Prezydent: Polacy ratowali Żydów. Trzeba to pokazywać!  - zdjęcie
24.03.21, 15:36Fot. prezydent.pl

Prezydent: Polacy ratowali Żydów. Trzeba to pokazywać!

46

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją. W czasie dzisiejszych uroczystości prezydent Andrzej Duda przypomniał, że to właśnie wśród Polaków było najwięcej osób pomagających prześladowanym Żydom, o czym należy mówić szczególnie dziś, kiedy często Polacy są niesprawiedliwie oskarżani.

Prezydent wskazał, że dzisiejszy dzień poświęcony jest Polakom, którzy narażając własne życie, pomagali przetrwać prześladowanym przez Niemców Żydom.

- „Naród żydowski przetrwał m.in. właśnie dzięki temu wielkiemu poświęceniu tych, którzy wykazali się niezwykłym człowieczeństwem, niezwykłą wiarą, niezwykłym bohaterstwem”

- podkreślił.

Przypomniał, że to wśród Polaków było najwięcej osób ratujących Żydów.

- „Zawsze to podkreślam (…), że myśmy byli jednym z tych nielicznych narodów, które były zagrożone śmiercią za pomoc niesioną Żydom. Nie groziło więzienie, nie obóz koncentracyjny. Śmierć. Śmierć, jakiej doświadczyła, chociażby, mam nadzieję już wszystkim w tej chwili doskonale znana rodzina Ulmów”

- mówił.

- „Cieszę się, że pokazujemy to, do czego mamy absolutne prawo, by to pokazywać, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy bardzo często w sposób absolutnie niesprawiedliwy oskarżani, bo przecież wiemy, że to się też dzieje”

- dodał.

Wskazał na okropne rany, jakie tymi oskarżeniami wobec narodu polskiego zadaje się osobom, które wówczas bohatersko niosły pomoc Żydom.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w czasie dzisiejszej uroczystości osoby zasłużone w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej oraz osoby, które pielęgnują pamięć o tamtych wydarzeniach.

Zapewnił też, że nie tylko jako prezydent, ale również po zakończeniu kadencji będzie zwalczał wszelkie przejawy antysemityzmu.

- „Dlatego, że oni to czynili z miłości, a antysemityzm to nienawiść, dwa przeciwieństwa. Nigdy nie możemy się na antysemityzm godzić. Nie wolno nam przechodzić obok tego obojętnie”

- podkreślał.

kak/PAP

Komentarze (46):

