Rok od wyborów na Białorusi. Reżim świętuje zwycięstwo nad "buntem" - zdjęcie
09.08.21, 08:47Fot. Serge Serebro Witebsk Popular News via wikimedia CC BY-SA 3.0

Rok od wyborów na Białorusi. Reżim świętuje zwycięstwo nad "buntem"

10

Mija rok, odkąd na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, po których wybuchły antyreżimowe protesty. Białoruskie media państwowe publikują materiały promocyjne dotyczące tego, jak Białoruś "obroniła się przed kolorową rewolucją".

"Życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa suwerennej i niepodległej Białorusi" - przeczytać można na paskach w białoruskiej telewizji państwowej.

Media państwowe zachęcają do rozklejania w miastach plakatów upamiętniających zwycięstwo. Plakaty mówią o tym, że 9 sierpnia Białoruś "dokonała wyboru", "pokonała rewolucję i zamęt". Plakaty akcentują dotychczasową, nawiązującą do czasów ZSRR, czerwono-zieloną flagę Białorusi.

Władze prowadzą kampanię medialną, z której wynika, że jedynie aktualne władze białoruskie są w stanie służyć narodowi i krajowi. Ubiegłoroczne protesty organizowane były zaś przez wichrzycieli i tych, którzy zamiast budować woleli burzyć.

Na obwodnicy Mińska już od dawna co kilkaset metrów stoją billboardy, na których lekarze, nauczyciele, żołnierze zwracają się do obywateli: „To my was, leczymy, uczymy, bronimy”.

- Za społeczeństwo uważa się tylko tych, którzy popierają Łukaszenkę. Pozostali to wrogowie, zdrajcy, terroryści, faszyści - powiedział Polskiej Agencji Prasowej białoruski politolog Waler Karbalewicz.

Dziennikarze z mediów państwowych drwią z protestów, pytając "gdzie są ci, którzy rzekomo chcieli przemian?". Państwowa telewizja przygotowała nawet czteroodcinkowy film dokumentalny poświęcony wyborom z 9 sierpnia 2020 roku i protestom, które miały po nich miejsce. Protesty określone są mianem "kolorowej rewolucji", "spisku, zamachu, zbrojnego buntu, chaosu".

Serial podkreśla, że protesty miały miejsce w wyniku spisku USA, Polski, Litwy i Ukrainy. Jest także mowa o bohaterstwie sił rządowych, które obroniły kraj. Dużo uwagi poświęcono „demaskowaniu” fałszywych, jak przekonują autorzy, informacji o torturach w aresztach, łamaniu prawa, przemocy milicji.

Białoruskie media wskazują także, że obrona kraju i powstrzymanie chaosu było możliwe jedynie dzięki żelaznej woli Aleksandra Łukaszenki. Jakaż to szkoda, że od dawna zajęty jest już pseudonim "Stalin" - człowiek ze stali...

jkg/biełsat

Komentarze (10):

PRAWDA2021.08.9 14:42
Na Białorusi to pierwszy Bunt był od 1945 roku dopiero się zacznie sprzeciw == Młodego Pokolenia potrwa 10 lat przynajmniej Polska już w 1945 roku walczyła z Bolszewikami potem 1956 rok 1970 rok 1976 rok Radom --I Solidarnść 1980 ro do 1989 roku Ile Zamordowali nikt nie wie ile ==
Jawny2021.08.9 11:32
Brawo! Brawo! Brawo! Pan Prezydent Łukaszenka i Białoruś wskazujom nam droge, jaką powinnismny isc, żeby wyzwolić się z panowania zydowskiej mafi.
Anonim2021.08.9 10:27
Brawo Białoruś . Ocalił Łukaszenka swój kraj przed ograbieniem z wszelkich dóbr , wwozem toksycznych śmieci z i zatrutej żywności z całego świata . Zachód już z samej nazwy to zmierzch , ciemność . Lepiej zwrócić oczy na Wschód gdzie słońce dopiero wstaje .
tak trzymać2021.08.9 10:00
gonić tą zażydzoną pisowska hołotę (cytuję pisowca Brudzińskiego)
ty trzymaj..... podręcznik j.polskiego!2021.08.9 13:27
nie używaj słów, których nie rozumiesz, dopóki nie zapoznasz się z definicją słowa "cytat"
Brawo Panie Łukaszenka!2021.08.9 9:51
Trzymać krótko tą mniejszościową sprzedajną swołocz, która ma chleb i miejsca pracy, a domaga się ZMIANY na szczaw, mirabelki i bezrobocie, czyli to, co Polakom zafundowali "reformatorzy" : tacy jak m.in. bżyd Balcerowicz (Ukrainę też ostatnio "reformował") - znany "chicago boy", który pobierał szkolenia w chicagowskiej szkole żyda Friedmana-twórcy "doktryny szoku", jak też  i bżyd J.Lewandowski - specjalista od reprywatyzacji tj. rozkradania Majątku Narodowego, bo jak sam twierdzi, "taka moda", a Polacy po tych ich "wolnościowych reformach" egzystowali poniżej LUDZKIEJ GODNOŚCI ponad 30 lat!
neoliberalny zamachu Stanu na Białorusi2021.08.9 9:46
Na Białorusi w dalszym ciągu odbywa się jeden wielki,wyreżyserowany  spektakl -  Operacja, która jest pod całkowitą kontrolą tzw "zachodu", który jednocześnie bada nastroje społeczne i bawi się w wybór swojego namiestnika, dlatego znaczna większość Polaków dramatycznie doświadczona i nadal doświadczana też takim spektaklem - ostatnio spod znaku "błyskawicy", czy kolorowej płachty, popiera Prezydenta Łukaszenkę.
Anonim2021.08.9 9:40
Czytając niektóre akapity człowiek miałby wrażenie, że chodzi o Polskę. Dokładnie widać, że PIS to Białoruś w wersji light.
onion2021.08.9 11:41
na Białorusi nikt nikogo nie zmusza do szczepień, nikt nikomu nie założył kagańców na gębę, w myśl pisowskiej ideologii śmierci brak masowych szczepień, nie przestrzeganie rygorów sanitarnych powinno skutkować masowym wymieraniem Białorusinów a nic takiego nie następuje, nic nie daje to nikomu do myślenia?
Na Białorusi nie ma miejsca dla zarazy.2021.08.9 13:22
Białorusini nie pozwalają na to żeby tzw. "europejczycy" szwędali sie po ich kraju roznosząc wszelką zarazę ( bakterie, wirusy, pasożyty), którą wleką ze sobą z całego globu!