Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?». Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?». Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?». Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?». Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu». (Z 18. rozdz. Ewangelii wg św. Jana)

Dwa różne podejścia do władzy: Piłata, który dla jej utrzymania nie cofnie się przed zbrodnią i Jezusa, Który wierny jej istocie odda swoje życie. Piłat próbujemanipulować tłumem i ostatecznie, zapętlony we własne sidła, przegrywa; Jezus, wydany przez tłum na śmierć, nie podnosi głosu i przez swoją śmierć daje każdemu człowiekowi zbawienie.

Różne jest podejście Piłata i Jezusa. W słowach Zbawiciela widać pogodną siłę, którą próbuje przekonać Piłata, ukazać mu świat, o którym nie ma on pojęcia. Bo tęEwangelię możemy czytać także i tak: jako przypomnienie, że żyjemy wobec spraw boskich, o których pojęcia nie mamy i które łatwo możemy zlekceważyć.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Dn 7, 13-14; Ap 1, 5-8; J 18, 33b-37

Jezus mówi nam dzisiaj: jeśli masz nad kimś jakąkolwiek władzę, to nie po to, aby skazać go na śmierć albo po to, żebyś ratować go musiał manipulacją i kłamstwem. Jeśli masz nad kimś jakąś władzę to po to, żebyś pomógł mu siłę do życia pomimo wszystkich trudów jakie ono z sobą niesie.

Szymon Hiżycki OSB | Modlitwa Jezusowa