Przemycali amfetaminę w butelkach po alkoholach regionalnych. Staną przed sądem - zdjęcie
30.03.21, 14:57fot. policja.pl

Przemycali amfetaminę w butelkach po alkoholach regionalnych. Staną przed sądem

7

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez małopolski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej wspólnie z CBŚP i KaOSG. Z ustaleń śledczych wynika, że do Szwecji przemycano płynną amfetaminę w butelkach z etykietami regionalnego polskiego alkoholu. Do sprawy zatrzymano 4 osoby, w tym podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Funkcjonariusze uniemożliwili przemyt 7 litrów płynnego narkotyku.

Śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się m.in. przemytem narkotyków z Polski do Szwecji prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Śledczy ustalili, że grupa rozpoczęła działalność jeszcze w 2016 roku, a w jej skład wchodzili mieszkańcy województwa małopolskiego, głównie Krakowa oraz powiatu gorlickiego i miechowskiego. Członkowie grupy są także podejrzani o oszustwa oraz fałszowanie dokumentów, na podstawie których wyłudzano kredyty i pożyczki gotówkowe, zapewniając prawdopodobnie finansowanie działań związanych z przemytem i obrotem narkotyków.

Z zebranego materiału wynika, że podejrzani przemycali do Szwecji płynną amfetaminę w butelkach oznaczonych etykietami jednego z tradycyjnych, regionalnych, polskich trunków alkoholowych. Miało to na celu zmylenie funkcjonariuszy, w przypadku ewentualnej kontroli. Narkotyk transportowano drogą morską do Szwecji, gdzie płynną substancję przetwarzano na proszek tj. siarczan amfetaminy, a potem wprowadzano do obrotu. Oprócz samego narkotyku, do Szwecji przemycano również półprodukty służące do wytwarzania amfetaminy.

Łącznie w ramach wspólnych działań CBŚP i SG zatrzymano 4 osoby i przejęto 7 litrów płynnego narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych siarczanu amfetaminy, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych.

Zatrzymanych oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna z nich podejrzana jest o kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły wytwarzania, przemytu i wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji odurzających, fałszowania dokumentów, a także oszustw kredytowych.

Sprawa jest rozwojowa i śledczy wyjaśniają jej wszystkie okoliczności. Ustalają inne osoby mogące mieć związek z nielegalnym procederem.


mp/policja.pl

Komentarze (7):

Anonim2021.03.30 19:27
Jaka jest roznica w narkotykach dopuszczonych do legalnego obrotu i tymi niedopuszczonymi? Dlaczego za posiadanie jednych jest kara a za chlanie wodki nie?
Anonim2021.03.30 21:23
demokracja, za malo ludzi uzywa rzeczy inne od tych znanych, jesli spadnie drastycznie spozycie alkoholu wiezienie grozic bedzie jak najbardziej... wszystkie lumpy i menele sa bojownikami wolnosci bym przez caly rok na legalu mogl wydac 10-20 zl na alkohol bez obaw ze pojde siedziec
x2021.03.30 23:09
Nie bez znaczenia jest wpływ religii, wedle której Bóg promował jedne narkotyki, a nie wypowiadał się o innych.
ladychapel2021.03.30 15:14
Muszę z przykrością stwierdzić, że moi rodacy Litwini-Budrysy chlają bez opamiętania. Są NUMERO UNO nie tylko w Europie. A bimber na Litwie jest robiony nawet krowich gówien. Pewnie z tęsknoty za Najjaśniejszą Rzeczpospolitą, za kulturą.
ladychapel2021.03.30 15:18
Bałwanie! Niestety. Litwini za Polską nie tęsknią.
katolik2021.03.30 15:07
amfetamina nie jest gorszym morderstwem niż zakaz pójścia do lekarza i ten zakaz jest ZLECENIEM morderstwa. Dlaczego jedni maj stanąc przed sadem a mordercy kt órzy wzięli kasę od Gatessa za holocaust, za robienie z Polaków głupków i bydla nie mają odpowiadać za morderstwo Polaków!
ladychapel2021.03.30 15:01
NAPRAWDĘ DZIWNE JEST TO JAK ALKOHOL SPOWSZEDNIAŁ ORAZ CZYNY PO JEGO WYPICIU POPEŁNIANE. A polskie destylarnie pracują na pełnych obrotach dystrybuując ten najcięższy legalnie dostępny narkotyk na świat cały. Katolicka Polsko - wstydź się