Roberto de Mattei: Bóg zesłał na nas pandemię - zdjęcie
26.04.20, 12:34Fot. via: Pixabay - kevinsnyman/ Marta Ježová et al, via: Wikipedia, CC 2.0

Roberto de Mattei: Bóg zesłał na nas pandemię

160

Pandemia koronawirusa okazała się zdolna w krótkim czasie sparaliżować świat. Wirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo i wiemy, że skutku pandemii będą ogromne. To konsekwencje zdrowotne, z którymi współczesna medycyna zdaje sobie nie radzić. Konsekwencje gospodarcze, które mają się okazać największym kryzysem od II wojny światowej. To wreszcie konsekwencje natury psychologicznej i moralnej. O tych konsekwencjach pisze włoski historyk, prof. Roberto de Mattei.

W świecie, w którym ogłoszona została już wygrana nauki nad naturą, gdzie choroby miały zostać pokonane a człowiek, za pomocą odkryć technologicznych, miał niejako własnymi zdolnościami dotykać nieśmiertelności, okazało się, że jeden wirus może zaskoczyć wielkich mędrców światowej medycyny:

-„Prawda jest taka, że nauki medyczne okazały się niezdolne do wytępienia tego wirusa. Wybór polegający na wprowadzeniu kwarantanny, podejmowany w obliczu poważnych epidemii na przestrzeni stuleci, wynika ze zdrowego rozsądku, a nie z jakichś szczególnych kompetencji medycznych” – stwierdza prof. de Mattei.

Politycy stanęli wobec problemów gospodarczych, jakie koronawirus przyniósł do współzależnych światowych społeczeństw.

Jednak pandemia niesie jeszcze trzeci rodzaj konsekwencji, związany z życiem moralnym współczesnych ludzi. Zdaniem włoskiego historyka epidemia staje się kresem znanego dotychczas, zglobalizowanego świata.

Jednak, jak podkreśla dalej, jego zdaniem nie można pozwolić sobie dziś na widoczny w Kościele powszechny opór przed mówieniem o koronawirusie w kategoriach Bożej kary. Przypomina w tym kontekście słowa św. Karola Boromeusza, który mówił, że   „pośród wszystkich napomnień zsyłanych przez boski Majestat, kara zarazy jest w sposób szczególny przypisywana Jego ręce”. Jak dodaje Roberto de Mattei, Karol Boromeusz wyjaśnia tę zasadę przywołując przykład Dawida, który mając wybór Bożej kary, spomiędzy zarazy, wojny i głodu, właśnie zarazę wybrał. „Zarazę wraz z wojną i głodem przypisuje się w sposób szczególny ręce Bożej” – pisze święty biskup Mediolanu. Wobec tego włoski uczony konkluduje:

-„To godzina, w której należy uznać miłosierne działanie ręki Bożej w pladze, która zaczyna uderzać w ludzkość”.

 

kak/ PCh24.pl

Komentarze (160):

violencja2020.04.27 20:32
JEZU UFAM TOBIE, BO GDZIE PÓJDĘ
J.P2020.04.27 21:08
Gdziekolwiek pójdziesz załóż maseczke.
Nesse2020.04.27 8:49
Pomijając głupotę tego "artykułu", dlaczego bezczelnie zmanipulowaliście tło? Czy to zdjęcie ma przypominać o nieuchronnych karach dla aborcjonistek? Jeżeli tak, to bardzo mi przykro, ale powyższa fotografia przedstawia dziecko z syrenomelią, które nie ma szans na przeżycie, zazwyczaj obumiera wewnątrzmacicznie. Naprawdę żałosna manipulacja. Jeżeli dalej uważacie Szatana za króla kłamstwa, to on się skromnie uchyla i ustępuje miejsce propagandystom i manipulantom z Frondy.
J.P2020.04.27 12:29
10/10
Kate2020.04.27 12:31
Boli, oj boli, bo ma boleć.
J.P2020.04.27 13:27
Co Cię Keit boli? Wyobraź sobie artykuł o ojcu dyrektorze a zdjęcia do artykułu przedstawiają Putina, belzebuba i opasłego knura. Co Ty na to?
Kate2020.04.27 14:30
To co wy robiliście o.dyr., to się w głowie nie mieści. Parady zboków, diabelskie tańce z perfidnymi profanacjami Hostii, Matki Bożej i in. A szpony diabelskie przy zamordowanym dziecku, to po prostu - samo życie. Prawdziwe, choć brutalne, ale to wasze oblicze, dlatego taki kwik i pisk piekielnych sługusów.
J.P2020.04.27 20:00
Jaki pisk? Pije sobie spokojnie piwo. Przepraszam, żeśmy JA coś robili. Nie pamiętam żebyśmy JA coś takiego robili. W głowie to się nie mieści jak manipulują takie frondy. A ojciec dyrektor to cwaniak nad cwaniaki, ma polityków i urzędy w kieszeni. Zapewne według ciebie pójdzie do nieba, podobnie jak proboszcz z Lichenia który posługiwał podczas budowy dymajac kierowce i kupując mu drogie prezenty. Obudź się Katarzyno.
Kate2020.04.27 20:51
Gdzie kto pójdzie, nie moja i nie twoja rzecz, ale szatańskie szpony przy zamordowanym dziecku - to obrazek adekwatny do zbrodni aborcji. A ty ten proceder popierasz, prawdopodobnie w nim uczestniczysz, tak, jak te wykolejone pindy, które szczuły i atakowały wielu odważnych kapłanów, broniących praw Bożych.
J.P2020.04.27 21:07
Ale artykuł dotyczy filozofii na temat... Bzdury, treść dopasowana do wirusa, filozofia na temat... Tak. Jasne wymordowalem milon dzieci, co jeszcze wymyślisz? I oczerniasz mnie niewątpliwie przeurocza dziewczyno z oazy. Jak łatwo WAM przychodzi ocenianie i oczernianie. Żal...
anonim2020.04.27 8:20
"Bóg zesłał na nas pandemię". To wyjątkowym bydlakiem jest. Taki klasyczny czarny charakter z kiepskich religinych bajek. A katole ględzą, jak to bardzo ich bożek wszystkich ludzi kocha...
stan2020.04.27 10:04
Nie zesłał, tylko dopuścił, by głupi człowiek posmakował swojej władzy i wiedzy. Pokazał, że bez Boga., jesteśmy nikim, skoro sami na siebie ukręciliśmy bicz i nie potrafimy go powstrzymać. Czytaj cały tekst., a nie tylko nagłówki, bo Ci się wszystko pokręci.
anonim2020.04.27 11:02
Zesłał, dopuścił - jaka to różnica? Katolicyzm to - bardziej niż większość religii - stan umysłu. Bardzo zły stan. Z bajkami o bogach czy bez nich jesteśmy i jeszcze trochę będziemy.
anonim2020.04.27 11:05
Zesłał, dopuścił - żadna różnica. Obrzydliwy czarny charakter z durnych bajek. A z wymyślonymi bożkami czy bez nich jesteśmy tym samym - dopóki SAMI się nie wykończymy.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.26 21:21
Jest kilka poziomów PORNOGRAFII. Pierwszy poziom to akty. Drugi to pokazywanie seksu. Trzeci to pokazywanie zwłok.
pat2020.04.27 6:26
Sam jesteś zboku, jak zwłoki, boś trup duchowy. Masz diabelską misję do spełnienia, dlatego pełno ciebie, zdechły gadzie, na forach katolickich.
gośka2020.04.26 19:22
nie sądźcie bo nie macie rozeznania...ile jest usuniętych płodów a ilu ludziom odłącza się teraz respiratory...Sąd Bosko - Szatański po śmierci przywoła Was do porządku...nie macie szans na niebo...wiedźcie o tym...jedyna nadzieja w Duchu Świętym, który jest kobietą...i Edyta Stein to odkryła a ja potwierdzam
Moly2020.04.26 16:27
I idiotow wypelnionych po brzegi nienawiscia w nieograniczonych ilosciach
Niejestemrobotem2020.04.26 16:27
Czyli podsumowując, kościół wykorzystuje wirus, żeby przekonać ludzi, że to kara boska, żeby przyciągnąć nowych klientów do kościoła. Ciekawa strategia marketingowa, ciekawe czy skuteczna. Gorzej, że może (a niektórzy jak widać już próbują) wykorzystać to do siana nienawiści i wymuszenia przez rządy wprowadzania praw zgodnych z tzw. bożym porządkiem, którym podlegaliby niestety nie tylko wierzący, ale też cała reszta. Na szczęście, nie zanosi się na to, żeby im się to udało.
Ewa2020.04.26 17:04
Nie zanosi się, niestety, by wykolejeni wrócili na tory, dlatego stan permanentnych kataklizmów o skali światowej będzie się pogłębiał.
Niejestemrobotem2020.04.26 17:18
Wykolejeńcy? Kogo masz na myśli? Każdego kto nie wierzy w boga, czy jakieś szczególne przypadki? A kataklizmy będą, bo to w znacznej mierze efekt przeludnienia, niestosowania zasad prewencji, oraz stosunku do natury (globalne ocieplenie). A w konsekwencji może dojść i do wojen o zasoby. Smutne. Ale akurat bóg nie ma z tym nic wspólnego.
