Premier Morawiecki: Polski rząd wzywa Rosję do wycofania się z planów zbrojnej interwencji na Białorusi - zdjęcie
27.08.20, 17:16fot. flickr.com/kprm

Premier Morawiecki: Polski rząd wzywa Rosję do wycofania się z planów zbrojnej interwencji na Białorusi

18

Obecnie urzędujący prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka chwalił się rozmowami z Władimirem Putinem, w których prezydentem Rosji miał mu obiecać gotowość Rosji do interwencji zbrojnej na Białorusi. W mediach pojawiła się też informacja o tym, że między innymi w okolicach Donbasu Rosja zaczyna werbunek „zielonych ludzików”, którzy mówią, że mają zostać przerzuceni na Białoruś. 

Prezydent Rosji w wywiadzie dla telewizji Rossija stwierdził, że Łukaszenka poprosił go o "sformowanie pewnej rezerwy z funkcjonariuszy organów ochrony prawa" i że tę prośbę Putin spełnił.

Dodał też:

- Jednak umówiliśmy się też, że ta rezerwa nie będzie wykorzystywana dopóty, dopóki sytuacja nie będzie wymykać się spod kontroli i dopóki elementy ekstremistyczne, zasłaniając się hasłami politycznymi, nie przekroczą określonych granic i nie zaczną po prostu rozboju: podpalania aut, domów, banków, zajmowania budynków administracyjnych, itd.

W odniesieniu do obecnie zaostrzającej się sytuacji na Białorusi premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki napisał na swoim profilu na Twitterze:

- Polski rząd wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania się z planów interwencji zbrojnej na Białorusi pod fałszywym pretekstem "przywrócenia kontroli" - wrogiego działania, naruszającego prawo międzynarodowe i prawa człowieka Białorusinów, którzy powinni mieć swobodę decydowania o swoim losie

Premier Morawiecki był też inicjatorem specjalnego szczytu Unii Europejskiej w związku z sytuacją na Białorusi. Zapowiedział także stworzenie specjalnego funduszu wsparcia dla osób represjonowanych na Białorusi. Może to być też ułatwienie przy wjeździe do Polski i dostęp do pracy, stypendia dla relegowanych, pomoc niezależnym mediom i polskim organizacjom pozarządowym wspierającym społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.

Warto przypomnieć, ze protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, kiedy to Białorusini powszechnie zakwestionowali uczciwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tym kraju.

mp/pap

Komentarze (18):

