Rosja ustępuje Turcji na Kaukazie - zdjęcie
30.12.20, 19:24fot. mid.ru

Rosja ustępuje Turcji na Kaukazie

10

Dyslokacja tureckich wojskowych w ramach misji monitorowania rozejmu na terenach odebranych przez Azerbejdżan Armenii to sukces Ankary i porażka Moskwy. Gdy na początku listopada zawarto rozejm w wojnie o Górski Karabach, Rosja zgodziła się na obecność wojskową Turcji w regionie, nie na terenie odebranym Armenii, ale gdzieś w głębi Azerbejdżanu. Jednak ostatecznie będzie inaczej. Porażkę w tej kwestii Rosjanie próbują przykryć ogólnikowymi deklaracjami po spotkaniu szefów dyplomacji obu państw.

- Potwierdziliśmy z Turcją nasz wspólny cel, jakim jest rozwój współpracy wojskowo-technicznej – przekazał Siergiej Ławrow podczas spotkania w Soczi z szefem tureckiej dyplomacji Mevlütem Çavuşoğlu. Rosjanin miał oczywiście na myśli zakup przez Turków przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400, co wywołało poważne konflikty między Ankarą a jej sojusznikami z NATO. Szef MSZ Rosji zapowiedział też ukończenie dwóch rosyjsko-tureckich projektów energetycznych: budowy elektrowni atomowej w Akkuyu i gazociągu TurkStream. Ze strony Moskwy to próby zademonstrowania, że relacje rosyjsko-tureckie wręcz rozkwitają. W rzeczywistości jest inaczej. Faktem jest, że Turcy zakupili S-400, ale było to już ponad rok temu i nie widać, by ta współpraca miała się dalej rozwijać. Co więcej, w szeregu regionów Rosja i Turcja są po przeciwnych stronach barykady, od Libii poczynając, przez Syrię, a na Kaukazie Południowym kończąc.

Zresztą to właśnie na tym ostatnim froncie Rosja poszła na ustępstwa wobec Ankary, zaś konflikt zbrojny zakończył się zwycięstwem sojusznika Turcji, a porażką sojusznika Rosji. Podobnie jak wcześniej w tym roku w Libii. Choć nie brakowało głosów, że Kreml ograł Ankarę w konflikcie o Górski Karabach, bo wysłał tam swoje „siły pokojowe”, a Turkom miała zostać tylko symboliczna obecność w centrum monitorowania rozejmu gdzieś z dala od strefy konfliktu, to teraz okazuje się, że to jednak Ankara miała rację, mówiąc już w listopadzie, że wyśle swoich wojskowych do regionu. 27 grudnia media poinformowały, że Turcja wysłała 35 wojskowych do Azerbejdżanu, gdzie wraz z Rosjanami mają współtworzyć ośrodek monitorowania przestrzegania rozejmu w Górskim Karabachu. Co jednak najważniejsze, wojskowi mają zostać rozlokowani w miejscowości Agdam, na terenach, które jesienią tego roku Azerbejdżan odebrał Armenii. Właśnie tam ma zostać utworzone centrum monitorowania rozejmu, w sprawie którego porozumiały się Moskwa i Ankara. Rosja podkreślała wcześniej wielokrotnie, że tureccy wojskowi nie będą dopuszczeni do spornych terytoriów – przez co rozumie te ziemie, które do jesieni tego roku były kontrolowane przez Ormian.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (10):

Skrzypek na dachu2021.01.3 17:42
Smutne moskale pija dalej denaturat i mrucza se " Nas eto mnogo " ale to juz nie jest prawda bo kacapy padochajet jak muchy .
Prawda2021.01.3 15:52
Rosja i tak zostanie podzielona na 3 państewka ===pozostnie tylko ===Księństwo Moskiewskie====jak była przed wiekami ==
Janek2021.01.2 3:06
Naiwnością jest dużą liczyć na trwałość tych tureckich sukcesów. Turcji prędzej a raczej później wydarzy się jakaś tragedia z którą Moskwa nie będzie miała nic wspólnego...Tak ku przestrodze. I oby się na tym skończyło...
putout2020.12.30 21:51
Najpierw strącili sowiecki samolot, teraz pomiatają „mocarstwem” - tak trzymać!
Viking2021.01.3 13:22
lubisz hordy semickomuzulmańskie gratulacje idioto.
Realista2020.12.30 21:06
Armenia właśnie przekonała się jak wychodzi się na wojskowych sojuszach z Rosją ...
TerrySchultz2020.12.30 20:31
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię.... workreviews10.com
Monika2020.12.30 19:47
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym https://milepanie.pl/monia89
o. dr T. Rydzyk CSsR2020.12.30 19:52
Spadaj pedałko! wolę facetów albo młodych chłopców!
Anonim2020.12.30 19:40
Co najmniej 26 osób zginęło w wyniku dwóch eksplozji na lotnisku w Adenie na południowym zachodzie Jemenu. Wybuchy nastąpiły tuż po wylądowaniu samolotu z członkami rządu jedności narodowej, powracającymi ze stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadu.