Przepełnione cele, wszy, koronawirus. Dramatyczne warunki polskich więźniów na Białorusi - zdjęcie
17.06.21, 15:07Fot. screenshot - YouTube (RMF24)/Kremlin.ru

Przepełnione cele, wszy, koronawirus. Dramatyczne warunki polskich więźniów na Białorusi

18

Żona aresztowanego na Białorusi polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta opowiedziała „Rzeczpospolitej” o dramatycznych warunkach, w jakich przebywają więzieni przez reżim Aleksandra Łukaszenki polscy działacze na Białorusi.

Oskarżeni o „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitację nazizmu” działacze Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i Andrzej Poczobut od blisko trzech miesięcy przebywają w białoruskim areszcie. Grozi im nawet kilkanaście lat łagrów.

Andrzej Poczobut niedawno zakaził się koronawirusem. Władze nie informują jednak o jego stanie zdrowia, adwokaci nie mogą przekazywać najbliższym żadnych informacji o sytuacji zza więziennych murów. O widzeniu z bliskimi nie ma mowy.

- „Obawiam się o jego zdrowie i życie”

- mówi „Rzeczpospolitej” Oksana Poczobut.

Opowiada o otrzymanym niedawno liście, jaki jej mąż napisał 8 czerwca.

- „W jego celi przebywa 13 osób, wszędzie są wszy. Andrzej cierpi na zaburzenia rytmu serca, musi ciągle przyjmować odpowiednie leki. Lekarz nam mówił, że nie możemy tego zaniedbać, a tam przecież nie ma żadnej opieki medycznej. A jeszcze ten koronawirus”

- relacjonuje.

Kobiecie pozwolono jedynie przekazywać lekarstwa. Nie wskazano jednak jakie lekarstwa i nie zgodzono się na skierowanie dziennikarza na badania.

- „Z tego, co Andrzej pisze, zrozumiałam, że w więzieniu pozwolono mu leżeć przez dwie godziny”

- dodaje Oksana Poczobut.

Jak informuje dziennik, w więzieniu, w którym przebywa polski działacz, od godziny 6 do 22 więźniom nie wolno leżeć ani siedzieć.

Zarówno Andrzej Poczobut jak i Andżelika Borys nie chcą jednak opuścić Białorusi.

- „Dokładnie nie wiem, jak to wyglądało, ale przypuszczam, że Andrzej odmówił, bo byłaby to podróż w jedną stronę. W liście napisał mi coś takiego: pobyt w więzieniu kiedyś się skończy, a sumienie ze mną pozostanie na zawsze. Rozumiem go, ale dla mnie jednak najważniejsze jest jego zdrowie i życie”

- opowiada żona Andrzeja Poczobuta.

kak/Rzeczpospolita

Komentarze (18):

heniek2021.06.18 14:00
anonim to sowiecki trol dyżurny
Waldi2021.06.18 11:01
Obecnie trwa zmasowany atak kacapskich hakerów, hejterów, trolli i głupich szkopskich kapciowych na Polskę, to widać po wpisach kacapów na tym portalu. Każdy POLSKI, prawdziwie POLSKI portal musi wprowadzić logowanie, ale rejestracja musi być poprzez np. podanie PESEL-u i jego weryfikację, wtedy będzie widać kto jest kto. Bardzo łatwo jest zasiać zaczadzonym głupotę i nienawiść, w tym do własnego Państwa, a to już krok od tragedii.
Anonim2021.06.18 2:53
TAM POWINIEN SIE ZNALESC < MACIEREWICZ > KTORY CALY CZS PODJUDZAL PRECIW ROSI I BIALORUSI , A TO SA TEGO EFEKTY
LBAC SOBAcza ...suka2021.06.18 4:01
CIEBIE TAM BRAKUJE SOWIECKI PASTUCHU..
Olej2021.06.17 18:47
Sowiecka norma ,,demokratycznych praw człowieka'' smród, bród, wszy i na koniec kula w potylicę. Taki będzie powiew wyzwoleńczej wolności ze wschodu.
oficer LWP2021.06.18 8:47
śmierć Stachowiaka to twoja pisowska norma, 2 osoby powieszone w celi to twoja pisowska norma
z prawej2021.06.18 11:09
No to ja przypomnę Polakom "miłość" PO-PeeZeL i "uściski miłości" tzw seryjnego sobotniego samobójcy: ś.p.... Lepper, kpr. Zielonka, gen. Petelicki, płk. Tobiasz, chor. Muś, prof. Grocholewski, prof. Dulinicz, Róża Żarska, Dariusz Szpinieta, itd. O czym ty mówisz kacapski "oficerze".
oficer LWP2021.06.18 11:33
wymieniłeś i potwierdziłeś polskie standardy bez wzgledu jaka partia rzadzi, kto został oskarżony, skazany za to co wymieniłeś? bo to co ja wymieniłem to winni są ewdentnie funkcjonariusze reżimu PIS, uważasz pisowska przybłędo, że jak będziesz mjnie nazywał kacapskim oficerm to od tego w tej pustej pisowskiej głowie będzie więcej rozumu? to tylko pokazuje jaki z ciebie prymityw, że muisisz swoje śmierdzące pisowskie ego dowartościowywać inwektywami co jest jest już normą u piso-katolików, zapewne jakiś pedofil ksiądz da rozgrzeszenie i w ramach pokuty 10 razy wystawisz mu żopę, co za pisowskie łakno
Etam.2021.06.17 16:50
W tych celach to powinni się znaleźć tzw. "polscy" rządzący.
Etam.2021.06.18 11:54
Dokładniej mówiąc, to polityka "polskich kolejnych rządów" względem Białorusi na przestrzeni lat jest kary godna. Czy w jakikolwiek sposób i kiedykolwiek Łukaszenka wtrącał się w sprawy Polski ? - Szkoda, że Polska nie ma takiego Prezydenta.
Po11... precz z komunia... mateuszjegliński2021.06.17 15:43
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński jest, jak mówi jego własnoręcznie napisana bullshit wikipedia, - "urodzony" bez pomocy rodziców. Coś jest z tymi gudłajami; jeden jest "czystej krwi niemieckiej żydem" a ten Jan Hertrich-Woleński zrodzony bez pomocy rodziców? Ulepiony z gówna, ale kto, co "tknęło" to gówno do życia?
Anonim2021.06.17 16:03
Wolenski , zamknij morde
Po 11 ...2021.06.17 15:39
To piękne. Pamiętam jak frendzel wyśmiewał "komfortowe" warunki w skandynawskich więzieniach, a teraz nagle wszy, brud, paskudne jedzenie, przemoc i tortury, wam przeszkadzają?
mateuszjegliński2021.06.17 15:27
No cóż, mimo wszystko więzienia, to nie hotele pięciogwiazdkowe.
katolik2021.06.17 15:18
Nie ma szczepionki na katar i nie będzie, nie ma odporności populacyjnej na katar i nie będzie. Polacy dali się oszukać, biorąc chemię genetyczną, jak Naród bez przyszłości, realizowany jest plan ludobójstwa, holocaustu, eksterminacji Narodu. Wszystko od początku co powiedzieli , mówią i co powiedzą naziści SSPIS i pseudoznachorzy z rady było, jest i będzie kłamstwem, aby robić panikę i zastraszać społeczeństwo, PINKAS powiedział-- ze szczepionkami nie będzie problemu, wywołamy taki strach, ze będą chciec szczepionki. Bill Gates-- moimi szczepionkami dokonam największego holocaustu w historii. Pseudoszczepionki będa powodować wiele chorób i śmierc, tak są zaprogramowane. Wszystko nadaje się do prokuratury, jest złamaniem Konstytucji, praw człowieka i obywatela
I co rząd PiS zrobił w tej sparwie?2021.06.17 15:17
Gdzie jest MSZ? Gdzie jest premier, prezydent? Co robią żeby om pomóc???
Irena2021.06.17 15:28
Do więzienia nie wpuścili konsula polskiego, tłumacząc, że to obywatel białoruski, a nie polski. MSZ zapewne działa dyskretnie, niekoniecznie trąbiąc o tym w mediach.
Szybki Lopez2021.06.17 22:07
Irka oddaj moje dwa złote.