Papież: rozlewu krwi nie da się pogodzić z religią - zdjęcie
05.03.21, 19:16fot. vatican media

Papież: rozlewu krwi nie da się pogodzić z religią

20

Po spotkaniu z władzami Iraku i korpusem dyplomatycznym Ojciec Święty udał się do katedry Kościoła syrokatolickiego pw. Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. To miejsce było świadkiem dwóch zamachów terrorystycznych. W jednym z nich, dokonanym przez tzw. Państwo Islamskie, zginęło 48 osób. Papież spotkał się tam z biskupami, księżmi, seminarzystami, osobami konsekrowanymi i katechetami. „Niech pamięć o tych, którzy zapłacili tutaj najwyższą cenę za wierność Jezusowi, inspiruje nas do odnawiania naszej ufności w moc krzyża i zbawcze orędzie przebaczenia” – zaapelował Franciszek.

Papież zaznaczył, że chrześcijanin jest powołany do świadczenia o miłości Chrystusa wszędzie i w każdym czasie. „Taka jest Ewangelia, którą trzeba głosić i wcielać w tym umiłowanym kraju” – powiedział Ojciec Święty. Dodał, że trudności należą do irackiej codzienności i nie wolno z ich powodu poddawać się zniechęceniu.

Papież: dziękuję biskupom i kapłanom za to, że pozostaliście blisko swojego ludu

W ostatnich dziesięcioleciach wy i wasi współobywatele musieliście stawić czoło skutkom wojny i prześladowań, słabościom podstawowej infrastruktury i nieustannej walce o bezpieczeństwo ekonomiczne i osobiste, co często prowadziło do wewnętrznych przesiedleń i emigracji wielu osób, również chrześcijan, do innych części świata – powiedział Papież. – Dziękuję wam, bracia biskupi i kapłani, za to, że pozostajecie blisko waszego ludu. Zachęcam was do wytrwałości w tej pracy, aby wspólnota katolicka w Iraku, choć mała jak ziarnko gorczycy (por. Mt 13, 31-32), nadal ubogacała drogę całego kraju.“

Ojciec Święty przypomniał, że miłość Chrystusa wzywa nas do odrzucenia wszelkiego rodzaju egocentryzmu i rywalizacji; przynagla do powszechnej komunii i wzywa do tworzenia wspólnoty braci i sióstr, którzy troszczą się o siebie nawzajem. Franciszek porównał różne Kościoły obecne w Iraku do gobelinu.

Papież: Kościoły Iraku są niczym gobelin tkany i naprawiany przez Pana

Różne Kościoły obecne w Iraku, każdy ze swoim wielowiekowym dziedzictwem historycznym, liturgicznym i duchowym, są jak wiele pojedynczych, kolorowych nici, które – splecione razem – tworzą jeden piękny gobelin, nie tylko mówiący o naszym braterstwie, ale także wskazujący jego źródło. Bowiem sam Bóg jest artystą, który wymyślił ten gobelin, utkał go z cierpliwością i z troską go naprawia, pragnąc, abyśmy zawsze byli dobrze ze sobą spleceni jako Jego synowie i córki – powiedział Franciszek. – Niech zawsze w naszych sercach rozbrzmiewa zachęta św. Ignacego z Antiochii: «Niechaj nie będzie w was niczego, co mogłoby was dzielić [...]: jedna modlitwa, jedna prośba, jeden duch, jedna nadzieja w miłości, w radości nienagannej» (Do Magnezjan, 6-7: PL 5, 667).“

Franciszek zachęcił biskupów, aby myśleli o swojej posłudze w kategori bliskości z kapłanami i wiernymi. Zaapelował, aby nie byli dla swoich kapłanów wyłącznie administratorami i szefami, ale przede wszystkim ojcami. „Towarzyszcie im waszą modlitwą, waszym czasem, waszą cierpliwością, doceniając ich pracę i kierując ich rozwojem. W ten sposób będziecie dla waszych kapłanów widzialnym znakiem Jezusa” – powiedział Papież.

Z kolei kapłanów, zakonników i seminarzystów zachęcił do codziennego dzielenia się Dobrą Nowiną z entuzjazmem i odwagą. „Ważne jest wejście pomiędzy naszą owczarnię i ofiarowanie naszej obecności oraz towarzyszenie wiernym w miastach i wsiach. Zwłaszcza tym, którym grozi pozostanie w tyle: osobom starszym, chorym i ubogim” – podkreślił Ojciec Święty.
Franciszek przypomniał także o wszystkich zamordowanych w zamachach terrorystycznych, szczególnie o osobach zabitych w katedrze Matki Bożej Zbawienia, których procesy beatyfikacyjne są w toku.

