Prezydent na Westerplatte: To symbol bohaterstwa polskich żołnierzy - zdjęcie
01.09.20, 05:55Fot. Jakub Szymczuk, KPRP via Prezydent.pl

Prezydent na Westerplatte: To symbol bohaterstwa polskich żołnierzy

10

To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły – mówił Prezydent Andrzej Duda na gdańskim Westerplatte, gdzie o godz. 4.45 rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prezydent RP wręczył wcześniej noty identyfikacyjne rodzinom pięciu z odnalezionych w czasie prac archeologicznych żołnierzy. Z udziałem m.in. harcerzy i weteranów zapalono Znicz Pokoju; odczytany został również Apel Pamięci.

Główną uroczystość poprzedziła ceremonia złożenia kwiatów na Cmentarzu Obrońców Westerplatte oraz zapalenie zniczy w miejscu ekshumacji szczątków żołnierzy polskich poległych na Westerplatte. Prezydent rozmawiał z archeologami pracującymi przy odkryciach.

 

81 lat temu wybuchła II wojna światowa, 1 września 1939 r., wybuchła przeciw Polsce. Na skutek ataku hitlerowskich Niemiec na nasz kraj. Wybuchła w kilku miejscach, ale dwa są szczególnie znamienne, gdzie nastąpiło to praktycznie w jednym czasie”

- podkreślał polski prezydent wskazując na Westerplatte oraz Wieluń, gdzie:

[…] niemieccy lotnicy barbarzyńsko zrzucili bomby na śpiące miasto, mordując ludzi”.

Andrzej Duda zaznaczył, że po wielu latach obchody rocznicowe na Westerplatte organizowane są przez władze państwowe. Dziękował za ich organizację resortowi obrony, Muzeum II Wojny Światowej, a także żołnierzom i harcerzom.

W trakcie swojego przemówienia podkreślał między innymi:

To miejsce musi być godne i musi wyglądać godnie, a uczestnicząc wreszcie po dziesiątkach lat w tych pochówkach polskich bohaterów mam poczucie, że spełniamy wielki obowiązek, i że współtworzymy Polskę taką, jaką powinna być”.

Dodał:

To miejsce musi być godne i musi wyglądać godnie”

dam/Prezydent.pl,PAP

Komentarze (10):

antoni.s2020.09.1 9:48
Dlaczego do cholery zawsze symbolami ustanawiamy porażki?.
Anna2020.09.1 11:07
Pewnie dlatego że jako państwo od czasów średniowiecza nie osiągnęliśmy nic godnego uwagi. Ostatnie wielkie osiągnięcia Polski w zakresie budowli, czy postępu w nauce to chyba było za Kazimierza Wielkiego :D
antoni.s2020.09.4 11:06
I od tamtej pory czarni pilnują abyśmy tkwili w tym marazmie,przykre.
jle_ffm2020.09.1 9:46
Uroczystości po pisowsku - wszystko napuszone, dęte przemówienia, wieńce, na jedną modłe. Co za pycha.
Jenny2020.09.1 9:26
Jakim cudem stryj Dudy,dostal robote w zarzadzie PKP cargo,nie majac zadnego doswiadczenia?Nie ma w Polsce mlodych I wyksztalconych?PiS jest gorszy od PO!
antoni.s2020.09.1 10:06
To nieprawda,doświadczenie zdobywał jeżdźąc pociągami i obserwując szyny,w pislandi latanie samolotem jest wystarczające aby zostać ekspertem od katastrof lotniczych,więc o czo chodzi?.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.1 7:23
Ze wstydem patrzę na PADofila - katolickiego nacjonalistę świętującego napad Niemiec na Polskę.
Apel2020.09.1 7:04
Czytelnicy Frondy! Ponieważ to antypolskie bydlę o nazwach: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱, ladychapel, Polak Ateista Dumny Gej, Po 11..., JPIII i in. jest coraz bardziej chamski, wulgarny i bluźnierczy, a administracja portalu nie robi nic, by wpisy tego zboczonego idioty kasować proponuję, by maksymalnie dużo użytkowników dokonywało rozmaitych losowych, lapidarnych, humorystycznych wpisów korzystając z jego nicków. W ten sposób przynajmniej rozmyjemy jego szatańską działalność.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.1 7:24
takie akcje są miodem na moje serce! nic mnie tak nie raduje jak wkürwiony PiSdowaty tępy katol! buhaha...
Marian2020.09.1 6:15
Wszystko to prawda ale prawdą jest też, żeby jak najszybciej wrócił do MSZ Waszczykowski. Na nic zda się bohaterstwo żołnierza, jeżeli politycy będą podejmować decyzje kompromitujące, jak ta z ambasadorem niemieckim.