Polscy męczennicy dla Niepokalanej - zdjęcie
19.07.21, 06:13bł. Herman Stępień i bł. Achilles Puchała (foto-archiwum OFMConv")

Polscy męczennicy dla Niepokalanej

15

Męczeńska śmierć tych zakonników przypomina nam prawe historyczną, że prześladowaniami podczas wojny i okupacji byli zwłaszcza duchowni katoliccy. Także i oni, nie tylko Żydzi byli objęci planem wyniszczenia. Hitlerowcy byli świadomi, i żeby wyniszczyć naród trzeba zadawać ciosy w jego wierzące serce. O. Józef Achilles Puchała OFMConv (1911-1943) i O. Karol Herman Stępień OFMConv (1910-1943) Zginęli w wiosce Borowikowszczyzna na Białorusi, zamordowano ich w stodole 19 lipca 1943 r.

Pochodzili z pokolenia zakonników, które spontanicznie oddało swoje życie na wezwanie Św. Maksymiliana Marii Kolbego, który w Niepokalanowie wówczas zorganizował największy na świecie klasztor. Prowadzono w nim nie tylko życie zakonne, ale też ewangelizowano nowoczesnymi środkami społecznego przekazu. Życie i śmierć tych dwóch męczenników, których wspomnienie obchodzimy 18 lipca jest znakiem wierności swojemu powołaniu i pozostawaniu z powierzonymi sobie wiernymi aż do samego końca.

W pierwszym okresie II wojny światowej polskie terytoria kresowe, a wraz z nimi klasztory franciszkańskie, znalazły się pod okupacją sowiecką. Sytuacja była naprawdę trudna. Rosjanie stosowali taktykę czystek etnicznych, masowo wywozili Polaków na Syberię, w sposób szczególny na prześladowania narażeni byli duchowni katoliccy.

Kiedy wkroczyli tam Niemcy, sytuacja tylko pozornie zmieniła się. Zakończyły się wywózki sowieckie i rozpoczęły się niemieckie egzekucje, rozstrzeliwanie ludzi i palenie wsi. Wywożono Polaków do więzień i obozów i do niewolniczej pracy w Niemczech. Na plebanii w Pierszajach, gdzie mieszkał o. Achilles i o. Herman, Niemcy zorganizowali posterunek żandarmerii. Zakonnicy o ile mogli wstawiali się za uwięzionymi.  Dobre na początku relacje pomiędzy Niemcami a ludnością z czasem zaostrzały się. W czerwcu 1943 r. w tych okolicach polscy partyzanci z Armii Krajowej robili zasadzki na konwoje niemieckie. W odwecie gestapo mściło się na ludności. Ludzi zamykano w stodołach i palono.  19 lipca 1943 r. Niemcy przyjechali do Pierszaj. Zebrali na placu wszystkich mieszkańców. Zakonnicy uciec ratując swoje życie, byli nawet do tego zachęcani. O. Achilles powiedział wówczas, że "gdzie są owce, tam musi być także pasterz". Dwaj franciszkanie dobrowolnie dołączyli do swoich parafian i zostali Wieczorem 19 lipca 1943 r. wraz z wiernymi spaleni w stodole.

Wspomnienie Najświętszej Mary Panny w sobotę przypomina nam o męczennikach, którzy byli Jej bezgranicznie oddani aż do męczeńskiej śmierci.

via: franciszkanie.pl

Komentarze (15):

Babka klozetowa2021.07.22 18:07
Anonim - największe lewackie bydlę w tej części wszechświata. Przypadek oszalały z nienawiści do wszystkiego, co dobre. Sadomasochista. Bluźnierca i ateista. Kundel i sługa szatana. Jeśli chodzi o nienawiść do Kościoła, to jest duchowym spadkobiercą zarówno faryzeuszy, jak i Lenina oraz Stalina. W nienawiści do Polski przebija samego Hitlera. Po swej śmierci powinien zostać zakonserwowany w formalinie i wystawiony na widok publiczny jako kuriozum, i jako ostrzeżenie, do czego prowadzi patologiczna nienawiść.
Anonim2021.07.19 19:31
a co to za narodowosc q-wa te hitlrowce głupi autorze ,bo nie znam takiej??
anonimie!!!!!!2021.07.19 20:13
Zastanów się o co ci chodzi i napisz normalnie!!!!
Anonim2021.07.19 21:05
czepiasz się q-wa literki e ?/ nigdy ci sie nie zdarzyło literówki zrobić wieśniaku??
Anonim2021.07.19 18:47
no i czy te skur..skie szkopy wiedza o tym fakcie i czy co rok ktoś przyjeżdża żeby sie kajać z rfn?? bo zydki z jedwabnego zrobiły sobie cyrk ,że z holoinkaust winę ponosza Polacy,a komoroski shogun i kwachu katynski co rok przepraszja cut.fony w moim imieniu tych picków
JPIII2021.07.19 12:01
2 pedophilów mniej. Poszli do swojego starego pedophila boga, który gwałcił 13-letnią qooorwę marynę.
Antychryst2021.07.19 10:49
umarli przez strach i chęć nagrody czyli też strach jak oni wszyscy. Każdy człowiek pod wpływem instynktu samozachowawczego zmienia poglądy na bliższe tym którzy reprezentują przy nim siłę. Tego pan Jezu ani żaden apostoł nigdy nie nauczyli że jak nieskończenie trudno jest żeby pod wpływem wspólnoty czyli pod wpływem strachu i miłości nie wyrzekać się logiki i zachowywać zdrowy rozsądek. Jak bardzo trzeba być nienawistnym i pełnym wojny żeby nie być skorumpowanym, Jak fałszywym wobec bliźnich żeby wiedząc że nie ma się siły żeby ich pokonać lub uciec - zachować godność w takiej sytuacji i nie dać z siebie zrobić Abla któremu wszystko jedno byleby był spokój.Jakim trzeba być zdrajcą dobrego Jezu i Ludu bożego i odbicia boga żeby traktować równo bogatego i biednego.
KAs2021.07.19 9:54
Wszyscy ateiści niżej wypisujący te brednie- wpisujecie się w każdym możliwym temacie na tym forum obrażając nas katolików i naszą wiarę. Tylko potwierdzacie nas że jesteśmy na dobrej drodze, jakoś tylko szatanowi Święty Kościół Katolicki przeszkadza. Was po ludzku szkoda idziecie na zatracenie. Jak zwykle będę modlił się o wasze opamiętanie i nawrócenie i wyzwolenie od szatańskiego zniewolenia
Anonim2021.07.19 9:29
Zachowali się jak trzeba, z opowieści jasno wynika, że palenie ludzi w stodołach było niemieckim obyczajem, nie polskim.
Anonim2021.07.19 18:48
powiedz to bronkowi kwachowi i kaczynskiemu lechowi
abcd2021.07.19 7:23
To nie są żadni męczennicy. Ponieważ "tylko Bóg daje życie i tylko Bóg może je odbierać", to Bóg odebrał im życie w nietypowy sposób.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.19 7:07
dwóch pedofilów "oddało" życie za bajki opowiadane przez pastuchów i rybaków przy ogniskach a które zostały spisane w tzw.biblii...
killpedryll2021.07.19 7:14
ile wziąłeś szekli za ten wpis kurvo?
Anonim2021.07.19 7:00
Takie fajne chłopaki a zginęli za tak głupią sprawę. Religia ogłupia i zabija...
Anonim2021.07.19 19:01
w Rudnie pow Parczew ,było podobnie ,ksiadz zginał z parafianami ,niemcy udają ,że nic nie wiedzą,51 osób za 1 szwaba zabitego 20 km dalej