Proroctwo Ratzingera. Oto jak zmieni się Kościół - zdjęcie
03.10.21, 08:38ratzinger-yt-ewtn

Proroctwo Ratzingera. Oto jak zmieni się Kościół

32

Przyszłość Kościoła może wyrosnąć i wyrośnie z tych, których korzenie są głębokie i którzy żyją z czystej pełni swojej wiary. Nie wyrośnie z tych, którzy dostosowują się jedynie do mijającej chwili ani z tych, którzy tylko krytykują innych i zakładają, że sami są nieomylnymi prętami mierniczymi; nie wyrośnie z tych, którzy podejmują łatwiejszą drogę, którzy unikają pasji wiary, twierdząc, że wszystko, co stawia im wymagania, co ich uraża i zmusza ich do poświęcenia siebie jest nieprawdziwe i nieaktualne, despotyczne i legalistyczne. 

Ujmując to bardziej pozytywnie: przyszłość Kościoła, po raz kolejny, jak zawsze, zostanie ukształtowana przez świętych, to znaczy przez ludzi, których umysły nie zatrzymują się na hasłach dnia, ale dociekają głębiej, którzy widzą więcej niż widzą inni, ponieważ ich życie obejmuje szerszą rzeczywistość. 

Bezinteresowność, która czyni ludzi wolnymi, osiąga się jedynie poprzez cierpliwość małych codziennych aktów samozaparcia. Przez tę codzienną pasję, która sama objawia człowiekowi w ilu wymiarach jest on niewolnikiem własnego ego, przez tę codzienną pasję i tylko poprzez nią oczy człowieka powoli się otwierają. Widzi tylko na tyle, na ile przeżył i przecierpiał. 

Jeśli dzisiaj prawie nie jesteśmy już w stanie uświadomić sobie Boga, to dlatego, że tak łatwo przychodzi nam uciec od samych siebie, od głębi naszego jestestwa za pomocą narkotyku takiej czy innej przyjemności. W ten sposób nasza własna głębia wewnętrzna pozostaje dla nas zamknięta. Jeśli prawdą jest, że człowiek widzi tylko sercem, to jakże jesteśmy ślepi! 

Jaki to wszystko ma wpływ na problem, który rozpatrujemy? Oznacza to, że chełpliwe i głośne twierdzenia tych, którzy wieszczą Kościół bez Boga i bez wiary, to wszystko pusta paplanina. Nie potrzeba nam Kościoła, który celebruje kult działania w modlitwach politycznych. To jest zupełnie zbędne. Dlatego też on sam siebie zniszczy. 

To, co pozostanie, to Kościół Jezusa Chrystusa, Kościół, który wierzy w Boga, który stał się człowiekiem i obiecuje nam życie po śmierci. Ksiądz, który nie jest nikim więcej niż pracownikiem socjalnym może być zastąpiony przez psychoterapeutę i innych specjalistów; ale ksiądz, który nie jest specjalistą, który nie stoi [z boku], obserwując grę, udzielając oficjalnych rad, ale w imię Boga stawia się do dyspozycji człowieka, który towarzyszy ludziom w ich smutkach, w ich radościach, ich nadziei i strachu, taki ksiądz na pewno będzie potrzebny w przyszłości. 

Pójdźmy krok dalej. Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra – Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku. Nie będzie już w stanie zajmować wielu budowli, które wzniósł w czasach pomyślności. Ponieważ liczba jego zwolenników maleje, więc straci wiele ze swoich przywilejów społecznych. 

W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów będzie postrzegany dużo bardziej jako dobrowolne stowarzyszenie, do którego przystępuje się tylko na podstawie samodzielnej decyzji. Jako mała wspólnota, będzie kładł dużo większy nacisk na inicjatywę swoich poszczególnych członków. Niewątpliwie odkryje nowe formy posługi kapłańskiej i będzie wyświęcał do kapłaństwa wypróbowanych chrześcijan, którzy wykonują już jakiś zawód. 

W wielu mniejszych parafiach lub autonomicznych grupach społecznych opieka duszpasterska będzie zazwyczaj prowadzona w ten sposób. Obok tego niezbędna również będzie posługa kapłańska w pełnym wymiarze czasu, jak dawniej. 

Ale we wszystkich tych zmianach, w których, jak można się domyślać, Kościół na nowo odnajdzie swoją istotę i pełne przekonanie, co do tego, co zawsze było w jego centrum: wiary w Trójjedynego Boga, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w obecność Ducha Świętego aż do końca świata. W wierze i modlitwie na nowo uzna sakramenty za formę oddawania czci Bogu, a nie za przedmiot wiedzy liturgicznej. 