czekista2021.03.27 9:12
Nie tylko pokazywac.Trzeba im rowniez wyplacic 300 miliardow dolarow. Ickom oczywiscie. Niech swiat o nich wie.
Skrzypek na dachu2021.03.25 19:32
Prosze pokazac jednego Zyda ktory uratowal Polaka jednego . Jednego .
To nie my mordowaliśmy Żydów! Niemcy mordowali!2021.03.25 13:45
i Holendrzy!
Bystry2021.03.25 11:10
Teraz sie Pan Pezydent obudzil jak juz placic trzeba! A gdzie byl jak uchwalali 447? W Washingtonie? I co on takiego odpowiedzial dziennikarzom, ktorzy zapytali jego o rozmowy z USA? Czy byly rozmowy na temat "447"? A odpowiedzial, ze strona amerykanska nie podjela tego tematu. A CO PANIE PREZYDENCIE, WEDLUG PANA TO PAN CZY AMERYKANIE POWINNI DBAC O DOBRE IMIE POLSKI? Madry Pan, Panie prezydencie ale tylko jak przemawia pan do Polakow.
Grizzly2021.03.25 7:35
Premier Morawiecki osobiście uratował ich wielu. Niech młodzi się uczą odkłamanej historii.
Grizzly2021.03.25 7:47
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
wkrw2021.03.25 6:53
Jak długo jeszcze będą odznaczać tych co "pomagali" Żydom? Oni ciągle na potrzeby polityczne się odradzają?(sarkazm) Zdaje się, że ci co mogli realnie pomagać żyć już nie powinni z racji wieku. Narracja polityczna w kwestii tej "pomocy" li tylko jedynie, jest wysoce zakłamana. Krzywdy wyrządzone Żydom przez Polaków dalece przewyższają tę "pomoc". Żadne zakłamywanie rzeczywistości tego nie zmieni, żadne usprawiedliwianie teorią ciężkich czasów. Po wojnie również ta "pomoc" dla Żydów którzy przeżyli była bardzo wymowna, włącznie z ich mordowaniem (sic!), zajmowaniem domostw, grabieżą, bezczeszczeniem zwłok na terenach poobozowych w celu szukania złota i kosztowności, który to proceder trwał kilkadziesiąt lat! Więc prezydencie ta "pomoc" ma wiele wymiarów. Nie przeczę, że byli tacy Polacy którzy z narażeniem życia ratowali Żydów i być może nawet bezinteresownie, ale trzeba mówić głośno, że jednak Polak chętnie się przyglądał ich cierpieniu, chętnie go zadenuncjował by przejąć jego "majatek", mimo, że częstokroć był to jego sąsiad, współbratymiec, Polak. Dla plujących tutaj zażartych antysemitów wyjaśniam, tak, ŻYDZI BYLI I SĄ POLAKAMI, czy to się wam podoba czy nie. Prawdą jest też, że Żydzi również byli oprawcami i tego się nie wypierają tylko wciąż mierzą się z trudną przeszłością. Taka jest historia.
chłopka2021.03.25 9:16
Ani mnie to ziębi ani grzeje kto kogo ratował w czasie wojny , chociaż moja babcia uratowała 12 żydowskich dzieci , przez wiele lat żywiła jedno z nich a Żydzi odpłacili jej za to wzgardą . Przeczysz sam sobie twierdząc , że Żydzi są Polakami . Są polskimi obywatelami a nie Polakami . Mylisz narodowość z obywatelstwem . Jeśli jesteś Żydem to nie zrozumiesz czym jest naród osiadły od dziada , pradziada na danej ziemi a więc wyjaśnianie Ci tego byłoby tylko stratą czasu . Napiszę tylko , że naród to specyficzna grupa ludzi osiadłej od dawien dawna na danym terenie różniąca się pod każdym względem od grup sąsiednich . Przede wszystkim genetycznie . I tego się nie zmieni wymieszaniem narodów , gdyż rzadko te grupy narodowościowe łączą się z innymi . Sporadycznie . Prawdopodobnie wynika to z innej mentalności każdej z grup narodowych . Żyd " Polak " przeważnie łączy się w parę z Żydówką " Polką " i wice versa . Czasem się miesza jedna narodowość z drugą , ale są to związki krótkotrwałe a dzieci z nich zrodzone są wewnętrznie rozdarte . W dużym stopniu wypaczone zbyt dużą różnicą genetyczną .