Ewa2020.04.26 17:51
No tak, wiedziałam, co wymyślisz - to efekt przeludnienia. Ale przecież większość majątku światowego dzierży w swoich łapskach 1% populacji, a wojny, to mieliśmy od momentu, jak człowiek pojawił się na ziemi. Już Kain zabił Abla, chociaż mieli całą ziemię dla siebie. Więc wojny nie są skutkiem przeludnienia, tylko ciemnych sił mocy, szatana i jego sług, którzy zawsze znajdą pretekst do mordowania innych w imię swoich wymyślonych powodów.
Niejestemrobotem2020.04.26 18:06
Kain i Abel to postaci fikcyjne. Autorowi pasowało, żeby się pokłócili i tyle. Wojny zwykle były właśnie o coś. O zasoby. O niewolników. O żyzne ziemie. O terytoria łowieckie. O kopalnie, trybuty. Niektóre nacje uznały najazdy za wygodny sposób na życie, dla innych była to konieczność. Niektórzy nienawidzili tych, co inaczej wierzą i ich zabijali. I tylko tutaj można mieszać w to boga. A kataklizmy również zdarzały się i będą zdarzać i nie ma tu żadnego wpływu bogów, tylko człowieka. A kościół próbuje na tym ugrać, tyle.
Ewa2020.04.26 21:42
Wojny były i będą, panie imć filozofie nie o dobra, tylko z nienawiści i braku miłości, a brak miłości wynika z braku wiary w Boga Miłości. Ale ty jesteś na takim poziomie duchowego rozwoju, że tłumaczenie oczywistych spraw to jak walenie grochem w ścianę. Duch Święty nie przebije się ze swoim światłem przez mur twojej ograniczoności duchowej.
Niejestemrobotem2020.04.26 22:08
Bogiem miłości był Amor albo Eros i wiara w niego nie przeszkadzała mieszkańcom Rzymu w dokonywaniu podbojów. Widzisz, ewolucja tak ukształtowała ludzi, że często walczyli, albo z drapieżnikami, albo z innymi ludźmi. Bo po prostu było to uzasadnione. Przynosiło korzyści. Dlatego dochodziło i dochodzi do wojen. Nienawiść owszem, podobnie jak pogardą, może prowadzič do wojen, ale tutaj zwłaszcza przychodzą na myśl wojny religijne. I wiara w tego co innego boga, nie jest czynnikiem który predysponuje ludzi do miłości czy bycia dobrymi. Po prostu nie ma najmniejszego związku między tym, czy ktoś jest wierzący, a tym, czy jest dobrym, wartościowym człowiekiem. Zarówno ateista i wierzący mogą być dobrymi ludźmi, jak i złymi.
pat2020.04.26 22:38
Durniu, nie odróżniasz bożka seksu od Boga Stwórcy. Żydzie zboczony, durny i wykolejony, zmieniasz nicki, stary zboku i dziamdziolisz, tępy ramolu, a pętasz się po katolickich forach, jak smród po gaciach.
Niejestemrobotem2020.04.27 9:14
A które przykazanie każe wyzywać kogoś, kto się z Tobą nie zgadza? Po prostu nie zgadza? A to forum, mimo, że są tam takie egzemplarze jak Ty, jest mimo wszystko miejscem do wymiany poglądów z kimś, kto ma inne poglądy niż ja. O dziwo zdarzają się tutaj sensowne osoby, z którymi, mimo, że większość "katolików" z Frondy potrafi tylko wyzywać i obrażać. Katolików w cudzysłowie, bo nie wiem, ilu z nich na Frondzie to trolle, a ilu serio uważa, że wyzywanie jest katolicką cnotą.
Kate2020.04.27 12:58
Nie podoba się,to przytoczę słowa Jezusa : „Waszym ojcem jest diabeł i chcecie pełnić jego zamiary.” (J 8, 44) „Plemię żmijowe! Jakże wy możecie mówić dobrze, skoro źli jesteście? (Mt 12,34) „Podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. (Mt 23,27)
Jadwiga 2020.04.26 21:15
Niejesteś robotem!? Więc trochę myślisz? To powinieneś wiedzieć, że nazwy własne, imiona i nazwiska piszemy dużą literą.! OBOJĘTNIE, CZY WIERZYSZ W BOGA, CZY NIE !
Niejestemrobotem2020.04.26 22:21
To fakt, powinienem był starać się pisać poprawnie pod względem ortograficznym. Będę miał to na uwadzę i będę używał wielkiej litery, pisząc o tym konkretnym Bogu, a nie ogólnie o bogach. P.S. Skoro już jesteśmy przy temacie ortografii, to nie stawiamy spacji przed znakiem interpunkcyjnym. Pozdrawiam.
Jadwiga2020.04.27 0:11
Nie jesteś robotem! Dziękuję ci za zrozumienie! A o interpunkcji to wiem. To z rozmachu. Pozdr.
Maria Blaszczyk2020.04.26 14:29
"okazało się, że jeden wirus może zaskoczyć wielkich mędrców światowej medycyny" No nie... To, że to się stanie, było oczywiste dla wszystkich. Szczęście w nieszczęściu, że akurat trafił się wirus dość łagodny. Następnym razem wszechmocny może nas urządzić znacznie gorzej, jak się nie ogarniemy...
anonim2020.04.26 14:50
Ależ ty jesteś błyskotliwa, aż mi filiżanka z kawą z rąk wypadła.
Maria Blaszczyk2020.04.26 20:18
O matko, mam nadzieję, że się nie poparzyłeś.
Ewa2020.04.26 15:39
Pierwszy raz się z tobą zgadzam.
CARMELEK2020.04.26 14:27
ten dziwoląg pacza tfuu niby mama, dopełniła miary! Mogli bardziej adorować to dziwadło,mając świadomość że robią conajmniej przykrość BOGU JEDYNEMU i PRAWDZIWEMU...TEN KTÓRY JEST nie może obojętnie patrzeć jak ludzie oddają pokłon marionetce szatana... czy to diabeł umarł za nas na KRZYŻU? KTÓŻ JAK BÓG !!!
czekam na odpwiedź jehowy2020.04.26 14:17
@hahaha A jaki to święty nawolywał do krucjat?
hahaha2020.04.26 14:48
Ludwik IX Święty (ur. 25 kwietnia 1214 w Poissy, zm. 25 sierpnia 1270 w Tunisie) – król Francji od 1226 (panował 44 lata), syn Ludwika VIII z dynastii Kapetyngów, święty Kościoła katolickiego[1]. Był organizatorem i uczestnikiem VI i VII wyprawy krzyżowej.
wers2020.04.26 19:39
Kiedy nawoływał nie był jeszcze świętym.
hahaha2020.04.26 14:14
Tyko gdzie to jest napisane w Nowym Testamencie. Dawniej byli też tacy święci którzy nawoływali do krucjat w imię Boże choć doskonale wiedzieli że ludzie tam się tylko mordują i to nie w imię Boże ale dla mamony albo próżnej Chwały. Zresztą wszyscy nawiedzeni czepili się tylko tego świętego. Jeden święty to nie NT.
anonim2020.04.26 14:59
Bardzo śmieszne są te argumenty o morderczych krucjatach w imię Boże. Niemieccy esesmani też nosili opaski z napisem "Gott mit uns", ale to niczego nie dowodzi. Nauka Boga jest prosta: Miłujcie się wzajemnie i przestrzegajcie Mego prawa. Wykluczenie jednego albo drugiego prowadzi do moralnej anarchii.
Jadwiga 2020.04.26 21:06
Masz rację ! Przecież jedno z Objawionych Przykazań Bożych mówi : " NIE ZABIJAJ "!
Niejestemrobotem2020.04.26 22:28
I dlatego wszyscy wierzący są weganami. A nie, jednak nie są. Widzisz, przykazania to jedno, a ich interpretacja to drugie. Spotkałem się też z teorią, że przykazanie brzmiało: "Nie morduj" dopuszczało więc karę śmierci jak i wojny, co byłoby sensowne, biorąc pod uwagę, że w Piśmie Świętym jest sporo opisów walk, które Bóg wręcz popiera.
ds2020.04.26 23:47
ROBOCIE ! Widać, że jesteś źle zaprogramowany! Przecież To przykazanie, powyżej, dotyczy Rodzaju Ludzkiego, a nie rzeczy do jedzenia! Pan Jezus powiedział: " ....czyńcie sobie Ziemię poddaną...." ! Jesteś taki rozregulowany? Tak cię źle poskładali?
Niejestemrobotem2020.04.27 9:04
Czyli jednak kwestia interpretacji. Nie można zabijać, chyba że: -zwierzęta -kobietę która zdradziła męża (kamieniowanie) -gejów -wroga na wojnie (jak to czynili Izreaelici z podobno Bożą pomocą, albo krucjaty, bo wówczas obowiązywała interpretacja przykazania, że ich można) -jeszcze niedawno niewolników itd. Sporo tych wyjątków jak na tak proste przykazanie.
stan2020.04.26 13:30
Wreszcie te szpony pasują do zdjęcia biednego dzieciątka. Musimy ponosić konsekwencje zabijania dzieci - wszyscy: ci, którzy lansują swoją zbrodniczą ideologię, ci, którzy w majestacie prawa na to zezwalają, i ci, którzy takich ludzi wybierają. PiS również poniesie konsekwencje, dość chować się za plecy lewaków i szukać wyimaginowanego usprawiedliwienia. Dość oszustwa. w pierwszej kadencji - mieliście popracować nad ustawą, by pomóc kobietom. W obecnej kadencji powołaliście lewaczkę na szefową komisji, która ma decydować o ustawie STOP aborcji. Jesteście tak samo odpowiedzialni, jak i oni. Natomiast prezydent Duda nie skorzystał z inicjatywy w tej sprawie. Wszyscy macie krew na rękach. Dość tego!!! Powoływanie się na wiarę i paradowanie w kościele nic wam nie pomoże. Staniemy wszyscy przed majestatem Bożym i tu nie będzie kalkulacji, wymówek. Jest tylko tak lub nie, tertium non datur.
