Polscy pediatrzy stanowczo: ,,Aborcja zaprzecza istocie zawodu lekarza'' - zdjęcie
09.11.20, 08:44Fot. via: Pixabay

Polscy pediatrzy stanowczo: ,,Aborcja zaprzecza istocie zawodu lekarza''

42

Polscy pediatrzy wystosowali list otwarty, w którym sprzeciwiają się opublikowanemu pod koniec października stanowisku Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, krytykującemu orzeczenie TK ws. aborcji eugenicznej. Sygnatariusze listu podkreślają, że swoim stanowiskiem PTP „zaprzecza istocie zawodu lekarza”.

22. października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z polską konstytucją są przepisy pozwalające na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na podejrzenie u niego poważnej wady bądź choroby.

Orzeczenie TK skrytykowało Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wyrażając stanowczy sprzeciw wobec zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej.

Teraz na stanowisko to w liście otwartym odpowiadają polscy specjaliści pediatrii, którzy nie ukrywają swojego oburzenia. Cytując polskiego kardiologa Ryszarda Fenigsena zaznaczają, że „działania lekarza i każdego rozumnego człowieka dobrej woli nie do tego powinny zmierzać, by wytępić ludzi cierpiących, ale do tego, by usuwać cierpienie”.

W 10. Punktach lekarze uzasadniają, że „prawo do życia nie podlega ocenie żadnych ekspertów”.

- „Nie do przyjęcia jest popieranie aborcji eugenicznej przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Nie można być lekarzem dzieci, także tych z ciężkimi wadami rozwojowymi, troszczyć się o ich maksymalnie najlepszy stan zdrowia, wspierać ich rodziców, a jednocześnie popierać aborcję najciężej chorych dzieci. Naszą rolą jest leczenie i profilaktyka chorób, poszukiwanie skutecznych terapii, a nigdy wspieranie działań eugenicznych i prenatalnej eutanazji, sprzecznych z naszym powołaniem” – piszą stanowczo sygnatariusze listu.

Zaznaczają, że doprowadzenie do śmierci dziecka przed jego narodzeniem nie może być nazwane terapią rozpoznanej prenatalnie choroby. Odebranie dziecku życia i narażanie go na dodatkowe cierpienie w czasie aborcji nie jest pomocą medyczną poczętemu dziecku.

- „Aborcja, także prawnie zalegalizowana, narusza Kodeks Etyki Lekarskiej, angażując personel medyczny do zabójczej procedury, zamiast zgodnie z przysięgą lekarską do troski o życie i zdrowie dziecka oraz matki” – podkreślają.

List podpisali: dr Grażyna Rybak (specjalista pediatrii), dr Marzenna Koszańska (specjalista pediatrii), dr Ewa Piesiewicz-Grzonkowska (pediatra, specjalista psychiatrii dziecięcej), dr n. med. Elżbieta Kortyczko (specjalista pediatrii, specjalista neonatologii), dr n. med. Małgorzata Kępińska (specjalista pediatrii i neonatologii), dr Iwona Daniluk (specjalista onkologii dziecięcej), dr Iwona Krzyżowska-Dąbrowska (specjalista pediatrii), dr Anna Żochowska (specjalista pediatrii i neonatologii), dr Teresa Piętka-Organistko (specjalista pediatrii, specjalista chorób płuc), dr Grażyna Hofman (specjalista pediatrii), dr Maria Jakubiak (pediatra, specjalista medycyny rodzinnej), dr n.med. Irena Bołtruszko (specjalista pediatrii), dr Anna Ryszkowska (specjalista pediatrii), dr Barbara Leszczyńska (specjalista pediatrii), dr Elżbieta Jankowska (specjalista pediatrii), dr Katarzyna Jankowska–Dziadek (specjalista pediatrii), dr Bożena Wojtas (pediatra, specjalista neonatolog), dr Katarzyna Boguta (w trakcie specjalizacji z pediatrii).

kak/tvp.info.pl

Komentarze (42):