wkrw2021.03.25 9:47
Nie, oni byli i są Polakami żydowskiego pochodzenia. I nie wiem skąd przekonanie, że geny maja tutaj jakieś znaczenie.
chłopka2021.03.24 23:16
A świat aż tak interesuje się tym kto kogo w Polsce ratował w czasie wojny ? Nie ma świat już przypadkiem dość wszystkich odmian holokaustu ? Dla Polin to ciągle taki ważny temat ? Teraz świat zajmuje się Żydami takimi jak Rockefellerowie , Rotszyldowie , Gates , Soros . Coś ta Polin zacofana . Musi ciągle udowadniać światu że Żydów ratowała ? Po co ? Komu ? By ukryć prawdę ? Jaką ? Pusty śmiech człowieka bierze gdy patrzy się na te pokrętne zmagania władz z cieniami historii . To nieustanne promowanie Żydów w mediach . W końcu raczej każdy obywatel tego kraju wie jakiej jest narodowości . Zabawne . Gdzie się podziały mózgi rządzących ? Już zmutowały ? W jakim wyimaginowanym świecie oni żyją ? Nie mam pojęcia , ale nie ma on nic wspólnego z rzeczywistym .
Anonim2021.03.25 6:50
żyjemy w świecie, który należny impregnować Talmudem?
chłopka2021.03.25 9:21
Żyd to nie Talmud . Żyd to przeważnie Biblia lub ateizm . Mówimy o narodowości a nie wyznaniu .
Aldona2021.03.24 20:50
Trzeba POKAZYWAĆ ,ŻĘ SYJONIŚCI NIE RATOWALI POLAKÓW !!!! MEDALE TZW.SPRAWIEDLIWY PO ŻYDOWSKU NALEŻY ODESŁAĆ DO ISRAEL. SYJONIŚCI POWOŁALI YAD VASHEM TYLKO PO TO ABY ICH SYJONISTÓW KŁAMSTWA HISTORYCZNE ROBIŁU LUDZIOM OGLĄDAJĄCYM FILMY Z HOLLYWOOD , NETFLIX I T P ROBIŁY WODĘ Z MÓZGÓW DYLETANTÓW HISTORYCZNYCH. TO JEST TUBA SYJONISTYCZNEJ KŁAMLIWEJ HISTORYCZNEJ NARRACJII. ZA SYJONISTYCZNE KŁAMSTWA NALEŻY KŁAMCÓW SĄDZIĆ TAK JAK TO ROBI SĄD KARNY W HADZE . ZA LUDOBÓJSTWA NA NARODZIE PALESTYŃSKIM ZA LUDOBÓJSTWA NETANJAHU. TE KŁAMSTWA DOKŁADNIE OPISAŁ PAN SIMON WIESENTHA PRZESŁAWNY ŁOWCA NAZISTÓW Z VIEN. OBECNIE JEGO NASTĘPCY ŁAPIĄ PCHŁY KTÓRE SAMI HODUJĄ
Foster2021.03.24 19:15
Ojczyznę dojną racz nam zwrócić Panie - kto to powiedział ?
Piotr2021.03.24 19:05
Rodzina Ulmów ukrywająca Żydów została zadenuncjowana przez granatowego policjanta, dlatego została wymordowana przez Niemców. Granatowy policjant został za to skazany przez sąd podziemny na karę śmieci i wyrok wykonano.
abcd2021.03.24 18:45
Obowiązek ratowania żydów spoczywa jedynie na gojach. Żyd nie musi ratować żyda. Ma obowiązek przede wszystkim ratować siebie. To kwestia żydowskiej filozofii: "Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie." Owadia Josef (1920-2013), naczelny rabin Izraela https://pl.wikiquote.org/wiki/Goj
Piotr2021.03.24 18:40
Stosunki polsko-żydowskie nie stanowią monolitu. Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata otrzymało 6992 Polaków, 5778 Holendrów, 4099 Francuzów, 627 Niemców. Grzegorz Korczyński będąc dowódcą Gwardii Ludowej na Lubelszczyźnie dokonywał masowych zbrodni na Żydach. W czasie pogromu w Ludmiłówce (listopad 1942-luty 1943) zamordował ponad 100 Żydów. Na Podlasiu miejscowa ludność w lipcu 1941 r. dokonała około 30 pogromów w miejscowościach: Jedwabne, Radziłów, Wąsocz, Szczuczyn, Goniędz, Rajgród, Jasionówka. Polscy historycy szacują liczbę zabitych Żydów przez Polaków w czasie Powstania