Prof. Kornat: Jezuici są dziś smutnym obrazem klęski - zdjęcie
27.07.21, 20:10Fot. screenshot - YouTube (Blogpressportal)

Prof. Kornat: Jezuici są dziś smutnym obrazem klęski

17

Prof. Marek Kornat mówił w programie „Rozmowa PCh24” o kryzysie Towarzystwa Jezusowego, który w jego ocenie jest „niezwykle smutnym obrazem wielkiej klęski wielkiej idei”. Św. Ignacy, który 500 lat temu przeżył swoje nawrócenie, zdaniem historyka „nie powiedziałby niczego dobrego o obecnych jezuitach”.

- „Kryzys tego zakonu, jego rozkład, jego służba idei progresizmu kładzie się prawdziwym cieniem na posoborowym Kościele, na jego obliczu i to jest niezwykle smutny przykład klęski”

- mówi prof. Marek Kornat.

W jego ocenie jezuici stali się awangardą rewolucji w posoborowym Kościele.

Gość „Rozmowy PCh24” odniósł się do słynnej wypowiedzi obecnego generała zakony o. Arturo Sosy, który stwierdził przed kilkoma laty, że szatan jest jedynie „rzeczywistością symboliczną”, ale nie istnieje jako osobowe źródło zła. Prof. Kornat zauważa w tym rozumowaniu wpływ teologii wyzwolenia.

- „To jest w jaskrawej sprzeczności z depozytem wiary i ktoś kto piastuje takie stanowisko powinien mieć tego świadomość. Pogląd o nieistnieniu diabła jest zaprzeczeniem nauczania Kościoła, które jest niezmienne”

- mówił.

Tomasz Kolanek pytał historyka, czy jezuitom przydałaby się kolejna kasata.

- „Ciężko mi to dekretować, bo świeccy, którzy próbują formułować zadania, co do rządzenia Kościołem, wykraczają poza swoją rolę, ale z całą pewnością mamy w tym zakonie poważny kryzys. Ten kryzys jest chyba głębszy niż w całym Kościele posoborowym i zaradzenie mu przez sankcje dyscyplinarne jest z pewnością konieczne. Nie może być tak, że ktoś prowadzi nauczanie na własną rękę, sprzeczne z ortodoksją katolicką”

- stwierdził.

kak/PCh24TV, PCh24.pl

Komentarze (17):