Kościół będzie wspólnotą bardziej uduchowioną, nie wykorzystującą mandatu politycznego, nie flirtującą ani z lewicą, ani z prawicą. To będzie trudne dla Kościoła, bo ów proces krystalizacji i oczyszczenia będzie kosztować go wiele cennej energii. To sprawi, że będzie ubogi i stanie się Kościołem cichych. 

Proces ten będzie tym bardziej uciążliwy, że trzeba będzie odrzucić zarówno sekciarską zaściankowość, jak i napuszoną samowolę. Można przewidzieć, że wszystko to będzie wymagało czasu. Proces będzie długi i żmudny, tak jak droga od fałszywego progresywizmu w przededniu rewolucji francuskiej – kiedy biskup mógł być uważany za błyskotliwego, jeśli wyśmiewał się z dogmatów, a nawet sugerował, że istnienie Boga wcale nie jest pewne – do odnowy w XIX wieku. 

Ale kiedy minie już proces tego odsiewania, wielka moc popłynie z bardziej uduchowionego i uproszczonego Kościoła. W totalnie zaplanowanym świecie ludzie będą strasznie samotni. Jeśli całkowicie stracą z oczu Boga, odczują całą grozę swojej nędzy. Następnie odkryją małą trzódkę wyznawców jako coś całkowicie nowego. Odkryją ją jako nadzieję, która jest im przeznaczona, odpowiedź, której zawsze potajemnie szukali. 

A zatem wydaje mi się pewne, że przed Kościołem bardzo trudne czasy. Prawdziwy kryzys ledwo się zaczął. Będziemy musieli liczyć się z tym, że nastąpią straszliwe wstrząsy. 

Jestem jednak równie pewny, co pozostanie na koniec: nie Kościół politycznego kultu, który już jest martwy, ale Kościół wiary. Może już nie być dominującą siłą społeczną w takim stopniu, w jakim był do niedawna; ale będzie cieszyć się świeżym rozkwitem i będzie postrzegany jako dom dla człowieka, gdzie znajdzie on życie i nadzieję wykraczającą poza śmierć. 

Kościół katolicki przetrwa mimo mężczyzn i kobiet, niekoniecznie ze względu na nich. A jednak, nadal mamy do odegrania naszą rolę. Musimy modlić się i pielęgnować bezinteresowność, wyrzeczenie, wierność, pobożność sakramentalną i życie skoncentrowane na Chrystusie. 

Józef Ratzinger w 1969 roku w rozgłośni Hessian Rundfunk

Misyjne.pl

Komentarze (32):

