Paweł Mucha: Konstytucja mówi wprost o zwierzchniej władzy narodu - zdjęcie
12.07.21, 08:42fot. yt/polskie radio pr1

Paweł Mucha: Konstytucja mówi wprost o zwierzchniej władzy narodu

12

- Jeżeli chodzi o ustawę zasadniczą, to ona sama w sobie stanowi w artykule 8., że najwyższym prawem w Rzeczypospolitej Polskiej jest konstytucja i to odnosi się też do zasady suwerenności narodu. To też wynika bezpośrednio z konstytucji, że władza zwierzchnia należy wprost do narodu i do suwerenności państwa – powiedział na antenie Polskiego Radia społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha.

Minister został zapytany o sprawę, którą w dniu jutrzejszym ma się zająć Trybunał Konstytucyjny. Chodzi mianowicie o wniosek złożony przez premiera Mateusza Morawieckiego ws. „zbadania tego, czy  zgodna z polską konstytucją jest zasada pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej nad polską ustawa zasadniczą”, a sprawa ma związek z powszechnymi w ostatnim czasie próbami wykraczania poza swoje kompetencje przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- W tej sprawie prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest uczestnikiem postępowania, więc stanowisko prezydenta zostało wyrażone w piśmie procesowym - powiedział Paweł Mucha.

- Kiedy Polska po wejściu do Unii Europejskiej, te problemy rozpatrywała, wtedy bardzo wyraźnie pojawiło się to stwierdzenie, jeżeli chodzi o orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, że TK jest sądem ostatniego słowa – stwierdził prezydencki minister.

- Polski trybunał podobnie, jak inne sądy konstytucyjne w Europie, bardzo wyraźnie w swoim dotychczasowym orzecznictwie podkreślał, że ten prymat nie dotyczy materii konstytucyjne – dodał Mucha.

Konstytucja najwyższym prawem

- Jeżeli chodzi o ustawę zasadniczą, to ona sama w sobie stanowi artykule 8., że najwyższym prawem w Rzeczypospolitej Polskiej jest konstytucja, na co uwagę zwracał także ostatnio prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i to odnosi się też do zasady suwerenności narodu. To też wynika bezpośrednio z konstytucji, że władza zwierzchnia należy wprost do narodu i do suwerenności państwa –podkreślił Paweł Mucha.

 

mp/polskie radio pr1, niezalezna.pl

Komentarze (12):

