Reforma MSZ. Minister Rau: Zmiany muszą być fundamentalne - zdjęcie
03.02.21, 08:15Fot. Vargunn via Wikipedia, CC 4.0

Reforma MSZ. Minister Rau: Zmiany muszą być fundamentalne

23

Jestem absolutnie przekonany, że zmiany muszą być fundamentalne, systemowe i jednoznaczne. Z tym przekonaniem przystępowałem do prac nad ustawą” – powiedział szef resortu spraw zagranicznych odnosząc się do prac nad ustawą o służbie zagranicznej.

W rozmowie z „Gazetą Polską” Zbigniew Rau dodał, że najważniejsze jest oddzielenie elementu politycznego od urzędniczego i w tej kwestii resort bardzo wyraźnie odstawał od reszty administracji rządowej.

Szef MSZ dalej zaznaczył:

Podstawowe założenie funkcjonowania administracji rządowej sprowadza się do tego, że w państwie demokratycznym większość parlamentarna powołuje swój rząd. Ma on realizować wolę wyborców we władzy wykonawczej. Zatem do każdego ministerstwa wchodzi minister, wiceministrowie. To są ludzie odpowiedzialni za realizację politycznego mandatu w danym resorcie”.

W dalszej części rozmowy dodał, że w związku z tym w ministerstwie są setki czy nawet tysiące urzędników, którzy niezależnie od wyniku wyborów mają te same kompetencje i zadania. Zaznaczył, że to eksperci – ludzie z doświadczeniem i fachową wiedzą, którzy mają służyć państwu bez względu na to, kto formułuje rząd i czyja wola polityczna jest realizowana w resorcie. Dodał:

Aby ci urzędnicy najbardziej merytorycznie, najbardziej skutecznie wspierali polityków w resorcie, muszą być apolityczni. To rzecz oczywista. Dlatego mamy w każdym resorcie korpus służby cywilnej, a więc urzędników, którzy mają swoje przywileje w zamian za apolityczny charakter ich pracy”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (23):