Papież: religia musi służyć sprawie pokoju

Ich śmierć przypomina nam dobitnie, że podżegania do wojny, postaw nienawiści, przemocy i rozlewu krwi nie da się pogodzić z nauczaniem religii (por. Enc. Fratelli tutti, 285). Chcę upamiętnić wszystkie ofiary przemocy i prześladowań, należących do każdej wspólnoty religijnej. Religia musi służyć sprawie pokoju i jedności pomiędzy wszystkimi dziećmi Boga – zaznaczył Ojciec Święty. – Pragnę wam podziękować za wasze dążenie, aby być budowniczymi pokoju, w waszych wspólnotach i z wierzącymi innych tradycji religijnych, siejąc ziarna pojednania i braterskiego współistnienia, które mogą doprowadzić do odrodzenia nadziei dla wszystkich. Myślę szczególnie o młodych. Wszędzie, a zwłaszcza w tym kraju, są oni nosicielami obietnicy i nadziei.“


Vaticanmedia.va/Łukasz Sośniak SJ

Komentarze (20):

Roman2021.03.6 11:12
Rozlew krwi stanowi część wiary islamu więc Papież oświadczył, że islam nie jest religią.
Która to sura?2021.03.6 22:36
"Lecz tych moich nieprzyjaciół, którzy nie chcieli, abym nad nimi panował, przyprowadźcie tu i zabijcie na moich oczach"
Ela2021.03.6 11:01
Czyli religii nie da się pogodzić z Biblią.
Anonim2021.03.6 8:25
Mam dla papieża podręcznik historii do podstawówki, powinien się dokształcić
rebeliant2021.03.6 7:02
A zatem od dzisiaj policja odkłada do muzeum broń palną, a papież chodzi bez ochrony. No ale to są funkcjonariusze półbożka, który jedynie zakpił z bycia autentycznym człowiekiem... "a kto silniejszemu zabroni".
aaa_kotki_dwa2021.03.6 0:09
2 tysiące lat katolictwa mówią co innego.
thebodzio2021.03.6 13:07
Momencik… Ooo… Już lepiej… Przepraszam, musiałem założyć ciemne okulary, bo poraziła mnie ignorancja tej wypowiedzi :}
I po co się tam pcha?2021.03.5 23:52
j.w.
Waarnemer2021.03.5 19:51
"rozlewu krwi nie da się pogodzić z religią"? - no niestety nie zgadzam się, zależy jaką religią. Dążenie do pokoju jest wpisane w Chrześcijaństwo, gdzie chrześcijanie mają zrezygnować z nienawiści i nawet modlić się za swych prześladowców. Inaczej jest w Islamie, gdzie Mahomet wprost nakazuje swoim wyznawcom zabijanie niewiernych...
Polak2021.03.5 20:10
Czy to jest nakaz zabijania, czy tylko metafora? "Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach"
Mejer2021.03.5 21:20
No wlaśnie dlatego powiedzial to w kraju islamskim - kto ma rozum to zrozumie skoro koran nawołuje do "rozlewu krwi". Przecież nie powie puknijcie sie w łeb i olejcie koran napisany pod przymusem Dżina.
mikie2021.03.5 19:49
3 prawdy 1 kłamstwo. Il profeta di satano. Gdzie w tym wszystkim jest nasz Pan Jezus Chrystus? Ile jeszcze czasu będziesz niszczył nasz kościół? Jedna religia, jeden rząd i twój pan, ten śmieć lucyfer na tronie?
A na to Keller-Krawczyk? JA CHCE ! JA CHCE !2021.03.5 19:28
"Japonia mówi kategoryczne „NIE” chińskim testom analnym na Covid-19"
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.5 19:27
dlaczego wśród imamów islamskich nie ma pedofilów? bo taki duchowny jak wyjdą na jaw jego czyny, jest wydawany w ręce skrzywdzonej rodziny która wymierza zbokowi sprawiedliwość! a czemu wśród duchownych katolickich jest tylu pedofilów? bo są chronieni przez przełożonych i tak jak w polsce, przez rząd!
Anonim2021.03.5 19:28
Głos pedała. I wszystko jasne.
Kiki2021.03.5 19:31
A skąd te wiadomości?
Pewnie z tego samego2021.03.6 22:41
co ta o braku muzułmanów w Japonii.
Człęk2021.03.5 19:48
Czemu co? Koran podaje, iż Mahomet współżył z 9-latką, a wszyscy wyznawcy tego "proroka" mają go naśladować, więc "nie ma pedofilów" tylko dlatego że ma tam to inną nazwę - "małżeństwo". Powszechną praktyką jest zawieranie "małżeństw" z nieletnimi dziewczynkami (czasem kilkoma). Przypomnę też że wg prawa szariatowego karą za zgwałcenie kobiety jest... wyrok śmierci dla kobiety. Polecam stronę z faktami o Islamie: https://www.thereligionofpeace.com/
matis892021.03.5 22:23
Jasne, jasne. W islamie nie ma pedofilów tak jak i w Hoolywood i wśród celebrytów i polityków. Typowa lewacka obrona pedofilii.
thebodzio2021.03.6 13:47
Kto w islamie jest „idealnym człowiekiem”? Tak się składa, że Mahomet. Jest on przykładem i wzorem muzułmańskiej świętości, zatem jeśli on coś zrobił, to znaczy, że jest to „cacy”. A cóż takiego między innymi (bo lista jest długa i niechlubna) zrobił Mahomet? Ano jedną ze swoich żon, Aishę, poślubił gdy ta miała 6 lat, a, według hadisów, małżeństwo skonsumował, gdy ta miała lat 9. Jak to nazwać? My nazwiemy to „pedofilia” (nawet biorąc pod uwagę kontekst tamtych czasów), ale islam nie ma z tym problemów. W tym sensie „nie ma imamów pedofili” ;}. I jeszcze jedno: imam nie jest odpowiednikiem księdza, bo nie sprawuje on jakichś funkcji religijnych. To po prostu ktoś, kto trochę lepiej zna się na Koranie.