Alicja2020.11.9 18:56
Dziękuję Wam prawdziwi Lekarze. Gratuluję Wam odwagi i stanięcia w prawdzie o godności ludzkiej, o przysiędze lekarskiej - także w kontekście życia na ziemi i w wieczności. Nie stracicie na tym - dobro dwa razy wraca💕👏🌹🌼😊👍💕
Sebastian2020.11.9 16:36
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Każdy lekarz składa przysięgę:2020.11.9 13:23
Primum non nocere - Po pierwsze nie szkodzić.
feldkuratkatz2020.11.9 13:16
Dlaczego rabini nie mają licencji lekarza? Jakby mieli to pewnie bym miał dzisiaj całego kötasa i nie byłbym margotem.
feldkuratkatz2020.11.9 13:32
Fake!!!
Wies2020.11.9 12:14
Wspaniali pediatrzy !
anonim2020.11.9 12:20
Tak, wszyscy trzej. Chociaż nie wiem, kto jest ten trzeci.
feldkuratkatz2020.11.9 11:53
Tak, tak, slyszałem, obydwaj tak powiedzieli.
Krzysztof2020.11.9 11:47
Oczywiście. Tak jak poparcie dla kary śmierci zaprzecza istocie Dekalogu. A mimo to 60% katolików to popiera.
AAAtomek2020.11.9 14:35
Kara śmierci jest dozwolona w katechizmie kościoła katolickiego, tak jak zabijanie na wojnie i w obronie własnej. Takie są odstępstwa od przykazania piątego. Aborcja jest kolejnym podpunktem?
ela pawlowska2020.11.18 6:40
No ale podobno każde zycie jest na wagę złota? No to jak to jest?
Foster2020.11.9 11:34
Głupoty piszecie. Znakomita większość lekarzy ma inne zdanie.
nn2020.11.9 11:42
Inne zdanie to raczej mają "lekarze" zarabiający duży szmal na aborcjach.
Maria Błaszczyk2020.11.9 12:34
Tu było o pediatrach. W jaki sposób pediatrzy zarabiają na aborcjach?
AAAtomek2020.11.9 14:36
Nie wymagaj logicznego myślenia od prawaka. To za dużo dla nich.
taro2020.11.9 11:57
ci doradcy morawieckiego w bialych kitlach to na 100% maja inne zdanie.
Anonim2020.11.9 16:57
Znasz wszystkich lekarzy?
test2020.11.9 10:13
p͏i͏e͏r͏d͏o͏lą͏c͏e͏g͏o
Anonim2020.11.9 9:31
A przepraszam, ilu kościół katolicki przyjął w swojej karierze niepełnosprawnych do seminariów duchownych? Odpowiedź brzmi: ZERO! Kościół, jego hierarchowie i większość wiernych brzydzi się człowiekiem niepełnosprawnym fizycznie czy upośledzonym umysłowo. Więc radze wam dobrze: ZAMKNIJCIE MORDY KATOLICKIE OBŁUDNIKI!
Wronka2020.11.9 10:01
Są niepełnosprawni księża Ignorancie.
Anonim2020.11.9 11:59
Są ,ale niepełnosprawnymi zostali jak już byli duchownymi.Sam znam jednego który po pijaku miał wypadek i został teraz na wózku.
nn2020.11.9 11:44
Zapomniałeś człowieczku mizerny, ze to właśnie Kościół (nie zaś lewackie organizacje) prowadzi sierocińce i domy opieki dla ciężko chorych dzieci. Proszę podać choć jeden taki dom prowadzony przez feministki lub ludzi związanych z LGBT!
Anonim2020.11.9 12:01
Do łóżka zaglądasz zakonnicom i księżom ,że wiesz o ich orientacji seksualnej, zboczeńcu? Tak cie interesuje ich seks ?
Anonim2020.11.9 12:13
O o koszmarze dzieci w Zabrzu prowadzonym przez zakonnice i słynną siostrę Bernadettę ,słyszałeś?
feldkuratkatz2020.11.9 11:55
To akurat nieprawda, chęć zostanie księdzem świadczy akurat doskonale o znaczącej niepełnosprawności intelektualnej, także można spokojnie założyć, że seminaria są pełne niepełnosprawnych.
