Premier obiecuje jeszcze większe wsparcie dla przedsiębiorców. Nie zostaną sami! - zdjęcie
04.12.20, 15:29Fot. Krystian Maj/KPRM, via: Twitter - Kancelaria Premiera

Premier obiecuje jeszcze większe wsparcie dla przedsiębiorców. Nie zostaną sami!

11

Od samego początku pandemii koronawirusa, która niesie spustoszenie nie tylko w zdrowiu, ale również w gospodarce, rząd Zjednoczonej Prawicy, troszcząc się o służbę zdrowia, podejmuje też starania o wsparcie polskich przedsiębiorców. Teraz premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że jeśli sytuacja się pogorszy, rząd przeznaczy jeszcze większe środki na ratowanie firm.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że podejmując konsultacje z przedsiębiorcami, rząd stara się zapewnić jak najlepszy start, m.in. dla eksportu, wraz z początkiem nowego roku. Przypomniał, że dzięki wprowadzonym instrumentom związanym z pandemią koronawirusa, do tej pory udało się uratować około pięć milionów miejsc pracy. Jesteśmy drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższych bezrobociem.

Szef rządu podkreślił, że rządowa pomoc dla przedsiębiorców się nie kończy.

- „W tej nierównej walce będziemy razem z przedsiębiorcami” – zapewnił.

- „Nie możemy przewidzieć, kiedy do końca będziemy mogli pożegnać problemy z epidemią, ale mogę obiecać, że państwo polskie nie pozostawi przedsiębiorców, nie pozostawi pracowników samym sobie. Będziemy w tej tarczy (finansowej) jesiennej, którą dzisiaj mamy już rozkręconą, wspierać najbardziej pokrzywdzone branże, ale też wiele innych firm nie tylko w tych branżach całkowicie zamkniętych” – podkreślił premier.

Zapowiedział, że jesienna pomoc trafi zarówno do mikro, małych, średnich jak i dużych firm. Dla tej pierwszej grupy przewidziano 3-4 mld zł, dla małych i średnich firm przewidziano ok. 7 mld zł, a dla największych ok. 25 mld zł.

- „Jeżeli te 35 do 40 mld zł nie wystarczy po to, żeby utrzymać większość przedsiębiorców przy życiu, utrzymać płynność, żeby zareagować na ten szok popytowy, podażowy, porwanie łańcuchów dostaw, będziemy niewątpliwie uruchamiać kolejne środki” – zapewnił.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rząd może dziś realnie pomóc polskim przedsiębiorcom dzięki temu, że wcześniej uszczelniono system podatkowy i podjęto walkę z „okradającymi Polskę” mafiami VAT-owskimi.

- „Cała nasza filozofia finansowa, podbudowana zdrowymi fundamentami fiskalnymi i finansowymi państwa polskiego, dzisiaj dobrze służy ratowaniu gospodarki. W przyszłym roku, w kolejnych latach chcemy bardzo mocno postawić na program inwestycyjny, na modernizację polskiej gospodarki” – mówił premier.

kak/PAP

Komentarze (11):

SPI,ERDALAJ PINOKIO ZŁODZIEJU2020.12.5 14:06
RUCH,AJ JARKA W DU,PALA I PIJ MOCZ RYDZEGO
Krzysztof2020.12.5 6:45
Nikt wam tyle nie da co Morawiecki obiecuje że da. Do tego kłamie że chce pomóc i ulżyć wszystkim finansowo a od nowego roku podnosi podatki i wprowadza nowe. PIS = obłuda i kłamstwo.
Polonia Semper Fidelis2020.12.4 19:06
Uwaga! Ten "Anonim" oraz tenże pod innymi nickami jest chory z nienawiści do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy cykl się nasila. Brak reakcji Frondy na jego bluzgi to skandal, ale na nich nie ma siły. Nie wchodźcie z żadne słowne przepychanki z nim, bo jemu właśnie o to chodzi. A w jego przypadku logika nie działa. Żałosny, nieszczęśliwy typ.
Anonim2020.12.4 18:00
Przyjaźń kosztem własnego przemysłu obronnego ... o stanie i perspektywach rozwoju koncernu PGZ .... https://ndp.neon24.pl/post/159169,przyjazn-kosztem-wlasnego-przemyslu-obronnego
Grizzly2020.12.4 17:45
Tylko nie na Agorę i GWnianą bo oni przeznaczą tę kasę na hodowlę lochy!
Michał Jan2020.12.4 17:43
Czyli na to, że rząd wreszcie odczepi się od przedsiębiorców, jeszcze będziemy musieli poczekać.
Polak2020.12.4 16:42
Jak dotąd Matołuszek wyłącznie łże jak Morawiecki, a jak dotąd żadna polska firma nie doczekała się jakiejkolwiek pomocy ze strony pisowskiej mafii.
Tyle co Morawecky wam obieca, nikt wam nie da2020.12.4 16:30
W czwartek Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął apel o natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. Podczas obrad głos zabrała radna ze Świnoujścia Elżbieta Kozłowska (PO). ­– Przypominam Państwu, że w Świnoujściu odbyła się już nadzwyczajna sesja Rady Miasta w sprawie Stoczni. Przedstawiciele PiS nie przybyli na sesję, nie chcieli wysłuchać pracowników własnego zakładu. Nie było ani Pana Brudzińskiego ani Pana Gróbarczyka ­– mówiła Elżbeita Kozłowska. ­– Nie można zamykać zakładu pracy bez rozmowy. Trzeba uszanować ludzi, stoczniowców, nie może być tak, że politycy Prawa i Sprawiedliwości godzinę przed obradami dzwonią, że ich nie będzie. Świnoujscy radni walczą o stocznię, Prezydent Miasta walczy o Stocznię. Świnoujście ma tradycje stoczniowe, nie można pozwolić na sprzedaż zakładu ­– apelowała radna Województwa Zachodniopomorskiego. Ostatecznie, po dyskusji, Sejmik przyjął apel przy 15 głosach za i 2 wstrzymujących się. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie poparli apelu. http://scie24.pl/gospodarka/8472,powstrzymac-sprzedaz-stoczni.htm
ladychapel2020.12.4 16:20
Zapowiedzi były ambitne. - Przyjechaliśmy, żeby dać z powrotem nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na okręty, na statki. Jest to dla nas kluczowa część całej wielkiej strategii reindustrializacji Polski, polskiej gospodarki - mówił w 2017 r. podczas uroczystego podłożenia stępki pod nowy, polski prom Mateusz Morawiecki, który był wówczas wicepremierem. Przeszło trzy lata później stępka, czyli podstawowy element konstrukcyjny kadłuba, rdzewieje, a plan odbudowy stoczni na Pomorzu Zachodnim leży w gruzach. Właśnie ok. 200 osób nagle dostało wypowiedzenia. Zarząd Gryfii ogłosił, że zlikwiduje zakład w Świnoujściu, skupiając się na tym w Szczecinie.
Anonim2020.12.4 15:57
Przedsiębiorcy już są wystarczająco posrani, nie trzeba ich dodatkowo straszyć wsparciem rządowym.
Anonim2020.12.4 15:33
Wirus nie zniknie bo żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem i najwyżej tyci przed chorobą. Niedługo premier oznajmi że dostaną wszyscy podwójne michy z ryżem.