Prezydent: Jak nasi przodkowie, wspólnie poradzimy sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami  - zdjęcie
11.11.20, 12:58Fot. screenshot - YouTube (Prezydent.pl)

Prezydent: Jak nasi przodkowie, wspólnie poradzimy sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami

17

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji dzisiejszego Święta Niepodległości. Podkreślił, że mimo dzielących nas różnic, wspólnie tworzymy Polskę i tylko wspólnie możemy przezwyciężyć najtrudniejsze wyzwania, tak jak przezwyciężali je nasi przodkowie.

- „Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości – tak innym niż  dotychczasowe – szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej! Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj – Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

- „Tak samo było 102 lata temu, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość. Wówczas świat zmagał się z wielką epidemią grypy zwanej hiszpanką, która pochłonęła miliony ofiar. Młode państwo polskie musiało toczyć zacięte walki o swoje granice, a równocześnie zmagać się z epidemią. Nasi przodkowie sprostali wszystkim tym wielkim wyzwaniom” – dodał.

- „Wiem, że zrobimy to dziś także i My. Razem pokonamy obecne trudności tak, jak robiliśmy to wielokrotnie w naszej historii” – podkreślił.

Poniżej publikujemy pełną treść prezydenckiego orędzia:

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!


102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków. Państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość! Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę – cenę własnego życia. Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu. 

Dziś 11 listopada jak co roku obchodzimy święto, ale jest to dla nas wszystkich wyjątkowo trudny czas. Nie odbywają się tradycyjne uroczystości, tak nierozerwalnie związane z radosnym obchodzeniem Święta Niepodległości. 

Cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, która całkowicie zmieniła nasze codzienne życie. Od tygodni zmagamy się z jej drugą falą. Dowiadujemy się o tysiącach nowych zakażeń i zachorowań, a także o ofiarach śmiertelnych. Sytuacja jest bardzo poważna. 

To wielkie wyzwanie dla wszystkich obywateli, dla służby zdrowia i dla władz państwowych. Czas pandemii to czas podejmowania trudnych, często niepopularnych decyzji. Jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni wprowadzanymi obostrzeniami i ograniczeniami. Odczuwamy niepewność. Wiele osób martwi się o swoje firmy, o miejsca pracy, o przyszłość swoją i swoich najbliższych.

Jednak w sytuacji nadzwyczajnej niezbędne są nadzwyczajne działania. Dla każdego z nas najważniejsze jest życie i zdrowie. Dlatego zadaniem państwa polskiego jest dzisiaj zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom!

W tym dniu chcę szczególnie podziękować wszystkim, którzy dzielnie znoszą ten trudny czas, przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych. Dzisiaj to wyraz patriotyzmu. To świadectwo co znaczy prawdziwie odpowiedzialna, obywatelska postawa. Dziękuję za to z całego serca!

Ogromnie dziękuję lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom i całemu personelowi polskiej służby zdrowia. Dziękuję żołnierzom i policjantom, wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych. Państwa profesjonalizm i poświęcenie zasługują na największy szacunek. Jesteście Państwo naszymi bohaterami!

 

Drodzy Rodacy!

 

Chciałbym podzielić się także i osobistym doświadczeniem. Wiem, co to znaczy zachorować na COVID. Doskonale rozumiem niepokój, jaki towarzyszy wielu z Państwa o zdrowie najbliższych, sam to w ostatnich tygodniach przeżywałem.

Szczęśliwie chorobę mam już za sobą, podobnie jak tysiące moich rodaków, których określa się teraz mianem „ozdrowieńców”. Chciałbym się do Państwa zwrócić – zwrócić z apelem o oddawanie osocza. Sam zrobię to w najbliższych dniach po zakończeniu właściwych procedur medycznych. Także w ten sposób możemy wspólnie pomóc tym, którzy teraz przechodzą chorobę lub będą ją przechodzić w najbliższym czasie. Niech to będzie wyciągnięta w ramach naszej wspólnoty braterska dłoń.

Ostatnie dni przynoszą także i dobre informacje. W najbliższych miesiącach dostępna będzie szczepionka, która wreszcie pomoże nam ostatecznie pokonać pandemię. Zapewnienie jej dla naszych obywateli to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego. Osobiście angażuję się w nie od wielu miesięcy – rozmawiałem o tym podczas czerwcowej wizyty w Białym Domu, a także w trakcie wielu rozmów z politykami i naukowcami z całego świata. Władze Rzeczypospolitej są gotowe do sprawnego zrealizowania tego zadania we współpracy z naszymi partnerami w ramach Unii Europejskiej.  

 

Szanowni Państwo!