Warszawskiego od 20 do 100. W nocy z 11 na 12 września 1944 r. w domach przy ul. Prostej 4 oraz Twardej 30 zamordowano kilkunastu Żydów. Zabójcy mieli mundury i opaski AK, prawdopodobnie byli to zdemoralizowani podwładni kpt. Wacława Stykowskiego "Hala". W dniu 17 sierpnia 1944 r. w Lesie Siekierzyńskim (Świętokrzyskie) oddział AK "Barwy Białe" dokonał egzekucji 58 ukrywających się Żydów. Ciała pomordowanych zostały okradzione i zakopane. Sprawcy egzekucji po wojnie byli sądzeni, przyznali się do winy i nie potrafili określić motywów zbrodni. Główny winowajca, który wydał stosowny rozkaz porucznik Kazimierz Olchowik "Zawisza" został przez AK ukarany odebraniem dowodzenia, nie był sądzony. W okresie powojennym uciekł do Australii, gdzie zmarł w 1979 r. Miejscowi chłopi potwierdzili udział w zbrodni jego oddziału. W dniu 4 lipca 1946 r. miał miejsce pogrom kielecki, w czasie którego zamordowano 42 Żydów. Brak jest jakichkolwiek dowodów na prowokację polityczną. W 1968 r. wielu Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia Polski na stałe. Niektórzy z nich w czasie II wojny światowej walczyli w Wojsku Polskim.
Aldona2021.03.24 21:01
1Dlaqczego żydzi nie walczyli z Niemcami jak treszta Polaków tylko chowali sie po stodołach , strychach i piwnicach a za wikt i opierunek nie zapłacili ani grosza! Z Polski wtedy wychełaby cała Polska gdyby Polacy mieli takie możliwości !!! Dlaczego tylko żydzi mogli wyjechać i dostrali paszporty !!!! Dlaczego żydzi dostaja polskie obywatelstwo i zachowują paszport obcego wrogiego Polsce kraju jakim jest Israel?To jest przekręt nie do zaakceptowania przez polskie społeczeństwo. W czasie wojny były extremalnie trudne warunki życia . Jak zwłoki były to biedni chłopi brali co w tym złego jak z głodu zjadali ludzkie zwłoki . To żydzi stworzyli Hitlera od judeo-bolszewii do bankierów zydowskich II i III Rzeszy Niemieckiej
Apateista2021.03.25 6:50
Kto Pani takich bzdur naopowiadał? Zamiast konfabulować proponuje trochę poczytać. Ma Pani w ogóle jakąś edukację za sobą?
Anonim2021.03.24 18:34
My, Polacy popełniliśmy błąd, że nie wydawaliśmy tych świadectw. (…) Publicznie składam propozycję: my w tej sytuacji powinniśmy wziąć dobrego tłumacza, przetłumaczyć Icchaka Kacenelsona i wysłać izraelskim politykom i urzędnikom. My tak naprawdę nie musimy się bronić. To zamordowani polscy Żydzi nas obronią - mówiła dr Ewa Kurek w rozmowie z TVP Info („O co chodzi”). ............... Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/moherj/icchak-kacenelson-prawda-o-zbrodniach-zydow-na-zydach
Anonim2021.03.24 18:24
Icchak Kacenelson "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" ........... https://www.youtube.com/watch?v=cUCfb0qc5DI
Anonim2021.03.24 18:28
Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska
Anonim2021.03.24 18:29
Oto rękoma Żydów śmierć zadawano Żydom! Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy Jak ze swastyką na czapkach-z tarczą Dawida, szli wściekli,
Anonim2021.03.24 18:18
Huston mamy problem! ... Ustawa 447 (Just Act)! ..... Sekretarz stanu USA Antony Blinken chce dokończyć sprawę restytucji mienia żydowskiego. Czy powrót ustawy 447 to początek nowych problemów dla Polski? ... "To niepokojące i niedopuszczalne, że działania na rzecz restytucji lub wypłaty odszkodowania za mienie niewłaściwie przejęte podczas Holokaustu nie są jeszcze zakończone w wielu krajach" – napisał Blinken ................... https://nczas.com/2021/03/23/wielki-powrot-447-blinken-w-blokach-startowych-kiedy-przyjdzie-do-dudy-video/