MT(*)2020.04.26 13:45
100/100. Ja też uważam, że pora by wszyscy zdobyli się na pogłębioną refleksję. A ci, którzy rządzą, na decyzje będące wynikiem takiej refleksji. W czasie przerażającej zarazy każdy dzień może być tym o jeden za późno.
Nesse2020.04.27 9:20
Nie wiem, czy Pan jest aż tak głupi, czy aż tak zmanipulowany? A może i jedno i drugie. To dziecko na powyższym zdjęciu cierpiało na śmiertelną chorobę (syrenomelia), która nie dawała mu szans na przeżycie poza organizmem matki. To są właśnie te wszystkie fotografie z banerów prolifowców: "Nie mamy odpowiednio okropnych zdjęć z aborcji, no to cyk wrzucamy zdjęcie, jakiegoś śmiertelnie chorego płodu z mózgiem/sercem na wierzchu. Ludzie to łykną". Polecam najpierw poczytać o śmiertelnych genetycznych chorobach płodów, a potem zastanowić się nad głupotami, które Pan wypisuje.
stan2020.04.27 9:55
Piszę o tym, że te żółte szpony często pojawiały się na tym forum bez związku z tekstem, teraz dopiero widzę sens ich umieszczania. Zdjęcia dziecka też nie analizuję, odnoszę się do tekstu i stwierdzam fakt ludobójstwa istot bezbronnych. Każde życie zasługuje na to, by go bronić, niezależnie od wad. Lewactwo stawało w obronie ciężarnych loch, a ludziom wmawia, że można zabijać dzieci na życzenie, bo np. jakaś celebrytka ma psa, jedno dziecko i już dla innego dziecka nie ma miejsca w domu. Czyż to nie zwyrodniałość? A skoroś Pan taki mądry, to może wytłumaczy mi "głupiemu czy zmanipulowanemu", dlaczego obecnie jest aż tak dużo wad genetycznych?
Nesse2020.04.27 10:35
Moim zdaniem, zanim zacznie się coś bezmyślnie pisać, należy to przeanalizować. Zdjęcie dziecka u góry jest niezwykle rzadką wadą, lekarze sami nie znają jeszcze dokładnych przyczyn tej choroby. Wady genetyczne były, są i będą zawsze, bo genetyka jest tak złożoną dziedziną nauki, że zapewne jeszcze przez setki lat lekarze i naukowcy będą mieli sporo materiału do badań. Odpowiedź na Pana pytanie jest bardzo prosta. Dziś mamy o wiele bardziej rozwiniętą medycynę, która umożliwia wydłużenie życia osób z poważnymi wadami genetycznymi, a mniej istotne wady tego typu nie są w ogóle problemem. W czasach historycznych, do pierwszej połowy XX wieku umieralność w okresie niemowlęcym była znacznie wyższa. Dzieci z wadami genetycznymi, po prostu nie były w stanie przeżyć okresu niemowlęctwa, czy też dzieciństwa. To zwykła selekcja naturalna, ot co. To co mnie razi, to stosunek Pana, zapewne Katolika do innych osób. Jak można nazywać bliźniego "lochą", czy ona kiedyś też nie była dzieciątkiem, o które zapewne Pan by tak walczył? Te maleństwa kiedyś dorosną i obawiam się, że będą kolejnymi ofiarami Waszego jadu. Jak Pan wie w Polsce nie można "zabijać dzieci na życzenie", można dokonać aborcji tylko i wyłącznie w trzech przypadkach. Proszę więc skończyć ze skrajną manipulacją i nie odbierać kobietom wyboru w tych trzech punktach.
Niejestemrobotem2020.04.27 12:19
Dodam tylko, że inną przyczyną wzrostu chorób genetycznych w populacji może być wzrost wieku matek, gdyż istnieje wyraźna korelacja wieku matki z prawdopodobieństwem urodzenia dziecka z przynajmniej niektórymi chorobami genetycznymi. Innym powodem, choć to już bardziej spekulacja może być większy kontakt z mutagennymi substancjami w środowisku. Poza tym całkowicie się zgadzam.
stan2020.04.27 21:21
Od kiedy locha jest moją bliźnią? Chyba nie zrozumieliśmy się, więc wyjaśniam. Nikogo nie obrażam. Samica dzika nazywa się locha. Ekolożki, czy jak ich nazwać (byli też panowie, którzy zarobkowo jeżdżą na protesty i przywiązują się do drzew), protestowały przeciwko odstrzałowi dzików, twierdząc, że mogą być ciężarne, natomiast w przypadku człowieka - nie mają takich skrupułów.
Nesse2020.04.27 21:38
Ech, to najmocniej przepraszam! Choć według nauk św. Franciszka taką lochę też można uznać za bliźnie nam stworzenie :)
violencja2020.04.27 20:28
Proszę o naukowy wywód o tym dziecku, to mnie nie przekonuje , proszę także o ustosunkowanie się dlaczego to dziecko można zabić.Nesse , czyli zabijamy ludzi przed daniem im szansy??/Kim jesteś , że określasz rodzaj choroby i segregujesz ludzi jak Hitler ten na śmierć , a tamten nie???????
Nesse2020.04.27 21:31
Proszę o prawidłowe umieszczanie przecinków w swoich wypowiedziach i proszę zastanowić się nad tym, co Pan/Pani pisze. Ja nie segreguję ludzi ze względu na choroby, a tym bardziej nie mam w swych zamiarach wyrokować, czy ktoś będzie żył, czy nie (oczywiście trzeba było dodać argument o Hitlerze, aby było dosadniej). W sumie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, aby dowiedzieć się, że ta choroba jest śmiertelna i dziecko (tak, jak to na powyższym zdjęciu) umarło od razu po urodzeniu lub nawet po poronieniu, ale na pewno nie w wyniku aborcji. Takie dziecko nie ma praktycznie szansy przeżyć poza organizmem matki, więc tym bardziej nie ja o tym decyduje, tylko natura, albo jak wolisz Wasz Bóg. Dobrze, jeżeli jesteś violencjo zbyt leniwa, aby wyszukać jedno słowo w sieci, to służę pomocą. Sądzę, że ten artykuł, napisany przez lekarzy powinien Cię zadowolić: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3762023/
MT(*)2020.04.26 13:24
Paranoiczny obłęd lewacko-tęczowych hord przejawia się w ich schizofrenicznych próbach objaśniania wierzącym czego od nich oczekuje Pan Bóg. Tęczowe lewactwo zachowuje się tak, jakby posiadało nieustanną łączność z Bogiem i jednocześnie wyłączne prawo komunikowania stanowiska Pana Boga w każdej kwestii. Oraz wszelką wiedzę o religii chrześcijańskiej. To są eksperci od wszystkiego co "od Boga pochodzi". Tęczowe lewactwo światowe znajduje się obecnie w zauważalnej już fazie paranoicznego obłędu, w której ich chora psychicznie populacja usiłuje sama przed sobą uchodzić za kogoś innego niż faktycznie jest. Tak więc znowu w historii naszej cywilizacji lewacy mienią się uważać sami siebie za zbawców człowieka, za prekursorów nowego świata i porządku, za twórców wszelkiej szczęśliwości etc. Tylko oni mają wiedzieć kiedy zaczyna się ludzkie życie, uważają więc, że w związku z tym to oni mają wyłączne prawo decydować również kiedy i u kogo to życie zakończyć. Takie role ponadludzkie przypisywali sobie Stalin i Hitler. Ich idee z euforią wcielały w życie, a może bardziej w śmierć, całe hordy pomniejszych obłąkańców, całkiem współczesnych Hunów. Skutki unicestwionych zbrodniczymi ideologiami dziesiątków milionów istnień ludzkich są znane i przerażają, ale tylko tych, którzy potrafią o tym myśleć jako ludzie wolni. Współczesne tęczowe lewactwo samo w sobie jest najbardziej szkodliwą dla ludzkości zarazą. Pandemia tej zarazy nie skończy się jak za dotknięciem różdżki. Że któregoś dnia wszyscy, jakby nigdy nic, wrócą do tego co dotąd robili, do idei, którymi intensywnie żyli, Sama istota tego wirusa, unicestwiającego ludzi z niespotykaną od wieku łatwością, jest jakąś odpowiedzią na pytania co do rozmiarów i finału pandemii. Na dodatek dziś, w dobie dynamicznej i nieustannej migracji ludzkiej, to wirus ma większe szanse niż walczący z nim ludzie. Wirus jest i będzie przed ludźmi. Poza tym, populacja ludzka jest niezwykle biologicznie osłabiona stylem swojej dotychczasowej egzystencji, chorobami będącymi rezultatem nadmiernego konsumpcjonizmu, rozpasanego do chorobliwych granic hedonizmu, intelektualnego zwyrodnienia, egzystencjalnej pustki i bylejakości. To będzie trwało bardzo długo. Tak długo aż ilość przejdzie w jakość.
anonim2020.04.26 14:50
ty jesteś za głupi żeby rozpoznać prawdziwego lewaka
tm2020.04.26 17:35
Krótko-zamknij dziób!
