenie Putina ukrywa prawde o Smolensku jaka odkryl Macierewicz a po wyborach maja zrobic koalicje z konfederacja. Tak ustalili w daczy na Krymie najwazniejsi pisowcy z Putinem. Czy prokuratura postawila komus zarzuty? Wydano jakis miedzynarodowy list gonczy? Dlaczego PIS nie naglosnil nic w parlemencie europejskim, u Trumpa czy Bidena? Bo takie sa uzgodnienia krymskie. Orban I Salvini w tej daczy nawet sie zaszczepili. A Korwin co? Przechorowal lekko jak sie przechwala? On juz w tamtym roku Sputnika odebral na Nowogrodzkiej w ramach uzgodnien koaiicyjnych a teraz moze dalej pitolic o niegroznej grypce.
Fumfel2021.05.15 19:39
To tam gdzie koniopasy chciały założyć bazę po ucieczce z Afganistanu. W Afganistanie nie dawali rady to się chcieli wynieść w jakieś spokojne miejsce, ale niestety nawet taki kraj jak Tadżykistan dobrze wie co niesie ze sobą obecność tych bandytów.
Sex Randka2021.05.15 19:38
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - w ww.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Szybki Lopez2021.05.15 22:18
Słyszałem ze zarażasz ludzi HIV i mendami.