Morduś2021.02.5 8:03
Zlikwidować służbę dyplomatyczną.Będą potężne oszczędności.Poprzez ogłoszenie w "Prawdzie" poinformować cały świat o tym że wstaliśmy z kolan i że wszyscy mogą nam skoczyć na kancik .
Polexit2021.02.3 19:57
Jak okazuje się, ten Żydek to wielki kpiarz!!!
Skrzypek na dachu2021.02.3 18:52
Nie mozna wierzyc w slowa Pana Rau kiedy takiego ambasadora wysyla do Moskwy nomenklaturowca antypolskiego bezboznego eskimosa globaliste .
Walter2021.02.3 14:46
Sprawa prawa aborcyjnego ma przykryć niepowodzenia rządu w związku z pandemią koronawirusa. Ten temat ma odwrócić uwagę od bankructw tysięcy firm w związku z bezsensownymi obostrzeniami. Całym krajem rządzi Jarosław Kaczynski, tak więc wszystkie decyzje rządzącym są jego decyzjami na nieszczęście dla naszego kraju. Na temat tego człowieka pragnę przedstawić parę niewygodnych dla niego faktów. "Osiągnięcia" brylanta.:) "1.Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Jarosław Kaczyński wprowadził w błąd społeczeństwo, podając nieprawdę o przeznaczeniu dla ITI przez władze Warszawy 460 mln zł na przebudowę stadionu Legii" 2 Jarosław Kaczyński wyrokiem sądu ma przeprosić Ludwika Dorna za insynuacje jakoby nie płacił alimentów na dzieci z poprzednich małżeństw. 3. Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że prezes PiS Jarosław Kaczyński ma przeprosić za nazwanie SLD organizacją przestępczą'. Sąd postanowił, że Kaczyński ma też wpłacić 10 tys. zł. na Polski Czerwony Krzyż 4. Sąd Najwyższy uznał że Jarosław Kaczyński ma przeprosić Agorę za insynuacje w sprawie finansowania Agory przez komunistycznych oligarchów. 5. Warszawski Sąd Okręgowy orzekł, że Jarosław Kaczyński musi na własny koszt opublikować sprostowanie podanej przez siebie w audycji "Rozmowy niedokończone" na antenie Radiu Maryja informacji, jakoby Declan Ganley, lider i założyciel partii Libertas, popierał Traktat Lizboński i twierdził, że jest on dobry. Sprostowanie ma zostać opublikowane w TV Trwam i Radiu Maryja. 6. "Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyrokiem I instancji ma przeprosić byłego ministra spraw wewnętrznych Janusza Kaczmarka i wpłacić 10 tys. zł na cel dobroczynny za to, że nazwał go "agentem-śpiochem" 7. Zgodnie z wyrokiem sądu Prezes PiS Jarosław Kaczyński przeprosił Agorę SA za porównanie wydawanej przez nią "Gazety Wyborczej" do "Trybuny Ludu z 1953 r.". 8. Zgodnie z wyrokiem sądu Prezes PiS Jarosław Kaczyński musi przeprosić PSL za stwierdzenie, że posłowie tej partii "opowiedzieli się za legalizacją miękkich narkotyków". 9. We wrześniu 2002 roku Sąd Rejonowy skazał Kaczyńskiego na 3 tysiące złotych grzywny, uznając, że w 2001 roku umyślnie zniesławił Aleksandra Gudzowatego słowami, jego firma Bartimpex w większym stopniu reprezentuje interesy Rosji niż Polski. Według sądu Kaczyński popełnił przestępstwo umyślne."
Darek2021.02.3 13:29
Zmiany już bolszewicki PiSowski MSZ wprowadził w życie - asystent Urbana, sekretarz PZPR został właśnie ambasadorem P(ZPRb)iS w Moskwie . brawo bolszewicy PiSowscy - na prawdę wasz pęd ku komunie jest niepohamowany.
Anonim2021.02.3 13:09
Już zreformowaliście radio (program trzeci) i stadninę w Janowie Podlaskim. Wy już lepiej zostawcie ten kraj. Ile razy można budować lotnisko w Radomiu?
Wielka Norka2021.02.3 12:09
To temat zastępczy ! Co dalej z protoruńskimi norkami.
YORK2021.02.3 11:29
ROBISZ COS W TYM TEMACIE CHLOPIE?
Anonim2021.02.3 11:01
Nie wiem, gdzie tkwi błąd, ale do Sejmu i Senatu wybieramy same szumowiny i miernoty? w tym również nie-polskie? To jest już jakieś przekleństwo?
Anonim2021.02.3 10:45
MSZ do likwidacji? odwołać wszystkich ambasadorów i personel dyplomatyczny? powołać nową służbę, i nazwa tu nie jest istotna? dokończyć to, co Solidarność spartoliła?
Pola2021.02.3 10:22
Tłumaczenie słowa "Rau" z niemieckiego to; szorstki, chropowaty, nierówny, surowy, zaczerwieniony, ochrypły, dziki, surowy, ostry, nieokrzesany, szorstki. Typowy Polak.
katolicka deratyzacja Polski2021.02.3 13:02
Skad sie biora tacy kretyni jak ty ???
Siostra Pola2021.02.3 13:58
Na skutek penalizacji aborcji.
hehehe2021.02.3 9:49
Czyli przyznajecie się, że przez ostatnie 6 lat budujecie gmach na zgniłych fundamentach :-)))
Anonim2021.02.3 9:36
wpierw musiałby nastąpić potop? bicie piany? macie trudności w odwołaniu ambasadora Rp w Moskwie - byłego sekretarza komucha Urbana, rzecznika PRL-u?
Przyślijcie tu kundli2021.02.3 9:22
Zniszczyć twarz ładnych kobiet europejskiej rasy - każdą Wonder Woman. Jedyna wizja uzdrowienia człowieczeństwa.
wasze matki to kurwy.2021.02.3 9:19
Jak widzę tą waszą agenturę , jak wasi - Informatycy, uczeni, i wszystkie garniturki liżą jaja waszych twardzieli ze służb, jak wierzycie w przyjaźń z ładnymi dziwkami i bronicie ich wmawiacie sobie śmieci że one są równe wam żeby wam smakowały. A ci informatycy bronią tego waszego gówna i myślą że są bohaterami, szlachetnego systemu. Torturowałbym widłami wasze bacie na waszych oczach.
hehehe2021.02.3 9:52
Możesz leczyć swoje paranoje gdzie indziej ? To jest forum a nie psychiatryk :-)
wszystkie matki to kurwy.2021.02.3 9:11
I tak jesteście ścierwem wszyscy. A jak myślisz że kupisz swoją ładną kobietę, podróżami, dużą chatą, i dostosowaniem do jej potrzeb to jesteś idiotą. I tak się puści, a to wszystko, remonty, podróże, imprezy,kawiarnie, to jest jej podświadome ciągnięcie do puszczalstwa, wy śmieci bez honoru.
Śmiem wątpić.2021.02.3 9:11
MSZ zbudowany z wielkim wysiłkiem po 1945 i utrwalony z wielkim wysiłkiem po 1991 przez Geremka, wiecznie żywy. W innym wypadku Polacy znowu będą posądzani o "antysemityzm".
ładne policjantki - kurwy.2021.02.3 9:01
Nie będzie żadnej reformy. Agentki dalej będą dziwkami, a każdy niewygodny jak ja za mówienie prawdy i szkodzenie wyzwoleniu ładnych kobiet, ma gwarantowany zastrzyk trucizny w szpitalu, nóż w więzieniu, i kulę na komisariacie. Idźcie do diabła Polsko, europejska raso, cała planeto i Jezu co kocha was wszystkich.
Michał Jan2021.02.3 8:56
To dość mocne stwierdzenie po 5 latach nieskrępowanych rządów.
Józef2021.02.3 8:42
PiS i apolityczność, przecież u nich nawet sprzątaczka musi być w partii.