Maciej Piwowar2021.10.5 9:17
@ Piotr- Z pustego i Salomon Nie Naleje. Mam 71 lat ( Nie jestem Teologiem),ALE WIEM NA 1000% Jest Stwórca Wszech-Świata,czy miano Jego Bóg Wiekuisty? tego NIKT NIE WIE.1)Biblia mówi ( czytając Ją Sensem ,że ludzie to DZIEŁO połączenia Człekokształtnych ,z Genami Wyższej Inteligencji.2) czy wiesz dlaczego tzw. Kosmici Unikają Ludzkości jak ZŁA.??? Po prostu Gen Zwierzęcy ( Militarny) wziął Górę ,nad PACYFICZNYM GENEM tzw. Kosmitów. I wracamy do Meritum Naszej Dysputy.Czyli Jezus Nazarejczyk Syn Człowieczy--Mesjasz ,Nauczyciel --Droga do Wiekuistego BYŁ PACYFISTOM ,i Tego Uczy Ludzi.Dopóki Jego Nauk nie Przyjmiemy ,NIE BĘDZIEMY ZBAWIENI ( PRZYJĘĆ DO BRACI KOSMITÓW).A PRO-FORMA JEZUS TO SYN CZŁOWIECZY ,a Tytułując Go Syn Boży.To Jezusa i Nasz Ludzi Ojcem Pierwotnym był tzw.BÓG. Bóg Wiekuisty JEST ,ale NIE W Rozumowaniu tzw.Kościoła.
piotr2021.10.4 8:41
Kościół może uratować tylko cud. Jednak od czasu gdy wynaleziono komputery ,smartfony , kamery i inne smart-rzeczy , takowe jakoś się nie zdarzają.
kpt Wach2021.10.3 19:09
Naszym papieżem w tym trudnym czasie był i jest Szechter nie Ratzinger sorry z Germańcami nie da sie nawet po węgiersku dogadać a żmija austriacka i tanie voutchery w Alpy tylko dla zasłuzonych komunistów rewolucji
Co ty nie powiesz???2021.10.3 21:21
Szechter.. ? Czyżby? Czyli wasz Mi-Michnik?
Foster2021.10.3 14:13
Tak zawsze było, że święci torowali drogę do zbawienia.
Oj2021.10.3 13:31
bida, bida a jak bida to do........
Bydle żydowskie zboczeniec ciągle na wolności2021.10.3 12:28
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐏𝐨 𝟏𝟏 ... " napastował mego syna (13-latek). Oto co mu "proponowal" cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
A ty durniu nadal te same wstawki wklejasz?2021.10.3 21:25
Lechu! Pytam! Ile razy będziesz ten wpis wstawiał ! Na pewno już kilkadziesiąt razy! Przecież od ciebie i tego wpisu na wymioty zbiera! Na nic cię nie stać? Mózg ci wysechł?
Żyd zboczeniec z Gdańska szuka "miłości"2021.10.3 12:27
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐑𝐄𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐓" złożył memu synowi (13-latek) następująca "propozycje", cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
Anonim2021.10.3 18:53
spier/da/la/j zboczencu
anonim2021.10.3 12:01
Papiez Benedykt XVI jak byl malym chlopcem byl w hitlerjunen tak jak i inni. Gdyby sie zbuntowal, to do piachu poszli by rodzice i cala rodzina. Czy to trudno pojac? . A to co napisales ty Buno, to jest myslenie mlodego czlowieka, ktory o tamtych czasach nie ma pojecia. To bylo pieklo, nikt nie byl pewien czy jutro bedzie jeszcze zyl.
Styki2021.10.3 10:20
Widzial to juz w 69 roku, takiej wizji nie dostaje zwykly smiertelnik. Tak sie zastanawiam czy nie jest on tym , ktory stoi na drodze Szatana by wejsc calkowicie do Kosciola i uczynic "ohyde spustoszenia"
bogdanus2021.10.3 9:58
Nawet niektórzy duchowni zawiedli. Kto obecnie broni KK wartości chrześcijańskich? Ludzie którzy zajmują się polityką i mediami. Któż to są za ludzie? To są parafianie wierni KK, którzy zajmują się polityką i mediami. Główny atak na wartości idzie ze strony polityków i mediów, zaangażowanych w niszczenie wolności słowa i wyznania. Proszę więc nie mówić że KK nie powinien mieszać się do polityki. Polityka jest częściom żęcia publicznego do którego wszyscy mają prawo.
rebeliant2021.10.3 10:16
Tylko, że kk uzurpuje sobie zmuszanie innych do poświęceń i dzięki temu udaję świętą dziewicę, która stoi w rozkroku i udając tak dalej idzie do tej polityki z gołą d...ą frajerów, których kk wziął sobie za owieczki. W Ważnych sprawach kk nabiera wody w usta, pie.przy coś o przebaczeniach co jest w rzeczywistości ucięciem karania - reakcja na atak już jest rezygnacją z przebaczania oraz jest początkiem kary dla atakującego. Zatem faktycznie taką prostytutkę lepiej trzymać z daleka od władz państwowych.
bogdanus2021.10.3 10:44
Znasz znaczenie "wolność słowa i wyznania". Obowiązuje ona wszystkich także i KK. Masz prawo do wszystkiego, oprócz, gdy twoje działanie łamie prawo i krzywdzi innych. Bunt jest złym doradcą, gdy ktoś ci mówi że źle robisz ale i tak zrobisz jak zechcesz, to jest prawo w KK. Natomiast lewicowo-liberalna strona zabrania mówić co ty chcesz. Czym to tłumaczą? Od kilu lat wymyślili sobie definicję "mowa nienawiści", co to takiego. Jest to narzędzie do zamykania ludziom wolności wypowiedzi. Wszystko co powiesz nie zgodnie z linią polityczną, jest zabraniane i niebezpieczne. To są bajki wymyślone przez inżynierię społeczną, dla naiwnego ludu który jest posłuszny i nierozumny. Jest to krok w kierunku totalitaryzmu jaki był w Rosji, Komunie Paryskiej, Chinach. Lewica ma to do siebie że mami ludzi a następnie ich morduje, gdy są nieposłuszni. Ci którzy się zorientowali że zostali oszukani, kończyli w lagrach lub pod gilotyną. Przemyśl temat.