Anonim2020.08.28 8:44
Witold Rosowski (Poza Kontrolą): Likwidacja Wojska Polskiego skutkiem umowy militarnej Polska - USA ........... https://youtu.be/GceAREdDLRE?t=363
MORAWICKER WEZWAĆ TO MOŻESZ2020.08.28 1:27
ŻOLIBORSKIEGO MLASKAJĄCEGO I KULAWEGO PRZYGŁUPA ŻEBY ZMIENIŁ KOTU ŻWIREK W KUWECIE
...2020.08.28 10:09
Jakiś ty przy głupawy??
Anonim2020.08.27 22:13
Ja bym zachęcił ruskich, żeby się Białorusi nie zatrzymali, a poszli dalej. Tobyśmy się długonosego pozbyli, wyniósł by się do Londynu, do Rządu na emigracji !!!!!!!!!!!!!
slw2020.08.27 22:01
do admina ? o ile takowy jest - zablokujcie w końcu tego debila "katolicka kretynizacja polski" bo to jak w imieniu kretyn
stanislawa2020.08.27 21:58
ruska pomoc BOZE BRON
ebz - Agencja z Riazania2020.08.27 21:11
Mała stara korevko . Jestes sprzataczka. Czystej krwi bialoruska suka, a nie jakąś nacją napływową . Korzenie tkwią w twojej pis-dzie i to głęboko . Od rana do nocy . Nigdy tego nie ukrywałas, dajesz doopy z petro-kopiejki I to daje ci siłę której ty nie masz .A będzie ci niedługo potrzebna . Putin rządzi kolchozem bialoruskim i nie wie kim rządzi . Sądził , że kundle bialoruskie to slowianie, ale to ruso-mongolska rasa . Uświadomiłam to sobie dopiero parę lat temu w Pravdzie i Izwiestii . To tak mimochodem . Z reguły nie odnoszę się do tego rodzaju wpisów . Ciesz się . No i hooy!
ebz2020.08.27 20:51
Do " Agencji.......itd. " . Mały człowieczku . Jam Ślązaczka . Czystej krwi Słowianka . a nie jakąś nacją napływową . Moje korzenie tkwią w tej ziemi głęboko . Od XII wieku . Nigdy tego nie ukrywałam . I to daje mi siłę której ty nie masz .A będzie ci niedługo potrzebna . Szef PiS rządzi tym krajem a nie wie kim rządzi . Sądził , że Ślązacy to Germanie . Uświadomiłam mu to dopiero parę lat temu w GW . To tak mimochodem . Z reguły nie odnoszę się do tego rodzaju wpisów . Ciesz się . Zrobiłam wyjątek . Podziękuj .
pisowskie kundle jak powskie2020.08.27 20:32
https://www.salon24.pl/u/alpejski/1072746,pozyteczny-idiota
ebz Agencja z Riazania, komentarz:2020.08.27 20:21
Niech rząd Gornej Wolty się nie ośmiesza , gdyż SRATO nie rozpęta światowego konfliktu nawet dla swojego LGBT lobby finansowego . "" Czy Eskimosi pozwolą się okraść z bogactw naturalnych ? " https://www. gaytime . net Polecam . Bardzo rzeczowe , konkretne informacje dla co chca sobie w doope bialoruska zaruchac. Polecam również tzw. gejom brudnym rosyjskim, kundlom białoruskim oraz ukraińskim i litewskim ( przypuszczam , że takowe śledzą https://www. gaytime skoro tyle się o nich mówi ) by w przetłumaczonej wersji przekazali te zdjecia kootasow swoim gejom-zonom i puścili w rodzimych mediach . Ku przestrodze swoich rodaków-gejow . Niech premier Kalmana wardze i jego harem gejow raczej zajmie się sprawami na swoim podwórku . NIKT , czyli Lukaszenka żąda z budżetu Ruso-Mongolskiej Federacji w dobie pandemii , czyli wtedy gdy innym nie udaje się związać końca z końcem na ultranowoczesny system informatyczny 30 mln. kopiekjek. Lukaszenka chce-Lukaszenka dostanie, ale najpierw ruchanie w doope! Putin ma Lukaszenki kootas w garści . Na usunięcie Lukaszenka był plan G, tj. ruchanie w doope pierwsze. Minął już cały alfabet i nic . Tyle są warte słowa Lukaszenki. Jest jeszcze wiele innych spraw . Ale o tym później . Najpierw musze hooya obciagac zydowi - opozycjoniscie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.27 19:21
Jestem nieodwracalnie porypany. Antypolonizm i antyklerykalizm mam we krwi. Muszę bluźnić i pluć jadem na wszystko co jest cenne dla polaczków... Tak mi każe mój pan - szatan.
Precz z 🌈 zarazą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!2020.08.27 19:19
KIEDY KTOŚ WRESZCIE UCISZY RAZ NA ZAWSZE TEGO IDIOTĘ "katolicka kretynizacja polski 🇵🇱"?! DLACZEGO FRONDA NIE MA ADMINISTRATORA I POZWALA MU PLUĆ NA POLSKĘ, KOŚCIÓŁ ORAZ WSZYSTKO TO, CO DLA POLAKÓW ŚWIĘTE I CENNE? PORA NAMIERZYĆ TEGO WREDNEGO DRANIA I DAĆ MU W TEN GŁUPI RYJ, ŻEBY SIĘ KOPYTAMI NAKRYŁ!
Łagodny2020.08.27 19:16
Bezczelność ,,premiera" jest PRZERAŻAJĄCA. To ,,polska" firmuje pomoc i AZYL dla białoruskich chuliganów ,atakujących LEGALNIE wybranego Prezydenta. Wstyd Premierze.Rodzi się pytanie: Polska to Kraj Słowiański ,czy WASAL NATO--UE??????????????
ebz2020.08.27 18:50
Niech polski rząd się nie ośmiesza , gdyż NATO nie rozpęta światowego konfliktu nawet dla swojego żydowskiego lobby finansowego . "" Czy Polacy pozwolą się okraść z bogactw naturalnych ? " https://www. goniec . net Polecam . Bardzo rzeczowe , konkretne informacje . Polecam również tzw. trollom rosyjskim białoruskim , ukraińskim i litewskim ( przypuszczam , że takowe śledzą Frondę skoro tyle się o nich mówi ) by w przetłumaczonej wersji przekazali ten artykuł swoim mocodawcom i puścili w rodzimych mediach . Ku przestrodze swoich rodaków . Niech Morawiecki i jego rząd raczej zajmie się sprawami na swoim podwórku . NIK , czyli Banaś żąda z budżetu w dobie pandemii , czyli wtedy gdy innym nie udaje się związać końca z końcem na ultranowoczesny system informatyczny 30 mln. zł. Banaś chce- Banaś dostanie . Ma ich w garści . Na usunięcie Banasia był plan B , C,D . Minął już cały alfabet i nic . Tyle są warte słowa Morawieckiego . Jest jeszcze wiele innych spraw . Ale o tym później .
Szybka Randka2020.08.27 18:46
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.27 17:42
buhaha... aleś ty Putin pyerdolnięty! wzywać to sobie możesz policją jak ktoś ci napluje na parchato-mongolski zakłamany ryj i da kopa w kacapska düpę...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.27 17:38
buhaha... aleś ty szMateuszek pyerdolnięty! wzywać to sobie możesz policją jak ktoś ci napluje na parchaty zakłamany ryj i da kopa w düpę...
Anonim2020.08.27 17:31
"Putin dodał też: - Jednak umówiliśmy się też, że ta rezerwa nie będzie wykorzystywana dopóty, dopóki sytuacja nie będzie wymykać się spod kontroli i dopóki elementy ekstremistyczne, zasłaniając się hasłami politycznymi, nie przekroczą określonych granic i nie zaczną po prostu rozboju: podpalania aut, domów, banków, zajmowania budynków administracyjnych, itd." Ależ "zielone ludziki" tę kwestię również zainicjują. Jaki problem?