jula2021.08.26 9:14
Tak wielu wykształconych teologicznie a padli na prostym pojęciu diabła. Strzeżmy się fałszywych proroków. Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną, oby go Bóg pogromić raczył.
ja2021.08.24 4:09
profesor powiedział: "Stworzyliśmy sobie symboliczne figury takie jak diabeł, żeby symbolizowały zło". Czy czasami nie chodziło mu o to, że diabeł jest bytem duchowym, niematerialnym, czyste zło? Szczerze, to namieszał swoją wypowiedzią, takie niedopowiedzenia prowadzą do manipulacji różnych środowisk.
ja2021.08.24 4:13
przepraszam, nie profesor a ojciec Sosa...
Anonim2021.08.23 17:16
to jest efekt, że wielu księży niestety nie poruszało tematu istnienia szatana, bo bali się ośmieszenia, zamiast tłumaczyć ludziom że symbole takie jak w sztuce (ogień, widły, sylwetki szatana jako himery) mają jedynie wyrazić prawdę o istnieniu czegoś gorszego niż te obrazy - inteligentnego złego ducha który walczy z Bogiem i kościołem, to w ogóle nie poruszano tematu szatana, podchodzono do niego bez zrozumienia, podczas gdy On jest i bardzo cieszy się, gdy ludzie zapominają o jego istnieniu - chulaj duszap iekła nie ma; niestety postmodernizm poważnie nadszarpnął wiarę w kościele, pewne elementy uległy spchyologizowaniu, podczas gdy psychologia ma tyle do wiary w Boga i życia Bogiem, jak woda do ognia, tacy duchowni jak Anselm Grun z Niemiec, czy ów ojciec jezuita z Hiszpanii, mijaja sie całkowicie z prawdą, ich wyobrażenia o Bogu i wierze to już ani nie wiara, ani nawet nie tradycja; obecnie ludzie są niecierpliwi, chcieliby wszystko na cito, psychologowie rozgrzebują głowy pacjentów zostawiając często jeszcze większy bałagan; a z szatana zrobiono symbol.... nieźle, to jego wielkie zwycięstwo obecnych czasów, tymczasem to duch bardzo przebiegły, byt inteligentny, i widać jego przebiegłość na niektórych duchownych, w ich myśleniu, ale to już było dawno zapowiedziane w apokalipsie sw jana, w objawieniach Matki Bożej, gdzieś pamiętam ze starego testamentu taki opis, że kapłani będą błąkać się po kraju nie wiedząc w ogóle o co chodzi; tymczasem szatan zbiera żniwo przekonując że Bóg ciebie nie kocha, co jest wierutnym kłamstwem, a ty wkurzony na Stwórcę możesz mu powiedzieć Nie, tak ostatecznie, o zgrozo; na działania szatana jest masę dowodów, skutki widzimy globalnie w całych społeczeństwach na świecie, nieład moralny, rozwody, nienawiść i podziały, brak zgody, przebaczenia, wszechobecną pornografię i zło które za sobą ciągnie demoralizujac już bardzo młodych ludzi ...; Bóg dał nam narzędzia do obrony; modlitwę, swoje słowo, Eucharystię, ale wielu ludzi z nich nie korzysta; więc nie czekajmy tylko zacznijmy nawracać się dziś, tu i teraz, krok po kroku rezygnując z naszych grzechów w tym lenistwa; natomiast odnośnie duchownych... po owocach ich poznacie
pch24 cha cha i wszystko jasne2021.08.22 8:35
zatrzymali się w rozwoju i patrza wstecz zamiast iść za pługiem....
nuba2021.08.21 19:49
A kogo to obchodzi czy on osobowy czy symboliczny? Ludzie naprawdę mają poważniejsze problemy.
Anonim2021.08.20 0:11
Są odbiciem wiary w społeczeństwie i oczywiście odbiciem wiary wielkich obrońców wiary Panów profesorów i innych tradów czy jak im tam
JWKecaj2021.08.11 14:32
Jezuici byli tym w Kościele, czym Masoneria w świeckim świecie. Całe zło na przestrzeni czasu istnienia Kościoła szło od Jezuitów (vide twórca Iluminatów - Weishaupt)
majka2021.08.10 8:22
niestety to prawda
przykra prawda2021.07.28 13:29
Niestety p. prof. ma rację co do Jezuitów. Jeszcze bym dołączył Dominikanów. To ten sam poziom. Niestety!!!
Aldona2021.07.28 12:01
Ojciec Generał Arturo Sosy MA RACJĘ JAKĄ BOWIEM FORMĘ OSOBOWĄ MA SZATAN SKORO DO TEJ PORY NIKOMU NIE UDAŁO SIĘ WYDOBYĆ SZATANA Z KAŻDEGO CZŁOWIEKA I POŁAĄCZYĆ W CAŁOŚĆ! Czy wracamy do rozważań o szpilce i aniołach?
Anonim2021.08.12 15:02
. Może lepiej milczeć ,,kobieto,, niż zabierać głos i pisać jakieś niedorzeczności...Cóż...rozważ to bo to i wstyd...
cynik2021.07.28 6:10
No polski Kościół to przykład niebywałego sukcesu... Kolejny zaklinacz rzeczywistości.
Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński,2021.07.28 1:33
ten to ma klawe życie. Cały dzień na wózeczku przed komputerkiem, całą noc przed komputerkiem pisze i pisze żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński paszkwil za paszkwilem a kupkę robi w pieluszkę albo do basenika, siusiu wężykiem mu same leci do woreczka z siusiaka. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński dostaje insulinkę co i rusz, żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński ma dializę co i rusz, ale pisać nie przestaje. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński to ma klawe życie, ale jedzonko gówniane, bo jak mówi przysłowie; czym się odżywiasz tym się stajesz.
Ula2021.07.28 5:03
Po raz n-ty czytam ten komentarz i zastanawiam się jakim trzeba być półgłówkiem aby ten fakt eksponować na każdym kroku.No ale cóż, pisz (kopiuj) dalej debilu.
Jan2021.08.12 15:03
Dureń jesteś żydek...taki malutki głupiutki dureń.
Jakub2021.07.27 22:25
Mój wpis do p. Bodakowskiego, być może będzie przydatny i panu profesorowi. Przeczytaj pan sobie książki ks. Malachi Martina "Jezuici" i "Dom smagany wiatrem", pomoże to panu zrozumieć przynajmniej procesy zachodzące w KRK nie tylko w Stanach ale na całym Zachodzie po II WW a także przed nią. Przeczytaj pan również mój wpis z dnia 2021.07.21 20:50 pod artykułem Prof. Ryba: Katolicy muszą walczyć z ideologią, zamieszczonym na frondaPL https://www.fronda.pl/a/prof-ryba-katolicy-musza-walczyc-z-ideologia,163597.html. Dodam, że ta "nowa" ideologia to dalej komunistyczny dzierżymordyzm posługujący się tą samą nienawiścią do KRK i tego co głosi, Zbawienia ludzkiego. Diabeł zmienił tylko strój i przybory a dalej promuje grzech ciężki (sodomizm, rozpustę, cudzołóstwo, morderstwo i swoich czarnych "cierpiętników", którym się nie chce pracować tylko wyciągają łapska po cudze). Pomocą dla badających będzie analiza Objawień Fatimskich oraz działań hierarchii do śmierci JP II i następujących wydarzeń w Kościele do dziś. Da to jaki taki obraz tego co się dzieje i co jeszcze można zrobić. Szczególnie brak nawrócenia Rosji i jej powrót na drogę, po której kroczył ZSRS daje dużo do myślenia.