Niejestemrobotem2020.04.26 16:18
Wirus się skończy. Świat wróci do normy po jakimś czasie. Weź przykład Chin. Zaczęło się w listopadzie. Teraz mamy kwiecień i w Chinach już jest jak było. Pół roku. Kryzys gospodarczy zapewne nastąpi, ale też się z niego ludzie otrząsną. Ta pandemia nic nie zmieni w dłuższej perspektywie.
stan2020.04.26 13:18
Trevignano Romano – przesłanie z 25.04.2020 od Pana Jezusa Moja córko i siostro, dziękuję za przybycie na modlitwę. Moi bracia, osłódźcie moje bolące i krwawiące serce, módlcie się dużo, ponieważ to, co nadejdzie, będzie bardzo bolesne dla świata, ale wy nie jesteście światem, jesteście moimi umiłowanymi, którzy jako dzieci przychodzą do Mnie ze szczerymi oczami i proszą o pomoc i miłosierdzie. Moi bracia, Ja podążam za waszymi umysłami i tylko Ja poprowadzę was na właściwe ścieżki, tylko dajcie mi wasze ręce. Bracia, przebaczcie i zacznijcie głosić światu, aby wszyscy mogli Mnie poznać. Otwórzcie wasze serca, a będę miłosierny, ale dla tego, który cały czas przeklina, nie będę miał litości. Bracia, uważajcie na dyktatury i na to, do czego was przymuszą, ponieważ to nie pochodzi od Mojego Ojca. Oto wojna, która już się rozpoczęła. Bracia, nigdy nie wątpcie w Moją pomoc, Moją bliskość i Moją miłość. Módlcie się za kapłanów. Wszystkich was błogosławię w imię Ojca, w Moje imię i Ducha Świętego. Amen”.
Marcel2020.04.26 13:16
Panie Roberto, pełana zgoda, Bóg zesłał koronawirusa za grzechy księży i kościoła, za biznesowe podjeście do wiary, za molestowanie dzieci, za pazerność, za wymianę powołania na marmury w płacach, za brak umiaru w jedzeniu i piciu, za hipokryzję, brak TOLERANCJI, nie dbanie o najbardziej potrzebujących. Do dzieła wirusie.
anonim2020.04.26 13:22
Nie stać cię na coś nowego? Te same wypociny powtarzasz już po raz kolejny. Kiepsko to raczej świadczy o twoim intelekcie.
Marcel2020.04.26 13:27
Czytaj uważnie, w tym wpisie są jednak modyfikacje. A podjazd o intelekcie tak zupełnie mnie nie rusza. ;)
Marcel2020.04.26 13:28
I dlaczego MT się nie podpisałeś ? Nie śpiesz się Frondowiczu wierny.
hahaha2020.04.26 14:25
Każdy mierzy własną miarą. Jeśli uważasz że masz rację i że to kara to pewnie wiesz co mówisz. Każdy szuka tego w Bogu czego pragnie dla siebie i dla innych. A zresztą co to za kara która jest de facto eutanazją. Jakoś w wiadomościach nie podają że wymierają wiezienia tylko domy opieki.
Wojtek Polak2020.04.27 8:29
domy opieki. pooddawaliście swoich rodziców i dziadków do ''domów starców'' .bo przeszkadzali wam w waszym spełnianiu się w karierze mówiąc że odbierają wam prawo do ''wolności''.zostawiliście ich w samotności w miejscach gdzie z reguły są ludzie chorzy i samotni. pozbyliście się ich jak jakiś zbędnych przedmiotów zamiast troszczyć się o nich. jak to sami mówicie ''i problem z głowy''.a teraz Boga oskarżacie o '' eutanazję''. czy to Pan Bóg stworzył domy starców nie to wy i wasza hipokryzja. najlepszym lekiem dla ludzi starszych jest wasza miłość i opieka nad nimi.nie zrzucajcie waszych win na Boga!
Ewa2020.04.26 13:24
Napisano o kościele "a bramy piekielne go nie przemogą..." I jeszcze to : " „Pan Jezus (przyjdzie) z aniołami swojej potęgi w płomienistym ogniu, wymierzyć karę tym, którzy Boga nie uznają i nie są posłuszni Ewangelii Pana naszego Jezusa” (2 Tes 1, 7-8) zaś „plewy (czyli zatwardziali grzesznicy ) będą spaleni w ogniu nieugaszonym” (Łk 3, 17).
popatrz na swoją starą w barchanach2020.04.26 13:14
@Piotr Nowak A kto ciebie tu zaprosił albo zmusił do oglądania?
Franek2020.04.26 13:06
"Bóg zesłał na nas pandemię" Zawsze podejrzewałem, że on jest psychopatą.
anonim2020.04.26 13:16
Ludziom o zawężonych horyzontach myślowych takie właśnie podejrzenia się nasuwają.
Franek2020.04.26 14:15
A co myślą ludzie o szerokich horyzontach myślowych, gdy dowiadują się, że miłosierny i wszechmocny morduje.
ds2020.04.27 0:05
Boże, proszę przebacz mu! On pewnie nie rozumie co pisze !
Ewa2020.04.26 13:16
Ty nic nie podejrzewałeś, ty już dawno Boga odrzuciłeś, a teraz plujesz jadem i piekielnym smrodem przy każdej okazji.
Franek2020.04.26 14:09
„…plujesz jadem…” A jak ty nazywasz „wszechmocnego”, który morduje dla przyjemności?
Ewa2020.04.26 14:57
Śmierć i tak każdego nie minie, więc nie nazywaj tego "mordowaniem", zaś mordercami to są lekarze-aborterzy i rodzice abortowanych dzieci. Wstrząs dla ludzkości, to jedyny sposób na ratowanie tych, którzy jeszcze mają choćby iskierkę nadziei, by zawrócić z drogi do wiecznego potępienia. Ale ty, zadufany, przeżarty pychą i ziemskim pojmowaniem wszechrzeczy tego nie pojmiesz. Bo ty chcesz robić wszystko na przekór Bożemu prawu i nie ponosić konsekwencji.
Franek2020.04.26 15:45
„…ziemskim pojmowaniem …” Ewka, ty się coś pogubiłaś w swojej argumentach – a jakie mam mieć pojmowanie – jestem przecież „Ziemski” Czy ty naprawdę myślisz, że ten „wszechmogący” i „miłosierny”, który morduje ludzi przez uduszenie (koronawirus w pierwszej kolejności wyniszcza płuca) zasługuje na kogokolwiek szacunek? Przemyśl to jeszcze raz.
Niejestemrobotem2020.04.26 16:11
Śmierć nikogo nie minie. Zdaje się, że z perspektywy wierzących to też wina ich boga, że nas tak zaprojektował? Po drugie czym innym jest śmierć we śnie po udanym życiu, a czym innym umrzeć w męczarni na progu życia. Co do bożego prawa. Jeśli karze ono mimo, że nie zrobiło się nic złego (a sporo grzechów obiektywnie nie jest niczym złym) to nie jest sprawiedliwe. Ani tym bardziej miłosierne.
Ewa2020.04.26 16:58
Nic ci nie wytłumaczę niestety, boś jest tylko "ziemski" i wszystko dla ciebie kończy się z chwilą śmierci. Twoja dusza już umarła, skoro tak twierdzisz. Udane życie i śmierć we śnie - to bajka dla niewierzących, dlatego wielu poddaje się eutanazji. Tylko modlitwa szczera i ufna może ożywić wasze dusze, byście przejrzeli i zobaczyli siebie w prawdzie.
Niejestemrobotem2020.04.26 18:17
Jak bardzo chcecie, to się módlcie, ale nie wymuszajcie zmiany prawa, która będzie godziła w naszą wolność.
Ewa2020.04.26 21:50
Nikt nie może mieć prawa do wolności zabijania. Morderstwo jest morderstwem i kropka. I im bardziej bezbronna jest ofiara, np. nienarodzone dziecko, tym okrutniejszy jest aspekt zbrodni.
Niejestemrobotem2020.04.26 22:30
Morderstwo jest morderstwem i jest niedopuszczalne. Tu się zgadzamy. Ale ano eutanazja, ani aborcja morderstwem nie jest.
pat2020.04.26 22:44
Jesteś robotem, tylko ci wstawili wadliwe oprogramowanie. To, którym dysponujesz - miało iść do Chin. A nazywasz się wirtualny morderca.
Franek2020.04.27 3:21
„Nikt nie może mieć prawa do wolności zabijania”. Ewa, tak, - „Nikt”… - również Bóg. A "Bóg zesłał na nas pandemię", i jak dotąd zamordował 200k niewinnych ludzi. Tak? Ty musisz zdecydować się, albo: 1. Bóg NIE zesłał na nas pandemię, albo 2. Bóg jest bardzo, bardzo zły. Wybierz jedno, albo drugie.
pat2020.04.27 6:20
Powiedziano :"Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa." Bóg daje życie i Bóg je zabiera. IDŹ, PRZEPADNIJ, MARO PRZEKLĘTA.
Franek2020.04.27 8:45
„Bóg daje życie i Bóg je zabiera”. Bóg niczego nie daje, bo dwoje ludzi bez pomocy boga, nawet po pijaku, zrobią dzieciaka. Ale wygląda na to, że Bóg chętnie życie zabiera. Tak, Hitler i Stalin byli amatorami w mordowaniu ludzi, bo Biblia mówi, że ‘Bóg wymordował w potopie prawie cały starożytny świat’ – a więc wszystkich, również zwierzęta. Księga Rodzaju 7:17, 18, 19, 20, 24.
