Premier: Będziemy walczyć o jedność koalicji - zdjęcie
12.12.20, 12:36Fot. screenshot - YouTube (Fakty RMF FM, polsatnews.pl)

Premier: Będziemy walczyć o jedność koalicji

10

Zjednoczona Prawica w ostatnim czasie przeszła kilka poważnych konfliktów. Najpierw była niezgoda co do terminu wyborów prezydenckich, później kontrowersje wokół konwencji stambulskiej. Bardzo poważnym wyzwaniem dla jedności koalicji rządzącej był projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Teraz kolejne spięcie wywołał kompromis w UE dot. mechanizmu praworządności. Komentując różnicę zdań w Zjednoczonej Prawicy, premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że będzie dążył do jedności, aby móc dalej realizować program, z jakim koalicja szła do wyborów.

Polska i Węgry nie zgadzały się na powiązanie unijnego budżetu z mechanizmem praworządności. Największy sprzeciw wobec prób jego przeforsowania wyrażała Solidarna Polska, której politycy posługiwali się takim sformułowaniem jak: „weto albo śmierć”. Na zakończonym wczoraj szczycie UE udało się jednak osiągnąć kompromis. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm praworządności wejdzie w życie bez żadnych zmian, jednak zostanie zabezpieczone deklaracją, która ma określić jasne ramy jego użycia.

Przeciwnikiem tego porozumienia jest Solidarna Polska. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekonuje, że przyjęta deklaracja nie ma realnego wpływu na sam mechanizm praworządności i jest pozbawiona jakiejkolwiek mocy prawnej. Politycy Solidarnej Polski mają spotkać się dziś popołudniu, aby omówić odpowiedź partii na przyjęty kompromis. Nie wykluczają zerwania koalicji.

Do wątpliwości lidera Solidarnej Polski premier Mateusz Morawiecki odniósł się na antenie RMF FM.

- „Wzmocniliśmy naszą pozycję od strony finansowej, a jednocześnie zachowaliśmy wzmocniony mechanizm, który chroni nas przed arbitralnym postrzeganiem praworządności” – zapewnił szef rządu.

Premier zauważył, że o sukcesie Polski w negocjacjach pisze większość międzynarodowych agencji. Dodał, że osoby mające wątpliwości co do porozumienia uspokoić powinna wczorajsza decyzja Komisji Europejskiej, która zaakceptowała przyjęte przez Radę Europejską konkluzje.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że będzie starał się przekonać koalicjantów do zachowania jedności.

- „Potrafiliśmy razem zrealizować bardzo wiele celów. Wzmocniliśmy Polskę i w polityce międzynarodowej i w sprawności instytucji, chociażby podatkowych, i w obszarze polityki historycznej, polityki społecznej. To są wielkie wartości. Warto na nie postawić, warto dalej realizować program Zjednoczonej Prawicy. Będę do tego przekonywał i mam nadzieję, że to się uda” – mówił.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (10):

motto PIS-u2020.12.12 23:07
walczymy z Unią, walczymy z Rosją, walczymy między sobą, 3 x walka
Agnieszka2020.12.12 17:37
Jak łajdaki i zdrajcy wywalczą jedność z porządnymi ludźmi, patriotami to znaczy, że z nich tacy sami patrioci i przyzwoici ludzie jak z nowego Tuska-Morawieckiego i kryptolewaka Kaczyńskiego - łgarstwo, łgarstwo i zdrada. Won Morawiecki do Holandii a nie z Polski zdemoralizowaną Holandie robić. Niech ci judaszowe srebrniki w gardle staną i będą twoim przekleństwem
Anonim2020.12.12 14:15
A walczcie sobie . Co mnie to obchodzi ? A Fronda za kim jest ? Za Ziobro czy Kaczyńskim ? Oj mają teraz dylemat .
spawacz słomy2020.12.12 23:08
to zależy jaki rozkaz otrzyma od Mosadu
Andy Semicki Rabin2020.12.12 14:15
Stawiam na Morawieckiego, bo nikt tak skutecznie nie zatopi Platformy Pisowskiej jak on! Powodzenia niepolski premierze polskiego rządu! :D
Monika2020.12.12 14:00
Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami, także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: http://panieonline.pl/monia89
Anonim2020.12.12 13:58
Jedyny program PIS-u to lockdown plus. Czas na nowe wybory.
No co Wy?2020.12.12 13:19
Ziubrzyki nie odejdą, bo rodzinki straciłyby intratne posadki. Koryto jednoczy wszystkie świnie - jak u Orwella.
Göwna żydowskie mozolnie "w pracy"...2020.12.12 13:06
AAAtomek, jle_ffm, Natalja Siwiec, Po 11..., Göwno z Nilu, MT (‿ˠ‿), MaxFiend, ladychapel, Krakus, Suweren, Darek, Jonasik, okazyjnie "kretynizacja", Anonim.... itp. To duet parchów Tadziu i Jasiu Hateprick-Woleński. . . . . .
Topek2020.12.12 12:58
Pan zero miękiszon powiedział przecież wet albo śmierć, postępując honorowo i dotrzymując słowa, w takiej sytuacji to się chyba popełnia seppuku