Prymat krajowych konstytucji potwierdza orzecznictwo państw członkowskich UE - zdjęcie
19.07.21, 18:10fot. yt/parlament europejski

Prymat krajowych konstytucji potwierdza orzecznictwo państw członkowskich UE

8

- Trybunał Konstytucyjny, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, będzie orzekał czy Konstytucja RP jest nadrzędna nad prawem unijnym, w którym wskazał na przekroczenie kompetencji przez TSUE.

- Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jeśli sąd krajowy uzna, iż prawo krajowe narusza prawo unijne, ma obowiązek odstąpić od stosowania takich przepisów prawa krajowego, bez względu na to, czy mają one charakter ustawowy, czy konstytucyjny.

- Zgodnie z treścią Konstytucji RP oraz utrwalonym orzecznictwem TK, normy polskiej Konstytucji są nadrzędne nad innymi normami prawnymi. Wyrok w sprawie oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej może zapaść 3 sierpnia.

- Instytut Ordo Iuris przygotował analizę orzecznictwa ośmiu państw członkowskich Unii Europejskiej, która potwierdza, że od blisko 50 lat sądy konstytucyjne konsekwentnie uznają prymat obowiązywania konstytucji krajowej nad prawem unijnym.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ - LINK

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stoi na stanowisku, że po uznaniu przez sąd państwa członkowskiego, iż prawo krajowe narusza prawo Unii Europejskiej, sąd krajowy ma obowiązek odstąpić od stosowania sprzecznych przepisów krajowych, niezależnie od tego, czy mają one rangę ustawową, czy też konstytucyjną. Pogląd ten znalazł zastosowanie w sprawie kolejnych nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), które, między innymi, dotyczyły możliwości odwołania się od uchwał KRS w sprawie powołań sędziów Sądu Najwyższego (SN). Uwzględnienie wyroku TSUE pozwoliło Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu rozpatrywać odwołania kandydatów na sędziów SN od uchwał KRS odrzucających ich kandydatury.

Wniosek o rozstrzygnięcie przez Trybunał Konstytucyjny, czy Konstytucja RP jest nadrzędna nad prawem unijnym, złożył Prezes Rady Ministrów. Zdaniem wnioskującego, stwierdzenie wyższości prawa unijnego nad Konstytucją RP stanowi przekroczenie kompetencji TSUE. Jednocześnie, wnioskodawca podkreśla, że nie kwestionuje zasady prymatu prawa unijnego przed normami krajowymi niższego rzędu (ustawami, rozporządzeniami).  Wyrok w tej sprawie może zapaść 3 sierpnia.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego (w różnych składach), normy polskiej Konstytucji są nadrzędne nad innymi normami prawnymi, w tym prawa unijnego. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę orzecznictwa ośmiu państw członkowskich Unii Europejskiej, które na przestrzeni dziesięcioleci potwierdzały w swych rozstrzygnięciach prymat obowiązywania krajowych konstytucji nad prawem unijnym.

- Sądy konstytucyjne państw członkowskich Unii Europejskiej wielokrotnie orzekały o prymacie obowiązywania konstytucji krajowych nad prawem unijnym. Także ugruntowane stanowisko polskiego Trybunału Konstytucyjnego wpisuje się w orzecznictwo sądów konstytucyjnych zarówno „starej” jak i „nowej” Unii Europejskiej, stawiających jasne granice realizacji przez organy unijne kompetencji przyznanych im przez państwa członkowskie. Wyrok, który może zapaść 3 sierpnia, zapewne będzie okazją do podtrzymania i rozwinięcia dotychczasowej linii orzeczniczej – wskazał Łukasz Bernaciński, Zastępca Dyrektora Centrum Analiz Legislacyjnych Instytutu Ordo Iuris.


mp/ordoiuris.pl

Komentarze (8):

Nie będą nam tu szwaby decydować2021.07.20 14:31
o prymacie krajowych konstytucji w szwabskim orzecznictwie!
zaciekawiony2021.07.20 4:17
A w ilu z tych państw rząd łamie własne lokalne prawa? Nikt nie dyskutuje o prymacie Konstytucji - bo orzekł TK wiele lat temu. Chodzi o stosowanie istniejących zapisów w Konstytucji RP, które mówią np. o prymacie ratyfikowanych umów międzynarodowych w tym traktatów z UE nad polskimi ustawami. PiS nie ma większości by zmieniać konstytucję, więc łamie ją ustawami, które klepią obsadzone przez polityków PiS Trybunały jak TK.
Seraf2021.07.20 0:08
To, co kiedyś przemocą dyktowała Moskwa, teraz uzurpuje sobie Berlino-Bruksela. Totalitaryzm już nie czerwony, nie brązowy ale czerwono-brązowy czyli pseudo tęczowy.
Hanys GórnoŚląski2021.07.19 19:55
Niejaki "tsue" zwany dla jaj "sądem" to instytucja w 100% ZAWISŁA od komisarzy ue - od nich otrzymuje polecenia do wykonania, orzeczenia do opublikowania i pensje. Chyba tylko skończony debil wierzy że "tsue" to prawdziwy, niezawisły sąd. Juz sam skład tej komisyjnej przybudówki zdradza że jest to unijnoeuropejski chłopiec na posyłki.
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.07.19 18:41
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Anonim2021.07.19 18:30
Fronda dalej gra głupich lewaków ??? Prymat krajowych konstytucji już dawno został sprzedany tak samo przez szatanistyczny PIS. Pozbawainie suwerenności jest celem UE od samego początku i PIS i PO, SLD realizują te rozkazy od lat. Więc szatanistyczny PIS od znamienia Bestii Antychrysta niech nie gra idiotów jak i lewakoateiści wspierający w tym PIS jak nikt od dawna.
matis892021.07.19 18:31
Napisał matis89.
Skrzypek na dachu2021.07.19 18:26
Wielka demonstracja przeciw Lockdown Warszawa 1ego Sierpnia 2021 .