Ted2020.04.27 9:51
Tylko z pomocą dobrego Boga nawet takie ludzkie patowirusy, jak ty, zanieczyszczają Boży świat i choć niewarte, by żyły, z Jego łaski jakoś wegetują, póki ich diabli nie wezmą, którym służą do grobowej deski.
Franek2020.04.27 10:01
Ted, Czy możesz odnieś się do faktów, do Księga Rodzaju (o potopie), zamiast ględzić o swoich wierzeniach?
Ted2020.04.27 10:07
Słuchaj żydzie, ty wiesz, jak było, więc po co pytasz ? Wtedy zło utonęło, teraz będzie wypalone. Szykuj zboczony żywot na sąd. I ciesz się, że to jeszcze nie dziś.
Franek2020.04.27 10:39
„Wtedy zło utonęło, teraz będzie wypalone” A więc potwierdzasz moje podejrzenia o istnieniu niebiańskiego psychopaty, który kiedyś ludzi topił, teraz zesłał na nas koronowirusa (i jak dotąd zamordował 200k niewinnych ludzi), a w przyszłości będzie smażyć. Tak?
Ted2020.04.27 10:54
Topił i będzie wypalał bestie, dusze dobrych zabiera do siebie, ale bestiom daje czas, więc przemyśl sprawę.
Nesse2020.04.27 9:35
A kim Pani jest, aby wyrokować, kto jest mordercą, a kto nim nie jest? Czy właśnie to nie jest przykład tej "pychy i ziemskiego pojmowania wszechrzeczy"? Nie jest Pani sędzią nad ludźmi, tylko chyba ten Bóg o którym Pani tak rozprawia, więc proszę pokornie zamilczeć i prosić o jego wybaczenie, że tak łatwo odbiera Pani jego boskie kompetencje.
Ted2020.04.27 10:02
Kto morduje - jest mordercą. Ale nawet morderca może się nawrócić, gdy będzie żałował swojego czynu. Takie rozeznanie Bożych praw ma każdy człowiek w swojej duszy. Niech mowa twoja będzie tak - tak, nie- nie...Nazywanie rzeczy po imieniu jest obowiązkiem chrześcijanina i za to wielu świętych zginęło śmiercią męczeńską, np. ks. Popiełuszko. Letni zostaną wypluci, są bezwartościowi.
Franek2020.04.27 10:21
“Letni zostaną wypluci” Ted, czy zawsze mówisz półprawdy? Apokalipsa 3.15-16 "Znam uczynki twoje, żeś ani zimny, ani gorący. Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, a nie gorący ani zimny, wypluję cię z ust moich." Tak, pisarz zachwala gorących (wierzących) i zimnych (ateistów) a Letnich (agnostyków siedzący na przysłowiowym płocie) potępia.
Ted2020.04.27 11:02
Durny żydzie, na pewno takiego półczłeka, półzwierza, gotowego mordować, wierzącego, że jest nad-człowiekiem, gorszącego słowem i czynem, pełnego nienawiści do ludzi i Boga - czeka wielka nagroda,tak wielka,jak cała wieczność - ale w piekle. A twój antychryst czeka na ciebie już u drzwi, szykuj się, a zanim pójdziesz w ramiona twojego boga-szatana, przemyśl jeszcze, bo to, że żyjesz - świadczy o niepojętym miłosierdziu Boga, który takie potwory utrzymuje przy życiu i daje szansę na nawrócenie, co jest dla człowieka myślącego - niepojęte.
Franek2020.04.27 11:45
Ted, ty znowu ględzisz swoje schizofreniczne brednie zamiast uważnie cytować to co jest napisane w Biblii. Ty nie poprawiaj Boga - Objawienie Jana wyraźnie pisze, że Jezus pochwala ateistów. A piekła nie ma, no, chyba, że dla niektórych hipokrytów co są wściekli na Boga że pierwszych (dewociarzy) zrobi ostatnimi. Ha,ha :-)
Ted2020.04.27 12:15
Napalił się Franek do nieba. A co byś ty tam robił ? Drugą rewoltę po tej, co ją Lucyfer wywołał ? Zanim tam pójdziesz, a kto wie, może i tak być, to musisz wynicować swoją żydowską duszę na drugą stronę i wzorem pierwszych apostołów - odpracować swoje grzeszne życie i zgorszenie, które od lat siejesz po świecie. Powodzenia, stary.
Nesse2020.04.27 10:56
Z Pana wypowiedzi wynika, że chrześcijanie są pozbawieni empatii i wyobraźni. Świat nie jest tak czarno-biały jak się Wam wydaje. Nie powinno się osądzać człowieka nie znając motywów jego postępowania, historii życia. Czasami mam wrażenie, że Ci zawyrokowani przez Was "zwyrodnialcy" są pod względem moralnym o wiele lepszymi ludźmi, bo potrafią zrozumieć drugiego człowieka. Nie wydają od razu sądów, bo "tak jest tak".
Ted2020.04.27 11:19
Łagodzenie zwyrodnienia - wyrozumiałością dla grzeszników- to twoja kolejna furtka do piekła. Dla grzechu wyrozumiałości nie ma, ale dla grzesznika tak, jeśli pojął, że zgrzeszył i żałuje oraz postanawia poprawę. Ateiści wymordowali miliony ludzi w imię władzy proletariatu, miliony dzieci - przez aborcję, ale są dla siebie wyrozumiali, szatan włada ich życiem i jest ich bogiem. Moralnie jesteś dno, bestia w skórze baranka, gotowa zabić bez znieczulenia, bo nie masz ŻADNYCH zasad, ani poczucia winy. Po prostu inteligentna bestia , zdolna do wszystkiego.
Nesse2020.04.27 11:47
Łatwo zrzucić winę na ateistów, tak zapewne Hitler, Stalin, Mao byli ateistami, zabijali i to było bardzo złe i nie ma na to usprawiedliwienia. Nie ma usprawiedliwienia także dla morderców w imię Boga. Nie zapominajmy, że Kościół też ma wiele krwi na rękach, bo jak wytłumaczymy te wszystkie pogromy Żydów, spalenie Biblioteki Aleksandryjskiej i wymordowanie "niewiernych" Bogu? Jak wytłumaczymy wszystkie krucjaty, nawracanie ogniem i mieczem "pogan"? Jak wytłumaczymy inkwizycję, palenie na stosach? Ba, do tego samego worka można wrzucić grzechy kolonistów, którzy też byli chrześcijanami i którzy próbowali nawrócić ludy Ameryk, Afryki, Azji, a przynieśli im tylko głód, zniewolenie i choroby. Śmierć w imię czego? Może powie mi Pan, że Ci chrześcijanie żałowali swoich grzechów i dzięki temu poszli do nieba? Mam nadzieję, że nie. Oni święcie wierzyli, że tak trzeba, że mordują bestie a nie ludzi, bo z góry ich ocenili. Oni nie czuli, że popełniają grzech. Tą wypowiedzią potwierdza Pan tylko moje obawy, że jesteście dobrzy tylko w wydawaniu osądow. Przestańcie podwarzać kompetencję Waszego Stwórcy.
Ted2020.04.27 12:06
Każdy będzie sądzony według swoich zasług. Komu służysz, temu przypadniesz w udziale. Dlatego wielu katolików, służących szatanowi, jest równych, w swoich czynach - ateistom. Nie zmienia to jednak faktu, że XX wiek i wszystkie zbrodnie komunistów i niemieckich nazistów - są dziełem ateistów i satanistów.
Nesse2020.04.27 12:22
O i na pierwszym zdaniu powinien Pan zakończyć swoją wypowiedź i wziąć sobie te słowa do serca. W końcu nie Panu jest decydować, kto na co zasłużył.
Arek2020.04.26 19:56
Staniesz przed Bogiem na sądzie ostatecznym i własne twoje słowa będą świadczyły przeciwko tobie, a szatan je przypomni, też przeciwko tobie.
Franek2020.04.27 0:07
"Bóg zesłał na nas pandemię", a ja jeszcze mam stanąć przed Bogiem, za mówienie prawdy, tak? Arek, coś się tobie pochrzaniło. Tak było w sowieckim Gułagu (chyba mi nie powiesz, że niebo jest sowieckie). Arek, „kopanie lezącego” jest nikczemnością (nawet, jeżeli to robi wszechmocny). A jeżeli stanę przed terrorystą, to powiem jemu, to samo, co mówię tobie teraz, że mordowanie ludzi przez uduszenie (koronawirus w pierwszej kolejności wyniszcza płuca) to bardzo, bardzo, bardzo zły pomysł.
Franek2020.04.27 10:46
Komentarz do Ted (brak miejsca we właściwej kolumnie) Ted piszesze: „Wtedy zło utonęło, teraz będzie wypalone” A więc potwierdzasz moje podejrzenia o istnieniu niebiańskiego psychopaty, który kiedyś ludzi utopił w powszechnym potopie, teraz zesłał na nas koronowirusa (i jak dotąd zamordował 200k niewinnych ludzi), a w przyszłości będzie nas smażyć. Tak?
