Prezydent Andrzej Duda w ONZ: Istnieje dziś pokusa kupowania pokoju przez paktowanie z agresorami w imię interesów - zdjęcie
25.09.19, 08:10Fot. Jakub Szymczuk (KPRP) via prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda w ONZ: Istnieje dziś pokusa kupowania pokoju przez paktowanie z agresorami w imię interesów

8

Istnieje także dzisiaj pokusa kupowania czasu pokoju poprzez bierność i uległość a niekiedy wręcz paktowanie z agresorami w imię własnych interesów” - stwierdzał wczoraj na forum ONZ prezydent Andrzej Duda.

W trakcie 74, sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ polski prezydent mówił:

Chciałbym z tego miejsca wezwać do działań na rzecz pokoju przez prawo, troski o środowisko naturalne przez współodpowiedzialność i działania na rzecz polityki dobrobytu przez zrównoważony rozwój”.

Odniósł się między innymi do obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Jak podkreślił:

[…] mimo tamtej strasznej lekcji, dzisiaj, w XXI wieku, na świecie cały czas dochodzi do aktów niezrozumiałego barbarzyństwa: czystek etnicznych, zbiorowych mordów i wręcz ludobójstw”.

Jak zaznaczył, także i dziś mamy do czynienia z działaniami, które wymierzone są w suwerenność oraz integralność terytorialną państw i przesuwanie granic za pomocą siły. Podkreślił, że nie sposób nie widzieć tu pewnych historycznych analogii.

Polski przywódca mówił również o tym, jak niebezpieczna jest iluzja układania się z agresorem kosztem innych, byle tylko przedłużyć pokój dla siebie. Czy też:

[…] paktowanie, czyli szukanie partykularnych interesów, często gospodarczych, w relacjach z agresorami, przy jednoczesnym górnolotnym odwoływaniu się do solidarności z ofiarami agresji”.

Dodawał, że pokusa układania się z agresorem istniała zarówno wówczas, kiedy tworzono ONZ, jak i dzisiaj. Zaznaczył, że jego zdaniem:

[…] nadszedł najwyższy czas, aby ocknąć się z letargu, wyciągnąć wnioski z przeszłości i zaprzestać powielania tych samych błędów”.

Przypomniał, że Polska będąc szczególnie doświadczoną w poprzednim stuleciu, ma dziś moralny obowiązek bardzo mocno zabierać głos w tej sprawie i to właśnie czyni:

W imię pokoju i wolności, które są nam tak drogie”.

Przypominał, że w tym roku Polska kończy okres dwuletniego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dalej wskazywał na to, że w ostatnich lata mieliśmy okazję zobaczyć, jak prawo międzynarodowe jest dziś nierzadko kwestionowane oraz dezawuowane. Dodał:

Podczas gdy to właśnie prawo międzynarodowe daje podstawę do urzeczywistniania takich zasad, jak suwerenna równość państw, sprawiedliwość, odpowiedzialność, bezpieczeństwo”.

W dalszej części swojego przemówienia podkreślał:

Niepokoi nas nasilająca się przemoc i nienawiść religijna. W sposób szczególny dotyka nas rozprzestrzeniająca się przemoc wobec chrześcijan. A przecież wolność wyznania jest jednym z fundamentalnych praw i podstawowych swobód człowieka”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (8):

Moshe Cvel2019.09.25 10:02
Świetne wystąpienie Pana Prezydenta RP dr hab. Andrzeja Dudy. BRAWO.
Jアレk2019.09.25 9:17
On tam pojechał jako prezydent, czy jako prymas polski, lub nuncjusz apostolski?
Cogito ergo sum2019.09.25 9:09
Prezydent Gajowy to przemawiał w parlamencie japońskim. Nawet mianował szoguna. To był prezio na miarę leminga.
Dam2019.09.25 10:40
Przynajmniej przemawiał. PAD przy Trumpie nawet słowa nie pisnął, ale wielki sukces. Nie lubię prezedenta Komorowskiego i wiele mu można zarzucić, ale nie uprawiaj takiej żałosnej propagandy.
lolek kremowka2019.09.25 8:51
W letargu to nasz kraj jest. Od czasów reformacji, kiedy to inne kraje ją przyjęły - nasza przyklasztorna wioska dalejstoi na straży "by było jak było"
Pielgrzym2019.09.25 8:45
Współczesny świat, ludzie, społeczeństwa są olbrzymim targowiskiem grzechów, których najczęściej nie żałujemy i za nie nie pokutujemy. To świat, podobny do tego przed biblijnym potopem i nawet Kościół zdaje się już przestawać być arką ratującą ludzkie dusze. Pan Bóg z pewnością tego tak nie zostawi.
Polak2019.09.25 8:33
Wczoraj lizał Trumpowi buty a dziś tak zajadle atakuje USA? Cóż, taka dola pacynki.
Polak2019.09.25 8:30
Nigdy mu nie wybaczę zawetowania ustawy o degradacji komunistycznych zbrodniarzy, kiszczaka i jaruzelskiego.