Styki2021.10.3 11:37
"zmuszanie innych do poswiecen? Daj dowody Przebaczenie i kara dwie rozne sprawy.Ogolnie to napisales maslo maslane.
rebeliant2021.10.3 12:53
Bo usilnie i fałszywie patrzysz na kwestie kary oraz słusznej reakcji jednej istoty zaatakowanej na tą istotę, która ten atak wyprowadza. Przebaczenie to akceptacja swoich krzywd. Kara to niezgoda na to odezwa wobec krzywd. Natomiast natychmiastowa reakcja również jest składową kary. Nastręczanie przebaczania jest nierozerwalnie związane z rozbrojeniem się - koniec kropka. Co więc kk robi przy wojsku polskim ?
Styki2021.10.3 13:32
Pragnienie sprawiedliwości jest wpisane w nasze człowieczeństwo. Każdy z nas chce, aby traktowano go sprawiedliwie. Odmowa tej sprawiedliwości jest traktowana jako zamach na godność człowieka. Jest faktem jak wielu ludzi cierpi z powodu braku tej sprawiedliwości. To ich dotyczą słowa Jezusa:” Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni”. Bóg Ojciec gdyby zechciał w pełni skorzystać ze swoich prerogatyw sędziego sprawiedliwego, musiałby zetrzeć nas na proch. Pięknie i jakże prawdziwie mówi o tym psalmista:” Jeśli zachowasz pamięć o grzechach Panie, Panie, któż się ostoi?” Bóg może tę sprawiedliwość, która jest Jego atrybutem, zamienić na miłosierdzie. Dlaczego i jak to czyni jest Jego tajemnicą i nic nam do tego. Konsekwencją ludzkiej sprawiedliwości jest kara za zły czyn, aczkolwiek ta konsekwencja jest negowana przez tych, którzy na tę karę zasłużyli. Jak wiadomo w więzieniach niemal zawsze siedzą ludzie niewinni. Gdyby nie ponury kontekst, zabawne byłoby to, że za karą śmierci są osoby… na tę karę skazane. Ściślej rzecz biorąc są za karą śmierci dla tych, którzy na nią zasłużyli, oni nie zasłużyli, więc w stosunku do nich jest ona niesprawiedliwa. Bardzo dawno temu był człowiek, który uważał, że na tę karę zasłużył. To pierwszy święty Kościoła szerzej znany pod ksywą „dobry łotr”.
rebeliant2021.10.3 13:40
"nic nam do tego" - no nie, gdyż to wszystko nas dotyczy.
man.of.Stagira2021.10.3 9:27
"Nie potrzeba nam Kościoła, który celebruje kult działania w modlitwach politycznych. To jest zupełnie zbędne. Dlatego też on sam siebie zniszczy. " BRAWO Ojciec Święty Benedykt XVI! //
abc2021.10.3 9:59
Obawiam się, że pod tymi słowami rozumiesz zupełnie co innego niż Ratzinger. To ty jesteś politycznie zabetonowaną maczugą z klapkami na oczach, której jedynym celem jest "dowalenie" przeciwnikom politycznym. Żałosny beton!
rebeliant2021.10.3 9:17
"...którzy widzą więcej niż widzą inni" + "... jest on niewolnikiem własnego ego" - no i znowu sekta Jahwe jak i on sam zakołtunili się w wychwalaniu swojej władzy. Otóż istota im więcej umie, im więcej jest w stanie tym bardziej żyje, a wszechmoc jest stanem właściwym. Z drugiej strony ujadanie na ego jest ujadaniem na bycie zdolnym, na to, że jest się w stanie uczynić.
Böno2021.10.3 9:11
Ratzinger należał do Hitlerjugend i bił Żydów oraz kierował nalotami bombowców na Europę ! Już za to będzie się smażył w piekle !
Polak2021.10.3 9:03
Skarby w Częstochowie są warte więcej niż długi Polski. Nie ruszył ich Hitler, nie rusyli komuniści. Dopóki istnieją, Kościół w Polsce będzie silny i żadna propaganda typu tVN nic nie zmieni.
Karol2021.10.3 8:45
Proroctwo z 1969 r. 53 lata temu .
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.3 8:42
kwik kleszej świni odrywanej od koryta! wasze złote czas już się skończyły pedofilne koloratkowe skyrwysyny!
leo2021.10.3 9:12
Przykre, że jednego zdania nie potrafisz napisać bez wulgaryzmów.
nolens volens2021.10.3 9:26
bo to kretyn
JPIII2021.10.3 9:58
To prawda. Te kjesze bydlaki promują i odprawiają modły do starego pedophila boga, który gwałcił 13-letnią qoorwę marynę.
abc2021.10.3 10:03
Opamiętaj się, bo twoim głosem nie przemawia już człowiek, ale pełen nienawiści, złości i wulgaryzmów DEMON! Stałeś się głosem z piekła, głosem zła!
Anonim2021.10.3 18:57
nudny jesteś zmien płyte ,masz problemy psychiczne?? to kup se orotan litu ,ale q-wa już nie samruj ciągle tego samego
Do JPIII...! czyli do Lecha Kellera!2021.10.3 21:34
Jak śmiesz tak o Bogu pisać, o Stworzycielu Świata! To przecież ty jesteś starym pedofilem! Próbujesz teraz tą prawdę o sobie zakrzyczeć...! Nie dasz rady już znieść ! Stare sumienie nie daje ci spokoju! Nie możesz sobie radzić! ... Staniesz ty przed Bogiem, ...oj staniesz! Tchórzu! Będziesz miał czelność to samo wtedy powtórzyć???