15.02.19, 16:06

Polskie MSZ chce oficjalnego oświadczenia Izraela ws. wypowiedzi Netanjahu

Polska dyplomacja zwraca się do Izraela o oficjalne stanowisko w sprawie cytowanej wczoraj przez media wypowiedzi premiera Benjamina Netanjahu. Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari wydała oświadczenie przyjęte już przez KPRM, jednak w ocenie polskiego MSZ dotychczasowe wyjaśnienia są "nieczytelne".

"Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali"- w taki sposób ambasador Azari odniosła się do podanej przez "Jerusalem Post" informacji, że premier Izraela powiedział w czwartek, że Polacy kolaborowali z nazistami. 

Wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk wydał dziś oświadczenie, z którego wynika, że polska dyplomacja nie uznaje tych wyjaśnień za wystarczające. 

"Wyraziliśmy wobec ambasador Azari oczekiwanie, że strona izraelska jednoznacznie odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu. Dotychczasowe wyjaśnienia uważamy za nieczytelne"- wskazał wiceszef MSZ podczas konferencji prasowej. 

Szynkowski vel Sęk był pytany również o to, czy w obliczu zaistniałej sytuacji aktualny jest udział premiera Mateusza Morawieckiego w szczycie Grupy Wyszheradzkiej i Izraela w Jerozolimie, zaplanowanym na przyszły tydzień. 

"Nie ma żadnych nowych decyzji w kwestii tego spotkania"- zapewnił wiceminister.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Jack Em2019.02.16 9:40
Jezeli Prezydent Duda jest mężczyzną a nie miernotą typu tusk , schetyna , niesiołowski ... to nie pojedzie
ślepowron2019.02.16 8:57
Co na to Ferdynand Askazy von Hindenburg und von Aseburg ,aszekanezajczycy śląscy i folksdojcze śląscy czy nadal chcą autonomii jak przed wojną i czy tylko ,jak przed wojną,Niemcy są w stanie ją zagwarantować Tylko prawda jest ciekawa-sefardejczycy coś kombinują na Krymie,no! gdzie się pojawią!!!
Jozin z Bazin2019.02.15 21:07
Stwierdzam co następuje, że nie lubię żydów, czy przez ten fakt jestem antysemitą ? :)
Stachu2019.02.15 19:40
Na czerpanym papierze, ze złoconymi brzeżkami ma być?
wania bolszewik2019.02.16 8:15
Tak ma byc chociaz i to za malo
michu2019.02.15 17:44
Polski MSZ robi się chyba coraz bardziej pewny siebie. Żeby się to tylko dla nas dobrze skończyło. Co prawda Fortu Trump jeszcze nie ma, ale.... lepiej uważać..., bo wiadomo, że polski MSZ chcieć może, ale nie wiadomo czy druga strona akurat tego dnia będzie miała poczucie humoru ;).
BieS2019.02.15 20:25
Już się boisz? Strachliwy jakiś.
michu2019.02.15 20:37
Dopóki żartują to nie ;). Jak silniejsi przestają żartować to (jak uczy historia) może być różnie ;). Ale są odważni ludzie co nie oddadzą ani guzika (jak zwykle...) i to napawa nadzieją :).
Wojciech2019.02.15 17:30
Azari do domu. Zawiesić stosunki dyplomatyczne i wprowadzić wizy dla Izraelaczyków. Zawiesić WSZYSTKIE programy gospodarcze i militarne pomiędzy Polską a państwem leżącym w Palestynie. Zawiesić wszystkie BEZPOŚREDNIE połączenia lotnicze.
Dumi2019.02.15 17:01
To się nazywa reakcja. Życzę by zawsze nasz rząd tak reagował czy to USA, czy Białoruś rząd ma stawać w obronie prawdy i dobra.