Człek2020.11.10 14:23
Czy dotyczy to według Pana także księży naukowców? Księży - wybitnych profesorów? Księży - lekarzy? itp. Straszne głupoty generuje zaślepienie w nienawiści do Kościoła...
VIxen2020.11.9 9:27
Owi "polscy pediatrzy" to więcej niż 0.1% polskich pediatrów? Bo lubię wiedzieć, czy sprawa jest poważna.
omg2020.11.9 11:25
Dokładnie to dwóch z czego jeden już jest na emeryturze.
pp2020.11.9 9:27
Ktoś tu się zapędził z dodawaniem literek dr przed nazwiskiem. Według mojej wiedzy pani Wojtas czy też pani Boguta nie mają naukowego tytułu doktora. Domyślam się że z pozostałymi podobnie. Oczywiście stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich jest znane. Mamy klauzulę sumienia. Jeśli lekarz nie chce podjąć się wykonania zabiegu - nie musi. Zatem nikt powyższych lekarzy do niczego nie zmusza. A może lepiej zapytać ginekologów, położników ? Pediatra z ginekologiem ma tyle wspólnego co dentysta z okulistą.
T.2020.11.9 10:14
Raz do USK w Białymstoku trafiła kobieta z psującym się wzrokiem, po usunięciu 3 zębów wzrok powrócił do normy.
Karol2020.11.9 11:27
Dr to chyba lek med xD
Codzienny kwik lewackich ryjków2020.11.9 9:05
Kolejny dzień na Frondzie. Słychać już ujadanie lewackich piesków spod znaku neomarksizmu, ateizmu, antypolonizmu i LGBT? Słychać. Jest uogólnianie pojedynczych przypadków pedofilii wśród księży na cały Kościół? Jest. Jest plucie na PIS i na Kaczora? Jest. Są narzekania na „faszystów”, „rasistów”, „homofobów” i „populistów”? Są. Czyli nihil novi, jest normalnie. Niczego nowego nie wymyślą, nudziarze. A Polacy mają jazgot tych kundli tam, gdzie murzyn ma ciemno.
Piotrek2020.11.9 9:57
Powtarzasz się.
Albert2020.11.9 8:58
A co mają pediatrzy do gadania? Ci to akurat mają interes w tym, żeby się jak najwięcej potworków narodziło, bo będą mieli wtedy co robić. Liczy się jedynie zdanie ginekologów i żadnych innych lekarzy. Choć ginekolodzy zapewne popierają zakaz aborcji, bo wtedy mogą skrobać na lewo i mieć za to nieopodatkowaną kasę.
Codzienny kwik lewackich ryjków2020.11.9 9:06
Słusznie. Gość o nicku "Albert" to faktycznie potworek... Wyjątkowo obleśny.
Albert2020.11.9 9:26
To wszystko, co masz do powiedzenia? To niewiele, nawet jak na katoćwoka.
puk puk2020.11.9 9:21
stuknij sie w pustą łepetynę
Anonim2020.11.9 9:25
Do gadania to najmiej masz ty ,bo nie jesteś ani pediatra ,ani ginekolog ,ani nie masz macicy ,której bronisz .
Albert2020.11.9 9:27
Ale za to swojego księdza ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏lą͏c͏e͏g͏o nieustannie o seksie, homoseksualizmie, zboczeniach, aborcji, LGBT to słuchasz z otwartym z przejęcia ryjem, nieprawdaż?
Anonim2020.11.9 9:50
Codo tematu olekarzach ma ksiadz? Nie zmieniaj tematu Albercie ,brak argumentów ,to się czepiasz księdza i temat zmieniasz ,prawda?
Albert2020.11.9 10:13
Nie zrozumiałeś argumentu? To poproś kogoś rozgarniętego, żeby ci go wytłumaczył. Choć jestem raczej pewien, że w twoim otoczeniu kogoś takiego nie ma.
nn2020.11.9 11:47
No proszę męski anonim z macica się wypowiedział!!!!