Prof. Krysiak: Niemcy już wiedzą, że będziemy potęgą. Nie dajmy się im ograć! - zdjęcie
24.02.21, 17:39Fot. screenshot - YouTube (Poland Daily Live)

Prof. Krysiak: Niemcy już wiedzą, że będziemy potęgą. Nie dajmy się im ograć!

23

Prof. Zbigniew Krysiak podkreśla w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że Niemcy zdają sobie już dziś doskonale sprawę z tego, że wkrótce Trójmorze będzie potęgą gospodarczą w Europie. Zaznaczył, że będą próbować rozgrywać tę rzeczywistość, a Polska nie może dać się ograć.

Niemieckie media w ostatnim czasie chętnie komentując sytuację gospodarczą w Polsce, zauważają sukces polskiego rządu w walce z pandemią koronawirusa. Jesteśmy krajem, który na tle Unii Europejskiej wyjątkowo dobrze radzi sobie z globalnym kryzysem i jako jedyne państwo członkowskie mamy, wedle ekspertów, wrócić do stanu sprzed pandemii jeszcze w tym roku.

W ocenie prof. Zbigniewa Krysiaka na odporność polskiej gospodarki składa się wiele czynników. Ekonomista wskazuje, że została ona dobrze przygotowana do kryzysu przez różne instrumenty i inwestycje. Wymienia tutaj m.in. projekt premiera Mateusza Morawieckiego „Cała Polska strefą ekonomiczną”.

Jako kolejną przyczynę ekspert wymienia wprowadzony przez Zjednoczoną Prawicę system ścigania mafii VAT-owskich, które były polską zmorą w czasach rządów PO-PSL.

W czasie samej pandemii kluczowa była szybka reakcja rządu i programy wsparcia dla przedsiębiorców.

Ważnym czynnikiem w ocenie ekonomisty jest również to, że w przeciwieństwie do innych państw UE, Polska nie jest aż tak bardzo uzależniona od dostaw spoza Unii.

- „Dlatego wnioskiem istotnym z pandemii jest budowanie gospodarki narodowej, odpornej na pandemię i kryzysy, a to znaczy, że produkcja w sektorach kluczowych, takich jak energia, żywność, ubiory, transport, edukacja, komunikacja, przemysł medyczny, farmaceutyczny powinna być w kraju. Nie da się tego zrobić w całości i dlatego koncepcja, którą już zaczynamy rozwijać w Polsce wspólnie z krajami Trójmorza to jest właśnie koncentracja produkcji w naszych krajach Trójmorza z tego względu, że jesteśmy blisko siebie”

- podkreśla prof. Krysiak.

W ten sposób, jak zaznacza, państwa te uniezależnią się również od eksportu z Niemiec. Dziś Niemcy, dostrzegając potencjał Trójmorza, zapowiadają chęć zwiększenia u nas swoich inwestycji.

- „Także Niemcy mają tutaj apetyt na Trójmorze w całości. Widzą, że to będzie się rozwijać i że to będzie potęga. Trójmorze będzie potęgą gospodarczą w Europie i Niemcy rozsądnie tutaj myślą, tylko nie można dać im się ograć. To znaczy nie można tego robić tak jak w Warszawie, gdzie sprzedane są elektrociepłownie, autobusy itd., bo inaczej oni doprowadzą do zdemolowania naszej gospodarki”

- wskazuje.

kak/wPolityce.pl

Komentarze (23):

Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.02.25 11:16
wzrost gospodarczy Polski i.in. krajów Trójmorza jest znacząco zależny od transferu technologicznego i kapitałowego, tudzież wymiany handlowej z rozwiniętymi krajami UE. Ciesze się, że moglem pomóc
T.2021.02.25 10:07
No fajnie, tylko: całe to Trójmorze zawdzięcza swój sukces produkcji podzespołów i montażowniom na potrzeby gospodarki niemieckiej.Słowacja czy Węgry są wręcz uzależnione od niemieckich koncernów samochodowych. A po drugie - z jednej strony opierajmy się na gospodarce narodowej, a w drugim zdaniu jakieś mrzonki, że luźny zbiór gospodarek narodowych to nagle jakieś trójmorskie mocarstwo. No to tak nie działa. Zresztą dobrym przykładem jest rugowanie przez Czechy polskiej żywności. W Trójmorzu łączy nas tylko położenie geograficzne (i to raczej państwa na południe od Karpat niż Polskę), a dzielą interesy.
Mirek2021.02.25 9:47
Prof. Krysiak ma absolutną rację . Polska i kraje Trójmorza mają wyjątkową okazję aby wspólnie utworzyć silny organizm gospodarczy . Proces ten będzie trwał latami ale już się rozpoczął . Rosja słabnie . Niemcy ze względu na politykę migracyjną zmierzają w stronę kalifatu .
Krzysztof2021.02.25 6:41
Wiedzą pewnie dlatego że oglądali TVP. Pytanie czy w to wierzą, a biorąc pod uwagę jak poważnie nas traktują, to chyba nie.
kefas2021.02.24 23:07
Jakie leki pan bierze, ja też chcę !
Überheblich, überlegen, übernehmen, Übergeben,2021.02.24 21:08
überraschen, überfallen Deutschland, Deutschland über allen!
polska to potęga2021.02.24 20:58
do jebaania węgla
anonim2021.02.24 20:41
Kiedyś przepowiednie Klimuszki traktowane były prze ze mnie z przymrużeniem oka , ale chyba zmieniam zdanie. Polska będzie potęgą
Anonim2021.02.24 20:28
Tak panie profesorze..! Jesteśmy narodem wybranym..! Teraz to my będziemy produkować Mercedesy i Eurofightery..A Niemcy krasnale ogrodowe i Toy-toy'e...Naprzód gwiezdnymi szlakami Wielkiego Października...
Monika2021.02.24 18:22
Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89
klient2021.02.24 18:35
zaraziłaś mnie kiłą
Robert2021.02.26 0:20
To się nazywa pasować jak Piłat w Credo
Szczery2021.02.24 18:11
Doskonale sobie radzimy? Bo nasz naród od 220 lat żyje i funkcjonuje w permanentnym kryzysie. Przez cały ten czas byliśmy eksploatowani, wyniszczani i okradani a nawet mordowani, więc weszło nam to w geny przez 11 pokoleń (licząc pokolenie co 20 lat) takiej katorgi.
Jest Fronda? Jest środeczka? Jest LOLcontent!2021.02.24 18:10
j.w.
LOT2021.02.24 18:01
Pan Jezus powiedział "wierzcie we Mnie, módlcie się do Mnie i przyłóżcie ręce do pługa a Ja będę błogosławił trudowi waszemu". I tak zaczyna się dziać. Wiara, modlitwa i praca a resztę należy oddać Miłosierdziu Bożemu.
Anonim2021.02.24 17:57
Już byliśmy raz potęgą, silni, zwarci, gotowi, nie oddamy nawet guzika! Ktoś pamięta jak się skończyło? Jak nie pamięta, to ja przypomnę - wpierd..lem jakiego świat nie widział... Zamiast pierd..lić kocopały o potędze to do roboty, leniwe PiSdzielskie nieudaczniki!
trzaska2021.02.25 9:00
Robotny się znalazł, poza śmierdzącymi wypocinami to nic ci nie wychodzi.
matis892021.02.24 17:55
Będziemy potęgą jak wywalimy z polityki i parlamentu jedną i tą samą klikę służącą masonerii, Rządowi Światowemu NWO, Antychrystowi, Niemcom, UE, Rosji i Izraelowi. Czyli jedną bandę judaszy POPIS, PSL, SLD i ich bękarty Hołownię, Wiosnę i Nowoczesną.
Anonim2021.02.24 17:57
A potem hajli, hajlo - parademarsch!!!
Robert2021.02.26 0:37
" masonerii, Rządowi Światowemu NWO, Antychrystowi, Niemcom, UE, Rosji i Izraelowi"- zabrakło tylko: gejom, weganom, transom, deistom, panteistom, panenteistom, paleowitarianom, polyamorystom, MGTOW, MeToo i zwolennikom ideologii "no-kidding"
Kto jest wrogiem szczepionek i medycyny?2021.02.24 17:51
POLSKAJA KONFIEDIERACJA - "RADZIECKO-POLSKI NARODOWY KOŚCIÓŁ KATOLICKI", kretyństwo SEKTY Z "KOŚCIOŁA" tzw. "SCJENTOLOGII". Mają na sumieniu tysiące niepotrzebnie zmarłych dzieci a także dorosłych którzy mogliby być uleczeni. Ale nie tylko oni bo i inną SEKTA JEHOWYCH.
Foster2021.02.24 17:49
To coś nowego, a ja się szykuję na złe czasy. Trudno mi uwierzyć temu profesorowi.
katolik2021.02.24 17:48
Myślicie, ze Bóg pozwoli masońskim nazistom być potęga, za układ z mordercą Gatessem i sorosem, którzy morduja ludzi. Nie boj. Szczury już się zlatują.