Anonim2021.03.24 18:15
Przekręt założycielski III RP / POLIN? .......... L. Kowalski wRealu24 obala mit Okrągłego Stołu! Jak Bolek i Kiszczak zrobili nam przekręt stulecia! ........ https://www.youtube.com/watch?v=uhg5PzFq4Pg
Anonim2021.03.24 18:13
i pokazujemy? JK? MM?
Felek2021.03.24 18:07
Niektórzy ratowali, niektórzy nie. Trzeba pokazywać zawsze pokazywać obie strony medalu, a nie tylko propagandę sukcesu jak w TVP
Piotr Nowak2021.03.24 18:02
Ratowaliśmy żydów nie po to, by zostali w Polsce, ale po to by wyjechali z Polski !!! Jeśli żydzi mówią dzisiaj, że Polacy są antysemitami, to znaczy, że jest to wredny naród, który uważa, że kilku szmalcowników w czasie wojny było dla nich ważniejszymi niż tysiące Polaków pomagających żydom pomimo świadomości utraty za to życia ! My nie mówimy, że w Polsce nie było szmalcowników, ale to były jednostki w porównaniu do wszystkich w Holandii, Belgii, Francji, Norwegii ... Tam, w czasie wojny, wszyscy mieszkańcy byli szmalcownikami, bo wyłapali żydów, - wszystkich żydów, powrzucali ich do pociągów i odesłali do Auschwitz. Mimo to, żydzi twierdzą, że oni nie byli antysemitami, bo Hitler kazał im to robić. Ja nie gardzę żydami dlatego, że są żydami, tak jak to było w Europie zachodniej ! Natomiast gardzę takimi żydami jak np. brat Adama Michnika (Aarona Schechtera) Joseph Schechter, obecnie żyjący na emeryturce w Szwecji, który skazywał na karę śmierci niewinnych Polskich bohaterów, opozycjonistów i robotników ! Czy wyraziłem się jasno i zrozumiale ?!!! No ! Dlatego my Polacy nie chcemy ich tutaj. Niech sobie te Stuhry, Haliccy, Lemparty, Zadbergi, Michniki, Urbany, Tokarczuki i inni wracają do ich ziemi obiecanej, i dadzą nam Polakom święty spokuj !
Apateista2021.03.25 6:53
Proszę się wypowiadać wyłącznie w swoim imieniu. Pisanie "My Polacy" jest zwykłym nadużyciem.
Donald2021.03.24 17:36
Pan Hitler zawalił robote,wszystko w temacie.
Skrzypek na dachu2021.03.24 17:36
Bardzo duzo obecnie Izraelczykow uciekinierzy z krajow Arabskich ktorzy dzisiaj udaja bezspadkowych rozszczeniowcow staraja sie o Polskie paszporty aby domagac sie nieruchomosci i gotowke nawet generalskie emerytury bezpieki PRLu dostaja bezwarunkowo a Polska ma na utrzymaniu 10mln krwiopijczych pasozytow dlatego podatki i skladki sa takie wysokie a sluzba zdrowia panstwowa odmawia pomocy czy leczenie biednym chorym ludziom .
Karma wraca.2021.03.24 17:12
Czyli zdrajców od zawsze kolaborowali z zaborcami podczas rozbiorów ,wydawali donosili zaborcom o zamiarach szlachty i gdzie organizowali sie powstańcy w zamian za przejecie dworku majatki ziemie , witali wermacht z gotowymi listami inteligencji witali armie czerwona , popierali bolszewików w 1920 nie chcieli odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów , mordowali naszych oficerów w Katyniu Sobiborze itp. byli także komendantami łagrów w których byli Polacy , mordowali Polskich patriotów po wojnie w nkwd i ub , i wiele innych zasług mają ...
Obiektywny2021.03.24 17:06