 

Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości – tak innym niż  dotychczasowe – szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej! Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj – Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami. 

Tak samo było 102 lata temu, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość. Wówczas świat zmagał się z wielką epidemią grypy zwanej hiszpanką, która pochłonęła miliony ofiar. Młode państwo polskie musiało toczyć zacięte walki o swoje granice, a równocześnie zmagać się z epidemią. Nasi przodkowie sprostali wszystkim tym wielkim wyzwaniom. 

Wiem, że zrobimy to dziś także i My. Razem pokonamy obecne trudności tak, jak robiliśmy to wielokrotnie w naszej historii.

Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska, mocna naszą wspólnotą!

 

kak/prezydent.pl


Komentarze (17):

Anonim2020.11.11 23:25
Kryminalny(ch) atak z Księdzem na kościółek, Pustelnię Ducha Świętego. Czatachowa 08.11.2020 ........... https://youtu.be/rTpWv2V_i6U
Anonim2020.11.11 21:28
Jak nasi przodkowie ? Hmm . To zależy co ma się w swoim drzewie genealogicznym . Niech no Prezydent poszpera w swoim . Znajdzie tam niekoniecznie to , czego by oczekiwał . Waleczność ma się we krwi a kto jak kto , ale obecny prezydent do odważnych i walecznych nie należy . Pytanie retoryczne : czy służalczość jest cnotą ? Pytanie retoryczne : czy dudnienie w bęben jest walką ?
fred2020.11.11 20:19
w>>>>>>>dalaj pacyno
antoni.s2020.11.11 15:02
Co ten idiota bredzi?, ma na myśli chrzest mieszka l i w konsekwencji targowicę?, rozbiory?, potop szwedzki?, 1939r, wreszcie rządy kaczyńskiego?, ja pi****lę, litości!
Teraz też sobie radzimy2020.11.11 13:52
Piotr Ćwik junior, syn prezydenckiego doradcy, pracuje od niedawna w Archidiecezji Krakowskiej. Jak podają media, to on uniemożliwił reporterowi TVN dostęp do kard. Stanisława Dziwisza.
matis892020.11.11 13:51
Duda szybko biegnij ze swoim lewackim projektem aborcyjnym do lewactwa w ich ramiona. Tylko nie potykaj się pod drodze, oni pogłaszczą Cię po głowie. I nie wychylaj się przeciwko szczepionkowym bublom Morawieckiego i Kaczyńskiego na całą populację bo Cię skarcą za to. razem z kotem Kaczyńskiego.
najważniejsze zagrozenia to2020.11.11 13:29
reaktywowana przez Kaczyńskiego Lecha żydowska loża masońska B’nai B’rith, której wiernie służył aż do śmierci razem z panem panie Duda, obecnie sprawująca nadzór nad PIS żydowska loża masońska Chabad Lubowicz, której wiernie służy Kaczyński Jarosław razem z panem panie Duda, w obu przypadkach kiedy należy służyć masonerii żydowskiej pan panie Duda zawsze na posterunku
ja2020.11.11 13:26
Te zapewnienia Dudy Prezyd. RP są bez pokrycia. Z chwilą objęcia rządów przez ludzi Bidena w USA świat się stoczy w otchłań piekielną. Nie będzie już żadnego ratunku
prezes2020.11.11 14:01
prorok?
Anonim2020.11.11 13:23
Duda i pół PISu świetnie wiedzą jak sobie radzić z epidemią dlatego zachorowali i zamknęli połowę gospodarki zaciągając przy tym 300 miliardów pożyczek a także doprowadzając do śmierci 20 tys osób na niecovid co potwierdza ministerstwo cyfryzacji. Tylko czekać na zasiłki w postaci miski ryżu. Oczywiście po przedstawieniu w MOPSie negatywnego wyniku testu.
Anonim2020.11.11 13:17
Tylko czy my chcemy chcieć?
Elektor2020.11.11 13:16
Największą trudnością, zarazą, szkodnikami jest PiS i ich pomocnik Duda. Tak antypolskich szumowin nie było od czasów po Stalinie!
Marian2020.11.11 13:25
Czy Ty ten Elektor i Königsbergu?
Kto go upoważnił do wypowiadania się2020.11.11 13:15
w imieniu wszystkich Polaków?
oficer LWP2020.11.11 13:23
wyborcy
Marian2020.11.11 13:08
Tylko Panie Prezydencie, nasi przodkowie nie tchórzyli przed bandą rozwrzeszczanych bab i tak łatwo zdania nie zmieniali.
oficer LWP2020.11.11 14:12
dostał rozkaz od koszernej Mosbachr to natychmiast wykonał tak jak to zrobił w kampanii prezydenckiej z LGBT