Ted2020.04.27 12:26
Bestie wypali, wysmaży i jeszcze w ogień wieczny wrzuci. Tak napisane i tak będzie. Kiedy- to nie wiadomo. Tylko że psychopatą to sam jesteś, bo popierasz mordowanie niewinnych dzieci, ale o swoją d..ę, co ją mogą smażyć, to się panicznie boisz- hipokryto.
Franek2020.04.27 15:10
Ted, to nie ma znaczenia czy Franek popiera mordowanie niewinnych dzieci czy nie, bo my rozmawiamy o tym czy istnieje niebiański dyktator, który teraz rozsiewa koronawirusy, a w przyszłości będzie kogoś smażyć (jakieś zbiorowy grill). W mojej ocenie nic nie wskazuje na to, żeby taki niebiański „siewca wirusów” w ogóle istniał. Ale jeżeli wierzący upierają się, że wiedzą lepiej, to niech tak będzie, jedynie nazwijmy dyktatora po imieniu i to wszystko (ja już to zrobiłem, aby wyręczyć mniej śmiałych). Poza tym piszesz: „Tak napisane i tak będzie”. No to teraz ja zabawię się w adwokata diabła i zapytam: „A co jeżeli ten wieczny ogień piekielny rzeczywiście istnieje, ale jest przygotowany tylko dla tych co czytają Biblię bez zrozumienia? Co byś powiedział na ten fragment Biblii?: …Obłudnicy, dobrze prorokował o was Izajasz: Lud ten przybliża się do mnie swymi ustami i czci mnie wargami, ale ich serce daleko jest ode mnie. Lecz na próżno mnie czczą, ucząc nauk, które są przykazaniami ludzkimi” (Mt 15:3-9).
Ted2020.04.27 17:40
Twoim bogiem jest szatan, on też zna wszystko i tak, jak ty, odrzucił Boga-Stwórcę, by stworzyć własny świat, wedle własnych upodobań. Jak mu wyszło, wszyscy widzą, słyszą i czują.
Franek2020.04.28 1:57
„Twoim bogiem jest szatan…Jak mu wyszło, wszyscy widzą, słyszą i czują” Powyższy artykuł mówi o tym, że to "Bóg zesłał na nas pandemię", a nie Diabeł. Zatem, nie wiem jakim cudem tutaj oberwało się Diabłu. Przecież już potwierdziłeś, że to • chrześcijański Bóg utopił ludzi i zwierzęta w potopie; • że to Bóg dzisiaj rozsyła wirusy; • że to Bóg przygotował piekło na przyszłość; • itd. Zatem, czy możesz być bardziej precyzyjny?
XD2020.05.1 13:54
Ciekawe co mu zrobiły dzieci umierające na malarię, sprzedawane do niewoli kobiety w Turcji, gwałcone nastolatki w Arabii Saudyjskiej, umierające z pragnienia wielodzietne rodziny w Somalii, ofiary rasizmu, faszyzmu, kultu patriarchatu, homofobii, fanatyzmu religijnego? Dzięki Ci Boże, że znalazłeś czas na zesłanie nam pandemii, pomiędzy innymi codziennymi zadaniami: karaniem dzieci malarią, topieniem azjatów w powodziach, gwałceniem ministrantów na plebaniach, zabijaniem głodujących bezdomnych, a torturowaniem więźniów politycznych. THANK YOU GOD. https://www.youtube.com/watch?v=IZeWPScnolo
Piotr Nowak2020.04.26 12:56
Fajna fotka. Zawsze jak widzę coś takiego to zastanawiam się jak bardzo trzeba być spierrdolonym żeby myśleć że umieszczanie takich zdjęć w przestrzeni publicznej przekona kogokolwiek do zmiany decyzji w sprawie aborcji. Trzeba mieć całkowicie zlasowany mózg...
pat2020.04.26 13:04
Diabeł się boi tego wizerunku, ty też - jakie to oczywiste.
Piotr Nowak2020.04.26 13:13
Taa... Jasne oczywiście
Niejestemrobotem2020.04.26 16:23
Diabła nie ma, a ludzie mają to gdzieś. No chyba że jest to pokazywane publicznie w miejscu gdzie widzą to ludzie, którzy sobie nie życzą, wtedy ludzi to irytuje.
Ewa2020.04.26 16:46
Jak widać - lewactwo uwielbia masochizm, włazi nieproszone na katolickie portale i bełkoce, że ich irytuje wizerunek Jezusa, bo Go publicznie pokazują. Kto was tu zaprasza, hipokryci, do przestrzeni publicznej ludzi wierzących ? Mawiają "diabli ich przynieśli" i coś w tym jest.
J.P2020.04.26 17:01
Myślę, że nie chodzi o wizerunek Jezusa a raczej o zastaw socjotechniki na samej górze artykułu.
Ewa2020.04.26 17:10
Tłumaczę ci ponownie, to jest portal wierzących, nie wchodź i nie cenzuruj tego, co nie jest przeznaczone dla ciebie. Masz tysiące stron internetowych, na które szanujący się katolik nie wchodzi, gdzie lansują się osoby twojego pokroju.
J.P2020.04.26 18:06
Przepraszam ale czy pogodę w intermecie sprawdzają sami meteorolodzy? I z jakich to powodów nie jest przeznaczone dla mnie? Osoby mojego pokroju widzą to czego Ty nie widzisz przez swój zawezony światopogląd albo nie chcesz zobaczyć jak Cię wkrecają. Ewidentnie jesteś manipulowana, problem w tym, że ci to nie przszkadza i tyle.
Ewa2020.04.26 21:21
Jeśli ktoś sobie nie życzy pornografii, nie wchodzi na takie strony, jeśli ty nie życzysz sobie czytania i oglądania treści katolickich - nie wchodź na frondę i nie nawijaj makaronu na uszy bez składu i ładu. Idź do diabła, dosłownie iw przenośni, jeśli jego wartości ci odpowiadają.
Niejestemrobotem2020.04.26 17:22
Trochę się nie zrozumieliśmy. Nie chodzi mi o Jezusa, chociaż w obiektach państwowych go być nie powinno. Miałem na myśli to zdjęcie płodu. Nie mam nic przeciwko temu zdjęciu na frondzie. Czy jakimś zamkniętym wykładzie. Tam mam go gdzieś. Przeszkadza mi tylko, jeśli tego typu rzeczy są eksponowane publicznie, jak to robi pewna fundacja na bilbordach.
Ewa2020.04.26 17:42
Przeszkadza ci zdjęcie płodu ? Bo co ? Sam takim byłeś, co w tym niewłaściwego, że chrześcijanie zwracają uwagę, że to jest człowiek, zasługujący na szacunek tak samo, jak ty i ja ? Jestem pewna, że ten widok budzi wasze sumienie, dotyka duszy, którą chcieliście zabić w sobie i budzi niepokój w waszych sercach. Dlatego tak wściekle odrzucacie tę prawdę o wartości życia ludzkiego od poczęcia.
Niejestemrobotem2020.04.26 18:12
A zanim jest płód ludzie uprawiają seks. Seks jest piękny, przyjemny, a nie można go pokazywać na bilbordach. A tutaj mamy zmasakrowany płód, wyglądający drastycznie, którego widok serio może wywołać obrzydzenie czy koszmary u bardziej wrażliwych dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. I dlatego pewnych rzeczy nie powinno się pokazywać publicznie, z szacunku do ludzi. Już pomijając, że zwykle te plakaty to manipulacja, pokazywanie zdjęć ze zmanipulowanymi podpisami, niewłaściwe podpisanie tygodnia ciąży itd. I nie pisz o prawdzie w kontekście czegoś, co obiektywnie żadną prawdą nie jest.
Ewa2020.04.26 21:35
Jesteście tak lewacy tępi, że nie dziwota, iż nawet sam Bóg ma z wami problem. Seks jest piękny, ale jego owocem bywa nowe życie i durny lewak jest tak nieodpowiedzialny, że wyseksi nowego człowieka, a potem wmawia całemu światu do upadłego, że to, co zrobił, to nie człowiek,więc zabija własne dziecko, ale nie pozwala przeciw morderstwu protestować, bo to " może wywołać obrzydzenie czy koszmary u bardziej wrażliwych dorosłych, ale przede wszystkim dzieci.". Tylko szatan może wymyślić tak pokrętną interpretację morderstwa bezbronnej ludzkiej istoty.
Niejestemrobotem2020.04.26 21:51
A już miałem nadzieję na kulturalną dyskusje. Po pierwsze, nigdy nie popierałem lewicy, i nie jestem lewakiem, tylko liberałem. Czy kobieta jest mniej człowiekiem niż płód? Jeśli nie, to ma prawo do usunięcia ciąży. Do decydowania o swoim ciele. Można uznać, że to prawo powinno być ograniczone do początku ciąży, aby jednak chociaż częściowo zadbać o prawa płodu, szczególnie, jeśli rozwinie się tak, że ma już działający mózg. Ale domaganie się zakazu aborcji w każdej sytuacji, jak to robi anty-choice to już bestialstwo. A stosowane przez nich metody są poniżej jakichkolwiek standardów.
Ewa2020.04.26 22:08
Matka nie zabije dziecka, zabójczyni dziecka to nie Kobieta, ale Morderczyni. Zwłaszcza, że po urodzeniu może bez konsekwencji zrzec się dziecka, zostawić je w szpitalu - darując mu życie. Jej ciało jest odrębne od ciała dziecka- ona jest tylko chwilowym żywicielem i dlatego nie ma prawa do ciała dziecka, a tym bardziej do jego rozrywania na strzępy. Ale tyś jest Lech keller i tysiąc innych biesów, więc szkoda wlewać do dziurawego dzbana jakiekolwiek wartości - wyciekną.