NO I CHYBA NIEPOTRZEBNIE TERAZ CAŁY ŚWIAT ZA TO BEDZIE NA NAS SZCZEKAŁ ZA TO ...
Foster2021.03.24 16:48
...a może lepiej spuścić zasłonę milczenia, bo przecież nie zawsze było tak pięknie. Zbyt wielu nie sprostało.
Po 11 ...2021.03.24 16:32
Z wyjątkiem Dudy, wszyscy obecnie piastujący stanowisko Prezydent Polski to debile.
Mirek2021.03.24 16:09
Żydzi z całego świata przyjeżdżają na grób cadyka do Leżajska ale jeszcze żaden Żyd którzy odwiedzają Leżajsk nie był na grobie zamordowanych Ulmów !! . A to tylko 40 kilometrów . Tak nas kochają Żydzi . Dlatego dziwię się Panu Prezydentowi , Panu Premierowi za takie wielkie czołobitne pokłony w stronę Żydów . To jest żenujące . Poza tym Żydzi zdradzali Polskę przy każdej nadarzającej się okazji a więc przestańmy się wygłupiać .
­2021.03.24 16:16
Nie stawiaj spacji PRZED znakiem przestankowym, bo można pomyśleć, że jesteś gimbazą.
Apateista2021.03.25 6:59
Pan Mirek to chyba w tarocie to widzi albo w kryształowej kuli. O przepraszam, pan Mirek ogląda TVP.
🥕2021.03.24 16:04
Kiedys Andrzej Lepper zapytal czy mozna zgwalcic prostytutke .....dzisiaj mozna zapytac czy jest to obraza nazwac glupka glupkiem....???
🥕2021.03.24 16:03
Kiedys Andrzej Lepper zapytal czy mozna zgwalcic prostytutke .....dzisiaj mozna zapytac czy jest to obraza nazwac glupka glupkiem....???
🥕2021.03.24 16:03
Kiedys Andrzej Lepper zapytal czy mozna zgwalcic prostytutke .....dzisiaj mozna zapytac czy jest to obraza nazwac glupka glupkiem....???
Po 11 ...2021.03.24 16:02
I tak Polacy nie spłacili długu wobec Żydów. Jako franczyzobiorcy już od ponad tysiąca lat korzystamy bezpłatnie z ich know how i znaków towarowych.
Polacy gineli za frajer!2021.03.24 15:53
W ostatnim tysiącleciu Polska, będąc murem broniącym Europę przed hordami azjatyckimi, przyjęła do siebie miliony, ze wszystkich stron świata, różnego typu uchodźców (Bracia Czescy, Quakers - najwięcej na świecie, żydów), Najjaśniejsza Rzeczpospolita była taką USA wieków średnich. - - - - Włosi się polonizowali, Niemcy się polonizowali, Szkoci się polonizowali, Czesi, z Rusi, Litwy, Skandynawii, itd. Dla odmiany Polacy się germanizowali, rusyfikowali, amerykanizowali, tzn. stawali się Francuzami, Anglikami z jakimś tam polskim pochodzeniem. Normalna kolej rzeczy. - - - - Ale z jednym wyjątkiem - Żydów. Żyd się nie polonizował, Żyd co najwyżej i to w znikomym procencie się ASYMILOWAŁ. A to jest fundamentalna różnica. - - - - - Pamiętaj, że NIE MA w polskiej historii spolonizowanego Żyda/żyda, było bardzo mało "zasymilowanych". - - - - Nie oczekuj od takich NIC dobrego, jedynie oszczerstwa.
Jacek i Placek2021.03.24 16:01
Rasistowskie brednie. Wielu Żydów żyjących na naszych ziemiach zmieniło wyznanie na chrześcijańskie tak, że ich wnuki słabo wiedziały o swoim żydostwie. To by pewnie wyszło jakby zrobić badania genetyczne Polaków, nie jeden by się zdziwił, że pradziadowie pochodzili z Izraela.
Legalize it2021.03.24 16:11
Słynny Henryk Wieniawski. Jego dziadek przeszedł na katolicyzm i przybrał nazwisko od nazwy podlubelskiej osady Wieniawa.
Jacek i Placek2021.03.24 16:13
Na przestrzeni wieków wielu Żydów tak zrobiło, a jako że często to prości ludzie byli bez drzewa genealogicznego to dziś ich potomkowie nie wiedzą nawet, że w jakiejś części są genetycznie Żydami.