POlityk2021.07.12 15:00
KOnstytucja mówi o zwierzchniej roli Narodu Niemieckiego !
Anonim2021.07.12 11:14
co ta mucha bzyka? chyba kupie muchomozol jak mawiała moja babcia Helena i wykorzystam
cynik2021.07.12 9:44
Tak dla przypomnienia - Trybunał Konstytucyjny już badał tą sprawę po przystąpieniu Polski do UE. Obecny trybunał obsadzony dublerami ze złamaniem obowiązującego polskiego prawa - czyli w drodze przestępstwa - nie jest w stanie wydać z siebie niczego nie obarczonego podstawową wadą prawną.
CHŁODNYM OKIEM EUROPEJCZYKA2021.07.12 9:30
We wszystkich podejmowanych przez rządzący obóz prawicy kwestiach legislacyjnych należy aż do znudzenia opierać się na konstytucji RP. To przecież od kilku lat totalni obłąkańcy na każdej ulicznej burdzie wymachiwali konstytucją.
Anonim2021.07.12 9:07
Buhahhahahahhaaaaaa 😁😁😁😁 Jak im pasuje, to konstytucja jest ok, a jak nie pasuje, to PiSdzielce dymają ją bezwstydnie.
A mieleńce w piątek można?2021.07.12 9:05
"Polacy kazali układać się Żydom na wznak, przykładali im łopaty do gardeł i wbijali nogami. I już człowieka nie było. Na dzieci szkoda było kul, rozbijano je o bruk, ściany. W Radziłowie milicjant próbował dla oszczędności zabić jednym pociskiem 10 dzieci, które ustawił jedno obok drugiego. Nie wszystkie zginęły, resztę pochowano żywcem."- Pogromy sąsiedzkie; "Wbrew panującej powszechnie opinii, mordów nie dokonała otumaniona wódką tłuszcza. Byli to prominentni i wykształceni Polacy, obywatele, ludzie kierujący się „patriotyzmem”, członkowie rad parafialnych."-Pogrom w Jedwabnem; "Gwałcili, mordowali, wyrywali złote zęby, rozbijali o ściany główki malutkich dzieci. To nie zbrodnie nazistów, nie dzieło bolszewików, nie rajd band UPA. To Polacy rozprawiali się z żydowskimi sąsiadami na przełomie czerwca i lipca 1941 roku. Niemcy nie musieli ich nawet nadzorować. Ani specjalnie zachęcać."-D. Wołos; 10 lipca 1941 roku Polacy, wierni katolickiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem zamordowali 340 Polaków żydowskiego pochodzenia. Trzystu z Nich zapędzili do stodoły Bronisława Śleszyńskiego, bijąc, raniąc, gwałcąc, opluwając, na koniec wrzucając jak lalki wyrwane wcześniej kobietom niemowlęta. Zamknęli potem owi Polacy starannie drewniane wrota, założyli łańcuchy, oblali wszystko naftą i podpalili..! W lipcu 2021 roku, w 80 rocznicę zbrodni w Jedwabnem po raz kolejny, po rocznicy pogromu w Kielcach stawiam to samo pytanie - w jakiej truciźnie trzeba było się taplać, za co tak bardzo nienawidzić, z jakiego domu wyjść i do jakiego boga ręce w klepanych pacierzach składać, żeby matki tulące w ramionach dzieci, bitych mężczyzn, modlących się starców, sąsiadów od pokoleń, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku okaleczyć, zamordować, żywcem spalić?! ..przed Oświęcimiem, przed krematoriami, przed Holocaustem?! Żeby to była jeszcze jakaś wielka prawda objawiona, ofiara potrzebna, pewność niezmącona. Ale nie, to dla domów, dla majątku, pierzyn, garnków, sukienek, dla złotych zębów, dla zemsty "za ukrzyżowanie Pana Jezusa"! Śmierć, a przed Nią niewyobrażalne bestialstwo, do tej pory spłycane, zakłamane, wrzucone do dołów, zasypane śmieciami.. Co odpowiedzieć oburzonym "patriotom", tuzom moralności, politycznym relatywistom, żeby bluzgiem nie było, ale też i nie bezsilnym wyklinaniem?! Może to..: "Uważajcie, sędziowie swoich braci, wy, ani zimni, ani gorący - żebyście nie zostali wypluci z ust Boga." ks. Adam Boniecki
CHŁODNYM OKIEM EUROPEJCZYKA2021.07.12 8:57
We wszystkich podejmowanych przez rządzący obóz prawicy kwestiach legislacyjnych należy aż do znudzenia opierać się na konstytucji RP. To przecież od kilku lat totalni obłąkańcy na każdej ulicznej burdzie wymachiwali konstytucją.
jle_ffm2021.07.12 8:56
Nagle dla pisowców kiedy są w konflikcie z EU, Konstytucja jest najwyżsszym prawem?A na co dzień, w kraju to już ją olewają i stosuja jak im wygodnie podług swoich potrzeb , tudzież knowań.
Hanys GórnoŚląski2021.07.12 9:55
Trochę mniej niemieckiej polskojęzycznej tv, trochę więcej polskiej niezależnej prasy i da się z tego wyleczyć
Suweren2021.07.12 9:59
A polska niezależna prasa to co? TVPiS i gadzinówki w kieszeni prezesa?
Foster2021.07.12 8:52
Wy bolszewicy się z narodem nie utożsamiajcie.
Suweren2021.07.12 8:49
PiSowskie pomiotła nie powinny powoływać się na naród, gdy interesuje ich jedynie jego 30%, a reszta to gorszy sort, element animalny etc. etc.