Niejestemrobotem2020.04.26 22:16
Zapewniam Cię Ewo, że nigdy nie pisałem pod innym nickiem na Frondzie, niż ten którego używam obecnie. Ty nie jesteś po prostu w stanie zrozumieć, że dla kogoś, a wręcz dla większości ludzi aborcja nie jest morderstwem. A płód nie jest człowiekiem. Zwłaszcza na początku ciąży. Piszesz, że może urodzić i zostawić, ale najpierw musi być 9 miesięcy w ciąży. W tym czasie ma nie mieć prawa do swojego ciała? Ma być niewolnicą płodu? W imię czego? Anty choice chce zakazać im prawa wyboru nawet jeśli w tej ciąży są w wyniki gwałtu, czy wiadomo na 100%, że po urodzeniu dziecko będzie cierpiało, albo umrze w bólu, albo długie lata będzie wegetować. I dlatego pomysły anty choince to bestialstwo.
Ewa2020.04.26 22:34
Ty też nie jesteś człowiek, tylko bestia i co ? Takie bestie nie powinny żyć i brukać swoimi grzechami świata, a żyją."Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził" -tak o Judaszu powiedział Jezus.
ds2020.04.27 0:00
Nie-robocie ! Ewa ma rację ! To dziecko jest zmasakrowane! Tak ! Ale jeżeli jest aborcja, to takie dziecko najpierw rozrywa się na kawałi w brzuchu, a potem wyjmuje ! Nie wiedziałeś o tym? To zdjęcie do tego zmierzało! Pewnie, wolicie nie patrzeć i nie wiedzieć, wtedy łatwiej usunąć !
Niejestemrobotem2020.04.27 8:55
To co piszesz jest idealnym pokazem kłamstw i manipulacji, przez które nie lubimy tych plakatów i tych organizacji. Obecnie i to już od dość dawna przy wczesnej aborcji stosuje się leki poronne, przy późniejszej metodę próżniową. Ale anty-choice propagują te kłamstwa o rozszarpywaniu dalej, bo napisanie prawdy, że w większości aborcji nie cierpi ani płód, ani kobieta nie brzmi tak dobrze propagandowo jak bajeczki o rozrywaniu.
pat2020.04.27 9:04
Proponuję ci, debilu, byś wlazł do rury, a tam, wynajęty oprawca, wprowadził wiertarkę górniczą i ciebie przewiercił wzdłuż i wszerz. Zapewniam cię, to nic a nic nie boli. Raz będzie spokój z twoimi psychopatycznymi wywodami, zboczony chazarze i powietrza mniej skażonego diabelskimi wyziewami twojej paszczy.
Nesse2020.04.27 10:01
A ja proponuję Panu poczytać coś innego niż Fronde i ulotki szarlatanów z środowisk prolifowskich.
Nesse2020.04.27 9:54
Ani Ty, ani Ewa nie macie racji, bo jesteście zbyt leniwi, albo zbyt głupi, aby zrobić jakikolwiek research i sprawdzić, że powyższe zdjęcie przedstawia płód dziecka chorego na syrenomelie. Jego organy wewnętrzne, takie jak choćby nerki są nierozwinięte, nie jest w stanie wydalać, bo nie posiada odbytu. To nie jest zdjęcię aborcjowanego dziecka, tylko prawdopodbnie obumarłego płodu, gdyż nie było w stanie przeżyć poza organizmem matki, bo jak miałoby to zrobić? To wspaniały przykład MANIPULACJI środowisk prolifowskich...
Ted2020.04.27 10:50
Ale patomorfolog się znalazł. To jedno z delikatniejszych ujęć ofiary aborcji, są też takie, że człowiek rozumny przestaje wierzyć w człowieczeństwo takich bestii, jak ty, choć próbujesz w diabelski sposób zejść z tematu zasadniczego na margines tych potwornych zbrodni. Twoje fizyczne organy mnie nie interesują, ale ten twój duchowy organ jest martwy, więc jesteś chodzącym, oddychającym i wydalającym pustostanem. Bestią w ludzkiej skórze.
Nesse2020.04.27 11:13
A skąd Pan czerpie taką wiedzę, że to zdjęcie przedstawia akurat "zaborcjowany płód"? Nie ruszają mnie jakoś mocno Pana osądy, bo oczywiścię już mnie Pan zdefiniował, ale chyba wolę być "bestią", niż człowiekiem tak bardzo ograniczonym w swoich poglądach i tak bardzo bezmyślnym w powtarzaniu frazesów z banerów prolifowców, jakim jest Pan.
Kate2020.04.27 12:46
Jak cię nic nie rusza, to po co łazisz po takich portalach, pajacu ? Wyzwolony dureń od jakichkolwiek uczuć empatii wobec mordowanych dzieci, matoł zapatrzony we własne ego i udający mędrka. Tu nie ma miejsca dla takich narcyzów.
Nesse2020.04.27 13:06
Wow, nie postrzegam siebie za jakiegoś mędrka, a już na pewno nie za narcyza. Ale jak widzę, że artykuł propaguje nieprawdę, to próbuję to w merytoryczny sposób wyprostować, abyście nie rozprzestrzeniali w świat takich zakłamanych głupot. Uwierz mi, że mam więcej empatii niż Ty i mogę to stwierdzić nawet po samym sposobie wypowiedzi.
Kate2020.04.27 14:20
Mordercy dzieci też mówią o empatii dla matek mordowanych niewiniątek. Macie pełne pyski frazesów, każdą zbrodnię potraficie usprawiedliwić. Ale nie z Bogiem te numery - dranie bez sumienia i litości.
Nesse2020.04.27 21:44
No to Bóg będzie mnie osądzał, a nie jakaś Kate na Frondzie.
anonim2020.04.26 13:14
Trwale zlasowany mózg mają ci, których stać na taki komentarz. Szczerze ubolewam
Wojtek Polak2020.04.26 19:04
''jak bardzo trzeba być spierrdolonym żeby myśleć że'' aborcja to prawo do ''wolności''. Piotruś za to wszystko przyjdzie zapłacić i módl abyś zapłacił za swoje ohydę i zbrodnie przeciwko najsłabszym tu na ziemi.
antymarksista2020.04.26 12:56
. Ignorancja Boga i Jego prawa zakreśla coraz szersze kręgi. Ludzka pycha doprowadziła do kuriozalnych sytuacji, gdzie niektórzy sami stawiają się w roli Boga. Decydują o życiu i śmierci, dobru i złu bez jakiejkolwiek korelacji z dziesięciorgiem przykazań. Moralność staje się relatywna, a ludzkie relacje ulegają zwyrodnieniu. - Bóg upomina... Na razie upomina. .
J.P2020.04.26 13:00
Naturze jest obojętne czy wierzysz, że to Bóg jest siłą sprawczą. Naprawdę.
antymarksista2020.04.26 13:18
Kim dla ciebie jest Bóg, a czym natura?
J.P2020.04.26 13:41
Poniekąd tym samym.
antymarksista2020.04.26 14:48
Otóż nie, bowiem Bóg jest Stwórcą wszystkiego i Ojcem stworzenia, a natura została wyprowadzona z Jego myśli i woli i ukierunkowana ku dobru. Człowiek został obdarzony rozumem i jako jedyne stworzenie otrzymał prawo wyboru pomiędzy dobrem, a złem. To prawo jest dla człowieka błogosławieństwem albo przekleństwem w zależności, jak z niego korzysta. Kiedy człowiek stawia się ponad boskim prawem dzieje się źle. Bóg człowieka w swym miłosierdziu stara się jednak ostrzec przed złym wyborem. Wszak stawką jest wieczność, ale czy człowiek tego chce? Historia nie raz dowiodła, że odtrącenie Boga prowadzi do nędzy i cierpienia. Nie godzi się Boga odrzucać i na pewno się nie opłaca.
J.P2020.04.26 16:13
Otóż jeśli jesteś mi to w stanie udowodnić to jestem otwarty. Fanaberie typu- Ojciec dobry i jego stworzenie ułomne nie przekonywuja mnie również, tak jak straszenie Bogiem. Nie widzę również ostrzeżeń Boskich, widzę i doświadczam ostrzeżenia natury (brak wody, głód). Jedno pytanie, co się stanie z Bogiem gdy ostatni jego wyznawca zginie?
antymarksista2020.04.26 18:21
Ja Ci nie udowodnię wprost istnienia Boga. Gdybym Go widział przestałbym wierzyć, bowiem dowód na istnienie Boga nie wymaga wiary. Natomiast wiara daje niemalże 100% pewność w istnienie Bytu Absolutnego i tylko ignorant nie zgodzi się z tak postawioną tezą. Po pierwsze Ziemia i cały wszechświat podlega prawom. Klasyczna fizyka Newtona za pomocą języka matematycznego te prawa opisuje i dowodzi istnieniu odwiecznego porządku w tym świecie. Mechanika, optyka, termodynamika, elektryczność, magnetyzm, a potem ogólna i szczególna teoria względności, teoria pola pokazują geniusz funkcjonowania świata. Człowiek odkrywał i cały czas odkrywa, nowe zjawiska, nowe zależności, a będąc istotą rozumną wykorzystuje je do swoich celów, niestety nie zawsze w sposób zasadny. Spójrz na kosmos, jego bezkres i porządek. Spójrz na atom, cząsteczkę, minerały, węglowodory, na mikrokosmos - elektrony, miony, taony, protony, cząsteczki elementarne - neutrino, kwarki, antyneutrino, promieniowanie α, β, γ i żeby nie brnąć dalej wiele innych, a człowiek wciąż i wciąż odkrywa. (Przepraszam za bałagan w przekazie) Pojawiają się nowe teorie i nowe próby poszukiwań. Słyszymy o laureatach nagrody Nobla, odkrywcach ułamkowych cząstek Geniuszu. Czego człowiek szuka? Chemia, biologia, medycyna, biochemia, genetyka itd. itd. Wszędzie panuje porządek, chyba, że człowiek go zaburzy. Nie zawsze bowiem zdobytą wiedzę stosuje w imię miłości do drugiego człowieka. Często przekracza uznane normy etyczne, a dokładnie gwałci Boże Prawo zawarte w dekalogu. Relatywizuje moralność wynikającą z prawa naturalnego (przyrodzonego, bożego). Jezus Chrystus - wcielony Bóg (postać historyczna) na stronach Ewangelii porządkuje dekalog do tego stopnia, że nie powinniśmy mieć problemu z odróżnieniem dobra od zła, wykorzystaniem potencjału tego świata w sposób właściwy, a jednak pokusa złego bywa silniejsza, i człowiek Bogu się sprzeniewierza. Stawia się ponad Nim.Zaprzecza Jego istnieniu. Bóg pragnie dla człowieka dobra tu i w wieczności. Dlaczego człowiek Go odtrąca? To ludzka pycha dezawuuje Boga. Powracając do ładu w tym świecie polecam zainteresowanie się ciągiem Fibonacciego. Na You Tube jest wiele ciekawych filmów na ten temat. Polecam również bardziej ambitny materiał, wykłady prof. Michała Hellera z Centrum Kopernika Nauk Interdyscyplinarnych i jego gości. Jeśli nie uwierzysz, to przynajmniej będziesz się mierzyć z wątpliwościami. Pozdrawiam, życzę wszystkiego dobrego, z Panem Bogiem
antymarksista2020.04.26 19:26
Co się stanie z Bogiem gdy ostatni jego wyznawca zginie? Masz na myśli materialną część człowieka - ludzkie ciało, czy człowieka kompletnego wraz z jego duszą? Jeśli to pierwsze, to kontynuowanie wymiany poglądów jest bezzasadne, jeśli zaś w człowieku dostrzegasz coś więcej, to problem zostaw Bogu. Jako Stwórca zna człowieka na tyle dobrze, że do takiego stanu nie dopuści. Bóg jest najlepszym z psychologów i socjologów, a przykłady relacji człowieka z Bogiem znajdziesz w Piśmie Świętym. Polecam czytania na każdy dzień na podst. kalendarza liturgicznego. Wiarę potrafi skutecznie ożywić,a wątpliwości rozwiać Św. Paweł w swych listach, genialny socjolog. Osobiście uważam, że powinien zostać pierwszym klasykiem w dziedzinie nauk społecznych. Głód i cierpienia, o których wspomniałeś w znacznej mierze, i nie muszę Cię do tego przekonywać, są efektem ludzkich zaniedbań lub celowego działania niezgodnego z Bożą moralnością. Cierpienie zaś, jego pochodzenie, zasadność i skala jest bardzo rozległym tematem. Krótko tylko wspomnę, że nie ma takiego człowieka, poza Matką Boską, który by czegoś w swoim życiu nie przeskrobał, a zatem jeśli jest wina, powinna być kara. Bóg jest miłosierny, ale i sprawiedliwy. Są oczywiście cierpienia niezawinione, których nie potrafię wytłumaczyć, ale Jezus Chrystus został ukrzyżowany, a przecież nie zasłużył na to. Wierzę zaś, że niezawinione cierpienie będzie po wielokroć wynagrodzone. Jeszcze raz pozdrawiam
Jadwiga 2020.04.26 20:40
Antymarksisto! Uwielbiam, takie jak twoje, tego typu komentarze. Są obszerne, długie, ale jakże mądre.Też tak myślę, jak ty, ale nie wiem, czy umiałabym tak dobitnie i mądrze odpowiedzieć. W dodatku z takim stoickim spokojem. Pozdrawiam, i nie zmieniaj się.
J.P2020.04.27 12:02
"Ja Ci nie udowodnię wprost istnienia Boga" Dziękuję "Natomiast wiara daje niemalże 100% pewność w istnienie Bytu Absolutnego i tylko ignorant nie zgodzi się z tak postawioną tezą. " Zatem wiara w Kriszne, Cthulhu i w co tam kto jeszcze wierzy jest niemal 100% dowodem na istnienie ich.
antymarksista2020.04.27 15:32
Żeby uwierzyć potrzeba minimum intelektualnego wysiłku. Nie każdego na to stać.
J.P2020.04.28 7:35
Raczej wyobraźni, a wyobraźnia z rzeczywistością się mija. Jeśli tym sposobem próbowałeś mnie ponizyc to tymbardziej twój wywód jest biczym innym jak fantasmagoria i w sercu to czujesz bo się złościsz. Kosmos i porządek w nim nie oznacza, że Twoje wyobrażenia Boga są prawdziwe.
Moher2020.04.26 12:52
Zadufany w sobie homo sapiens uważa się za mądrzejszego od stwórcy icały czas "poprawia" jego dzieła; owoce tego widać wszędzie....
Justyna S2020.04.26 12:47
No to Bóg jest wyjątkowym cynikiem, bo robi wszystko to czego chce lewica. Eutanazje dla osób starszych i aborcje dla osób młodszych z chorobami współistniejącymi jak ostatnio 18 letnia osoba....
a moze to ludzie sa cynikami, a Bog wie wiecej?2020.04.26 13:03
To czlowiek zabija (wprowadzajac eutanazje),a nie Bog. Czy to Bog kazal zyc w rozpuscie ludziom w Sodomie i Gomorze? Nie - oni sami wybrali rozpuste (a Bog ich sprawiedliwie za to ukaral), tak jak dzisiaj ludzie wybieraja eutanazje, rozpuste, wypuszczaja wirusy. Pan Bog to dopuszcza, poniewaz dal wolna wole czlowiekowi. Ale mowi tez - badz mi posluszny, wypelniaj moja wole, moje przykazania. Skoro czlowiek nie jest posluszny Bogu, Logosowi, Madrym Przykazaniom i wybiera grzech - zasluguje na kare Boga.
Her Flick2020.04.26 15:27
..i biskupowi z Koszalina i 110 księżom z Italii - i 84 zakonnicom???
XD2020.05.1 13:18
Ej a kto będzie tą boską karę wymierzał? Już stosy układają dla bezbożników, heretyków i rozpustników? Szafoty rosną na horyzoncie jak grzyby po deszczu, pętle zawiązują się na szyjach wszystkich, którzy wybierają inaczej niż jedyna słuszna interpretacja Biblii? Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że Bóg stawia szafoty i podpala stosy..? Bo wiesz... to właśnie robi Kościół od setek lat, z Bogiem na ustach i pochodnią gotową zawsze na ukaranie jakiejś zbłąkanej owieczki. A zbłąkanych owieczek było całkiem sporo w historii religii katolickiej. Uwielbiam szczególnie spektakularne wojny husyckie i spalenie na stosie Jana Husa za to, że śmiał twierdzić że dobro wobec bliźniego jest ważniejsze niż złoto Kościoła i władza papieży pasibrzuchów. A musicie wiedzieć, że w tamtym czasie było w jednym momencie aż trzech papieży, którzy skakali sobie wzajemnie do gardeł. A to wszystko dlatego, że propozycje reform pośrednio krytykowały bogactwo KK i rządzę władzy jego hierarchów. Niewiele się od tamtych czasów zmieniło w mentalności duchownych. Wciąż stawiają swoje złoto, nieruchomości i liturgiczne ciuszki wyżej niż pomoc potrzebującym. Złote krucyfiksy - symbol okrutnej śmierci, którą straszycie swoje dzieci - zgina karki papieżom i biskupom krzywiąc im kręgosłupy, również moralne, ale wybudować za taki krzyż szkołę dla dzieci w Angoli, czy studnie głębinowe dla ogarniętej głodem i suszą Somalii to już problem. To co KK robi z pieniędzmi ściąganymi w podatkach od niewierzących woła o pomstę do nieba. A wy się rzucacie że Owsiak zbiera miliony od ludzi którzy faktycznie chcą się dorzucić. Kościół natomiast zdziera nawet z tych którzy nie chcą się dorzucać ;)
Ewa2020.04.26 13:13
Przecież ty też umrzesz po jakiejś chorobie, czy w wypadku i nie nazwie tego nikt - eutanazją. A pojęcia aborcji to zupełnie nie rozumiesz i piszesz głupoty.
antoni.s2020.04.26 12:47
Właśnie ogłoszono że w kwietniu zostaną przeprowadzone cztery testy,brawo pis!!!
pat2020.04.26 13:06
Milczenie jest złotem, zwłaszcza, jeśli to, co się chciało napisać - jest idiotyzmem.
antoni.s2020.04.26 16:36
To oficjalna informacja,tyle że zmanipulowana,uczę się od tvp ,obserwuję i analizuję reakcję społeczną,to poważny eksperyment społeczny więc trochę szacunku proszę.